Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?

[es] :: Wireless :: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8229 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?28.03.2007. u 10:08 - pre 207 meseci
Postovani,

Hocu da uvedem Internet kod sebe. Obzirom da zivim u studentskom domu Karaburama, mozda su neki od Vas vec ziveli tamo, koji je blago receno katastrofa gde i dial-up ne funkcionise zbog "nove digitalne" centrale. Jedini nacin da imam Internet je wireless. Pored mene ima zainteresovanih jos 10-ak ljudi. Pa smo dogovorili da uzmemo opremu i da se nakacimo kod nekog provajdera i da delimo vezu (u pitanju je samo surf, mail, igrice ..., znaci nema downloada). Sta mi je potrebno od opreme i uopste kako da napravim takvu mrezu? Sta mi treba od usluga provajdera? Molim Vas da mi malo pojasnite, posto sam nov u ovim stvarima, a citajuci teme po forumu nisam nasao do kraja resenje za svoj problem.

Hvala uanpred.
So far, so good!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.117.*



+11 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?28.03.2007. u 10:17 - pre 207 meseci
Uzmes neki stari racunar PII ili PIII u njega ubacis wireless karticu i mreznu kartu i napravis ruter. Ovi fabricki ruteri nece bas da ti odrade posao na toliki broj korisnika
 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.ETF.BG.AC.YU.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?28.03.2007. u 10:33 - pre 207 meseci
Ok, ali to mi je malo komplikovano, ogranicen sam sa prostorom, ne znam gde da stavim jos jedan racunar. Koga posle da jurim da mi taj racunar podesi - koliko sam shvatio ta masina bi radila na linuxu, a tu bas nemam iskustva. Tu je i problem buke, taj racunar mora konstantno biti ukljucen, a dok bih sa fabrickim ruterom sve te probleme odjednom resio. A u cemu je problem sa fabickim ruterima? Zasto oni ne bi odradili posao?

Mada, ako bas nemam drugih opcija poslusacu.
So far, so good!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?28.03.2007. u 14:57 - pre 207 meseci
Ajde iz prakse:
- u pitanju je samo surf, mail, igrice ..., znaci nema downloada - Na ovo odmah zaboravi. Vrlo brzo ce tu da krene najgori moguci download, i samo restriktivne mere na ruteru to mogu da sprece. Web cache server se takodje namece kao obavezno resenje za normalan surf.
- ogranicen sam sa prostorom - mozes da onu komodu koja stoji ispod police "po defaultu" stavis ispod prozora, izbijes zadnji kraj, u jednu polovinu ubacis komp. Taman malo i prigusi zvuk. Na tome mozes da drzis TV.
- Buka je zanemarljiva, jer se koriste stari kompovi koji se i sami po sebi slabo greju. Stavis veci kuler koji se vrti sporije, u kombinaciji sa onom komodom, gotovo da se i ne cuje. Naviknes se brzo.
- u cemu je problem sa fabickim ruterima - Pa, najjeftiniji modeli nisu namenjeni da se bore sa 10 ljudi od kojih bi neki da imaju minimalni ping (da bi igrali igrice) a drugi svlace ceo Dosije X.

P.S. Vlada Rakic je resio da krene u lov na mreze po domovima. Zato obratite paznju na sta to lici kada budete pravili.
www.sc.org.yu/vesti.php?id=126
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?28.03.2007. u 19:49 - pre 207 meseci
Stavite Mikrotikov ruterboard. Ima nova serija RB100/133 koja je veoma jeftina. Stavite neku Compex ili CM9 miniPCI karticu i imate ceo wireless ruter koji ne pravu buku i radi extra.
 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.ETF.BG.AC.YU.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?29.03.2007. u 14:07 - pre 207 meseci
Citat:
VRider: P.S. Vlada Rakic je resio da krene u lov na mreze po domovima. Zato obratite paznju na sta to lici kada budete pravili.
www.sc.org.yu/vesti.php?id=126


Sto se Vlade Rakica tice, kad mi obezbedi da na bilo koji nacin mogu da pristupim Internetu (makar to bio i dial-up), onda cu ukloniti mrezu koji budem napravio. Do tada moze da ....

Citat:
sdurut: Stavite Mikrotikov ruterboard. Ima nova serija RB100/133 koja je veoma jeftina. Stavite neku Compex ili CM9 miniPCI karticu i imate ceo wireless ruter koji ne pravu buku i radi extra.


Napomenuo sam da sam pocetnik sto se wireless-a tice, tako da molim za dodatno objasnjenje. Gledao sam po forumu i po ostatku Interneta ali nisam bas shvatio sta je to Mikrotik, zasto postoji ceo podforum posvecen Mikrotik-u? A sta radim sa ruterboard-om (video sam da su to neke kartice), da li se stavljaju u racunare ili obavljaju posao same za sebe? Gde stavim miniPCI karticu (u ruterbord)? Nista mi nije jasno. :-(



So far, so good!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.info-net.co.yu.



+638 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?29.03.2007. u 15:55 - pre 207 meseci
slazem se da je najbolje resenje poseban komp, mikrotik je dosta elegantno resenje ako ga lepo podesi

mikrotik ruterboard je ploca koja ima lan interface (karticu) pre koga se kaci na komp i preko koga se vrsi podesavanje istog, u njemu postoje mesta za wireless kartice, znaci najjednostavnije receno - to je mali racunar
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?29.03.2007. u 16:41 - pre 207 meseci
@Vladimir Malic: Sa tim stavom neces daleko dogurati. Ali, to je druga prica. Svrati do moje sobe (PP), ako zelis, pa cu ti natenane predstaviti koje su ti opcije, ili te povezati sa nekim ljudima koji vec imaju mreze, ili hoce da ih prave, pa podelite troskove.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.ETF.BG.AC.YU.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?29.03.2007. u 17:38 - pre 207 meseci
Citat:
VRider: ... ili te povezati sa nekim ljudima koji vec imaju mreze, ili hoce da ih prave, pa podelite troskove.


Vec sam se raspitao po Karaburmi ko ima mrezu ili hoce da je pravi, jedini problem je u tome sto su svi ti ljudu iz B kule, a ja sam u A kuli (ko zna o cemu pricam bice mi jasan ovaj smajli). U protivnom, da sam ja u B kuli, uopste se ne bih maltretirao nego bih se prikljucio na neku postojecu mrezu.
So far, so good!
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.msp-terra.net.



+54 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?29.03.2007. u 22:27 - pre 207 meseci
Eh, kad sam ja stanovao u kuli B, tada nije bilo ni telefona a kamoli interneta (ni na fakultetu da se razumemo) i Karaburma je važio za bolji dom, od njega je bilo jedino bolje u studenjaku, jedno krilo koje je bilo upravo renovirano, ali je bilo daleko od faxa. Što se tiče tvog problema, na našj lokalnoj wireless mreži kao ruter/firewall koristimo monowall, koji možeš da voziš na PI ili čak 486. Sa podešavanjem nemaš puno posla, snimiš imidž koji skineš sa interneta na disk, izvršiš osnovno podešavanje i sve dalje radiš preko web interfejsa preko mreže (zgodno za one kojijima treba da stoji na nekom nepristupačnom mestu). njega spojiš na svitch na koji se nakače ostali i vozite. Ima i fabričkih rutera, ja sam imao prilike da vidim neki ovislinkov, ne znam tačnu oznaku, vrši isti posao kao ovaj računar sa odpada.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?29.03.2007. u 23:04 - pre 207 meseci
Sve mi te zao sto zivis u A kuli.
Mogu da te povezem i sa nekim devojkama. Nije da one nece Internet.

P.S. Za one sa jeftinijim ulaznicama - A kula je zenska kula.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?02.04.2007. u 00:11 - pre 207 meseci
OK, ubedili ste me, stavicu komp koji neprekidno radi ako prevazidjem glavni problem, koji vam nisam pominjao, a to je devojka. Ako nju ubedim da to nece da bude bucno i da moze da se spava od njega, da nece smetati u sobi, da nece da greje sobu, da nece da ima puno kablova i ko zna sta jos, bice nesto od ovoga, a najvise mi se svidja ovo sto je pbenka rekao:

Citat:
pbenka: ... kao ruter/firewall koristimo monowall, koji možeš da voziš na PI ili čak 486. Sa podešavanjem nemaš puno posla, snimiš imidž koji skineš sa interneta na disk, izvršiš osnovno podešavanje i sve dalje radiš preko web interfejsa preko mreže (zgodno za one kojijima treba da stoji na nekom nepristupačnom mestu). njega spojiš na svitch na koji se nakače ostali i vozite. Ima i fabričkih rutera, ja sam imao prilike da vidim neki ovislinkov, ne znam tačnu oznaku, vrši isti posao kao ovaj računar sa odpada.


Sta treba ovaj komp da ima od hardvera? Jel u njega ubacim, kao sto broker rece, wireless karticu ili na njega dovodim kabl sa AP-a i ...?
So far, so good!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.117.*



+11 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?02.04.2007. u 07:37 - pre 207 meseci
Mozes i jedno i drugo. Ako mozes racuanr da stavis dovoljno blizu antene da kabal ne bude duzi od 3 m, onda stavikarticu u racunar. U suprotnom, stavi ap.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?02.04.2007. u 14:38 - pre 207 meseci
Citat:
OK, ubedili ste me, stavicu komp koji neprekidno radi ako prevazidjem glavni problem, koji vam nisam pominjao, a to je devojka.

E, sad si ga ugasio... Nema nista od toga...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?27.04.2007. u 16:17 - pre 206 meseci
Citat:
VRider: E, sad si ga ugasio... Nema nista od toga...

Izgleda da ce nesto ipak biti... . Koristim priliku da se javno zahvalaim VRider-u na na dosadasnjoj nesebicnoj pomoci.
Za sad ovako stoje stvari:
Dovukao sam od kuce neki stari racunar PI 166MHz MMX sa 64MB RAM-a, spremio sam mrezne kartice, izvadio sam mu kuler iz napajanja tako da je sad jako tih, a radi bez problema. Na njega cu da stavim ovo sto ste me savetovali (m0n0wall) ili nesto slicno. A sad jos jedno pitanje pre kupovine opreme: da li da kupim AP ili wireless PCI karticu? Antena ce biti blizu racunara, tako da moze sa karticom, ali u ovom slucaju nije mi cilj jeftinije nego kvalitetnije (dalekoseznije) resenje, uzeo bih u obzir i to da ta oprema mozda nece biti tu stalno, mozda ce morati da se pomera. Tako da mi se resenje sa AP-om nekako samo namece. Eventualno, ako je iz nekog razloga bolje da uzmem PCI karticu nego AP, voleo bih da me posavetujete pre nego sto odem da to kupim.
So far, so good!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?27.04.2007. u 16:39 - pre 206 meseci
PCI kartica u namenskom racunaru sa nekom dobrom distribucijom za ruter je MNOGO bolje resenje. Ono sto ces ti verovatno imati problem to je ta PI ploca. Moras proveriti da li ona ima PCI 2.x slotove, jer wireless kartice zahtevaju PCI 2.x a to je na PI retka pojava.

Prva stvar, da li ploca radi na AT ili ATX napajanju? Ako je AT onda sigurno nema PCI 2.x. Ako je na ATX postoje neke sanse a potrebno je da proveris na samoj ploci. Ono sto je bitno to je da na PCI konektorima postoji napon od 3.3V na odgovarajucim kontaktima. Imas na http://wireless.uzice.net/uputstva/prepravkaPCI2.1naPCI2.2/ detaljno uputstvo za prepravku pa ces tu naci i informacije gde treba da imas ovaj napon.

E sad, ako treba da se prepravlja, a nisi vican tome onda je jednostavnije da uzmes neki fabricki uredjaj i povezes ga preko LAN kartice.

 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?27.04.2007. u 17:36 - pre 206 meseci
Pa racunar je sa AT napajanjem
Ali, ako je, kao sto kazes, PCI kartica MNOGO bolje resenje, onda da nabavim drugi racunar za ruter. Inace, sto se prepravki tice, to nije problem. A u cemu je "fora", sto je ovo resenje mnogo bolje?
So far, so good!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?27.04.2007. u 18:18 - pre 206 meseci
Mnogo bolje radi. PC racunar je mnogo jaci od racuanra koji je ugradjen u fabricki AP i kada ima odgovarajucu PCI karticu koju zna da upotrebi do maksimuma stvarno izvuce maksimum.
 
Odgovor na temu

Vladimir Malic
Vladimir Malić
Beograd/Gornji Milanovac

Član broj: 23728
Poruke: 72
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: vladimirmalic.blogspot.co..


Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?03.05.2007. u 14:38 - pre 206 meseci
Krenuo sam u prepravku PCI 2.0 slota i PCI 2.2 i evo upravo sam napravio stabilizator za 3.3V, ali sam hteo da mi stabilizator disipirasta sto manju snagu (da ne bih morao da obezbedjujem poseban hladnjak) pa sam se odlucio da kao ulaz koristim 5V. U gore pomenutom uputstvu za prepravku stoji: "... wireless kartica može da zahteva snagu reda veličine 1W." Kad simuliram opterecenje od 1W imam napon od 3.24V, ali ako smanjim opterecenje napon je oko 3.29V. Ono sto me interesuje je da li kartica konstantno "vuce" 1W ili je to neki maksimum koji moze da dostigne? Ako kartica neprekidno zahteva 1W, da li joj je 3.24V dovoljno za normalan rad?



So far, so good!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?03.05.2007. u 15:30 - pre 206 meseci
Koliko znam, ne mora to da bude bas strogo tacan napon. Tolerisu kartice ako malo odstupa.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless Internet - deljenje na vise od 10 racunara?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8229 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.