Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije

[es] :: SOHO Networking :: kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije

[ Pregleda: 4979 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deki_bg

Član broj: 3334
Poruke: 244
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije24.03.2007. u 11:07 - pre 207 meseci
Ne znam da li ovo spada u home network ili wirless.
Nisam bas najbolji sa mrezama i zato mi treba pomoc.
Zelim da spojim laptop (mac) i desktop (pc) bezicno i da mogu da imam internet na oba.
Koristim sbb kablovski internet.
Soba mi je 5x5 i ne treba mi nista jako sa dometom na 100 metara.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije24.03.2007. u 16:42 - pre 207 meseci
Način 1: ICS (http://www.elitesecurity.org/t...-konekciju-putem-Microsoft-ICS). Naravno, potrebno je u PC dodati Wireless mrežnu kartu i uspostaviti Ad-Hoc Wireless mrežu. Mana ovog načina je to što ICS Host mora biti uključen da bi Client imao izlaz na Internet.

Način 2: Elegantnije rešenje je kupovina Wireless rutera, npr. TP-Link WR542G (jeftin i zadovoljava više od osnovnih potreba; ~60Eur). SBB-ov kablovski modem se u tom slučaju UTP kablom veze na WAN port rutera. Ruter treba konfigurisati tako da WAN interfejs dobija IP adresu automatski, a pored toga, treba uključiti Wireless radio i npr. ruterov DHCP (na sreću, mislim da su to inače fabrička podešavanja).
Predpostavljam da PC već ima mrežnu kartu (integrisanu ili ne, UTP ili Wireless, svejedno). U tom slučaju, neka za IP postavke te mežne karte bude postavljeno da se IP adresa i adresa DNS-a dodeli automatski. Ako je ta karta UTP, treba je UTP kablom povezati na jedan od LAN portova rutera.
Po istom principu tako treba postaviti i za Wireless karticu na Mac-ovom Laptopu.
Tako se postiže izlazak na Internet nezavisno od ˝onog drugog računara˝, tj. ne mora biti jedan upaljen da bi drugi išao na Internet preko prvog. Naravno, ovo su samo osnovna podešavanja, tu svakako treba poraditi i na bezbednosti (u prvom redu Wireless dela), a zatim i na File Sharing-u.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 24.03.2007. u 17:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 24.03.2007. u 18:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deki_bg

Član broj: 3334
Poruke: 244
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije24.03.2007. u 17:06 - pre 207 meseci
Nacin 2 mi se vise svidja :)
A kako u tom slucaju mogu da sprecim da se neko od komsija ne kaci na internet.
Sbb radi bez sifre inace.
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije25.03.2007. u 03:55 - pre 207 meseci
Citat:
plavigor: ...tu svakako treba poraditi i na bezbednosti (u prvom redu Wireless dela)...

Promenom fabričkog sabneta, promenom korisničkog imena i postavljanjem jakog pasvorda za administraciju rutera, skrivanjem SSID-a, filtriranjem MAC adresa, isključivanjem DHCP-a i ono najvažnije - korišćenjem WPA enkripcije. Neko će reći da sam u paranoji. :)

Pozdrav i pssssssssst, nisi me video...
 
Odgovor na temu

niks
nikola vasić
zrenjanin

Član broj: 46998
Poruke: 14
94.189.240.*

ICQ: 97448663
Sajt: www.myspace.com/smileydee..


Profil

icon Re: kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije31.10.2008. u 15:44 - pre 188 meseci
pozz ja sam tako umrezio kompove ali i dalje postoji problem
naime sbb kablovski modem sam spojio na WAN TP-Link routera, konekcija izmedju kompa i routera je odlicna ali mi na komp ne dolazi i internet!
gde gresim - koja jos podesavanja treba odraditi?
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: kako spojiti bezicko laptop i pc sa deljenjem net konekcije

[ Pregleda: 4979 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.