Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SQL mozgalice za SQL majstore

[es] :: Baze podataka :: SQL mozgalice za SQL majstore

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11676 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Re: SQL mozgalice za SQL majstore11.03.2007. u 12:09 - pre 207 meseci
Citat:

Licno bih izabrao ono za Firebird, ali nazalost ne radi za sada nigde drugo. Potom bih izabrao ono sa razbijanjem tabele na dve i relcijom 1:1. Malo je i iskusnih profesionalaca koji bi se drznuli da ovako razmisljaju, zaboga, kakva je to relacija 1:1, u skoli nas uce da postoji (1:vise) i (vise : jos vise) )


Pa nije da relacija 1:1 bas ne postoji (tj. postoji ali ne bas u "cistom" obliku). Recimo kada imamo specijalizaciju nekog objekta npr. coveka na recimo studenta, profesora imali bi 3 tabele od kojih bi tabele student i profesor imale relaciju 1:1 sa tabelom covek. Resenje u kome se pocetna tabela razbija na dve nove se zasniva na ovakvom razmisljanju.
Owl
 
Odgovor na temu

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: SQL mozgalice za SQL majstore13.03.2007. u 22:20 - pre 207 meseci
Normalno je da postoji relacija 1:1. Ona nije vezana samo za specijalizaciju.

Ja sam jedan fizicki entitet, a moja licna karta je drugi fizicki entitet. Izmedju mene i moje licne karte postoji veza 1:1.

To se valjda moderno zove asocijacije izmedju objekata.
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
Odgovor na temu

rambo2004
Programer, Beograd

Član broj: 94377
Poruke: 57
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: SQL mozgalice za SQL majstore16.03.2007. u 09:11 - pre 207 meseci

Upotrebiti agregatnu funkciju max(MinistryNumber) i inkrementirati dobijenu vrednost. Nova vrednost je naredni MinistryNumber.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: SQL mozgalice za SQL majstore16.03.2007. u 13:20 - pre 207 meseci
@Rambo2004: MinistryNumber znaci 'broj koji izdaje mistarstvo obrazovanja'. To je otprilike nesto kao jedinstveni maticni broj gradjana u Srbiji ili SIN numebr u Kanadi. To nije vestacki kljuc niti nesto sto vlasnik baze u primeru dodeljuje. Njega ili ima ili nema za zadatog stduents. Stoga tvoj predlog za kreiranje nedostajuceg podatka ne prolazi. Istina, nije iskljuceno da institucija koja generise te brojeve radi upravo onako kao sto si predlozio, ali mi to ne znamo.

U oslednje vreme bilo je na forumim nekoliko situacija kad su ljudi hteli da koriste JMBG kao primay key, pa nije moglo, jer ga jednostvano nemaju za sve ljude koje imaju u bazi. A opet, za one koji ga imaju, trebalo bi da bude jedinstven. Otuda je potekal ideja za ovu mozgalicu - kako nesto uciniti UNIQUE za odredjen skup vrednosti, ali ne za sve (za NULL nije unique, a za NOT NULL mora biti unique)

Hvala ti na pokusaju u svakom slucaju.

:-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: SQL mozgalice za SQL majstore

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11676 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.