Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu

[ Pregleda: 3321 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanml

Član broj: 153
Poruke: 56
*.crnagora.net.



Profil

icon [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu26.02.2007. u 17:59 - pre 208 meseci
Poštovanje,

U ćeliji H2 trebalo bi da postavim formulu koja bi "pregledala" prvi red radnog lista iza te ćelije, pronašla (i prikazala) poslednju upisanu vrijednost u tom redu. Zatim bi tu formulu trebalo iskopirati u H koloni sve do ćelije H1501, pošto isto treba da se odradi i u narednih 1500 redova.

Pokušao sam da problem riješim matričnom formulom (primjer iz udžbenika Excel 2000 Biblija) ali ta formula, da bi radila, mora biti postavljena u neki drugi red, što mi ne odgovara. Možda bi mogla da se postavi na pomoćni list, ali ja ne znam kako.

--
Pozdrav od Milana

[Ovu poruku je menjao milanml dana 26.02.2007. u 19:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 26.02.2007. u 21:24 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Brz_na_tastaturi
Svilajnac

Član broj: 63852
Poruke: 318
91.150.119.*



+1 Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu26.02.2007. u 18:12 - pre 208 meseci
Prvi deo bi verovatno mogao da se reši preko VBA koda, bilo bi lakše da se razume šta ti treba kada bi postavio primer.

Što se drugog dela tiče, koliko je meni poznato jedan excel dokument moze da sadrzi 250 radnih listova mada nisam siguran, a svakako je preglednije ako postaviš po principu jedna faktura-jedan dokument a da u posebnom dokumentu napraviš zbirnu rekapitulaciju.
Pogledaj malo po forumu skoro je bilo sličnih tema.
Ne znam koliko je tebi u obavezi da uradiš takav zadatak, jer uslovljavanje tog tipa mi liči na to da neko naruči materija za kuću pa ti kaže da umesto kamiona za prevoz koristiš gepek yugića.
Možda je tačno da je sve već rečeno, samo nisu svi sve čuli i razumeli ...
 
Odgovor na temu

milanml

Član broj: 153
Poruke: 56
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu26.02.2007. u 18:52 - pre 208 meseci
Citat:
Brz_na_tastaturi: Prvi deo bi verovatno mogao da se reši preko VBA koda, bilo bi lakše da se razume šta ti treba kada bi postavio primer.
.


Dobro, sada je primjer prikačen uz originalnu poruku.

Citat:
Brz_na_tastaturi:
Što se drugog dela tiče, koliko je meni poznato jedan excel dokument moze da sadrzi 250 radnih listova mada nisam siguran, a svakako je preglednije ako postaviš po principu jedna faktura-jedan dokument a da u posebnom dokumentu napraviš zbirnu rekapitulaciju.


Zapravo je broj listova ograničen performansama kompjutera.

Da li predlažeš da napravim 3.500 .xls fajlova (racun1.xls, racun2.xsl, ...) pa da ih onda povežem u svesci rekapitulacija.xls?.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.bisinter.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu26.02.2007. u 20:37 - pre 208 meseci
Unesi formulu:
=INDIRECT(ADDRESS(ROW();MAX(IF(ISBLANK(I2:IV2);0;COLUMN(I2:IV2)))))
završi sa CTRL+Shift+ENTER da Excel ovo prihvati kao Array (valjda je to matrična kako ti kažeš) formulu. - Excel će dodati vitičaste zagrade ovoj formuli. Onda je možeš kopirati u uzastopne redove.
Možda ima i nešto pametnije, ali ja ne znam. Jedino da napraviš VBA funkciju koja ti vraća traženi rezultat.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Brz_na_tastaturi
Svilajnac

Član broj: 63852
Poruke: 318
217.26.79.*



+1 Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu26.02.2007. u 22:55 - pre 208 meseci
Bio si u pravu za broj radnih listova :)

U ovom fajlu imas vba kod koji radi to sto ti treba.


Možda je tačno da je sve već rečeno, samo nisu svi sve čuli i razumeli ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

milanml

Član broj: 153
Poruke: 56
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu27.02.2007. u 14:41 - pre 208 meseci
Citat:
Jpeca: Unesi formulu:
=INDIRECT(ADDRESS(ROW();MAX(IF(ISBLANK(I2:IV2);0;COLUMN(I2:IV2)))))
završi sa CTRL+Shift+ENTER da Excel ovo prihvati kao Array (valjda je to matrična kako ti kažeš) formulu. - Excel će dodati vitičaste zagrade ovoj formuli. Onda je možeš kopirati u uzastopne redove.


Da, to je, bar što se mene tiče, dobro rješenje. I, da - to ja zovem matričnom formulom.

Hvala ti.

Citat:
Brz_na_tastaturi:
U ovom fajlu imas vba kod koji radi to sto ti treba.


Hvala i tebi.

Ovaj kod ću svakako sačuvati. Doduše, možda bi ga trebalo malo doraditi, kako bi se vrijednosti u koloni H ažurirale automatski. Ovako, pod uslovom da ja ne radim nešto pogrešno, za svako ažuriranje, treba ručno pozvati makro.

M.


 
Odgovor na temu

Brz_na_tastaturi
Svilajnac

Član broj: 63852
Poruke: 318
217.26.79.*



+1 Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu27.02.2007. u 18:00 - pre 208 meseci
Ne radiš ništa pogrešno, da bi ažurirao vrednosti moraš da ga pokreneš ručno, a ako ti treba automatsko ažuriranje onda za naziv makroa stavi Auto_Open i on će se pokretati svaki put kad otvoriš dokument.
Možda je tačno da je sve već rečeno, samo nisu svi sve čuli i razumeli ...
 
Odgovor na temu

milanml

Član broj: 153
Poruke: 56
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu28.02.2007. u 15:08 - pre 208 meseci
Citat:
Jpeca: Unesi formulu:
=INDIRECT(ADDRESS(ROW();MAX(IF(ISBLANK(I2:IV2);0;COLUMN(I2:IV2)))))
završi sa CTRL+Shift+ENTER da Excel ovo prihvati kao Array...

Jedina mana ove formule je to što daje rezultat #VALUE!, ukoliko je red iza nje prazan. Ako je formula, recimo u ćeliji H2, onda se to može "ispeglati" tako što se ta ćelija tretira kao pomoćna, pri čemu se koriste vrijednosti iz neke druge (susjedne) ćelije u kojoj bi se mogla naći formula =IF(ISERROR(H2);0;H2), ili =IF(ISERR(H2);0;H2).

Bilo bi, međutim, mnogo bolje kad bi se to moglo izbjeći, tako što bi se pomenuti uslov ugradio u izvornu formulu?

M.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.27.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu01.03.2007. u 07:37 - pre 208 meseci
Možeš da umesto 0 funkciji IF da proslediš parametar broj tekuće kolone +1 u slučaju da je pronađena ćelija blanko, dakle:
Code:
=INDIRECT(ADDRESS(ROW(),MAX(IF(ISBLANK(I9:IV9),COLUMN()+1,COLUMN(I9:IV9)))))

pa CTRL +SHIFT+ENTER, da formiraš matričnju formulu
U slučaju da je red iza formule prazan rezultat će biti 0.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Odrediti poslednju popunjenu ćeliju u redu

[ Pregleda: 3321 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.