Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Query, relacije ,događaji i subfforma

[es] :: Access :: Query, relacije ,događaji i subfforma

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6307 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Query, relacije ,događaji i subfforma13.02.2007. u 22:30 - pre 209 meseci
Dobra vijest je da sam sa svojom bazom gotov, ali imam mali problem sa starom bazom iz koje moram pokupiti podatke.

U staroj bazi nikako ne mogu uspostaviti odnose tj. relacije. problem je u tome što nisu bili ni uspostaviti nikada, a još manje su bili postavljeni primarni ključevi. Uglavnom riješio sam se duplikata u osnovnim tabelama, te napravio u njima primarne ključeve, međutim kad sam poželio ih spojiti, dobio sam odgovor da imam problema sa zapisima u tablici gdje se povezuju. uz pomoć unmutched wizarda i usporedbom Id-eva o kojima se je radilo otkrio sam da se radi o preko deset tisuća zapisa koje je potrebno obrisati. Upit koji sam dobio uz pomoć unmutched wizarda pokušao sam pretvoriti u Delete Query, ali non-stop mi javlja da nisam mu definirao o kojo se tablici radi, iako je kad gledam sa strane SQL-a barem koliko se meni čini to definirano jako dobro u tom upitu.

Ne znam u čemu griješim, ako treba staviću sutra kod.

Drugi problem s kojim sam se susreo je scrolovanje recorda uz pomoć miša. Negdje na ovim stranicama naišao sam na sličan problem i preporuku da službeno riješenje postoji na Microsoftovim stranicama i ja sam ga skinuo. Samo riješenje odlično radi kad su u pitanju Forme, ali kad su u pitanju subforme uopće ne radi. Na koji god događaj da ja stavim glavnu formu ili subformu, u subformi se recordi i dalje scrolaju. Uopće kako da kontroliram subformu?

Kao i uvijek sam zahvalan svima koji mi pomažu.
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma14.02.2007. u 08:03 - pre 209 meseci

A Evo SQL-a za brisanje koji me muči:

DELETE [T-tvrtke-djelatnosti].*
FROM [T-tvrtke-djelatnosti] LEFT JOIN T_kategorije ON [T-tvrtke-djelatnosti].Iddjelatnost = T_kategorije.id_djelatnosti
WHERE (((T_kategorije.id_djelatnosti) Is Null));
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma14.02.2007. u 10:01 - pre 209 meseci


Fanta, mislim da u Delete Guery može da bude samo jedna tabela i uslov koji se odnosi na polje iz te tabele.

 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma14.02.2007. u 12:03 - pre 209 meseci
Bilo koje u pravu si, ali kako da onda obrišem podatke?

To su dvije tablice koje nisu povezane relacijama, imaju zajednički IDIdtvrtke(number) koji je primarni ključ u jednoj tablici i potrebno mi je da obriše sve rekorde u drugoj tablici gdje se taj glavni IDtvrtke ne pojavljuje. Ne znam kako da to izvedem.
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma14.02.2007. u 14:11 - pre 209 meseci


Ja Access znam iz prakse. Pa ako ne mogu da izbrišem višak, napravim novu tabelu (Make Table Query), od onih drugih podataka. Umesto =, <>. Onda malo Rename, itd...
Izvinjavam se SvTrifun je Žurim
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma14.02.2007. u 15:37 - pre 209 meseci
Stvar odlično pali, stavio sam is not null i dobio što sam tražio. Puno ti hvala

I problem sa subformom sam riješio također, pronašao sam najnoviju verziju funkcije koja spriječava skrolanje.

A može li jedno drugo pitanje nevezano uz ova dva problema koja sam riješio.

Imam jako veliki list box odakle se odabiru proizvodi i na popisu je više od 2000 proizvoda. sad ako se klikne na prvo slovo ono će te prebaciti na prvu riječ sa tim slovom na početku. Postoji li kakav način da se isprogramira da uzme u obzir ako poželim na primjer prva dva slova bilo koje riječi u listboxu. Pada mi na pamet da bih to mogao napraviti uz pomoć događaja onTimer da se može od prethodnog izbora kliknuti na dva slova, ali kako da to ostvarim?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma14.02.2007. u 20:58 - pre 209 meseci
Pokušaj da ListBox promeniš u ComboBox koji je za to i predviđen. Za (Row source) postavi upit gde je prvo polje , to tekstualno polje nad kojim je sačinjen Combo box, a za (Bound column) - redni broj kolone upita koja služi za vezu i koja se prihvata u polju. Recimo ovako. Koistim za Combo box upit sa poljima : NazivPartnera, Adresa i SifraPartnera. U Bound column stavim broj 3 jer je treća kolna upita. I kad redom kucam recimo P o l j o f a r m kursor me redom vodi do najbližeg naziva. Ako u spisku postoji Poljofarmacija, posle ovog bi trebalo da se nalazim neposredno na tom slogu ili bar jako blizu njega. Upravo ono što ti hoćeš da postigneš pisanjem funkcije. Ovo za Bound column ti pričam ukoliko koristiš neku šifru proizvoda umesto naziva, a pretragu hoćeš da vršiš po nazivu jer je kudi kamo lakše.






 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 00:35 - pre 209 meseci
@ Hvala Getsbi

Rado bih napravio što si rekao, ali ovo nije uobičajeni listbox, on ujedno služi da se putem njega može automatski odabrati više proizvoda, a ne jedan po jedan kao što bi bilo uobičajeno i odabrani se proizvodi klikom na dugme se automatski spremaju u zadanu tablicu gdje se povezuju s drugim podacima, zato mi i treba biti list box. Samo problem je što je proizvoda jako puno, a taj popis svakim danom postaje sve veći pa mi je potreban odabir gdje korisnik može putem dva tri slova doći do otprilike traženog proizvoda. gledao sam hrpu primjera za list boxove,ali nigdje nisam našao sličan primjer, svi su na prvo slovo listboxa, tj. standarni. Ima li negdje da mogu potraziti slican primjer?
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 14:01 - pre 209 meseci
Moze da se napravi list box gde se reovi izabiraju kucanjem prvih N slova u nekom text boxu. Da li je lako? Nije. Da li se lako moze objasniti na forumu? Ne moze. Da li se moze 'provaliti' iz primera? Moze, ali uz objasnjenja i potrebno je da budes majstor u VBA programiranju barem na nivou majstora koji ovde pomazu. Znaci, zaboravi na to.

Pokusaj ovako: umesto list boxa koristi form datasheet. Imas na raspolaganju sve Accessove ugradjene opcije za filtriranje i sortiranje, i to ti moze biti dovoljno. Ako to nije dovoljno, uvek mozes da podatke za datasheet izvezes u neku temp tabelu, koja ima dodatno polje IsSelected (Yes/No) i onda kliknes na to polje ako hoces da biras rekorde nasumice. Tako rade mnode web aplikacije - imas listu i mali check box za svaki red, pa check box koje kliknes, njihovi su rekordi su selektovani i radsis njima sta hoces.

Veruj mi da je to lakse nego praviti inteligentan list box. Veruj mi na rec. Radio sam u firmi koja je jedan takav sistem razvila, od njih sam naucio kako se to radi. I danas imam neke aktivne aplikacije gde to radi i klijenti to obozavaju. Kad nekom predlozim da promenimo sistem i da predju na datasheet resenje, nece ni da cuju. Problem je sto su inteligentni list boxes veoma teski za odrzavanje, a zhetvi korisnika rastu, ali ne i shvatanje da za to treba mnogo vise vremena i para. Odkako sam poceo da koristim datasheet kao alat za pretrazivanje, list boxove i ne koristim vise, skoro nikako. Za neke proste stvari, gde se sve vidi na listi (kratke liste) ok. Za bilo sta slozenije i vece, ili radim combo box, posto omogucuje upravo sta ti treba, lepo ti je Getsbi objasnio, ili idem na datasheet i problema nema. Korisnici happy, ja happy a imam vremena i da vodim klince na utakmice jer ne radim prekovremeno - ne moram da radim prekovremeno jer ne korustim resenja koja zahtevaju strasno mnogo rada. A imam vremena uglavnom i da zabusavam na poslu pa pomazem na forumu u radno vreme. Razmisli o tome
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 15:21 - pre 209 meseci
@Hvala zidar, u pravu si što se tiče datasheet-a.

Ali odatle i polaze moji problemi, ne znam kako da kontroliram podatke u datasheet-u. OK, napravim čistu formu u Disegn wiew i na nju prevučem formu koju sam napravio još prije putem querija u datasheet wiew-u. Ok i što dalje nakon toga? Mislim jedini načini da se stave na formu su kao podforma, a ja ne znam kako s njom postupati to jest kako da se odabrani podaci kontroliraju ili još bolje kako se pišu funkcije koje se tiču subforme i podataka što se u njoj nalaze. Sad ja bih na glavnu formu stavio dugmad putem koje bi se ne znam sortiralo uzlazno-silano podaci, ovisno o retku koji se odabere, na dvostruki klik da se odaberu točno ti rekordi i hrpa sličnih stvari, ali trebao bih nekakav primjer odakle bih mogao da naučim jer u knjigama takvo što nema, ima samo kako se subforma može napraviti, kako se glavna i pomoćna forma povezuju preko nekog ključa, a što kad njega nema, a ja želim sve podatke kontrolirati?

Znam što ćeš reći da access ima uzlasno silazna sortiranja u sebi, ali ja pravim program za potpune plavuše koji ništa ne razumiju osim ako im se ne nacrta. Izgubili bi na oranici i grudu zemlje ako ne i čitavu zemlju sa nje.

Stoga te molim ako imaš ili znaš za kakav primjer gdje bih takvo što mogao naučiti, te tako nadopuniti svoje skromno znanje. A ne bi bilo loše da se napravi i kakva škola sa takvim primjerima, ne samo radi mene nego radi i ostalih koje takve stvari muče i zanimaju, a ne one osnovne stvari iz knjiga.

I još jedno pitanje. napravio sam formu koja se sastoji od continouns forme, ali imam problem jer mi sporo učitava, razlog preko 20000 rekorda, a biće ih i još više. Postoji li kakav način da ubzam učitavanje? Ubrzalo mi se je nešto kad sam prebacio sa tabela na query, ali još uvijek je presporo, kad pokušavaš skrolati kroz rekorde treba mu čitava viječnost da to napravi.
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 17:35 - pre 209 meseci


Ja ne shvatam u potpunosti problem. Mogao bi da nam daš ili primer baze ili barem opis, koje tabele imaš, koje podatke sadrže i šta se radi sa podacima.
Iz predhodnog posta vidim da ti treba lista ili porforma ili kombo, gde ćeš birati zapise i smeštati ih u neku drugu tabelu. Ako je ta druga tabela u nekakvoj relacija sa onom iz koje "vučeš" podatke, možda je rešenje mnogo jednostavnije nego što izgleda. Zato je najbolje primer.
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 19:16 - pre 209 meseci
Rado bih uplodovao bazu, ali već sada je velika oko deset MB, pokusacu postaviti slike

Našao sam primjer u jednoj bazi, na ovom ili na jednom od sličnih foruma formu koja služi za prikaz rezultata, malo ga prepravio i iskoristio za svoju bazu.

Forma je nastala od tablice u koju su pohranjuju podaci iz tablice koja je nastala od relacija gdje su odnosi više na prema više i služi samo za prikaz rezultata iz te tablice i eventualno da se obrišu rekordi koji više ne žele da se nalaze u tablici. Forma je napravita u Continouns obliku, a u gornjem footeru su dugmad koja imaju super ulogu, tj. putem funkcija su isprogramirani da klikom na njih podaci u Continouns formi se mogu za svaki odabrabi stupac poslagati ulazno ili silazno.

Isto tako je napravito da dvostrukim klikom na bilo koji od zapisa u redovima continouns formi se upravo izdvoje svi podaci istog imena i podaci iz ostalih stupaca koji su uz njih vezani. Može se reči da se radi o svojevrsnim filterima.

Sad stvar je super fukcionirala dok je bila u eksperimentalnoj fazi i dok sam baratao sa malim brojem zapisa, ali nakon što sam očistio stare podatke iz stare baze upravo zahvaljujući tvojemu savjetu BiloKoje i prebacio ih u novu bazu nastali su problemi sa Continouns formom kojoj dugo treba da učita tražene podatke, tj. nikako da završi sa učitavanjem, zbog toga ni dugmad koja je napravita za sortiranje ne radi kako treba, ni za odvajanje traženih redova, uglavnom forma nije nimalo fukcionalna, pa čak ni dugme koje je namjenjeno samo za zatvaranje forme ne može normalno da reagira. Sve je usporeno do bola. Što je najgore, broj podataka koji je unesen nije još gotov, sad je preko 20000, a najvjerovatnije je da će biti još veći 5 puta, a ja imam dvije takve forme, koje su jako slične, samo vuku podatke iz dvije različite tablice.

Pokušao sam da učitam tražene podatke uz pomoć forme u obliku datasheet-a i tada sve radi bez problema, svi podaci se učitaju u par sekundi i normalno fukcioniraju. Što znači mogu ih staviti u obliku datasheeta kao neku subformu na neku glavnu formu koja će služiti samo kao pozadina, znači glavna forma nema nikakve veze sa podacima na subformi koji se također uredno prikažu kad se sve postavi na taj način. Ali volio bih da mogu imati iste filtere kao što sam imao u Continouns formi, znači sortiranje po dugmadi i sortiranje po dvostrukom kliku. Moj problem je što ne znam kako prilagoditi funfcije koje su fukcionirale prije na continouns formi za subformu, te što ne znam kako napraviti da klikom na dugme imam reakcije subforme, točnije ne znam kako uopće raditi sa subformom na taj način.

Što se tiče listbox-a pokušaću ga isprogramirati, ali on je potpuno drugi problem koji je nevezan uz ovaj. Mislio sam si baza mi je gotova, kad je naišao ovaj problem. Listbox može i malo sačekati i za kasnije, u nekoj drugoj fazi preinaka, i ovo što sam dosada napravio je previše, za moje skromno znanje. Sad mi je najbitnije da isprogramiram subformu i da završim posao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 20:09 - pre 209 meseci


Na žalost, ništa se ne može zaključiti na osnovu slika. Broj zapisa u tabeli nije, siguran sam, razlog za ekstremno sporo učitavanje. Sortiranje i filtriranje podatake jeste sporije kad je broj zapisa veći, ali opet 20000 zapisa i sortiranje ili filtriranje po jednoj ili dve kolone, kako se sa slika vidi, ne bi smelo da bude primetno usporeno. Pokušaj da iskopiraš bazu, obriši podatke, odnosno ostavi po nekoliko redova u tabelama, uradi Compact, pa okači kopiju kao primer. Ovako možemo beskonačno da nagađamo šta je uzrok problema, a skoro sam siguran da je neka "sitnica".
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma15.02.2007. u 21:50 - pre 209 meseci
[quote]Ali odatle i polaze moji problemi, ne znam kako da kontroliram podatke u datasheet-u. OK, napravim čistu formu u Disegn wiew i na nju prevučem formu koju sam napravio još prije putem querija u datasheet wiew-u. Ok i što dalje nakon toga?[quote]
Odlicno, prvi korak je OK. Imas dakel unbound formu i na njoj samo jednu jedinu kontrolu, subformu koja je takodje unbound. ne treba ti nista da programiras. pogledaj malo toolbar. Imas ikonize A-Z i Z-A. to ti je za sortiranje po bilo kom polju ili kombinaciji vise susednih polja. Svaka knjiga u oputrebi Accesaa ce ti objasniti kako se to radi.
Zatim imas ikonice koje lice na Levak. To su filtri. Treba ti sve sto pocinje sa 'piv' da bi fdobio 'pibvoBIP', 'pivo Jelen' i slicno? Sortiraj. Nadji piva. Osvetli u nekom rekordu 'Piv'. Izaberi Filter By selection. Eto ti izabranih rekorda. I filter ostaje zapisan negde u properties pa moze da se procita odatle i posalje kodom nekom reportu.
procitaj negde kako se koriste filteri. To nije programiranje, vec efikasna upotreba Accessa. ne mozes da efikasno pravis aplikacije ako ne umes da uradis rucno osnovne stvari u Acessu.
Toliko za pocetak.
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma16.02.2007. u 00:00 - pre 209 meseci
@BiloKoje Pokušću okačiti nešto sutra ujutro kad dođem na posao, pokušaću izvući samo podatke,querije, forme i module koji mi za to trebaju da se vidi primjer. Mislim stvar radi sa probnih 600 rekorda bez problema, a kad sam digao 20000 jednostano je počelo da zapinje i bude jako usporeno.

@Zidar kao i uvijek si u pravu, i sve što si mi rekao je poznato, ali ova baza nije namijenjena meni nego kolegama koji su što se informatike tiče totalka neznalice, oni će u tu bazu unositi u tu bazu podatke i ažurirati je, a oni žele kao i svi takvi korisnici jako user friendly sučelje i najjednostavniju moguću uporabu, zato mi se je i svidio taj continouns form i način na koji su izrađeni njegovi filteri. Vjerujem da svom dugogodišnjem bogatom iskustvu naišao na sličan problem ili barem znaš gdje bih mogao naći potreban primjer ili kakva upusta pa makar i na engleskom kako se takvo što radi. Nikad mi nije bila frka čitati i učiti i stotine stranica ako bih među njima pronašao riješenje svog problema.
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma16.02.2007. u 09:34 - pre 209 meseci
Problem riješen!

Ni sam ne znam, a ne vjerujem ni da ću ikada saznati što se je dogodilo. Kao što sam rekao imam 2 forme koje su jako slične, samo prikazuju različite stvari, jedna proizvode, druga djelatnosti s kojom sam imao problema. Jutros kad sam došao odlučio sam prvo malo eksperimentirati prije nego što vam pošaljem bazu.

Uzeo sam query od djelatnosti i primjenio ga source u formi proizvodi, malo prilagodio polja i svi podaci su se učitali u sekundi i prikazali na desktopu. Malo sam ga još dotjerao i sada više nema nikakvih problema.

Jedino što bih i dalje želio je, da ako neko zna, gdje bih mogao potražiti ono što sam želio, a to je rad sa subformama i funkcijama za njih.

Ipak svima hvala. Idem sad pokušati još srediti par sitnica, odvojiti forme i sadržaje i vidjeti koji će biti krajnji rezultat.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma16.02.2007. u 13:48 - pre 209 meseci
Razumem te potpuno kad kazes 'korisnici hoce to i to i jko user friendly'. Problem je u tome sto ti jos nisi spreman da im to das. Bices spremaqn za par godina, jer toliko treba da bi se od pocetnika stvorio pristojan programer. Pre nekoliko nedelja bio si totalni pocetnik i brzo si naucio nekoliko osnovnih stvari. Odlicno i za svaku pohvalu. Ali si mnoge vazne stvari i propustio. da li si spreman da samostalno razvijas aplikacije? Absolutno ne. Da li si u situaciji da moras da samostalno razvijas aplikacije? Verovatno da, i to nije tvoja krivica. Da li ti mozemo pomoci u konkretnom slucaju? Cini mi se da ne. Zasto? zato sto postoji velika razlika izmadju tvog trenutnog nivoa znanja i nivoa potrabnog da se odradi ono sto tebi treba. Da li mozemo sa par postova da premostimo tu razliku? absolutno ne. Nazalost za neke stvari treba vreme. Sta mislis zasto neki programeri i ovde na zapadu rade za malo vise od minimum wage, a neli su placeni do neba? Zbog razlike u nivou znanja koja dolazi s godinama iskustva.

Posto se nalazis u neprijatnoj situaciji - uvalio is se u nesto sto je preveliko za tebe, da pokusamo da te bar uslmerimo u nekom korisnom pravcu:

Pogledaj teme o magacinima i kaficima, ima bar jedan primer gde se subforme koriste za pretrazivanje podataka. Nadji knjigu koja je ne za programere, nego za korisnike accessa. I prouci akko se radi sa datasheetima, posebno filtrovaje i sortiranje. Onda u nekoj programerskoj knjizi nadji kako se citaju form properties. Tebe zanimaju Filter i FilterOn u ovom slucaju. i seti se da razvoj aplikacija ima nekoliko faza:
1. analiza biznis procesa
2. izrada logickog data modela
3. israda fizickog data modela = kreiranje baze i svih tabela
3. planiranje aplikacije
4. kodiranje aplikacije
5. obuka korisnika
6. odrzavanje

Tvoj problem ne potice od nepoznavanja VBA ili slicno, pretpostavljam da je tacka 4.kodiranje aplikacija ono na cemu si proveo najvise vremena. Tvoji problemi poticu od premalo vremena na ostalim tackama, sto nije obavezno tvoja krivica. Na top temama imas sajtove sa manualima, kursevima, tips and tricks, na YU jezicima i na engleskom, pa trazi.

Negde na ovom sajtu, u top temama, imas sigurno ako se sa glavne forme ukazuje na kontrole na subformi. To ce ti trebati. Kao, imas dugme na formi koje kad kliknes, hoces da se procita nesto sa subforme i da se na primer otvori report za tekuci rekord. Ili da se otvori report na kome su filtrirani podaci isto onako kao sto je to uradjeno na formi. Subforma, posle filtriranja pokazuje N rekorda i hoces da report pokaze samo tih N rekorda. Dobre knjig za ovo su iz serije Developers Handbook, Ken Getz with Robert Litwin and Greg Reddick. Mislim da sam negde video da je u YU prebvedena knjiga o Accessu koju je napisao Roger Jennings. Teska za citanje za pocetnika, ali izvanredna. Kad sam ja ucio da pravim kompleksne list boxes, onakve kakve tebi trebaju, to je bila jedina knjiga na trzistu za Access programiranje i ja nisam bio u stanju da pratim sat se tamo desava. Morao je licno genije koji je razradio metodu da mi objasnjava i trebalo mi je tri meseca da pocnem da radim jednostavnije liste. I dan danas kad to moram da radim ne ide sve uvek od prve a greske se jako tesko nalaze i ispravljaju. Otuda moje insistiranje na upotrebi datasheeta.

Forma moze da bude datasheet i da ima sve evente, ako svaka normalna forma. datasheet jesamo nacin na koji se vidi forma. Trosi manje resursa nego cont. form i fleksibilnija je. Mozes da krijes kolone, menjas sisrinu, visinu i slicno. Double Click na bilo koje polje u datrasheetu radi isto kao double click na to isto polje u Form view. Ni jedan korisnik nije toliko glup da ne moze da zapamti da se detaljna form sa podacima o nekom klijentu dobija duplim klikom na polje KlijentID u datasheetu. Glavna forma ne mora ni da zna da je nesto na subformi kliknuto.

I na kraju, tcaka 5.obuka korisnika. provedi malo vis evremena na tome. Usput ces nauciti sta oni u stvari zelee i koliko si tacno pogodio njihve zelje. To ce ti bveoma pomoci kad budes presao na tacku 6.odrzavanje.

:-)
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma16.02.2007. u 16:52 - pre 209 meseci
Hvala Zidar, sjesti cu i uciti, nema mi druge, a budem i potrazio knjige koje si mi rekao. Sve ce mi biti lakse kad diplomiram, bar se nadam za sest mjeseci, i budem stvarno imao vremena za vježbanje programiranja. Na ovaj način je sve jako nepovezano kao što si i sam rekao.

Mogu i sluzbeno reci da je baza gotova, riješio sam se većine bugova i ostao mi je samo još jedan, i to je u continouns formi opet, u kojoj se sada barem super i brzo učitavaju podaci. Kad kliknem na neki checkbox bilo gdje u continouns formi, npr. na sredini ili na kraju ona me automatski prebaci na vrh stranice, tj početak forme, a ja bih npr želio nekoliko njih da odaberem. Zna li tko zašto se to događa?
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma16.02.2007. u 17:05 - pre 209 meseci


Moguće je da na After Update ček boksa imaš Reqery ili Refresh.
 
Odgovor na temu

Fanta
Fanta Genije

Član broj: 119794
Poruke: 118
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Query, relacije ,događaji i subfforma16.02.2007. u 18:03 - pre 209 meseci
I u prvu si. stavio sam sljedeći događaj na checkbox jer mi nije forma uzimala u obzir zadnji check box koji bih odabrao, znači ja odaberem 3, a ona uzme u obzir 2. Zadnji chekbox bi mi uredno bila prikazala chekiranog kad bih pokrebuo formu, nije ga uopće obrisala. Stavio sam bio:

Private Sub chkbrisati_Click()
Me.Requery
End Sub

Kako bih trebao postaviti događaj da mi uzima sve zapise u obzir, a da mi se forma ne pomijera?
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Query, relacije ,događaji i subfforma

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6307 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.