Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Game Dev na .NET-u?

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Game Dev na .NET-u?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 10933 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

k4rl0
Localhost

Član broj: 87683
Poruke: 142
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?08.03.2007. u 18:32 - pre 208 meseci
http://www.blade3d.com/
Kad pogledam ovo,zapitam se u cemu XNA zaostaje za DirectX-om :)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
204.50.199.*



+18 Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?08.03.2007. u 18:57 - pre 208 meseci
Prvo, hvala za dobar link, Blade3D deluje zanimljivo.

Drugo, mislim da mesas pojmove. DX je platforma na koju se nadogradjuje XNA, a na XNA se nadogradjuje Blade3D. DX nije zamena za XNA, vec je deo XNA. Po definiciji, XNA ne moze da zaostaje za DXom jer je DX deo XNA. (Ignorisemo tehnicke detalje kao sto je recimo podrska za MRT).
 
Odgovor na temu

k4rl0
Localhost

Član broj: 87683
Poruke: 142
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?08.03.2007. u 19:18 - pre 208 meseci
Nema problema za link :)
Uvijek mi je bilo to komplicirano,nikad nisam mogo shvatit koji je odnos XNA i DirectX-a,zato
je i primarno otvorena ova tema koja je malo skrenula s kursa :)
Dakle XNA koristi neke DirectX API-je?
I dal to znaci da sve sto moze DirectX moze i XNA(skoro)?
Jel XNA nadogradnja za DX 9 ili 10?
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
204.50.199.*



+18 Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?08.03.2007. u 19:24 - pre 208 meseci
Upravo tako! XNA je nadogradnja Managed DirectX 9 koji je nadogradnja 'obicnog' DirectX 9.

Znaci sve sto mozes u obicnom DX9, mozes i u XNA (uopsteno gledano, ima par izuzetaka). Tu naravno ima i jos jedna kvaka, a to je da je XNA baziran na .NETu, a .NET kod nije toliko brz kao native kod, ali je zato mnogo laksi za pisanje i odrzavanje.

To u praksi znaci da iako u XNA mozes sve sto mozes u DX9, ipak ce vrlo high-end igre koje su pisane direktno u native DX9 biti brze. Znaci u XNA neces moci da napravis Half Life 2, ali ces moci da napravis Half Life 2 koji se izvrsava, na primer, duplo sporije (ako imas dovoljno memorije).

Ali ako pricamo o malim igrama - recimo Geometry Wars Evolved - to bi moglo da se podjednako dobro uradi i u XNAu i u native DX9.
 
Odgovor na temu

k4rl0
Localhost

Član broj: 87683
Poruke: 142
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?08.03.2007. u 20:06 - pre 208 meseci
Vrijeme ce ucinit svoje i ubrzat .NET iako sam cuo da ako je kod dobro napisan
jednako brz moze bit kao native,zivi bili pa vidjeli..
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
82.108.146.*



+1 Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?10.03.2007. u 14:38 - pre 208 meseci
Citat:
k4rl0: Vrijeme ce ucinit svoje i ubrzat .NET iako sam cuo da ako je kod dobro napisan
jednako brz moze bit kao native,zivi bili pa vidjeli..

Ja sam cuo da mozes izleciti dalekovidost ako par meseci svaki dan pred spavanje natrljas luka iza ushiju.

Mislim da potpuno mesas neke pojmove. Da li je 'dobro napisan kod moze biti jednako brz' je skoro potpuno nebitno.

Bitan je kontekst u kome ti razmisljas o gamedev-u. Ako su to manje igre sa ciljnom platformom koja je iskljucivo PC/potencijalno Xbox, onda je XNA mozda pravo resenje za tebe.
Sa druge strane, za nekoga iz industrije ko radi igre koje _moraju_ da se prodaju na vise platformi, dakle Xbox360, PS2-3, Wii i slicno, XNA je samo jos jedna stvar kojom verovatno nikada nece imati prilike da se bavi.
Cak i ako je rec o ozbiljnom PC-only projektu, vecina developera nece jos dugo razmisljati o .NETu kao o baznoj plaformi (osim za razvoj alatki) jednostavno zbog inercije industrije. Sve biblioteke, primeri, alati, znanje developera i slicno, sve je prilagodjeno C++u.

Oni koji imaju prilike da se bave XNA-om i .NETom su uglavnom pocetnici, studenti, ili entuzijasti, i trebace vremena da se taj society prosiri i da to postane stvarno isplativo, ako se to ikad i desi. Jedan nacin da se to desi bio bi da Xbox360 odlucno pobedi PS3, sto i nije bas realno, makar ne u ovoj iteraciji konzola.

Daklem, ako te interesuje da ucis gamedev XNA je dobar za pocetak kao i bilo sta drugo - mozda je i super izbor jer je C# lepo razvojno okruzenje, a XNA ti mozda (ne znam, nisam probao) omogucava da imas neke rezultate bez preteranog predznanja i da te time motivise i olaksa proces. Ali ako ocekujes da nadjes posao kao programer u gamedev industriji, _moras_ da znas C++ i nema nacina da to zaobidjes. Cak i da bi radio gamedev u .NETu moraces da znas dobro C++ jer ces morati cesto da pises wrappere za native C++ biblioteke i slicno. Pa, sretan rad :)

[Ovu poruku je menjao Filip Strugar dana 10.03.2007. u 16:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
82.108.146.*



+1 Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?10.03.2007. u 15:17 - pre 208 meseci
Imam i ja par pitanja u vezi XNA-a, bio bih zahvalan ako neko ko je upucen moze da mi odgovori:

- Pravis demo ili neki prototip koristeci XNA - kakva su tvoja prava i mogucnosti distribucije istog na PCu? Da li mozes samo da das binaries i link na XNA Runtime, i to je to, ili je stvar komplikovanija?

- Kako stoje stvari sa unmanaged kodom i vezom sa istim - da li je to podrzano i na koji nacin? Tojest, da li mozes koristiti neku C++ biblioteku tako sto je portujes u C++/CLI, ili napises wrapper?
 
Odgovor na temu

k4rl0
Localhost

Član broj: 87683
Poruke: 142
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Game Dev na .NET-u?13.03.2007. u 20:25 - pre 208 meseci
Wauuuuu :)
http://channel9.msdn.com/ShowPost.aspx?PostID=290587#290587

BTW:
Jel postoji koj normalni 3D engine za C# a da nije game editor?
Nisam nigdje vidio neki normalni engine,sve su game editori tipa Blade3D,Visual 3D.NET,TorqueX.
Jel valja ista Ogre .Net?
Dal je to port Ogre enginea ili koristi bas pozive od native Ogre enginea?
Hvala,pozdrav

[Ovu poruku je menjao k4rl0 dana 13.03.2007. u 23:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Game Dev na .NET-u?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 10933 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.