Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu

[es] :: Advocacy :: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14503 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
91.148.99.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 10:26 - pre 211 meseci
http://www.eweek.com/article2/0,1895,2073611,00.asp
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 10:59 - pre 211 meseci
dimkovicu koliko para dajes? hahahahah
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 11:50 - pre 211 meseci
A vi ste mislili da ce vista postati neprobojna ili sta?
Sve sto ukljucuje vise sigurnosnih zastita / barijer sve
ce hakerima postajati zanimljivija. Naravno da ce se opet
naci gomila vulnova/expl kao i za svaki windows do sada.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.msp-terra.net.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 15:02 - pre 211 meseci
E dobro je. Izaćiće još jedan normalan windows. A ja se već zabrinuo da su ukinuli podršku za viruse. :P
 
Odgovor na temu

fearless

Član broj: 74584
Poruke: 156
212.62.59.*

Sajt: www.phearless.org


Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 15:21 - pre 211 meseci
Niti znamo koji je tip ranjivosti, niti koliko je exploitabilno, niti da li je to uopste istina. Zasto svi kada
vide 0day odmah pomisle na neki ultra mega giga world-conquer exploit? To takodje moze biti nesto
sasvim bezazleno (u smislu da se ne moze iskoristiti za neko masovno sirenje).
Citat:
A ja se već zabrinuo da su ukinuli podršku za viruse

Ko ovde pominje viruse?
Phearless - Serbian/Croatian Security Magazine: www.phearless.org
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 16:07 - pre 211 meseci
Citat:
blood: A vi ste mislili da ce vista postati neprobojna ili sta?
Sve sto ukljucuje vise sigurnosnih zastita / barijer sve
ce hakerima postajati zanimljivija.


Nitko nije tvrdio da je Vista "neprobojna", smiješno je uopće apsolutno kvantificirati bilo koje tvrdnje koje uključuju riječi "sigurnost" i "OS". Takve tvrdnje iznose pojedinici koji nemaju blage veze ni o sigurnosnim mehanizmima koje OS implementira, ni o načinima eksploatacije koje hakeri koriste kako bi ih zaobišli, jer teško da su u životu napisali i jedne linije security-aware koda. Kanonski primjer: korisnik Geronimo na temi o Vistinim proaktivnim zaštitama koju sam pokrenuo, npr. ova izjava.

Tužno je blood što se ovakvim izjavama svrstavaš u kategoriju okorjelih pingvina cijepljenih od stvarnosti, za koje će MS uvijek biti "rupa bez dna" po pitanju broja sigurnosnih propusta. Bar bi ti trebao znati što za linux/*BSD sigurnost znače stvari poput PaX i W^X, odnosno što će spomenuta lista proaktivnih zaštita značiti za Vistu. Isto vrijedi i za SDL po kojem je Vista modelirana, od prve do zadnje linije koda - IIS 6.0 i MS SQL Server imaju za red veličine manje bugova nego Apache/ORACLE (open-source RDBMS da ne spominjemo), i to ne bez razloga. Sve zahvaljujući inkorporiranjem SDL-a u razvojni ciklus aplikacije.

Također, kao što je netko već spomenuo - nigdje se ne govori o kakvoj se ranjivosti radi, tako da cijela ova tema je bazirana na možebitnom FUD-u i kuloarskim glasinama. WoW, netko prodaje 0dayeve za Vistu...imam i ja 2 kernel-mode 0daya (nisu remote), i nisu na prodaju...i što sad? Znači li to da cijela MS-ova sigurnosna inicijativa pada u vodu? Da će svejedno biti jednako mnogo sigurnosnih propusta? Naravno da ne.

Ono što jest neporeciva istina jest da je eksploatacija bilo kakve memory corruption ranjivosti (uključujući sve klase overflowa) na Visti reducirana na razinu "virtualno nemoguće". Uzmi primjer nekon 15-godišnjeg balavca koji je po "savjetu starijih 31337 hax0ra" započeo sa Aleph1-ovim tutom:

• Prvo što treba na Visti uraditi jest naučiti da ga novi Visual Studio ne voli baš, jer će mu kompajler zaiskriti sve idiotske strcpy() strcat() i neće ih htjet kompajlirat, zahtijevajući uporabu SafeCRT ekvivalenata

• Čak i ako uspije eksplicitno koristiti ručno preljevanje buffera preko pointera, morat će u opcijama kompajlera eksplicitno izgasiti /GS i /SAFESEH zastavice

• Nakon što i to ugasi, shvatit će da zbog non-executable stoga ne može kreirati svoj vlastiti shellcode, već će trebati koristiti daisy-chaining uporabljivih komadića instrukcija u .code sekciji (ako se uopće da od njih konstruirati shellcode) - a što je tehnika otprilike zabavna koliko i traženje igle u plastu sijena, i zahtjeva tjedne zajebavanja

• Sjetit će se nakon par dana zajebavanja da bi mogao restartat komp da "windowsi rade brže", i kad to uradi - bang, cijeli izgled adresnog prostora je randomiziran, od imagebasea programa i dijeljenih biblioteka, pa do alocirane memorije. Gubi živce i instalira najnoviji Mac OS na svoju kantu

• Sve tehnike opisane u papiru od Aleph1 starom 15 godina rade samo tako na najnovijem Macu, exploit je gotov za cca 10 min.

Citat:
Naravno da ce se opet naci gomila vulnova/expl kao i za svaki windows do sada.


Naći će ih se koliko ih se već nađe...kad godinu dana nakon izlaska Viste aftermath bude da je omjer exploitabilnih sigurnosnih propusta Viste i nekog RHEL/Ubuntu/SUSE iznosi 1:10, ja ću biti prvi za ovdje postati te statistike, možeš se kladiti :-)
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
194.106.187.*



+67 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 19:49 - pre 211 meseci
pozdrav,
odmah da kazem , nije mi cilj da izzazivam neki flame ili bilo sta slicno

these are just my 2 cents

sve sto je cynique rekao je tacno , samo kako je on rekao to zvuci jako obeshrabrujuce
sto u sustini i jeste

stvari su postale mnogo teze, sto je naravno dobro ,

trenutno radim na maturskom radu u kome je rec o Openwall linuxu i njegovim sistemima zastite
prvo sto ima jeste non exec stranice, tako da klasican shellcode pristup ne radi
ceo libc je mapiran na memorijske adrese koje imaju null bajtove sto onemogucava klasican ret2libc pristup
sta onda ostaje?
naravno , ovo nije savrseno jer onda mozete da uradite ret2PLT ,, gde se nalaze adrese svih funkcija koje program
koristi, pa pomocu toga opet mozete da izgradite nesto sicno ret2libc exploitu
samo da napomenem advanced ret2libc tehnike koje je predstavio nergal
http://www.phrack.org/archives/58/p58-0x04

non exec pages nije nista novo , ako se nevaram solaris ga ima od pamtiveka, a *BSD ima svoje W^X fore

naravno , ASLR ili ti addres space layout randomization nije nista novo i postoji odavno
linux 2.6 grana kernela ga ima naravno
to dodatno komplikuje stvari , randomizirane su adrese libc-a , stack i sl ,
ali ta randomizacija nije prevelika , (32bitni adresni prostor mora da se podeli na sve potrebno, tako da za pojedine stvari ostaje
relativno mala entropija) sto omogucava brute force tehnikama da daju dobre rezultate.
Ima jedan , ne bas dobar , ali zadovoljavajuc tekst bas na tu temu od nekih likova sa stanford universiteta http://www.milw0rm.com/papers/116

sve vece linux distribucije imaju gorepomenute ili slicne vidove zastita same po sebi, Openwall ekipa konkretno pproverava sav software koji njihova distribuciaj koristi , i naravno dodaju sopstvene patcheve. Suse konkretno ima jako jako dobro auditane dozvole na fajlovima ( secam se par symlink bugova cija exploitacija nije bila moguca na suse upravo zbog toga...) i tako dalje.

Najdivnija stvar na koju sam ja naisao u poslednje vreme jesu nove 64bitne platforme x86-64. Stvari se tu menjaju mnogo na bolje.
Samim tim sto je addres space mnogo mnogo veci (2^32 << 2^64 ) ima mnogo vise mesta za randomizaciju, pored tog aimamo i NX Bit koji stiti memorijske stranice,
jos jedna komplikacija jeste i promena u samom asembleru procesora, sada funkcije ne primaju argumente sa steka vec direktno iz registara
sto je dosta brze , ali definitivno onemogucava ret2libc tehniku.
Gosn Sebastian Khramer je objavio svoje istrazivanje na ovu temu gde pokazuje svoju borowed code chunks tehniku (za koju mislim da se prvi put pominje u nekom teksstu o solaris exploitaciji , ali nije bitno ) kojom zaobilazi i te pomenute zastite http://www.suse.de/~krahmer/no-nx.pdf

a da, video sam visual studio na delu kad prijavljuje greske u programiranju , zaista lepa stvar , cak je prepoznao i SQL injection ranjivost koju sam porobao da napravim, nisam video kako se snalazi sa integer overflow bugovima
na drugu stranu gcc 4.0 ima neke slicne stvari , daleko manje obimne i siromasnije , ali daje upozorenja

Ponavljam , cilj ovog posta nije bio da negiram bilo sta sto je cynque rekao , zaista nisam ekspert kada je rec o MS-ovim platformama , cynque je daleko kompetentniji od mene
cilje je bio da predstavim trenutnu situaciju vezanu za linux systeme,

odavno je proslo vreme prostih bugova , a takodje i vreme prostih exploita,
zadnji jako prost bug koga se secam jeste skorasnji sandmail snprintf() bug , ali je i on bio daleko od prostog za exploitanje (race condition ...)


pozdrav,
Aca
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
194.106.187.*



+67 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 20:19 - pre 211 meseci
hehe, cynque , nekako , kad god vidim ovakve rasprave, mi na pamet padne "wolves among us" i gobbles :)

ilja van sprundel i njegov mali prijatelj ce na ovogodisnjem CCCu odrzati talk koji mi zvuci nekako poznato :)
http://events.ccc.de/congress/2006/Fahrplan/events/1428.en.html
valjda ce postaviti video snimke posle konferencije , kao prosle godine...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 21:00 - pre 211 meseci
Citat:

Nitko nije tvrdio da je Vista "neprobojna", smiješno je uopće apsolutno kvantificirati bilo koje tvrdnje koje uključuju riječi "sigurnost" i "OS". Takve tvrdnje iznose pojedinici koji nemaju blage veze ni o sigurnosnim mehanizmima koje OS implementira, ni o načinima eksploatacije koje hakeri koriste kako bi ih zaobišli, jer teško da su u životu napisali i jedne linije security-aware koda. Kanonski primjer: korisnik Geronimo na temi o Vistinim proaktivnim zaštitama koju sam pokrenuo, npr. ova izjava

Nisam ja rekao da si ti tvrdio ili sl. Jednostavno stvorila se takva atmosfera/fama uvodjenjem raznih sigurnosih
resenja da je vista neprobojna. Te vodjeni tom mislju mnogi samoproklamovani strucnjaci sa svojim
blogovima jelte izjavljuju takve gluposti.

Citat:

Tužno je blood što se ovakvim izjavama svrstavaš u kategoriju okorjelih pingvina cijepljenih od stvarnosti, za koje će MS uvijek biti "rupa bez dna

Heh ;-)
Nije za mene win rupa bez dna jednostavno realno gledam na ono sto je trenutno na trzistu. Zar sam rekao
da linux nema rupa? Sacuvaj Boze ;-) Niti sam vrsio uporedbu sigurnosnih propusta ova dva sistema niti
sta slicno. Opet ponavljam da smatram da ako gledas tako i linux je "rupa bez dna"


Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 21:17 - pre 211 meseci
Citat:
EArthquake:trenutno radim na maturskom radu u kome je rec o Openwall linuxu i njegovim sistemima zastite...


Samo da napomenemo da je Openwall jedan od onih opskurnih kernel patcheva, koji trošo ono...skoro pa nitko tko ne pretendira za profesionalnog administratora :-)

Citat:
a da, video sam visual studio na delu kad prijavljuje greske u programiranju , zaista lepa stvar , cak je prepoznao i SQL injection ranjivost koju sam porobao da napravim, nisam video kako se snalazi sa integer overflow bugovima


Postoji SafeInt c++ template klasa, te IntSafe C skup fja za sigurnu integer aritmetiku i konverziju

Citat:
sve vece linux distribucije imaju gorepomenute ili slicne vidove zastita same po sebi..


Ali zna se tko ih ima najviše (i tko nema nijedne :) - još jednom spomenuti dijagram:



Citat:
odavno je proslo vreme prostih bugova , a takodje i vreme prostih exploita,
zadnji jako prost bug koga se secam jeste skorasnji sandmail snprintf() bug , ali je i on bio daleko od prostog za exploitanje (race condition ...)


Jeli to onaj zbog lošeg (neatomičkog) signal handlera? Sva sreća da taj idiotski mehanizam ne postoji na win... :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu18.12.2006. u 21:28 - pre 211 meseci
Citat:
blood: Jednostavno stvorila se takva atmosfera/fama uvodjenjem raznih sigurnosih
resenja da je vista neprobojna. Te vodjeni tom mislju mnogi samoproklamovani strucnjaci sa svojim
blogovima jelte izjavljuju takve gluposti.


A čuj, ovaj dijagram puno toga govori. Sastavio ga je jedan od poznatijih security faca - Richard Johnson, za kojeg ne možeš baš reći da je "Microsoft evangelist" :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon MacOS X siguran kao Windows 9818.12.2006. u 21:51 - pre 211 meseci
Jedan fenomenalan blog post da zečepi gubicu svim "Mac OS sigurniji nego PC, uaaa" zealotima:

http://www.matasano.com/log/60...grubers-os-x-security-pundity/

Također je vrijedan čitanja jedan novi Symantecov papir o Mac OS X (ne)sigurnosti:

http://downloads.securityfocus...ds/MacOSX_DeepSight_Report.pdf

Moj omiljeni citat:

Citat:
"Since OS X is a BSD-based operating system, ProPolice functionality should be accessible to Apple and will hopefully be enabled by default in OS X applications at some point."


:D

Zaključak: Mac OS X je odlična platforma za krpljenje inherentno nesigurnog OS-a 3rd party HIDS/HIPS/AV rješenjem!
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.108.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu20.12.2006. u 01:45 - pre 211 meseci
Samo sto taj isti MacOS ima mnoooooogo manju wanna-hack publiku nego windoza i linux.
Pa se ljudima i ne isplate da implementiraju sigurnosne standarde i sl jel jednostavno -
nije im potrebno ;-)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
194.106.187.*



+67 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu20.12.2006. u 12:18 - pre 211 meseci
nisam siguran da je to ispravno razmisljanje

pre nekog vremena je i MS imao manje wanahack publiku (95ica,98ica) ali su naucili lekciju i od skorije poceli
da rade na sigurnosti , kad im neki 3th party researcher pokaze ranjivost oni je i zakrpe ,
MS je to naucio, oracle na primer jos nije
MacOS ima veliki broj korisnika , dovoljno veliki da bi bio interesantan malware koderima

 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
194.106.187.*



+67 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu20.12.2006. u 12:23 - pre 211 meseci
Citat:
cynique: Jeli to onaj zbog lošeg (neatomičkog) signal handlera? Sva sreća da taj idiotski mehanizam ne postoji na win... :)


hehe , da

Citat:
cynique:Samo da napomenemo da je Openwall jedan od onih opskurnih kernel patcheva, koji trošo ono...skoro pa nitko tko ne pretendira za profesionalnog administratora :-)


nisam siguran da sam te razumeo , to mi je bezvezni zavrsni rad za kraj gimnazije, treba da opisem njegove zastite od buffer overflow exploitacije i kako ih zaobici , nista vise
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.108.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu20.12.2006. u 18:42 - pre 211 meseci
Hah da ;-)
Videli smo kolko je bio interesantan dosad za vxere i sl ekipu ;-)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

unleaded

Član broj: 114756
Poruke: 74
81.94.12.*



Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu22.12.2006. u 21:14 - pre 211 meseci
Evo ga jos jedan

Citat:
Proof-of-concept exploit code for a privilege escalation vulnerability affecting all versions of Windows—including Vista—has been posted on a Russian hacker forum, forcing Microsoft to activate its emergency response process.

Programmer is an organism that turns coffee into software.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu22.12.2006. u 22:00 - pre 211 meseci
Nije još jedan, već je to taj isti. Nije remote bug, već lokalno tako da.....tresla se brda, rodio se miš :)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu22.12.2006. u 22:05 - pre 211 meseci
Citat:
EArthquake: nisam siguran da je to ispravno razmisljanje

pre nekog vremena je i MS imao manje wanahack publiku (95ica,98ica) ali su naucili lekciju i od skorije poceli
da rade na sigurnosti , kad im neki 3th party researcher pokaze ranjivost oni je i zakrpe ,
MS je to naucio, oracle na primer jos nije
MacOS ima veliki broj korisnika , dovoljno veliki da bi bio interesantan malware koderima


Ne da je neispravno razmišljanje, već je vrlo naivno.

Sjeća se netko kad je onomad Leon na IRCu tražio nekog sa Mac OSom da testira neki bug na koji je naišao auditanjem nekog shitty apple programčeta?

E pa razlika od tad do danas jest to što se Appleov OS vrti na stock x86 hardveru i najnoviji Mac OS je jedan bittorent link daleko od svakog wannabe-hakera, koji danas u arsenalu ima čitavu paletu alata od raznih jako naprednih fuzzera što su se nakotili zadnjih godina, pa do exploit frameworka tipa Metasploit, i gomilu trikova koje više ne rade na najnovijim Windowsima/Linuxima, a na Mac OSu će raditi samo tako pošto je Apple uložio jedno veliko NULA u povećanje bazne sigurnosti OS-a.
 
Odgovor na temu

milke
Dragan Milić

Član broj: 52025
Poruke: 237
*.adsl.wanadoo.nl.



+3 Profil

icon Re: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu22.12.2006. u 23:51 - pre 211 meseci
Citat:
cynique: ... E pa razlika od tad do danas jest to što se Appleov OS vrti na stock x86 hardveru i najnoviji Mac OS je jedan bittorent link daleko od svakog wannabe-hakera, koji danas u arsenalu ima čitavu paletu alata od raznih jako naprednih fuzzera što su se nakotili zadnjih godina, pa do exploit frameworka tipa Metasploit, i gomilu trikova koje više ne rade na najnovijim Windowsima/Linuxima, a na Mac OSu će raditi samo tako pošto je Apple uložio jedno veliko NULA u povećanje bazne sigurnosti OS-a.
Tim rezonom, Mac OS X je jedan bittorent daleko već skoro godinu dana, pa još uvek ništa. U čemu je stvar?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Toliko o "najbezbednijem" operativnom sistemu

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14503 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.