Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux

[es] :: Web razvoj :: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux

[ Pregleda: 4495 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux17.11.2006. u 19:36 - pre 212 meseci
Odmah da naglasim, Javu gledam da izbegnem na sve načine :) Moj favorit je Ruby.

U firmi imamo dosta zastareli sistem programa koji obuhvata celokupno poslovanje preduzeća. Ja sam predložio da se to osavremeni, ali šef pita šta ja predlažem. Pošto ni sam ne znam šta da predložim, obraćam se vama sa foruma.

Naime, radi se o tome da je u pitanju relativno velika firma (trenutno oko 400 radnika) koja se bavi proizvodnjom. Proizvodni program je vrlo širok. Softver treba, kao što sam rekao, da pokrije celokupno poslovanje fabrike, od nabavke, preko magacina, proizvodnih naloga, trebovanja, onda finansijsko i materijalno knjigovodstvo, finansijska analitika, plate i kadrovi, terminiranje proizvodnje itd.

Platforma bi bila Linux. Nije mi veliki problem da izaberem bazu podataka, jer je tu vrlo kvalitetni PostgreSQL. Ali nisam siguran za razvojno okruženje. Bilo bi dobro da postoji neki framework koji bi olakšao razvoj. Čuo sam za web okvirne sisteme kao što je Rails, ali nisam primetio da on ima dodatne mogućnosti za poslovni softver.

Pomoću interneta sam našao dosta opensource paketa, ali je većina zasnovana na Javi. Neki su u C++, što je prevaziđeno. jedino interesantno što sam našao je ERP5 koji je zasnovan na Zope framework-u. Takođe našao sam neki OpenAppDotOrg, zasnovan je na Ruby on Rails, ali izgleda da je tek u povoju.

Pa sad ako bi mogla mala pomoć oko toga... :-)
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux17.11.2006. u 19:44 - pre 212 meseci
Moje pitanje: Da li planirate da vas interni tim razvija tako nesto, a ako planirate da li imate iskustva u razvoju poslovnih aplikacija? Ako vi razvijate, a nemate dovoljno iskustva, bice to avanturisticki poduhvat. Ukoliko posedujete adekvatno iskustvo, izbor platforme utice jedino na kvalitet konacnog resenja i duzinu izrade (ako je nova platforma za vas, trebace vam dosta vremena da portujete vec istestirane module na novu platformu). U svakom slucaju, u tako nesto se ne ulazi krajem novembra
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux17.11.2006. u 19:53 - pre 212 meseci
Moja preporuka bi bila - PHP. Na prvi pogled deluje neprihvatljivo i pomalo neadekvatno za tu primenu, ali znam nekoliko novijih primera gde su slicne firme presle na PHP i nisu se pokajale. Ja kao hardveras koji sam se nagledao svakakvih problema sa hardverom, gubicima podataka, problemima koji nastaju jer pola racunara nema backup, i slicno, imam takav stav da je PHP ekstra dobro resenje. Zamisli crkne neki od racunara, ti samo prikacis bilo koji drugi i nastavljas sa radom bez glavobolje. Neko hoce da radi od kuce, nema problema, omogucis mu pristup preko interneta i ne razmisljas da li on koristi Windows, Linux ili nesto trece. Celokupan software moze biti besplatan. Programeri se lako nalaze i nisu skupi. Za one koji misle da je 400 radnika mnogo za PHP reci cu samo - ES ima 100.000 clanova a takodje se zasniva na PHP-u. Treba razmisljati daleko unapred, a po mom misljenju nema nikakve sumnje da su aplikacije koje se izvrsavaju na serveru buducnost.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux17.11.2006. u 21:05 - pre 212 meseci
Knjigovodstvo i WEB ne idu bas zajedno. Radne stanice treba da imaju robusan korisnicki interfejs a web to ne moze da obezbedi.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux18.11.2006. u 10:12 - pre 212 meseci
Mislim da ćete, ma šta radili, svejedno na kraju kupiti gotovo rešenje. Suviše je to glomazna i skupa stvar da bi se eksperimentisalo - specijalizovane firme na takvim softverima rade mesecima. Doduše, malo teže ćete naći linux-bazirano rešenje ali ni to nije nemoguće.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux18.11.2006. u 10:38 - pre 212 meseci
Pa dpbro, nije nemoguce danas napraviti "domace" (domace kao pekmez, inHouse) resenje, narocito ako je firma u stanju da zaposli ljude koji bi to radili, ili posao preda nekoj firmi koja se time bavi... Sve stavis na papir, podvuces crtu i izaberes varijantu koja ti najvise odgovara.

Rado bih cuo razloge za izbegavanje jave...
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux18.11.2006. u 11:54 - pre 212 meseci
Hvala na odgovorima. Javu gledam da izbegnem ako je moguće iz prostog razloga što mi se ne sviđa sintaksa. Mada je možda ona najpogodnija zbog svog j2ee framework-a.

Složio bih se brokerom da je potreban bogatiji korisnički interfejs. Da li bi tako nešto moglo da se odradi sa PyGTK, a na drugoj strani da bude Ruby on Rails (ili možda Zope)?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux18.11.2006. u 12:12 - pre 212 meseci
Za tako ozbiljan posao namecu se ozbiljna resenja, a to nisu besplatni krpezi. U najbolju ruku, razmisli o Kylix-u za klijentski deo.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux18.11.2006. u 14:44 - pre 212 meseci
Citat:
Marko_R: Javu gledam da izbegnem ako je moguće iz prostog razloga što mi se ne sviđa sintaksa.

Izvini, ali jel ti nas ovde zaje*avaš? Kakav je to kriterijum za izbor enterprise rešenja?!
Citat:
broker: Za tako ozbiljan posao namecu se ozbiljna resenja, a to nisu besplatni krpezi.

Koje je to besplatno rešenje za vođenje poslovanja?

A ako si mislio na besplatne alate, milioni ljudi u svetu su verovatno budale kad svoja poslovna rešenja prave u javi, php-u, pythonu, gcc-u itd...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux18.11.2006. u 21:26 - pre 212 meseci
Navedi koji konkretan primer od tih miliona da vode knjigovodstvo napravljeno na besplatnim web alatima.
 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
*.smin.my-its.net.

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux19.11.2006. u 22:47 - pre 212 meseci
Citat:
broker: Navedi koji konkretan primer od tih miliona da vode knjigovodstvo napravljeno na besplatnim web alatima.


Nisam probao, ali sam odavno cuo za OpenAccounting, npr. Znam za bar jos jedan, ali trenutno ne mogu da se setim, mada bi trebalo da ga vec imam na nekom CD-u.


 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux19.11.2006. u 23:02 - pre 212 meseci
Vidi @Marko_R, meni se cini (posto sve ovo prvi put radis) da u bilo kojoj varijanti koju predlazes ulazite u jednu veliku avanturu, koja ce se na kraju obiti tebi o glavu - jer si se pravio pametan. Sve ti ovo govorim iz najboljih namera.

Najpametnije bi ti bilo kada bi proverio u par firmi koje se bave slicnim tipom poslovanja kao vasa koja oni imaju resenja i kako su zadovoljni, koja je platforma ...

Navodjenjem najnovijih tehnologija za koje si cuo da su "in" neces nikog ovde impresionirati, jer kao sto je i @jablan primetio
Citat:

Javu gledam da izbegnem ako je moguće iz prostog razloga što mi se ne sviđa sintaksa.

ovom izjavom tvoja strucnost prilicno gubi na tezini.

Da se ne bi ovo pretvorilo u prepucavanje sta je bolje, posto sve pada u vodu kada pocnemo da pricamo o cenama i rokovima, tehnickim zahtevima, odrzavanju sistema itd.

Jos jednom ti ponavljam, sve ovo sto sam ti rekao - rekao sam jer ti zelim dobro, ovako kako si krenuo moze ti se obiti o glavu, jer nisam siguran da si svestan u cega se upustas.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux20.11.2006. u 21:33 - pre 212 meseci
Citat:
broker: Knjigovodstvo i WEB ne idu bas zajedno. Radne stanice treba da imaju robusan korisnicki interfejs a web to ne moze da obezbedi.

To je jedna od najuvrezenijih predrasuda 21. veka i ja bih mnogo zeleo da nestane, ali sigurno nece tako brzo.

Mozes li mi navesti neke primere korisnickog interfejsa koji su potrebni knjigovodstvenom programu, a PHP ih nema?

Kazem, znam primere firmi sa 20-ak filijala koje su bojazljivo prihvatile PHP i nisu se pokajale. Ne zelim da navodim primere, kako bi se izbeglo reklamiranje, ali u pitanju su neke od vecih kompjuterskih firmi na domacem trzistu. Ljudi koji su se odlucili za tako nesto nisu pitali na forumu kao Marko_R, cije pitanje licno smatram veoma neozbiljnim, a odgovor pisem samo kako bih podstakao ljude da iskljuce predrasude i ukljuce razmisljanje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Izbor okruženja za razvoj poslovnog softvera - Linux

[ Pregleda: 4495 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.