Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...

[es] :: SOHO Networking :: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...

[ Pregleda: 6233 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
89.216.236.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...19.10.2006. u 20:14 - pre 212 meseci
Pozdrav,

Računar 1 (Windows XP) u LAN-u nema izlaz na internet.
Računar 2 (Windows XP) u LAN-u ima izlaz na internet.

Koje su mogućnosti da Računar 1 "najbezbolnije" koristi internet koristeći se
Računarom 2, ako se zna username&password nekog korisnika na Računaru 2,
i naravno IP ili hostname tog računara?

Već sam isprobao nekoliko rešenja i sva imaju dobre i loše osobine.

Standardni Windows-ov "Remote Desktop Connection" zaključava udaljeni računar
(Računar 2), pa korisnik na Računaru 2 mora da čeka. Mislim da ako je Računar 2
Windows 2003 Server, ne dolazi do zaključavanja, ali ovde se radi o XP-ima :(

Dameware NT utilities je jedan King Kong od softwara koji nudi sve živo za
administraciju, ali opet nekako je preglomazan.

Postoji li neki specijalizovan softver ili neko "workarround" rešenje koje:

a) omogućava računaru 1 izlazak na internet preko IP adrese računara 2
b) što je moguće manje ometa Računar 2 zbog konekcije preko njega

...?
 
Odgovor na temu

Ivan_HR

Član broj: 87291
Poruke: 142
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...19.10.2006. u 20:59 - pre 212 meseci
jesi isprobao VNC?
...trying to do my best...
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...19.10.2006. u 21:57 - pre 212 meseci
Čekaj, ti baš hoćeš na Internet koristeći taj računar koji ima izlaz, sa drugog računara koji nema, a umrežen je sa prvim? I baš nećeš da koristiš ICS? Ako je tako, pretpostavljam da je to zbog nekog softvera koji je instaliran na prvom, a nije na drugom?

U principu, ICS ti pokriva obe tačke savršeno, ali možda nisi dovoljno precizno naveo stavke a) i b) ?
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Ivica Popovic

Član broj: 27506
Poruke: 121
195.252.78.*



Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...19.10.2006. u 23:51 - pre 212 meseci

E ovako: u racunaru 2 sheruj internet konekciju ako znas o cemu je rec i racunar 1 ce imati izlaz na internet preko njega. Nadji opciju "Allow other network users to connect through this computers internet connection" na properties od internet konekcije na racunaru 2.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3dnet.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...20.10.2006. u 09:44 - pre 212 meseci
Citat:

@Ivan_HR
jesi isprobao VNC?

Ne, nisam isprobao, ali sada definitivno hoću.

Citat:

@Milan Andjelkovic
Čekaj, ti baš hoćeš na Internet koristeći taj računar koji ima izlaz, sa drugog računara koji nema,
a umrežen je sa prvim? I baš nećeš da koristiš ICS? Ako je tako, pretpostavljam da je to zbog nekog
softvera koji je instaliran na prvom, a nije na drugom?

U principu, ICS ti pokriva obe tačke savršeno, ali možda nisi dovoljno precizno naveo stavke a) i b) ?

Mislim da nisam precizno rekao šta mi treba, a to je zbog mog slabog poznavanja ove materije :)
(Na primer nisam ni znao šta je ICS, malo sam sada pročitao...)

Evo ovako: Postoji LAN od nekih 200 WinXP računara. Izlaz na internet je omogućen preko nekog (valjda)
Linux servera, na kome postoji neka najprostija tebela sa spiskom IP adresa računara koji mogu na internet.

Dakle, možda 20 od 200 srećnika ima izlaz na internet.

Računari (korisnici) koji nisu među tih 20, na internet mogu jedino na načine koje sam već opisao:

1. koristeći Remote Desktop Connection i strpljenje i poverenje korisnika računara 2, koji u međuvremenu
mora da čeka dok korisnik računara 1 ne završi svoju sesiju. Naravno, tada se koristi browser računara 2,
to jest njegov računar u celini.

2. koristeći neke posebne progame za daljinsko upravljanje, ali je priča ista kao i pod 1.

Mene zanima, da li postoji neki način da:

1. koristim SVOJ browser sa SVOG računara,
2. mogu na internet (preko domaćina tj. računara 2)
3. ne ometam rad korisnika računara 2

Ako ovo nije moguće, šta je po vama najbolje rešenje (naravno čak i ako treba da se na računarima 1 i 2
instaliraju dodatn programi)?


Citat:

E ovako: u racunaru 2 sheruj internet konekciju ako znas o cemu je rec i racunar 1 ce imati izlaz
na internet preko njega. Nadji opciju "Allow other network users to connect through this computers
internet connection" na properties od internet konekcije na racunaru 2.

Uh... ovo ću morati da isprobam. Ne znam o čemu se radi, ali to je onaj gorepomenuti ICS pretpostavljam?


 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
195.252.90.*

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...20.10.2006. u 23:47 - pre 212 meseci
Ako sam dobro razumeo, u vašoj mreži samo je određenim računarima dozvoljen izlaz na internet, a ti sad hoćeš da prevariš administratora i da ideš na net koristeći računar svog kolege ? :)

Ako je tako nešto u pitanju, probaj recimo http://www.youngzsoft.net/ccproxy. To čudo instaliraš na "Računaru 2" a na "Računaru 1" namestiš da je proxy (Control Panel > Internet Options > Connections > LAN Setting > Proxy server) ovaj drugi računar.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...21.10.2006. u 11:48 - pre 212 meseci
Mislim da sam dobro skapirao i u tom slučaju ti stvarno ICS završava posao u potpunosti.

Evo detaljnog uputstva za podešavanje: http://www.elitesecurity.org/p1138940

Ako te zanima kako to funkcioniše u suštini, pogledaj temu o NAT-u (ICS se zasniva na NATu): http://www.elitesecurity.org/t...etwork-Address-Translation-NAT mada ti je ono prvo uputstvo sasvim dovoljno, ovo je čisto ako si radoznao :)
ex.mangel
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
89.216.236.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...21.10.2006. u 12:12 - pre 212 meseci
Citat:

Ako sam dobro razumeo, u vašoj mreži samo je određenim računarima dozvoljen izlaz na internet,
a ti sad hoćeš da prevariš administratora i da ideš na net koristeći računar svog kolege ? :)

Kada bismo bili u Americi, ovo bi bilo tačna tvrdnja :) Ali pošto smo u Srbiji, i pošto je sve nasađeno
na glavu a ne na noge, i pošto se radi o državnoj firmi - onda se može pronaći i neko opravdanje.
Administrator? Hm... On (oni) bi pomogli ali ne umeju, pogotovo što je Linux u pitanju. Nisu mogli
da otvore ni NNTP port za newsgroups, a mučili su se nedeljama. Čeka se neki "posao" firme koja
je sve to instalirala, pa usput da reše i tekuće zahteve. U međuvremenu treba pisati molbe i
zahteve, čekati da to neko pročita (ako pročita), pa izdržati stoički pitanja "a šta će to njima", što
dovodi do toga da je lakše "snaći se" nego ostariti čekajući.

Inače, nije kolega nego žena :) A tih 20-tak računara koji imaju internet su uglavnom računari
direktora, koji i ne umeju da koriste internet niti im on treba. Čak ima slučajeva da jedan od njih
naravno ima internet, ali ne zna da ga ima, niti ko ume to da mu to objasni, nego se po potrebi
sam konektuje modemom (Dial Up) preko svog direktnog telefona na 33600, a ne na 2Mbit koliko
bi imao... Jaooo majko Srbijo...

Citat:

Ako je tako nešto u pitanju, probaj recimo http://www.youngzsoft.net/ccproxy. To čudo instaliraš
na "Računaru 2" a na "Računaru 1" namestiš da je proxy (Control Panel > Internet Options > Connections
> LAN Setting > Proxy server) ovaj drugi računar.


Isprobaću u ponedeljak.

Hvala.

Citat:

Mislim da sam dobro skapirao i u tom slučaju ti stvarno ICS završava posao u potpunosti.
Evo detaljnog uputstva za podešavanje: http://www.elitesecurity.org/p1138940
Ako te zanima kako to funkcioniše u suštini, pogledaj temu o NAT-u (ICS se zasniva na NATu):
http://www.elitesecurity.org/t...etwork-Address-Translation-NAT
...mada ti je ono prvo uputstvo sasvim dovoljno, ovo je čisto ako si radoznao :)

Pogledaću to.
Ovo za NAT sam ranije već bio snimio u svoju arhivu, ali nisam se previše udubljivao. Sad ću sigurno
malo detaljnije.

Hvala.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
195.252.90.*

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...21.10.2006. u 16:28 - pre 212 meseci
Ček, ček, Milane, šta ako su svi računari na istoj mreži a na Linux mašini su podešene polise tako da se samo određeni računari NATuju i puštaju na net? Onda ne postoji druga konekcija koju bi on "share-ovao", jer se sve nalazi na istom LAN segmentu.

Citat:
The ICS host computer needs two network connections. The local area network connection, automatically created by installing a network adapter, connects to the computers on the home or small office network. The other connection, using a 56k modem, ISDN, DSL, or cable modem, connects the home or small office network to the Internet....
Dakle ne možeš da ICS-uješ network adapter ako je to jedina mrežna konekcija.

Dakle, Vladimire, ako na "Računaru 2" ne postoji više mrežnih konekcija, već internet saobraćaj i lokalni saobraćaj idu kroz istu konekciju, bojim se da ICS neće moći da radi. Rešenje je onda ili neki bar malo ozbiljniji NAT software (NAT32, WinGate, itd, što se u praksi uvek pokazalo kao problematično za podesiti i koristiti kod običnih korisnika), ili proxy server (CCproxy je moja preporuka, vidim da ga dosta ljudi koristi out-of-the-box), ne vidim treću opciju...

Ah da, uvek možeš da zameniš IP adresu na svom računaru sa IP adresom nekog od direktora, kad već kažeš da njima internet ni ne treba ;)


Citat:
X Files: što dovodi do toga da je lakše "snaći se" nego ostariti čekajući.
Potpuno se slažem :) Nema potrebe da se meni pravdaš, nisam ja ni pokušavao da te okrivim za nešto :) Samo volim kad čovek odmah prezentuje kompletnu situaciju, mnogo je lakše dati pravi odgovor.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
89.216.236.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...21.10.2006. u 20:09 - pre 212 meseci
Hvala na odgovorima. Probaću taj CCProxy kad ga 'kupim', vidim da je porpilično prisutan
na netu.

Citat:

Nema potrebe da se meni pravdaš, nisam ja ni pokušavao da te okrivim za nešto :)

Ma ne... nisam se uopšte "našao uvređen". Ovo i jeste neka vrsta nedozvoljenih radnji,
ali su te moje "radnje" potpuno bezazlene (čak i korisne za firmu, u kojoj komotno može
da se snimi nastavak filma "majstoi, majstori").
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...22.10.2006. u 10:36 - pre 212 meseci
Citat:
trooper: Ček, ček, Milane, šta ako su svi računari na istoj mreži a na Linux mašini su podešene polise tako da se samo određeni računari NATuju i puštaju na net? Onda ne postoji druga konekcija koju bi on "share-ovao", jer se sve nalazi na istom LAN segmentu.

Ja sam skapirao da su ta dva računara direktno povezana, ali možda sam loše skapirao? Ako jesam, onda poslušaj trooper-a.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
195.252.90.*

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...22.10.2006. u 14:49 - pre 212 meseci
Hm, da, sad kad ponovo čitam prvu poruku i meni se tako čini, ali kad pogledam ovu drugu gde pominje Linux mašinu sa spiskom IPjeva kojima je dozvoljen pristup netu onda mi deluje drugačije... Ništa, ponudili smo sva moguća rešenja, pa nek se čovek igra :)
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.3dnet.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...23.10.2006. u 09:15 - pre 212 meseci
Javljam Vam se sa računara koji "nema" internet...

Šta reći... GENIJI STE!

Dužan sam bure na nekom narednom ES@piwo-u.


CCProxy


[Ovu poruku je menjao X Files dana 23.10.2006. u 10:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

skydiver021

Član broj: 21898
Poruke: 107
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...23.10.2006. u 21:24 - pre 212 meseci
A da onom sto se kaci na modem a ne zna da ima 2 Mbs zapises IP adresu i zamenis je sa svojom i eto ti neta. Ako covek ne zna da ima onda mu ni netreba :) Vidim da si problem resio al morao sam malo i da se nasalim.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: [Windows XP] Izlaz na internet preko drugog racunara u LAN-u ...

[ Pregleda: 6233 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.