Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!

[ Pregleda: 3543 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TARMI
Zrenjanin

Član broj: 87119
Poruke: 88
*.ptt.yu.

Sajt: www.burek.co.yu


Profil

icon Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!12.06.2006. u 16:00 - pre 216 meseci
Imam problem u delphi-ju, pravio sam igricu iks-oks, i sve radi osim funkcije RightStr(TLabel(Sender).....
dole sam stavio celu proceduru pa ako neko moze da mi pomogne-ne znam da li treba da je deklarisem nekako - ne znam stvarno, posto Delphi ne poznajem bas dobro da bih uklonio ovaj problem > pomozite ako ikako mozete ! Bar ako mozete da mi objasnite sta radi ta funkcija RightStr...odnosno ceo taj predposlednji red posto ga uopste ne razumem i zbog kojeg mi ne radi cela igrica!



procedure TfrMain.lblCell0Click(Sender: TObject);
var
iWin : integer;
CellIndex : 0..8;

begin
if bGameOver = True Then Exit;
if TLabel(Sender).Caption <> '' then
begin
ShowMessage('Cell occupied!');
Exit;
end;
CellIndex := StrToInt(RightStr(TLabel(Sender).Name,1));
iWin := GamePlay(CellIndex);
 
Odgovor na temu

reiser

Član broj: 7895
Poruke: 2314



+102 Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!12.06.2006. u 17:19 - pre 216 meseci
Stavi Copy(TLabel(Sender).Name, Length(TLabel(Sender).Name), 1).
A ako ne mozes da izbegnes manipulisanje svojstvima objekata kako bi dosao do indexa celije, bolje koristi Tag svojstvo komponente za nalazenje indexa, umesto ovako, preko imena komponente.
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
82.208.201.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!12.06.2006. u 18:11 - pre 216 meseci
Da bi mogao da koristis funkciju RightStr, moras u uses staviti i StrUtils unit.

Citat:
Delphi help:

Returns the substring of a specified length that appears at the end of a string.

Unit

StrUtils

Category

string handling routines

Delphi syntax:

function RightStr(const AText: AnsiString; const ACount: Integer): AnsiString; overload;
function RightStr(const AText: WideString; const ACount: Integer): WideString; overload;

C++ syntax:

extern PACKAGE AnsiString __fastcall RightStr(const AnsiString AText, int ACount);
extern PACKAGE WideString __fastcall RightStr(const WideString AText, int ACount);

Description

RightStr returns the trailing characters of AText up to a length of ACount characters. Thus, for example, if AText is the string "Programmer" and ACount is 7, RightStr returns the string "grammer".

Note: If AText is an AnsiString and the current locale uses multi-byte characters, RightStr may return more than ACount bytes. To return a specific number of bytes, use RightBStr.

 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!12.06.2006. u 18:54 - pre 216 meseci
Pozdrav,

help je stvarno čudo...
Samo treba naučiti koristiti ga...

p.s. ne zamerite na komentaru....
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

TARMI
Zrenjanin

Član broj: 87119
Poruke: 88
*.ptt.yu.

Sajt: www.burek.co.yu


Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!13.06.2006. u 15:35 - pre 216 meseci


hvala i jednom i drugom, ovo srkijevo je lakse za primeniti, tako da program radi !!!!

pozdrav i jos jednom hvala!

p.s. naravno da je help cudo-ali nema se uvek vremena za trazenje po help-u.
 
Odgovor na temu

TARMI
Zrenjanin

Član broj: 87119
Poruke: 88
*.ptt.yu.

Sajt: www.burek.co.yu


Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!13.06.2006. u 15:43 - pre 216 meseci

Samo jos ako mozete da mi objasnite sta ova linija koda (CellIndex := StrToInt(RightStr(TLabel(Sender).Name,1));)
tacno radi u ovoj proceduri koju sam naveo, na srpskom ako moze-bez helpa, posto mi i dalje nije jasno
 
Odgovor na temu

reiser

Član broj: 7895
Poruke: 2314



+102 Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!13.06.2006. u 16:49 - pre 216 meseci
CellIndex := StrToInt(RightStr(TLabel(Sender).Name,1))

TLabel(Sender).Name ti je ime label komponente na koju je korisnik kliknuo (lblCell0). RightStr() funkcija vraca prvi karakter imena labele s' desna u levo, znaci "0", a StrToInt() taj karakter pretvara iz String u Integer tip. I taj broj se na kraju dodeljuje CellIndex promenljivi.
 
Odgovor na temu

ntojzan
Sandor II Tojzan
Becej

Član broj: 36657
Poruke: 168
*.171.244.43.ap.yournet.ne.jp.



Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!14.06.2006. u 01:50 - pre 216 meseci
@TARMI:

E, majke mi, ako ti pises taj code, onda cu da pojedem svoj sesir...

Sledeci put reci kako stvari stoje: uzeo sam neciji code, pa nista ne radi, a ja pojma nemam o paskalu... (umesto 'pravio sam igricu iks oks').
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
212.200.27.*



+4 Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!14.06.2006. u 14:47 - pre 216 meseci
Mislim stvarno, daj o cemu se radi...
Pises kod a ne znas zasto ne radi i nemas vremena za help...
Nije lepo prema ljudima koji ti postuju odgovore...
Strtoint :string to integer
Rightstr : oduzmi deo od stringa pocevsi s desne strane za broj koji je naveden kao argument (1)

Ovde konkretno Cellindex dobija integer vrednost od labele, jer se one sve genericki oznacavaju Label1,Label2... pa ona koja je Sender, od njenog imena uzima poslednju cifru...primer za Label1 uzima 1, za Label2 - uzima 2 itd..
To lepo radi ako imas do 9 labela a sta posle?

Btw, kako to pises kod... bolje koristi tab order ili componentIndex , zavisno kako si organizovao program...ili bar proveri da li je (RightStr(TLabel(Sender).Name,2) ceo broj, imas funkciju trystrtoint...ovako si vezan za max. 9 labela, bezveze...
Still going strong...
 
Odgovor na temu

TARMI
Zrenjanin

Član broj: 87119
Poruke: 88
*.ptt.yu.

Sajt: www.burek.co.yu


Profil

icon Re: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!14.06.2006. u 20:48 - pre 216 meseci

dobro uzeo sam kod-odnosno tu proceduru, kao sto ste naravno i shvatili, ne bih pisao ono sto ne znam, ali treba mi za seminarski i posto je junski rok nemam vremena sad da pravim nesto posebno i da puno razmatram a pascal ne znam perfektno-ali ipak se moze reci da znam! Tako da sam racunao na vasu pomoc i HVALA sto ste mi pomogli !!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Problem-Delphi-Ne razumem funkciju RightStr....pogledajte u cemu je problem!

[ Pregleda: 3543 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.