Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?

[es] :: E-Poslovanje :: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?

[ Pregleda: 7151 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.mobtel.com.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?15.04.2006. u 14:01 - pre 218 meseci
Da li neko pouzdano zna sledece:

Prodate na nasem trzistu legalno neki sadrzaj, npr software i registrovana ste firma.
Da li morate da izdate fiskalni racun i kako ga dostavljate?

i ako neko zna analogna resenja iz sveta?
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?15.04.2006. u 19:50 - pre 218 meseci
Cini mi se da sam negde nasao naisao na podatak da firme koje su registrovane za prodaju bez licnog kontakta sa kupcima ne moraju imati fiskalnu kasu. Medjutim, zakon o fiskalnim kasama je od tada nekoliko puta menjan i dopunjavan pa se moraju procitati naj noviji propisi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

banojko
Branko Stevanovic
Serviser racunara
Beograd

Član broj: 87627
Poruke: 34
*.168.eunet.yu.



Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?15.04.2006. u 20:08 - pre 218 meseci
i ja mislim da za takvu prodaju ne treba fiskalna kasa samim tim se ne daje ni fiskalni racun
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?15.04.2006. u 20:36 - pre 218 meseci
Zakon o fiskalnim kasama:
Citat:
Obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase
Član 3
Lice koje je upisano u odgovarajući registar za promet dobara na malo,
odnosno za pružanje usluga fizičkim licima, dužno je da vrši evidentiranje
svakog pojedinačno ostvarenog prometa preko fiskalne kase.
Obaveza iz stava 1 ovog člana postoji i u slučaju kada se usluga pruža
fizičkom licu, a naknadu za pružene usluge snosi pravno lice, odnosno
preduzetnik, i to nezavisno od načina plaćanja (gotovina, ček, kartica i
bezgotovinsko plaćanje).
Obaveza iz st. 1 i 2 ovog člana ne odnosi se na poljoprivrednog
proizvođača i vlasnika samostalne zanatske radnje koji na pijačnim
tezgama i sličnim objektima prodaju poljoprivredne proizvode, odnosno
sopstvene proizvode zanatstva i domaće radinosti, kao i na bankarske
organizacije, osiguravajuće organizacije, PTT i javna preduzeća koja
naknadu za prodata dobra, odnosno pružene usluge fizičkim licima
naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mernih
instrumenata (grejanje, gas, telefon, električna energija, voda i dr.).
Izuzetno od st. 1-3 ovog člana, Vlada Republike Srbije (u daljem tekstu:
Vlada) može, polazeći od tehničkih i funkcionalnih karakteristika fiskalne
kase i specifičnosti određene delatnosti, na zajednički predlog ministarstva
nadležnog za poslove finansija (u daljem tekstu: ministarstvo finansija) i
ministarstva nadležnog za poslove trgovine (u daljem tekstu: ministarstvo
trgovine), odrediti i druge delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji
obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase u smislu st. 1 i 2 ovog
člana.
Lice na koje se ne odnosi obaveza evidentiranja prometa u smislu stava 3
ovog člana, kao i lice koje je oslobođeno od obaveze evidentiranja
prometa preko fiskalne kase aktom Vlade iz stava 4 ovog člana, a
istovremeno obavlja i delatnosti koje nisu izuzete, odnosno oslobođene od
obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase, dužno je da svaki
pojedinačni promet kod obavljanja tih delatnosti evidentira preko fiskalne
kase.
Obveznikom, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje je u obavezi da
evidentira svaki pojedinačno ostvareni promet preko fiskalne kase u
skladu sa ovim zakonom (u daljem tekstu: obveznik)

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.mobtel.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?16.04.2006. u 01:26 - pre 218 meseci
Upravo,
interesuje me da li postoji misljenje koje izuzima...
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.mobtel.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?16.04.2006. u 01:28 - pre 218 meseci
jos komplikovanije pitanje:

kako se tretira kad strana firma/fizicko lice
kupi nesto preko interneta?
da li je to izvoz i kakva dokumentacija je potrebna?
odnsono u regularnom izvozu je potreban spediter itd?
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?16.04.2006. u 03:01 - pre 218 meseci
Citat:
torbica: da li je to izvoz i kakva dokumentacija je potrebna?

Pa moze biti ili izvoz (kada se radi preko speditera) ili siva ekonomija (sverc) kada se izbegavaju carinski i spediterski troskovi. Spisak potrebne dokumentacije mozes dobiti od speditera. Ako prodajes neki program koji korisnik skida sa tvog servera to je kao da je dosao ovde pa kupio u prodavnici a ako mu nesto saljes postom ili e-mail-om onda je to izvoz, a ako se server nalazi u stranoj zemlji onda... ma komplikovano je to previse za ES diskusiju.
Sve je veci broj pitanja tipa "kako po zakonu ovo...", "kako legalno ono...", sto nikako nije dobro. Opste je poznato da su zakonski propisi uopsteni i retko jednoznacno regulisu neku situaciju vec tu cesto pozivanjem na 2 razlicita clana zakona imamo razlicite poglede na jednu istu situaciju. U svim takvim situacijama radite onako kako cete na sudu moci da dokazete da je ispravno, sto podrazumeva ili da sami proucite zakonske propise pa kad vam sudija kaze "optuzeni ste po clanu tom i tom" a vi kazete "po clanu tom i tom sam imao pravo da to uradim a moj clan je stariji od vaseg zbog toga i toga". Onaj ko nece da se bavi proucavanjem propisa treba da nadje advokata/knjigovodju/speditera i da zauzme stav koji ce to lice u slucaju problema moci da odbrani na sudu. Mi mozemo ovde da pisemo svoja tumacenja zasto je kvadrat vise krug nego trougao, ali to je ipak nase misljenje a ne mozes da se pozoves na necije misljenje kao aksiom. Nadji speditera i radi kako ti on kaze, on ce posle na sudu da dokazuje da si u pravu.
Citat:
torbica: interesuje me da li postoji misljenje koje izuzima...

Ovde isto kao gore, postojanje misljenja te ne oslobadja obaveze. Zakon je zakon, misljenje je misljenje. Moze cak i predsednik drzave da misli nesto ali ako zakon kaze drugacije, onda se radi onako kako kaze zakon.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.mobtel.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?16.04.2006. u 03:50 - pre 218 meseci
@pctel
hvali ti sto si mi iscrpno odgovorio.
u stvari kapiram da sam ja uocio 2 stvari koje podosta komplikuju (blokiraju) prodaju (izvoz) preko neta?
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

PavleBgd
Pavle Joksimovic
Beograd

Član broj: 25177
Poruke: 112
*.219.eunet.yu.



Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?29.04.2006. u 00:12 - pre 218 meseci
Kako zakon definise prodaju robe i usluga domacim kupcima od strane domace firme na internetu? Kupovina izvrsena internacionalnom karticom pomocu stranog payment provajdera (posto domaceg provajdera i nema) domacem kupcu za domacu robu? Onda bi nakon kupovine domaca firma izdala fiskalni racun (posto vec ima fiskalnu kasu u svojoj prodavnici) - to jeste legitimno ali da li je i legalno?
 
Odgovor na temu

nitroperica

Član broj: 136457
Poruke: 5
89.216.245.*



Profil

icon Re: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?02.01.2008. u 01:12 - pre 197 meseci
Nasao sam sledece (pomenuo pctel) na sajtu Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva (http://www.sme.sr.gov.yu), / Pravna pomoć Pitanja i odgovori:

- Da li je za prodaju preko interneta u kojoj nema kontakta sa kupcima (plaćanje karticama, isporuka preko interneta) potrebno imati fiskalnu kasu?

Uredbom o određivanju lica na koja se, usled specifičnosti delatnosti koje obavljaju, ne odnosi obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase («Sl. glasnik RS», br. 100/2004, 106/2004) obuhvaćene su delatnosti u okviru podgrupe 52610 Trgovina na malo u prodavnicama koje poštom dostavljaju naručenu robu. Kako u našoj zemlji internet poslovanje još uvek nije regulisano posebnim zakonom, ovaj vid prodaje može se podvesti pod navedenu podgrupu, tako da ovaj oblik trgovine nije potrebno evidentirati preko fiskalne kase.
http://www.sme.sr.gov.yu/faq.p...DD=&kur=&N1=0&N2=0
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Da li se prilikom prodaje preko neta izdaje fiskalni racun?

[ Pregleda: 7151 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.