Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)

[es] :: Linux :: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)

[ Pregleda: 3658 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.100.EUnet.yu.



Profil

icon Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)18.12.2005. u 12:42 - pre 223 meseci
Imam problem sa bootloaderima. Na forumu sam vec trazio slicne teme, ali jednostavno sam primoran da otvorim novu jer nigde nisam pronasao konkretno resenje koje meni treba.
Instalirao sam Windows XP, Mandrake linux 10.1 (kernel 2.6.8.1-12mdk) i Fedora Core 4 linux (kernel 2.6.11-1.1369_FC4), sve instalacije su prosle bez problema, ali ne mogu da pokrenem drugi linux iz bootloadera.
Posle WinXPa sam instalirao Mandraka i LILO bootloader i sve je bilo OK. Zatim sam instalirao i Fedoru i GRUB (mislim da je instaliran na prvi sektor “/” particije), ali nikako nisam uspeo da podesim podizanje Mandraka. Instalirao sam ponovo Mandraka sa GRUB loaderom postavljenim na MBR sektor, ali se i dalje podizao Fedorin GRUB (bez mogucnosti da podignem Mandraka). Morao sam ponovo da instaliram Mandraka, ali sam ovaj put postavio LILO (na MBR sektoru) i pokusao da podesim da podize i Fedoru, ali nisam uspeo. Trenutna situacija: imam sve tri instalacije (uradjene kako treba) i LILO koji moze da podigne samo WinXP i Mandraka.

Particije koje imam na HDDu su:
20 GB WinXP
20 GB nema instalacije (particija ostavljena za podatke – FAT32)
DVD-ROM
CD-RW
3 GB Fedorina “/” particija
400 MB swap particija
6.6 GB Fedorina “/usr” particija
3 GB Mandrake “/” particija
400 MB swap particija
6.6 GB Mandrake “/usr” particija

Podaci u Fedorinom GRUB .conf fajlu su:
#...komentari
#boot=/dev/had
default=0
timeout=5
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
root (hd0,5)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC3.img
#(ovde sam pokusao da dodam kod za podizanje Mandraka, ali su se uvek javljale greske jer bootloader nije mogao naci ili pravu particiju ili fajl (pretpostavljam kernel) na particiji koju sam mu prosledio)
title Windows XP
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1

Podaci u Mandrakovom LILO loaderu (drakboot) su:
Label Mandrake_10.1
Image /boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk
Root /dev/hda9
Append acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent
Default yes
Video mode 800x600 16bpp
Initrd /boot/initrd.img

Sta bih trebao da ukucam u konfiguracioni fajl bootloader-a (bilo GRUB bilo LILO) da bih mogao da podignem oba linux OS-a???
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)28.12.2005. u 13:17 - pre 223 meseci
Sto se tice lilo-a - to ti ne mogu reci jed nisam koristio (koristim grub)...
Sto se tice grub-a:
trebao si da editujes /boot/grub/menu.lst, i da NAPRAVIS novu sekciju (a ne da dodajes u postojecu!). Dakle, mogao si da iskopiras postojece:
Citat:

title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
root (hd0,5)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC3.img

Dodas posle toga a pre winxp recimo (ovo uzimam iz lilo podataka koje si dao):
Code:

title Mandrake
root (hd0,8)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk root=/dev/hda9 quiet
initrd /boot/initrd

ili nesto slicno. Kod mene na suse-u je drugacije - linija root (hd..) ne postoji vec kernel linija izgleda slicno:
Code:

kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz

itd... itd

Malo objasnjenje pojmova:
root (hd0,8) znaci da se root particija (sa koje se citaju direktorijumi i gde se nalazi /etc/ direktorijum) nalazi na prvom IDE disku (0) na particiji br. 8, tj. 4 logickoj particiji (root(hd0,8))
Particije su oznacene:
(hd0,1-4) primarne particije (od kojih jedna moze da bude extended)
(hd5-nadalje) logicke particije koje se u stvari nalaze na extended particiji.
Kako su mapirani diskovi mozes videti u /boot/grub/device.map

kernel linija mu govori gde se nalazi kompajliran kernel (direktorijum /boot, fajl vmlinuz....)
slicno i initrd mu kaze gde se nalazi inicijalni ram disk (rd) koji sluzi (da ne objasnjavam sad u detalje) da se ucitaju moduli za razne hardverske komponente.
root=/dev/hda9 i quiet su kernel parametri koji kernelu govore sta da koristi.

E sad pokusaj to da primenis na lilo :)


[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 28.12.2005. u 14:19 GMT+1]
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.205.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)23.02.2006. u 15:33 - pre 221 meseci
Evo sta sam na kraju uradio (i naravno da nisam nista uspeo):
Ponovo sam instalirao oba linux-a...
Najpre Mandraka, jer sam se pribojavao da mi ne "preklopi" Fedoru. Tada mi je funkcionisao (sistem je podizao) samo Mandrake. Instalirao sam ga sa GRUB-om na njegovoj particiji (ne u MBR). E, onda sam instalirao Fedoru, sa GRUB-om u MBR i, naravno, sada funkcionise samo Fedora. Prilikom instalacije Fedore, postavio sam opciju da na disku postoji WinXP i Mandrake (drugi linux) i pravilno se podize samo WinXP od dodatnih OS-a. Prakticno, nista nisam rucno radio, pustio sam da sve odradi instalacija automatski. Cak sam postavio mount opciju na direktorijume u koje sam instalirao Mandrake (/mandrake_root/ i /mandrake_usr/) misleci da je to do sada bio problem.
Kada pokusam da podignem Mandrake boot-loader ispise sledecu poruku o gresci:

Code:
root (hd0,8)
 Filesystem type unknown, partition type 0xe
kernel /mandrake_root/boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
Error 17: cannot mount selected partition
Press any key...


Ovo je trenutni izgled /boot/grub/menu.lst fajla:

Code:
#boot=/dev/hda
default=0
timeout=10
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
    root (hd0,5)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
    initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img
title Windows XP
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1
title Mandrake 10.1
    root (hd0,8)
    kernel /mandrake_root/boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
    initrd /mandrake_root/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk.img

Sta ovde treba izmeniti da bi sistem pravilno ucitao Mandrake???


I jos jedno pitanje. Prilikom formatiranja HDD-a napravio sam 2 SWAP particije (ne znajuci da li dva linuxa na istom HDD-u koriste razlicite SWAP particije). Medjutim, posle poslednje instalacije (oba) linux-a, sistem je poceo da mi prijavljuje da jedna od dve SWAP particije nije korektna (CORRUPTED!). Kako mogu ovo da popravim, da li mogu (eventualno) da spojim ove dve particije u jednu (a da pri tom ne pokvarim nijedan funkcionalni OS na racunaru)???
Izgled /etc/fstab fajla je sledeci:

Code:
# This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details
LABEL=/1                /                       ext3    defaults        1 1
/dev/devpts             /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
/dev/shm                /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
LABEL=/mandrake_root    /mandrake_root          ext3    defaults        1 2
LABEL=/mandrake_usr     /mandrake_usr           ext3    defaults        1 2
/dev/proc               /proc                   proc    defaults        0 0
/dev/sys                /sys                    sysfs   defaults        0 0
LABEL=/usr1             /usr                    ext3    defaults        1 2
/dev/hda7               swap                    swap    defaults        0 0
LABEL=een corrupted!"   swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda1        /mnt/winxp        vfat    defaults    0 0
/dev/hda5        /mnt/podaci        vfat    defaults    0 0
/dev/fd0                /media/floppy           auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdd                /media/cdrecorder       auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdc                /media/cdrecorder1      auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdb                /media/cdrom            auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0

Sta bih trebao da promenim u ovom fajlu, pa da mi linux dozvoli pristup (read, write, execute) na particijama /dev/hda1 i /dev/hda5 kao obicnom korisniku? Trenutno, w i x pristup imam samo kao root. Da li uopste ovde treba nesto da menjam ili u nekom drugom fajlu?
 
Odgovor na temu

milanbabic1

Član broj: 69770
Poruke: 50
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)23.02.2006. u 16:39 - pre 221 meseci
A zašto ne pokušaš sa nekim boot menadžerom(System commander,acronis os selectorom,boot magic,wingrub itd),jer ćeš moći lako da dodaješ i uklanjaš distribucije bez petljanja sa grubom ili lilom.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)23.02.2006. u 22:19 - pre 221 meseci
Nekome sam vec davao ono sto jedino imam - tekst koji sam dodao za PCLinuxOS, koji nije bas direktno Mandrake, ali su blizu. Ne secam se da li sam to pisao tebi ili nekom drugom, pa pisem ponovo:

title PCLOS
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz-2.6.12-oci6.mdk-i586-up-1GB root=/dev/hda9 noapic nolapic acpi=ht nomce psmouse.proto=imps splash=silent vga=788
initrd (hd0,8)/boot/initrd-2.6.12-oci6.mdk-i586-up-1GB.img

uporedi sada to sa tvojim tekstom:

title Mandrake 10.1
root (hd0,8)
kernel /mandrake_root/boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
initrd /mandrake_root/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk.img

prilicno se razlikuje na pocetku. Mozda bi bilo bolje da ubacis "kernel (hd0,8)/boot/" umesto "kernel /mandrake_root/boot/" i "initrd (hd0,8)/boot/" umesto "nitrd /mandrake_root/boot/" na odgovarajucim mestima.

Citat:
milanbabic1: A zašto ne pokušaš sa nekim boot menadžerom(System commander,acronis os selectorom,boot magic,wingrub itd),jer ćeš moći lako da dodaješ i uklanjaš distribucije bez petljanja sa grubom ili lilom.

Ovo srecem relativno retko. Imam osecaj da tu treba cak i vise znanja nego za ovo gore. Mozda manje fizickog posla, ali - mozda, naglasavam "mozda" - bolje poznavanje sistema. Meni radi 5 - 6 Linuxa a nisam ni genije, niti grub-guru, malo probam i menjam i radi.

Edit "Cak sam postavio mount opciju na direktorijume u koje sam instalirao Mandrake (/mandrake_root/ i /mandrake_usr/) misleci da je to do sada bio problem." Ovo ja ne razumem i nista slicno ne radim. Jednostavno sam PCLOS instalirao na particiju hd0,8 i sve radi normalno. Nisam pravio nikakav direktorijum, nista.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 23.02.2006. u 23:25 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

milanbabic1

Član broj: 69770
Poruke: 50
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)23.02.2006. u 23:55 - pre 221 meseci
Citat:
tdjokic
Ovo srecem relativno retko. Imam osecaj da tu treba cak i vise znanja nego za ovo gore. Mozda manje fizickog posla, ali - mozda, naglasavam "mozda" - bolje poznavanje sistema. Meni radi 5 - 6 Linuxa a nisam ni genije, niti grub-guru, malo probam i menjam i radi.


Ne znam čemu čudjenje zbog mog predloga da se neki boot menadžer iskoristi za podizanje 2 Linuxa i 1 Windowsa,ovi programi su i stvoreni za ovakvu svrhu.Ne bih se složio da specijalizovani boot menadžeri zahtevaju više znanja od podešavanja gruba,naprotiv mnogo su jednostavniji za korišćenje a veoma je lako ubacivati nove Os-ove.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)24.02.2006. u 02:17 - pre 221 meseci
Citat:
milanbabic1: Ne znam čemu čudjenje zbog mog predloga...

Ne, ne cudim se, niti ti protivurecim. Ja samo kazem da meni vrsi poso ovo sto dolazi sa distriubicjama, tako da do sada nisam imao potrebe da trazim nesto drugo. U konkretnom slucaju ne vidim prepreke da autoru teme grub takodje ne bi radio ovo sto mu treba, uz nesto malo probanja i podesavanja.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

milanbabic1

Član broj: 69770
Poruke: 50
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)24.02.2006. u 14:08 - pre 221 meseci
Citat:
tdjokic: Ne, ne cudim se, niti ti protivurecim. Ja samo kazem da meni vrsi poso ovo sto dolazi sa distriubicjama, tako da do sada nisam imao potrebe da trazim nesto drugo. U konkretnom slucaju ne vidim prepreke da autoru teme grub takodje ne bi radio ovo sto mu treba, uz nesto malo probanja i podesavanja.

Svakako da grub može da obavlja podizanje 2 linuxa i 1 windowsa,samo u konkretnom slučaju vidim da je zapelo,i da bi brže bilo skinuti neki besplatan boot menadžer(na primer xosl) koji će sasvim korektno obavljati ovu funkciju.Alternativa je da se nastavi sa ekspermentisanjem sa Grubom i da se pravilno podesi ali će verovatno u budućnosti doći do prepisivanja mbr-a i grub-a(zbog nove instalacije windowsa na primer)a onda mora sve ispočetka da se podešava u vezi sa grubom.Ja sam pre koristio xosl koji apsolutno pouzdano u ovakvim situacijama butuje 2 ili više Linuxa zajedno sa windowsom,doduše ne obiluje nekim naprednijim funkcijama ali je dovoljno iz njegovog grafičkog okruženja odabrati particiju sa OS-om i dodati je u meni.Komercijalne verzije ovakvih programa(sys.commander itd) mislim da su još moćnije i jednostavnije od xosl-a.
 
Odgovor na temu

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.245.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)27.02.2006. u 16:33 - pre 221 meseci
Nisam uspeo nista konkretno da uradim osim sto sam ukapirao da, posto sam mountovao root i usr particiju Mandrake na Fedoru, prvi red treba da bude root (hd0,5). Ali u redu gde treba da odredim gde se nalazi kernel nista ne odgovara. Pokusao sam i sa (hd0,8) i sa (hd0,5) i uvek mi prijavi gresku "File not found". U stvari, evo tacno sta prijavi prilikom pokusaja podizanja Mandraka:
Code:
root(hd0,5)
 Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83        'ovo valjda znaci da je dobro prepoznao particiju
kernel /mandrake_root/boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
Error 15: File not found
Press any key...

U /mandrake_root/boot/ direktorijumu sam nasao podatke vezane za podizanje Mandraka (koji su radili dobro pre nego sto sam instalirao Fedoru), ali ni kombinacijama od dole navedenih opcija nisam dobio nista. Uvek mi prijavi "File not found".
Ovo je izgled menu.lst fajla u /mandrake_root/boot/grub/ direktorijumu:
Code:
timeout 10
color black/cyan yellow/cyan
default 0

title Mandrake
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent vga=788
initrd (hd0,8)/boot/initrd.img

title linux-nonfb
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 acpi=ht resume=/dev/hda7
initrd (hd0,8)/boot/initrd.img

title 2427-0pre21
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz-2.4.27-0.pre2.1mdk root=/dev/hda9 devfs=nomount acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent vga=788
initrd (hd0,8)/boot/initrd-2.4.27-0.pre2.1mdk.img

title failsafe
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 failsafe acpi=ht resume=/dev/hda7
initrd (hd0,8)/boot/initrd.img

title windows
root (hd0,0)
chainloader +1

Nikako nisam uspeo da nateram sistem da prijavi bilo koju gresku osim "File not found". (Osim, naravno, dok je u prvom redu stajalo root (hd0,8).) Uostalom, gde mogu da vidim znacenje gresaka koje prijavljuje boot-loader (Error 15)?
I jos jedno pitanje - sta zanci "resume=/dev/hda7"? Koliko znam to mi je particija gde se nalazi Fedora. Otkud Mandrake vrsi "resume" na Fedorinu particiju (ako to znaci to)?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.dynamic.sbb.co.yu.



+257 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)28.02.2006. u 12:21 - pre 221 meseci
Nista ti mene nisi slusao sta sam ja pricao :(

Lepo sam napisao - da se u /boot/grub/device.map nalazi spisak particija koje on vidi. Primer:
Citat:

# cat /boot/grub/device.map
(hd0) /dev/hda
(hd1) /dev/hdb
(hd2) /dev/hdc
(fd0) /dev/fd0

U menu.lst stoji nesto ovako:
Citat:

title Linux
kernel (hd0,1)/boot/vmlinuz root=/dev/hda2 selinux=0 nosplash showopts resume=/dev/hda1 elevator=cfq
initrd (hd0,1)/boot/initrd


Sto se tice diska 1, hda, njegov izgled je ovakav:
Citat:

fdisk -l /dev/hda
Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
16 heads, 63 sectors/track, 155061 cylinders
Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 1 8323 4194760+ 82 Linux swap
/dev/hda2 * 8324 155061 73955952 83 Linux

Sta vidis iz ovoga? Vidis da NE stoji oblik direktorijuma kad ga negde mountujes:
Citat:

kernel /mandrake_root/boot/

VEC stoji na kom disku i kojoj particiji se nalazi boot direktorijum.

Sta JOS vidis na ovome? Vidis da je resume na /dev/hda1, a ako pogledas malo bolje, videces da je /dev/hda1 u stvari Linux SWAP particija - tako da mo gu da je koriste i mandrake i fedora.
Sta JOS vidis? da je /dev/hda2 mesto gde se nalazi root particija, da je kernel na (hd0,1)/boor/vmlinuz, tj, ako pogledas device map, vidis da je to diretkorijum /boot na particiji /dev/hda2, jer je to DRUGA particija na tom disku (hd0,0 - /dev/hda1, hd0,1 - /dev/hda2... itd itd..)

Dakle, pretpostavimo da je to kod tebe hd(0,8) gde ti je madrake , onda u fedorinom grub-u (posto sam shvatio da ti je on glavni grub, aovaj od mandrake-a zaostao), znaci kad dignes fedoru, editujes /boot/grub/menu.lst i UMESTO:
Citat:

Code:
#boot=/dev/hda
default=0
timeout=10
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
root (hd0,5)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img
title Windows XP
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
title Mandrake 10.1
root (hd0,8)
kernel /mandrake_root/boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
initrd /mandrake_root/boot/initrd-2.6.8.1-12mdk.img

Treba da stoji kod mandrake sekcije ovo sto sam opisao malopre:
Code:

Code:
#boot=/dev/hda
default=0
timeout=10
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
    root (hd0,5)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
    initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img
title Windows XP
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1
title Mandrake 10.1
    root (hd0,8)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
    initrd /boot/initrd-2.6.8.1-12mdk.img

Drugim recima, samo obrisi ovo /mandrake_root
Naravno, pretpostavljam da ove fajlove imas pode tim nazivima na mandrake-ovim particijama (vmlinuz-2.6.8.1-12 i initrd-2.6.8.1-12mdk.img)

Molim te, ali MOLIM, sledeci put malo procitaj sta neko pise, ne samo ovlas pogledati! :((((((((((((((((((

P.S. Sad tek vidim da imas i opciju ro kod kernela, mislim da to moras da izbacis kako ne bi imao read-only (ro) fajlsistem... uostalom uporedi sa onim sto ti je dao mandrake u svom menu.lst (iz fedore: /mandrake_root/boot/grub/menu.lst)

Drugim recima, umosto ovoga gore, kod mandrake stavi ono sto ti i pise kod mandraka u menu.lst:
Code:

title Mandrake
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent vga=788
initrd (hd0,8)/boot/initrd.img



[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 28.02.2006. u 13:36 GMT+1]
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.104.eunet.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)28.02.2006. u 18:42 - pre 221 meseci
Sadrzaj /boot/grub/device.map fajla je sledeci:
Code:
# this device map was generated by anaconda
(fd0)     /dev/fd0
(hd0)     /dev/hda

Izgled diska 1 (hda) je:
Code:
[root@localhost ~]# fdisk -l /dev/hda

Disk /dev/hda: 61.4 GB, 61492838400 bytes
16 heads, 63 sectors/track, 119150 cylinders
Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1       40641    20482843+   c  W95 FAT32 (LBA)
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/hda2           40641      119150    39568725    f  W95 Ext'd (LBA)
Partition 2 does not end on cylinder boundary.
/dev/hda5           40641       81282    20482843+   b  W95 FAT32
/dev/hda6           81282       87370     3068383+  83  Linux
/dev/hda7           87370       88183      409626   82  Linux swap / Solaris
/dev/hda8           88183      101586     6755301   83  Linux
/dev/hda9          101586      107674     3068383+   e  W95 FAT16 (LBA)
/dev/hda10         107674      108471      401593+  82  Linux swap / Solaris
/dev/hda11         108471      119150     5382373+  83  Linux

Jasno mi je da je resume na hda7 (swap). Jasno mi je da je root particija u stvari /dev/hda1, odnosno (hd0,0). Root particija za Fedoru je /dev/hda6, tj. (hd0,5), za Mandrake je /dev/hda9, tj. (hd0, 8). E onda zamenim kod u Mandrake sekciji opisanim kodom i dobijem ovakav /boot/grub/menu.lst fajl (naravno da postoje i svi trazeni fajlovi):
Code:
# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that
#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.
#          root (hd0,5)
#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hda6
#          initrd /boot/initrd-version.img
#boot=/dev/hda
default=0
timeout=10
splashimage=(hd0,5)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4)
    root (hd0,5)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
    initrd /boot/initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img
title Windows XP
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1
title Mandrake 10.1
    root (hd0,8)
    kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz root=/dev/hda9 acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent vga=788
        initrd (hd0,8)/boot/initrd.img

I... VRATIO SAM SE NA POCETAK!?!:(((((((((((((((((((
Upravo odavde sam krenuo kad sam zavrsio sa svim instalacijama (WinXP, Mandrake, pa Fedora). Cak nije ni bitno da li je vmlinuz i initrd.img ili vmlinuz-verzija i initrd-verzija.img - nista se ne menja. Naravno, vratila se i stara greska - prilikom podizanja Mandraka na ekranu se ispise sledece:
Code:
Booting 'Mandrake 10.1'
root (hd0,8)
 Filesystem type unknown, partition type 0xe
kernel /boot/vmlinuz-2.6.8.1-12mdk ro root=/dev/hda9
Error 17: Cannont mount selected partition
Press any key...

I jos jedno pitanje: koliko bi pomoglo da koristim chainloader +1 (kao za WinXP), ali za (hd0,8)? I to sam pokusao, ali mozda sam negde pogresio...
I sta znaci onih prvih nekoliko redova u menu.lst fajlu (putanje su relativne u odnosu na (hd0,5))? Da li se to odnosi samo na Fedoru, ili uopste?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)01.03.2006. u 07:40 - pre 221 meseci
Nisi, ovaj nisi u pravu sinko, to ti nikad, ovaj , nikad nece.... poleteti!

Citat:

/dev/hda9 101586 107674 3068383+ e W95 FAT16 (LBA)

GDE ovde vidis da je ovo LINUX particija na kojoj je mandrake?
Po onome sto si dao, ukoliko je reh aht na /dev/hda6, ostaje da ti je je mandrake na jednoj od druge dve LINUX particije (mozda je jedna /boot/, a druga /? to sve moras da znas da bi povezao sistem kako treba.) Moras da vidis iz red hat-a koja ti je particija koja. Iz tvog prethodnog posta fstab-a sa red hat-a, vidim da mandrake izgleda ima 2 particije :
Citat:

LABEL=/mandrake_root /mandrake_root ext3 defaults 1 2
LABEL=/mandrake_usr /mandrake_usr ext3 defaults 1 2

sto bi znacilo da ti je jedna od njih u stvari /dev/hda8 a druga /dev/hda11 - to ces morati da pronadjes koja je koja. Pretpostavimo da je / (root) particija /dev/hda8, onda ti linija u grubu mora biti:
Code:

title Mandrake 10.1
    root (hd0,7)
    kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda8 acpi=ht resume=/dev/hda7 splash=silent vga=788
        initrd /boot/initrd.img

Ne moras da ponavljas (hd0,7) u linijama ispod ako si stavio pre toga root (hd0,7). To da je root na (hd0,7) vazi do sledece "oblasti", u ovom slucaju linije "title ..."
Drugim recima, ono sto si pitao:
root (hd0,5) kod title Fedora Core (2.6.11-1.1369_FC4) vazi SAMO do title Windows XP. Posle toga vazi ono sto definises.
Sto se tice chainloadera, ako se dobro secam, on samo prebacuje na sledeci bootloader koji nalazi na definisanoj praticiji odake treba da startuje, u ovom slucaju winxp. U slucaju mandrake-a, to ti nece nista uraditi ukoliko si fedorinim bootloaderom pregazio mandrake-ov, tj. vracace te verovatno stalno na pocetak...

Btw. sta ce ti tolike silne win32 particije? I jos nesto, izgleda mi kao da ti disk nije dobro particionisan, jer tu javlja neke greske? Mislim na
Citat:

Partition 1 does not end on cylinder boundary.


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.17.eunet.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)01.03.2006. u 15:26 - pre 220 meseci
'Ajde prvo da odgovorim na pitanje koliko imam Windows particija. Pa, greskom sam napravio tri, s tim da mi je jedna (bar kako Windows kaze) 0 byte-a. Prva je, naravno, C:, greskom sam formatirao i napravio D:, a onda particija na kojoj nema nijednog OS-a (mislim da je) L: (dva CD-ROM-a, a kasnije dodat jos jedan).
Napravio sam tri particije za Fedoru (root, swap i usr) i tri particije za Mandraka (root, swap i usr). To sam sve uspeo u prvom pokusaju instaliranja 2 linuxa. Zatim sam video da mi radi samo Mandrake (problem sa bootloader-om), pa sam ponovio instalaciju Fedore. I od tada mi ne radi Mandrake, nego samo Fedora (i WinXP). Ali, mislim da sam ceo (ili bar deo tog postupka) objasnio na pocetku teme, u prvoj poruci.
Defintivno si u pravu sto se tice prijavljivanja greske. Samo, gresku mi prijavljuje za swap particiju. Uostalom, evo jos jednom sadrzaja /etc/fstab fajla:
Code:
# This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details
LABEL=/1                /                       ext3    defaults        1 1
/dev/devpts             /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
/dev/shm                /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
LABEL=/mandrake_root    /mandrake_root          ext3    defaults        1 2
LABEL=/mandrake_usr     /mandrake_usr           ext3    defaults        1 2
/dev/proc               /proc                   proc    defaults        0 0
/dev/sys                /sys                    sysfs   defaults        0 0
LABEL=/usr1             /usr                    ext3    defaults        1 2
/dev/hda7               swap                    swap    defaults        0 0
LABEL=een corrupted!"   swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda1        /mnt/winxp        vfat    defaults    0 0
/dev/hda5        /mnt/podaci        vfat    defaults    0 0
/dev/fd0                /media/floppy           auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdd                /media/cdrecorder       auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdc                /media/cdrecorder1      auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdb                /media/cdrom            auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0

/dev/hda9 MORA BITI ROOT PARTICIJA!!! Ako ni zbog cega drugog, onda zbog redosleda instalacije i particionisanja diska. Jedino ne znam zasto je pogresno prepoznaje kao W95 FAT16 (LBA). Pogledaj jos jednom prvu poruku u ovoj temi... Tamo sam objasnio sve sa sto je moguce vise detalja... Doduse, posle toga sam ponovio instalacije, ali su particije ostale iste i isto rasporedjene (samo ponovo formatirane instalerima).
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)01.03.2006. u 16:49 - pre 220 meseci
Citat:
Napravio sam tri particije za Fedoru (root, swap i usr) i tri particije za Mandraka (root, swap i usr).

Neke distribucije nece da rade ako ne napravis root, home i swap. Relativno su retke. Neke druge nude opciju da napravis poseban home ili ne, po zelji. Ostale su zadovoljne sa root i swap, a ako vec imas swap ni ne treba drugi.

Ja uglavnom radim tako - root i swap. Prvi mi je Mepis i njegov boot loader je glavni. Ako ga pokvarim, pokrenem njegov Live CD i popravim ga.

Ostale Linuxe instaliram, pa ako moze da se instalira boot loader na njegovu root particiju uradim tako, a ako ne moze ostavim bez pa posle malo kombinujem rucno.

Ako moze da se instalira na njegovu root particiju, onda odatle uradim Copy&Paste u menu.lst Mepisa i sve radi. Kako i zasto - ne znam, ali radi. Imam 5 - 6 Linuxa, ni ne znam tacno, stalno nesto menjam i probam.

Windows nemam, ali on ti ni nije problem. Evo kako cela skalamerija izgleda, ako je od pomoci:

Code:
timeout 15
color cyan/blue white/blue
foreground ffffff
background 0639a1
gfxmenu /boot/grub/message
default 3
title MEPIS at hda1, kernel 2.6.10
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz-2.6.10 root=/dev/hda1 nomce quiet splash=verbose vga=791 
initrd (hd0,0)/boot/initrd.splash 

title MEPIS at hda1, kernel 2.4.29
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz-2.4.29 root=/dev/hda1 nomce quiet splash=verbose vga=791 hdb=ide-scsi 
initrd (hd0,0)/boot/initrd.splash 

title MEMTEST
kernel /boot/memtest86.bin

title Kurumin
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz-2.6.11-kanotix-7 root=/dev/hda5 nomce quiet splash=verbose vga=791
initrd (hd0,4)/boot/initrd-ksplash
boot

title PCLOS
kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz-2.6.11-oci12.mdk-i586-up-1GB root=/dev/hda6 devfs=nomount acpi=on nomce splash=silent psmouse.proto=imps vga=788
initrd (hd0,5)/boot/initrd-2.6.11-oci12.mdk-i586-up-1GB.img

splashimage=(hd0,7)/boot/grub/splash.xpm.gz

title Guadalinex, kernel 2.6.12-9-386
root (hd0,7)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.12-9-386 root=/dev/hda8  ro auto quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.12-9-386
savedefault
boot

title Guadalinex, kernel 2.6.12-9-386 (recovery mode)
root (hd0,7)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.12-9-386 root=/dev/hda8 ro auto single
initrd /boot/initrd.img-2.6.12-9-386
savedefault
boot

title           Guadalinex, memtest86+
root            (hd0,7)
kernel          /boot/memtest86+.bin
boot

title fox
kernel (hd0,8)/boot/vmlinuz-2.6.12-oci6.mdk-i586-up-1GB root=/dev/hda9  noapic nolapic acpi=ht nomce psmouse.proto=imps splash=silent vga=788
initrd (hd0,8)/boot/initrd-2.6.12-oci6.mdk-i586-up-1GB.img

title failsafe
kernel (hd0,8)/boot/ vmlinuz-2.6.12-oci6.mdk-i586-up-1GB root=/dev/hda9  failsafe noapic acpi=off
initrd (hd0,8)/boot/initrd-up.img


Da cela stvar bude jos smesnija, vise ni ne znam da li mi trenutno radi Mepis boot loader ili Guadalinex, nesto sam prebacivao iz jednog u drugi, ipak mislim da je Guadalinex (varijanta Ubuntua). device.map je vrlo prost:

"(fd0) /dev/fd0
(hd0) /dev/hda"

Stvarno se izvinjavam ako ovo ne bude ni od kakve koristi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)02.03.2006. u 13:34 - pre 220 meseci
Ne moze ti ta particija biti root, jer je on vidi kao windows particiju!. Da li si ti posle pregazio linux particiju windozama ili sta si radio, to je vec tvoj problem. Ako lepo pise w95 fat16, onda je to obicna stara fat particija (cak ni fat32)
Primer:
Citat:

fdisk -l

Disk /dev/hda: 163.9 GB, 163928604672 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19929 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 * 1 12464 100117048+ 7 HPFS/NTFS
/dev/hda2 12465 12813 2803342+ c W95 FAT32 (LBA)
/dev/hda3 12814 19928 57151237+ f W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5 12814 12943 1044193+ 82 Linux swap
/dev/hda6 12944 19928 56106981 83 Linux

Kao sto vidis ja ovde imam:
1 NTFS particiju (hda1)
1 FAT 32 particiju (hda2)
1 extended particiju (hda3) na kojoj su dve logicke:
1 linux swap
1 linux

Ne mogu sad ja njemu da kazem da mu je root /dev/hda2 kad je tamo windows particija, nece to da radi tako :(

Nego ako sve to hoces ra resis, lepo backup podataka, pa onda obrises linux particije, podesis sta hoces od windows particija (obrises one koje su 0 i slicno), ostavis prazan prostor pa lepo ispocetka instaliras mandrake i fedoru... I onda ce ti oni GARANT napraviti linux particije...


P.S. Mozes i da vidis koja praticija ti je sta - samo je potrebno jednu po jednu da mountujes.... i gledas sta je na njoj.
npr.
Code:

# mkdir /mnt/hda9
# mount /dev/hda9 /mnt/hda9
# ls /mnt/hda9
....
# umount /dev/hda9

Ako nece da je mount-uje, znaci da se nekako unistila (ili kako da se vec izrazim) particija...


[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 02.03.2006. u 14:40 GMT+1]
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.56.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)03.03.2006. u 17:38 - pre 220 meseci
Pitanje 1. - Ako je /dev/hda9 samo jedna W95 FAT16 particija, odnosno, particija koja nije ispravna, zasto mi onda prijavljuje da je swap particija neispravna, zasto ne prijavi da je /dev/hda9 neispravna?
Pitanje 2. - Kako u /etc/fstab sistem vidi dobar tip particije, a u fdisk komandi ne?
Pitanje 3. - Da li bi problem neispravne particije resilo ponovno instaliranje Mandraka ili nekog drugog linuxa sa, naravno, formatiranjem ove 3 particije prilikom instalacije?
Citat:
Ostale Linuxe instaliram, pa ako moze da se instalira boot loader na njegovu root particiju uradim tako, a ako ne moze ostavim bez pa posle malo kombinujem rucno.

Ako moze da se instalira na njegovu root particiju, onda odatle uradim Copy&Paste u menu.lst Mepisa i sve radi.

Vrlo korisna informacija ako se budem odlucio na reinstalaciju.
Citat:
ako sve to hoces ra resis, lepo backup podataka, pa onda obrises linux particije, podesis sta hoces od windows particija (obrises one koje su 0 i slicno), ostavis prazan prostor pa lepo ispocetka instaliras mandrake i fedoru... I onda ce ti oni GARANT napraviti linux particije...

Mislim da se ipak ne bih odlucio na potpuni format HDD-a. Sad vec imam mnogo bitnih podataka i podesavanja na hardu. Mozda bih ipak pokusao sa instalacijom linuxa na neispravne particije, naravno, pod uslovom da je odgovor na pitanje 3 pozitivan.

I jos nesto, mountovao sam particiju /dev/hda9 i evo rezultata:
Code:
[root@localhost ~]# mkdir /mnt/hda9
[root@localhost ~]# mount /dev/hda9 /mnt/hda9
[root@localhost ~]# ls /mnt/hda9
bin   dev  fedora_root  home    lib  opt   root  sys  usr
boot  etc  fedora_usr   initrd  mnt  proc  sbin  tmp  var

Znaci ucitao je ovu particiju. Sta sad?
 
Odgovor na temu

rvrichie
Vladimir Ristic
supervizor elektro-odrzavanja
Backa Palanka

Član broj: 36317
Poruke: 48
*.227.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)11.03.2006. u 17:53 - pre 220 meseci
USPEO SAM! RESIO SAM PROBLEM KOJI ME JE MUCIO VEC NEDELJAMA (MESECIMA)... Naravno zahvaljujuci svima vama koji ste bili ljubazni i pomagali mi u celoj ovoj prici. HVALA...

U stvari, ono sto je bio problem je bas neispravna particija na kojoj je bila instalirana Mandriva. Sve ono sto je pisalo u /boot/grub/menu.lst je bilo ispravno.
Sve je resila ponovljena instalacija Mandrive. Tacnije, zackoljica je bila u /etc/fstab fajlovima na obe distribucije na mestima gde su se mountovale particije one druge distribucije. Konfuziju su napravile linije koje pocinju sa "LABEL=". Doduse, one mi i sad prave konfuziju i ne dozvoljavaju da pomocu fstab fajla pod Mandrivom mountujem Fedoru. Jednostavno ne prepoznaje ni "LABEL=/1" ni "/dev/hda6" kao root particiju Fedore, a ni "LABEL=/usr1" ni "/dev/hda8" kao usr particiju Fedore (Prepoznao je samo drugu swap particiju kojoj sam promenio oznaku u "/dev/hda10" i vise mi ne prijavljuje gresku pri mountovanju swap-a). Cak se i zaglupi, prijavi gresku, pokusa da je sam resi i, na kraju, samo ponudi reboot opciju. U nastavku su sadrzaji oba fstab fajla...

Ovo je sadrzaj /etc/fstab fajla na fedori:
Code:
# This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details
LABEL=/1                /                       ext3    defaults        1 1
/dev/devpts             /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
/dev/shm                /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
/dev/proc               /proc                   proc    defaults        0 0
/dev/sys                /sys                    sysfs   defaults        0 0
LABEL=/usr1             /usr                    ext3    defaults        1 2
/dev/hda7               swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda10        swap                    swap    defaults        0 0
/dev/hda1        /mnt/winxp        vfat    defaults    0 0
/dev/hda5        /mnt/podaci        vfat    defaults    0 0
/dev/hda9        /mnt/mandriva_root    ext3    defaults    1 2
/dev/hda11        /mnt/mandriva_usr    ext3    defaults    1 2
/dev/fd0                /media/floppy           auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdd                /media/cdrecorder       auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdc                /media/cdrecorder1      auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0
/dev/hdb                /media/cdrom            auto    pamconsole,exec,noauto,managed 0 0

Ovo je sadrzaj /etc/fstab fajla na mandrivi:
Code:
/dev/hda9 / ext3 defaults 1 1
/dev/hdb /mnt/cdrom auto umask=0,user,iocharset=iso8859-1,codepage=850,noauto,ro,exec,users 0 0
/dev/hdc /mnt/cdrom2 auto umask=0,user,iocharset=iso8859-1,codepage=850,noauto,ro,exec,users 0 0
/dev/hdd /mnt/cdrom3 auto umask=0,user,iocharset=iso8859-1,codepage=850,noauto,ro,exec,users 0 0
none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--,umask=0,iocharset=iso8859-1,sync,codepage=850 0 0
/dev/hda1 /mnt/win_c vfat umask=0,iocharset=iso8859-1,codepage=850 0 0
/dev/hda5 /mnt/win_d vfat umask=0,iocharset=iso8859-1,codepage=850 0 0
none /proc proc defaults 0 0
/dev/hda11 /usr ext3 defaults 1 2
/dev/hda7 swap swap defaults 0 0
/dev/hda10 swap swap defaults 0 0

Kako prevazici ovaj problem? Tj. kako da kazem sistemu (Mandrivi ili Fedori) da je "LABEL=/1" u stvari /dev/hda6, a "LABEL=/usr1" u stvari /dev/hda8?

Na kraju, hvala svima jos jednom...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problem sa bootloaderom (WinXP, Fedora Core 4, Mandrake 10.1)

[ Pregleda: 3658 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.