Jel? ;)
Zaboravio si jedan sitan quote ;)
Citat:
In recent years, the European Commission and EU member state governments have intervened in a number of competition cases and appeals in the United States.
U principu - ovo je sasvim uobicajeno (bar za EU), kompanija se obraca drzavi da pomogne u pregovorima sa drugom drzavom/entitetom radi diplomatskih resenja problema koji su se desili. Jeste malo vise politike od posla.. na zalost, ali tako to ide kad je Brisel u pitanju :(
Jos jedna pikanterija ;)
Citat:
If the United States decides to act, it could conceivably become an "intervener" in the trade secrets case, which would allow it to present arguments in court supporting Microsoft's position. Such a move by a non-EU government is almost unknown, however.
Poslednja recenica kaze - hehe, da su izgleda do sada samo EU zemlje bile poznate po ovakvim direktnim intervencijama ;) Try some of your own medicine, eh? ;)
Kompletna svetska ekonomija nije "set in stone" nego se upravo menja vekovima tako sto se regije/drzave/interesne grupe dogovaraju - sve dok ne dodjemo do stadijuma potpuno slobodne ekonomije. Ni MS a ni USA nisu nikakav izuzetak kao sto se vidi.
Citat:
EU za razliku od U.S. ne poznaje patente na softver. EU takodje ima dosta razlicitu politiku prema firmama generalno i ocekuje potpuno drugaciji pristup od U.S.
Ovde se uopste ne radi o patentima, vec o trgovinskim tajnama (trade secrets) - koje su susta suprotnost patenata koji su javni i koje i ovako i onako po EU zakonima MS mora da licencira po fer uslovima (sto su svakako znali i ranije) - problem je ovde sto EU pokusava da od jedne firme zahteva da ona objavi svoje poslovne tajne drugima. Dakle podatke koji spadaju u privatnu svojinu firme.
Koliko je to OK - to je vec za siru debatu... sve to stoji za de-facto monopol i da MS de-facto zatvorenom tehnologijom radi platform lock-in, ali stoji i notorna cinjenica da EU i nema bas neki flagship OS proizvod ;) Mozda bas zbog svog, kako se vidi, otvorenog anti-kapitalistickog ponasanja ;)
Citat:
Moj licni stav je : svako trziste ima pravo da odredjuje pravila. Sve dok su ta pravila nediskriminisuca ja cu ih smatrati postenim. Kome se ne svidja moze da ne nastupi na trzistu.
U tome je i poenta - pravila
jesu bila nediskriminisuca kada je MS ulazio u utakmicu (tj. tvojim recima 'nastupio na trzistu') - a kada su dobili svoj market share, sad pokusavaju da ih diskriminisu i da eto, samo od njih, zahtevaju da svoje poslovne tajne posto poto daju konkurenciji koja ocigledno na druge nacine i nije u stanju da ih nesto uzdrma. Vrlo lep "nediskriminisuci" svet ;)
Ako ce ti se formiranje konkurencije bazirati na otvorenoj diskriminaciji jedne firme radi uzimanja intelektualne svojine onda je sve sto mogu da kazem na to jedna rec: komunizam.
U principu, kao i kod mnogih stvari - cista politika... EU hoce "Airbus OS" (verovatno nekakav Linux surogat), i ucinice sve politicki (tu su najjaci) da ocerupa sto moze od Microsofta... istini za volju, ne verujem ni da bi se USA ponasala i za milimetar drugacije da je u istoj situaciji - ali to uopste ne menja stvar... ovo uopste nisu dobre vesti za one koji veruju u slobodnu ekonomiju bez preteranih drzavnih intervencija.
[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 17.11.2005. u 11:26 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos:
http://www.digicortex.net/node/17 Gallery:
http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! -
https://github.com/psyq321/PowerMonkey