Reci cu ti ovo; uz znanje mozes windowse napraviti jednako sigurnima kao i bilo koji linux.
Pa svakako najzanimljiviji podatak je broj kreditne kartice, ali tu su i razni drugi osjetljivi podatci (lozinke npr.). Kad ides u kupnju, kad-tad moras upisati broj kreditne kartice, ali tu su keylogger programi koji nadziru sve sto tipkas te biljeze u neku tekstualnu datoteku negdje na tvom disku, danas svaki pristojniji keylogger ima mogucnost da u odredjenim intervalima tu tekstualnu datoteku salje na e-mail adresu autora tog malicioznog komada softvera. Ta datoteka je zanimljiva jer sve sto je otipkano otkad si zarazen tim keyloggerom je u njoj lijepo pohranjeno - pa i lozinke i broj kreditne-kartice. Sad kad autor dobije tu datoteku ima hrpu informacija o tebi (no ne nuzno); tako moze imati i tvoju lozinku za ES-a ili mail ili pak broj kreditne kartice - sto pak moze dobro iskoristiti, a i sto se dobro (i brzo) iskoristava na raznim web-shopovima.
Snifanje veze takodjer moze uzrokovati kradjom povjerljivih informacija jer informacije putuju nezasticene, pa kod svake online financijske transakcije moras koristiti enkripciju prometa. Da li je veza izmedju tebe i servera na kojem kupujes zasticena odnosno da li je promet kriptiran - to ces saznati tako da pogledas donji desni kut browsera gdje bi trebao biti zuti lokot. Obavljanje transakcija bez toga je isto kao igrati ruski rulet. Tko zna kome ti saljes broj svoje kreditne kartice i sta ce on napraviti sa njom.
Sto se tice virusa, nije da na linux distribucijama nema virusa - ima ih, ali neusporedivo manji broj od onog na windows platformi. Instaliraj si neki antivirus (NOD32, Northon, McAfee, Kaspersky, BitDefender, F-Secure...) i sto cesce radi update definicija - ako imas neku sirokopojasnu vezu, bilo bi najbolje da to radis svakih nekoliko sati, jedanput na dan ili jedanput u dva dana.
Za kraj, ja ti preporucujem da se stalno educiras oko ovih stvari jer
znanje je najbolja obrana!
Knowledge is power.