Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota

[es] :: Linux desktop okruženja :: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota

[ Pregleda: 3167 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota03.07.2005. u 20:39 - pre 229 meseci
Pocetnik sam i imam veliku zelju da pokrenem linux na mom kompjuteru medjutim nisam jedini korisnik ovo racunara tako da trebam da ostavim windows (2 kom) i podatke!
Verovatno postoji vec ovako neko pitanje na forumu ali ja nisam naisao na njega u svakom slucaju ako bi neko bio ljubazan da mi izadje u susret bio bih jako zahvalan/1
Dakle problem je koliko sam imao prilike da cujem u particionisanju diska ja sam napravio particiju Ext3 (da li ima razlike sa ext2 i koja je bolja za ubuntu linux) i swap (za sta ona sluzi i kolike velicine treba da bude?) i zadnji problem je kako podesiti da se podigne vise sistema cuo sam da ubuntu koristi grub ali nemam pojma sta je to mislim kako izgleda!
Imam winXP na prvoj particiji, win2000 na drugoj, obe su primarne zatim slede (citam iz partition magica pomocu kojeg sam ih i napravio) swap, ext3, ext3, fat32, zadnja je za podatke jer sam cuo da linux nece da radi sa ntfs (ntfs su mi za dva pomenuta windowsa)!
POMAGAJTE!
Da li bi bilo pametno mozda kasnije instalirati KUBUNTU da vidim razliku gnoma i kdea?

H V A L A U N A P R E D!!!!
BRE!!!
 
Odgovor na temu

crylyx
deadline

Član broj: 62887
Poruke: 11
192.39.235.*



Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota04.07.2005. u 16:16 - pre 229 meseci
Brate,
puno pitas za pocetak:)

Uglavnom pazi sta radis, da nebi zabrjao stvar i izbrisao Windows pa da te
familija bije....

posto instaliras ubuntu, koji je baziran na debian sistemu, ja bih ti preporucio
za prvo da izbrises sve te ext2, ext3 i swap particije i navedes u meni za instalaciju
ubuntu-a da ti koristi prazan prostor. On ce onda sam da odluci sta je najbolje
i napraviti ti particije. posle toga mozes da pregledas taj predlog ubuntu-a
i da potvrdis particioniranje.

Ext3 se najcesce koristi za linux particije, ext2 pretezno samo za /boot particiju
(ako imas posebnu), a swap particija se koristi ako pokretas programe koje
ti pojedu svu memoriju pa umesto da sistem onda kresira (kao u windowsu),
linux pocne da radi na toj swap particiji, kao da je komad memorije.
Znaci nesta priveremeno.
Grub ti je jedan bootloader. T.j. meni koji ces da dobijes posle starta masine
da bih izabrao operativni sistem koji oces da pokrenes (windows, linux, ... )


Ali sve to je malo komplikovano da bih ti mogao objasnit u jednom tekstu.
Pogotovo sto se tice instalacije. Stvarno mozes da obrises sve ako nepazis sta radis.

Ako ozbiljno oces da instaliras i koristis Linux, bolje ti je da koristis u pocetku
takozvane Live-CD-ove kao naprimer Knoppix (www.knoppix.org).
To netrebas instalirati nego pokrenes sistem sa cd-a i radis direktno na njemu.
Kad budes gotov samo restartujes masinu bez tog cd-a i sve je kako je bilo.
Bez rizika batina od starih:)

Ja sam ovde na forumu isto nov, ali mislim da si postavio pitanje u pogresnoj
rubrici.

Budes li imao jos koja pitanja slobodno izvoli ili posalji mi poruku.

Ziveo
fuck the w0rld
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota04.07.2005. u 19:38 - pre 229 meseci
Hvala na pomoci!

Video sam da sam pogresio rubriku no sta je tu je!!!

Live sam pobao i to bas ubuntu ali je rad u njima spor i ogranicen,

Hteo bih da mi nesto pojasnis oko gruba, da li ce u toku instalacije ubuntua biti postavljeno pitanje vezano za grub da li hocu i koje OS da bootujem kasnije ili ce on namestiti sve kao da je samo linux na racunaru i dizati samo njega pa onda kasnije podesavanjem gruba mogu namestiti da dize i windows! Nasao sam neka uputstva za podesavanje gruba ali mi nije jasno bas ovo kad se to podesava u toku instalacije linuxa posle .....
BRE!!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota04.07.2005. u 20:46 - pre 229 meseci
Citat:
bokibre: medjutim nisam jedini korisnik
Da, opasno je uciti instalaciju Linuxa na racunaru gde mozes nesto da upropastis. Ne igraj se glavom!
Citat:
Verovatno postoji vec ovako neko pitanje na forumu
Verovatno. Bicu iskren - ja se lakse snalazim na Google Search nego na ES Search. Ako imas 512MB memorije ili vise, swap ti skoro da i ne treba. Postoji pravilo "swap = 2 x RAM" ali to je odavno prevzidjeno, jer memorije ima sve vise, a swap je spor, jer je "memorija na tvrdom disku" pa mnogo swapa moze cak i da smeta.
Citat:
kako podesiti da se podigne vise sistema cuo sam da ubuntu koristi grub
Neke distribucije Linuxa sadrze program za automatsko prepoznavanje Windows-a i njegovo unosenje u grub, neke ne. Ako budes morao rucno to da radis uopste nije komplikovano, unese se par linija u fajl /boot/grub/menu.lst, koga mozes pogledati i na Live Ubuntu, da vidis kako izgleda. Negde su cak navedeni i primeri za razne druge OS-e, naravno i za Windows. Odmah da te upozorim da grub ima drugacije brojanje od ostalog Linuxa - on broji od 0, tako da je prva particija, na prvom disku oznacena kao hd0,0, evo, nasao sam za tebe:

title Windows XP
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

# title Windows 2000
# root (hd0,1)
# makeactive
# chainloader +1 (ovde treba obrisati znakove #, koji su bili i gore, pa sam ih ja obrisao, znas vec to verovatno - taj znak pretvara komandu u obican komentar)

Citat:
swap, ext3, ext3, fat32, zadnja je za podatke jer sam cuo da linux nece da radi sa ntfs
Ovo bi moglo biti u redu. Linux cita ntfs ali pisanje NE POKUSAVAJ NI SLUCAJNO !!!!
Citat:
Da li bi bilo pametno mozda kasnije instalirati KUBUNTU da vidim razliku gnoma i kdea?
Zaboravi Kubuntu, on je u nekoj pocetnoj fazi, ima dosta problema. Nabavi Knoppix obavezno, to ti je "bukvar" za Linux :-) Neki noviji - 3.7, 3.8, 3.9 ima ovde tema pod Linux - Nabavka Linuxa pa mozes videti gde mozes nabaviti za neku sitnu lovu. Ljudi salju i postom.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota04.07.2005. u 21:07 - pre 228 meseci
Brate ne znam kako da zahvalim pocecu vec veceras ako mislis na live knopix nabavio sam ga i to 3.9 ili 3.8 nisam siguran!!!
BRE!!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota04.07.2005. u 21:22 - pre 228 meseci
Da, Knoppix ima samo jedan CD i za Live i za instalaciju na hdd, to nisam stigao da ti kazem, jer neke distribucije imaju i jedno i drugo. Mana Live CD je sto startuju sa maksimalnim koriscenjem resursa (SUSE Live trazi MINIMUM 384 MB memorije !!!) i sto ne moze nista da biras kod ovih sa kojih se moze instalirati (Knoppix) ide sve "u paketu") tako da Suse, Ubuntu i jos mnogi imaju instalacioni koji pocinje sa vrlo skromnim koriscenjem resursa pa se moze instalirati i na slabiju masinu.

Pogledaj ovo za Knoppix: http://www.irongeek.com/i.php?page=videos/knoppix1 jeste malo sporo i glomazno, ali ga mozes snimiti na hard pa polako pregledati nekoliko puta ako treba.

Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 01:29 - pre 228 meseci
Ljudi javljam se po obavljenom poslu!
Kao prvo hvala veliko ne bih se usudio da pocnem da mi niste pomogli!

Da sumiram instalacija je tekla jako glatko sve muke oko gruba nisu bile potrebne jer kao sto je tdjokic rekao neke instalacije same vide windows te mi je javljeno da je nadje windows i pri ponovnom pokretanju da instalira ostatak pri bootu opcije su linux ili nt loader nadam se da radi jer jos nisam probao da udjem u windows!!!


H V A L A M N O G O J O S J E D N O M ! ! !
BRE!!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 01:57 - pre 228 meseci
Covece, pa ti nisi "normalan"! Kad pre ulete! Kako se to javljas sa Linuxa - koji modem, kako ti radi, ovo nisam skoro doziveo " Linux za 3 - 4 sata, od pocetka pa do javljanja na forum!" Je li to Ubuntu ili Knoppix?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 02:40 - pre 228 meseci
Ubuntu 5.04
Koristim adsl tj. preko komsije sam se nakacio lanom pa to radi extra nista nisam namestao u linuxu
a poceo sam sa instalacijom oko pola dva
BRE!!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 02:43 - pre 228 meseci
Svaka cast! Stvarno si "Boki Bre!"

"OS: Windows 2000" - rade i Windows-i? Nece biti batina?

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 05.07.2005. u 03:48 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 02:49 - pre 228 meseci
jos nesto pokusavam da ucitam fat32 particiju i uradio sam kao sto sam procitao na forumu mountovo sam je u mnt pa neki dir ali sam posle procitao da moze da se podesi fstab i da se nesto dopise (pise tamo sta) ali ja ne mogu nista da upisem valjda treba da to uradim kao root user a kako to da uradim???

P.S. kao sto vidite radi i windows!!!
BRE!!!
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 02:52 - pre 228 meseci
Eh, da, nema frke nikakve - mir u porodici!!!
BRE!!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 05:40 - pre 228 meseci
Root: koliko sam primetio, novije distribucije ne dozvoljavaju da se korisnik loguje kao root. Za to ima tamo nekih objasnjenja zasto a ima i objasnjenje kako to ukinuti, pa da mozes da se ulogujes kao root. Medjutim, opste je misljenje da logovanje kao root treba izbegavati po svaku cenu.

Za rad u raznim situacijama ima nekoliko nacina. Ja nisam strucnjak za konzolu, ali i ono malo sto znam, namerno izbegavam i pokusavam sto vise da radim iz File manager - Super User Mode. To (verovatno - zaboravio sam tacno kako je kod Kubuntu-a, taj "nema" root) ne postoji kod takvih Linuxa, nego mislim da se koristi obican Konqueror, pa se klikom na "kontra" taster misa dobije onaj mali meni, pa tamo bira opcija, nesto kao "uradi kao root". To bi ti mogao probati za fstab. Sto se radi iz konzole moze sa "su" ili "sudo" i slicno. Ako ti se bude svideo Ubuntu i budes se zadrzao duze na njemu, preporucujem ti njihov forum http://www.ubuntuforums.org/ ima tamo svega i svacega.

E, sad mi je laknulo kad sam cuo da ti rade Windows-i. Bio sam se bas prepao, jer smo o grubu govorili a totalno sam zaboravio Lilo, koji se do skoro koristio kod Knoppixa, tako da je teoretski moglo da ti se desi da instaliras Knoppix (kod koga nisam bas siguran da automatski prepoznaje Windows) i Windowsi "nestanu" a ti pocnes da trazis boot/grub/menu.lst a njega kod takvih Knoppixa nema! Bas bi bilo neprijatno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

crylyx
deadline

Član broj: 62887
Poruke: 11
192.39.235.*



Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 09:06 - pre 228 meseci
Ja sam se ljudi prepao kad sam video koliko ima odgovora od sinoc.
Posto trenutno internet samo koristim na poslu, mogu samo preko dana
da pratim forume.

Za prvo veoma mi je drago da je i BokiBre postao jedan od nasih Linuxasa.
A i iznenadjen sam da si ti Boki izgleda talenat za te stvari. Vidim puno citas i
trudis se. Kad sam je (pre nekoliko godina) prvi put instalirao Linux, nisam ni
znao sta je grub niti fstab ni nista...trebalo mi je 2 nedelje dok pronadjem kako radi
zvuk :)

U vezi sporog Live-cd-a. Jeste spor naravno, a jos vise kad upotrebis Suse live, ipak je suse veoma 'tezak' za slabe masine a i cesto se koristi KDE okolina
koja nije bas prijatelj memorije i procesora. Ako imas slabu masinu mogao bih
'lakse' distribucije da koristis kao naprimer 'damn small linux'. (Ja ga nebi
preporucio za instalaciju na tvrdu plocu, jer puno stvari kao naprimer
gcc kompajler su izbacili da bi ustedili prostora! Ja licno koristim Gentoo Linux koji se instalira od totalne nule, i sam odlucujes koje pakete zelis a koje neces.

Sto se tice command-line. Ja obozavam konzolu u pretezno je koristim. Jedini razlog za graficnu okolinu za mene je brauzer za internet i igrice. Podesavanja
samo radim u konzoli. Ko se potrudi da nauci 'jezik' svog sistema imace puno
prednosti u tome. Ja sada nebi mogao zamislit da instaliram neke pakete
sa klikanjem u nekim prozorima (kojima pola veka treba dok se otvore).

Sto se tice fstab-a: To ti je kao tabela svih fajl-sistema na tvom linuxu.
Tu se odlucuje npr. koja particija se gde mauntuje i koja se mauntuje automatski a koja ne. U svakojem slucaju, fstab se MORA podesiti kao ROOT. Za to nije potrebno da se prijavis u sistem kao root, nego otvori konzolu u ukucaj 'su', stisni ENTER, ubaci password kad te pita i root si (ustvari si superuser, ali pravila su skoro ista) - ali samo u toj konzoli.

Sad za fstab:

$su
Password:********
$nano /etc/fstab

To ce ti otvorit fajl za konfiguraciju fstab-a (nano je editor koji postoji na puno sistema i jednostavan je za upotrebu)
Sad ako naprimer ti je Windows NTFS particija na hda1 (prva particija na prvoj ploci) onda bi to tako izgledo da ti mauntuje automatski:

/dev/hda1 /mnt/hda1 NTFS noatime 0 0

ako neces da ti bootuje automatski dodaj 'noauto' u opcije:

/dev/hda1 /mnt/hda1 NTFS noatime,noauto 0 0

Ako neznas sta je na kojoj particiji, jednostavno ukucaj kao root:

$fdisk /dev/hda

tu unutra stisni slovo 'p', pa ce ti pokazati listu particija i fajl-sistema.
Izadji sa CTRL+C (nemoj da stiskas tu nesta bezveze jer bi moglo ipak biti
batine od porodice :))

Vazno je pre nekih velikih promena u ovom fajlu da citas manual, jer ovde mozes
dobro za zajebes stvar. U najgorem slucaju da ti nece da startuje sistem vise!

Sto se tice pisanja na NTFS particije. To je naravno moguce sa 2.6 kernel-om, ali
pazi! Mora da ti je opcija za pisanje na NTFS ukljucena u kernel-u. Ako vidis NTFS particiju to ne znaci je moguce pisati na nju! Kod puno sistema trebao bih za to
da kompajlujes svoj kernel sam, ali to cemo kasnije....:)

Pisanje na fat32 particije nebi trebao biti problem. Normalno to bih trebalo ovako u fstab izgledati: (ako ti je ta fat32 particija naprimer hda5)

/dev/hda5 /mnt/hda1 vfat noatime,noauto 0 0

Samo sve u svemu ja bih ti preporucio da privremeno mauntujes te windows
particije rucno bez da menjas fstab datoteku. Ako naprimer zelis da mauntujes
tu windows NTFS particiju onda uradi ovako (u konzoli naravno):

$su
Password:*********
$mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/hda1

Naravno ako imas direktorijum koji je /mnt/hda1. ako ga nemas mozes u /mnt direktoriji napravit novi direktorijum koji god zelis. naprimer (kao su ili root naravno):

$mkdir /mnt/windows

i onda mozes:

$mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/windows

"-t ntfs" znaci da je fajlsistem ntfs. to bi moglo biti i vfat(fat32), ext2, ext3 i
ostale...

Nadam se da ti je ovo malo pomoglo, a ne zbunilo.
Uglavnom prihvati se citanja i konzole!

Ako imas pitanja, samo izvoli.


Jos nesta drugo da dodam za ostale korisnike.

Dali postoji irc kanal od elitesecurity?
fuck the w0rld
 
Odgovor na temu

bokibre
Boris Kovacevic
Bgd

Član broj: 61870
Poruke: 98
*.ptt.yu.

Jabber: bokibre@gmail.com


Profil

icon Re: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota05.07.2005. u 12:40 - pre 228 meseci
ma da jasno je meni sta se gde i zasto pise samo nisam znao za komandu nano jer ja se u terminalu sa sudo -s udjem u root mode ili kako se to vec zove nebitno ali nisam znao kako startovati tj. editovati fajl, sad je i to gotovo uspeo sam a nisam nista zeznuo hvala!
a moutovanje sa mount -t sam vec bio uradio ali nisam znao da je to samo trenutno montiranje .... ma sad mogu da ucim kad je ubuntu instaliram ljudi nemate pojma koliko sam vam zahvalan!!!
BRE!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Pomoc pri instalaciji linuxa i podesavanje multi boota

[ Pregleda: 3167 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.