Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li neko moze nesto da mi kaze o komprimovanju signala?

[es] :: Muzička produkcija :: Da li neko moze nesto da mi kaze o komprimovanju signala?

[ Pregleda: 2665 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dirtyfrank
Igor Mitic
Beograd

Član broj: 62660
Poruke: 1
*.beotel.net.



Profil

icon Da li neko moze nesto da mi kaze o komprimovanju signala?01.07.2005. u 21:06 - pre 229 meseci
Pritom ne mislim na wav u mp3 i slicno, nego na koriscenje kompresora, i ako moze sto jasnijom terminologijom. Thanx!

[Ovu poruku je menjao dirtyfrank dana 01.07.2005. u 22:07 GMT+1]
Urghee
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Da li neko moze nesto da mi kaze o komprimovanju signala?02.07.2005. u 09:17 - pre 229 meseci
Komprimovanje ima nekoliko razlicitih namena:

Prva, inzenjerska, se primenjuje u radio/TV difuziji. Cilj je da se spreci da amplituda
signala naraste preko granice koja bi mogla da prouzrokuje pregorevanje predajnika
(sto moze da bude velika materijalna steta).

Druga, umetnicka, se primenjuje na muzickim signalima u cilju menjanja izrazajnosti.
Svaki ton se sastoji iz mnostva spektralnih komponenti razlicitih frekvencija. Obicno,
komponente na najnizim frekvencijama tona (ono sto odredjuje tonsku visinu) imaju
i najvecu snagu, dok komponente koje odredjuju boju i kvalitet tona imaju nesto
manju snagu.
Kompresijom se postize da te slabije spektralne komponente zvuka postanu srazmerno
jace cime se u prvi plan stavlja boja i izrazajnost tona, a prosta jacina se stavlja u
drugi plan.

Treca, producentska, se primenjuje prilikom master-inga CD-a. Dakle, sve je snimljeno,
umiksovano, i treba postici da su nivoi zvuka sve vreme u odredjenom opsegu, da
ne dolazi do iskakanja odredjenih instrumenata, ili odredjenih pesama.

Sto se tehnike tice, metode variraju. Najprostija i najbrutalnija je tzv. odsecanje
'clipping', koja je poslednja sigurnosna metoda, i primenjuje se uglavnom u prvom
slucaju koji sam naveo (mada, postoji i gitarski efekat zvani 'overdrive' koji se zasniva
na clipping-u).

Mnogo finija metoda je bazirana na segmentnoj pravoj pojacanja. Mali signali ispod
neke jacine (obicno se ta jacina oznacava kao 'threshold') se propustaju neizmenjeni,
dok sve jace od threshold-a biva slabljeno sve vise i vise (nesto po principu Robin
Hood-a - sirotinju ne diramo, a bogate pljackamo srazmerno bogatstvu).
Obicno se ovo slabljenje na uredjajima oznacava kao 'ratio' - odnos izmedju slabljenja
i neutralnog pojacanja.
Sledeci par bitnih parametara je 'attack' i 'release''. Attack oznacava koliko brze
promene signala prolaze bez promene. Na primer, prilikom sviranja gitare trzalicom,
deo tona dobijen odmah posle okidanja moze da prodje, ali zato sve ostalo odmah
posle ne moze i slicno. Release oznacava koliko dugo posle intervencije na
detektovanom prejakom signalu kompresor popusta i ostavlja signal na miru.

Dizajn dobrog kompresora je pola znanje a pola umetnost. Najfinije implementacije
ne analiziraju samo jacinu tona, nego algoritam baziraju i na real-time proceni
spektralne raspodele snage.



[Ovu poruku je menjao milanche dana 02.07.2005. u 10:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Da li neko moze nesto da mi kaze o komprimovanju signala?

[ Pregleda: 2665 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.