Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oracle alati, cirilica i UTF8 (problemi pri prelasku sa 1251)

[es] :: Oracle :: Oracle alati, cirilica i UTF8 (problemi pri prelasku sa 1251)

[ Pregleda: 4904 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

natasa.pucanovic

Član broj: 61395
Poruke: 1
194.247.216.*



Profil

icon Oracle alati, cirilica i UTF8 (problemi pri prelasku sa 1251)16.06.2005. u 11:32 - pre 229 meseci
Dobar dan svima. Mozda je slican problem vec bio u nekoj od tema. Ako jeste uputite me na nju. Problem je sledeci:
Kod sebe imam instalirane Oracle alate Designer i Developer 6.0 i sve aplikacije koje sam razvijala su bile sa kodnom stranom 1251. Svi podaci u bazi su cirilicni, kao i svi hintovi, descriptioni u Designeru, komentari i sl. Posto sada imam obavezu da predjem na UTF8 kodnu stranu imam gomilu problema. Svi podaci se na formama vide bez problema (TimesNewRoman), ali ne vidim hintove. Imam probleme sa domenima u kojima su cirilicni nazivi (sve radjeno iz Designera), polja su mi odsecena u listama vrednosti, ne vidi se cirilica u radio grupama.
Kada pokusam te forme da ponovo generisem iz Designera(sa UTF8) sva polja budu upola kraca, ne prihvata cirilicu kod SQL izraza (konkretno imam neka dekodiranja kod unbound polja), takodje su vrednosti u listama vrednosti odsecene, ali se vide cirilicni hintovi.
Slican problem je i kod Discoverer-a (ne vidi se cirilica u listama i nazivima) i kod Toad-a (kometari i descriptioni).
Zasto kada pokusam da ocitam duzinu stringa koji ima 17 cirilicnih znakova on meni vraca duzinu 8?
Molim vas, ako je neko imao slicna iskustva da mi pomogne
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Oracle alati, cirilica i UTF8 (problemi pri prelasku sa 1251)16.06.2005. u 13:57 - pre 229 meseci
Imam iskustva sa prilagođavanjem aplikacija na makedonski (UTF-8) sa srpskog (1250). Stvar je suviše kompleksna da bi jedan odgovor bio dovoljan.
Kao prva pomoć - proveri kako su definisana varchar2 polja u bazi. Ako se ne varam, od verzije 8i (u 9i sigurno postoji), varchar2 polju se može definisati dužina u bajtovima ili u karakterima. Znači varchar2(17) je u stvari varchar2(17 bytes). Kako je 1251 8 bitna kodna stranica, a ćirilica u UTF-8 uvek ima 2 bajta, možda je to razlog zbog kojeg ne dobijaš očekivanu dužinu strainga.
Drugo, što se tiče TOAD-a i Discoverer-a, moj ti je savet da napraviš ćirilično okruženje na svojoj mašini. Ako koristiš Win XP, onda za jednog usera definiši svoja default podešavanja, a drugi neka bude lokalizovan sa srpskom (makedonskom?) ćirilicom. Mi smo u firmi tako napravili da bismo mogli da radimo i sa latiničnom i sa ćiriličnom verzijom na pravi način.
 
Odgovor na temu

[es] :: Oracle :: Oracle alati, cirilica i UTF8 (problemi pri prelasku sa 1251)

[ Pregleda: 4904 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.