Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....

[es] :: Windows mreže :: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....

[ Pregleda: 2403 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....11.03.2005. u 00:13 - pre 232 meseci
Pri administraciji windows masina uglavnom se koriste graficke alatke ali nekad je lakse/brze/jedino moguce koristiti njihovu command line bracu.
Probacu da u ovoj temi navedem sto veci broj alatki koje su prilicno nepoznate "amaterskim" administratorima...


bootcfg - Ovo je alatka koja sluzi za konfiguraciju boot.ini file-a. Ja licno mislim da je jednostavnije prosto otici u file i uraditi izmene al eto... moze da koristi ako neko ima telnet pristup.

cacls - Sluzi za podesavanje ACL-ova za fajlove i foldere. Odprilike isto kao Security tab u properties-ima nekog fajla ili foldera.

comp - compare fajlova - koristi se da se ispita da li su neka dva fajla identicna.

defrag - alatka za defragmentaciju diska

diskpart - Baratanje particijama, slicno kao Disk Menager.

driverquery - alatka koja ispisuje listu svih drivera su sistemu sa dodatnim informacijama

fsutil- rad sa file sistemom na malo nizem nivou... korisna alatka koja nema svoju GUI varijantu i koju cu kasnije verovatno detaljnije da opisem...

getmac - ARP alatka.. saznajte MAC adresu nekog interfejsa preko IP adrese.

gpresult - nezaobilazna alatka za troubleshooting group policy-a

ipconfig
- prilicno poznata alatka. Ispisuje konfiguracije mreznih interfejsa i sluzi za baratanje DNS cache-om i DHCP client-om

netsh - ogromna alatka za konfiguraciju mreze... prica za sebe...

openfiles -

ping, tracert
- onaj ko ovo ne zna. >> Home Networking

pathping - pathping je slicno kao i tracert samo sto ima neke dodatne opcije

recover - alatka za data recovery. Nisam ni ja znao da postoji tako da ne znam koliko je korisna.

reg - regedit za cmd

schtasks -
secedit -
sfc -
shutdown -
sigverif -
systeminfo -
tasklist -
taskkill -


Nije zavrseno...




[Ovu poruku je menjao boki dana 14.03.2005. u 12:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boki dana 14.03.2005. u 12:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boki dana 14.03.2005. u 12:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.centurion.co.yu.



+12 Profil

icon Re: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....14.03.2005. u 08:08 - pre 232 meseci
Ko kaze da nismo znali?
Bojan
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....14.03.2005. u 10:06 - pre 232 meseci
eh strasno... Pa nemora da znaci da ih niko na svetu ne zna, pa nisam ih ja izmislio...

Moja procena je bila da dobar deo ljudi koji dolazi na ovaj forum da trazi pomoc nije upoznat sa ovim komandama i zbog toga sam ovo napisao u nadi da ce biti TOP kad ga zavrsim.

Jos jedan razlog su pripadnici *NIX tabora koji stalno tvrde da je windows s***** jer nema alatke iz komandne linije pa nemogu da scriptuju... ja evo dokazujem da to nije tacno....
 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.kc.vicert.com.

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....14.03.2005. u 11:24 - pre 232 meseci
dobra ideja, samo daj opise, jedva cekam ...
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....14.03.2005. u 11:44 - pre 232 meseci
Boki, ideja je dobra i tema bi mogla biti TOP-ovana (ili preradjena u drugu, dodata postojecoj, linkovana) ali to zavisi od toga kako ce biti preuredjene TOP teme sto se ocekuje uskoro jer ih ima mnogo.

Pored toga postoji jedan slican post u forumu Windows Desktop sa velikim brojem komandi tako da bih ti predlozio da se koncentrises na comande koje su orjentisane na administraciju pre nego da ih nabrojis sve (nesto kao odabrane (l33t :)) komande). Vidim da si tako i poceo pa sam hteo da ti ukazem na ovo da se ne mucis oko pisanja teksta koji vec postoji.
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.bg.wifi.vline.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....14.03.2005. u 12:00 - pre 232 meseci
Da, ovo i jesu komande koje bi trebalo da pomognu pri administraciji i nisam ni razmisljao da dodajem sve zive. Najverovatnije ce biti ove koje su vec sad u listi i jos par komada koje sam evo sad video da fale (arp, netstat, nbtstat..)
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: [Command Reference] - cmd alatke za koje niste znali....

[ Pregleda: 2403 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.