Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porodični biznis kao kičma privrede

[es] :: Vodič za posao :: Porodični biznis kao kičma privrede

[ Pregleda: 4414 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.ppp-bg.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Porodični biznis kao kičma privrede24.08.2005. u 20:58 - pre 227 meseci
Do kraja ove godine, zahvaljujući finansijskoj podršci američke nevladine organizacije ACDI/VOCA koja na području centralne Srbije u saradnji sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID) već realizuje projekat Razvoj zajednice kroz demokratsku akciju, još pedeset Čačana koji se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje dobiće kredite za pokretanje sopstvenog posla.

U ovaj program samozapošljavanja već je tokom prethodne godine uključeno 65 Čačana od kojih zanemarljiv broj nije uspeo da se održi na tržištu. Za realizaciju novih pedeset projekata USAID je obezbedio više od 320.000 dolara.
Raste broj nezaposlenih

- Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje nalazi se 27.120 građana sa teritorije Moravičkog okruga, od čega je samo na teritoriji čačanske opštine registrovano 15.540 nezaposlenih. Mora se imati na umu da su ovo podaci koje smo obradili zaključno sa 31. julom, u koje nisu ušli radnici Slobode koji su se odlučili na sporazumni raskid radnog odnosa i radnici Partizana nad kojim je u međuvremenu počelo sprovođenje stečajnog postupka. Upravo iz tih razloga očekujemo da će broj nezaposlenih na teritoriji čačanske opštine, zaključno sa 31. avgustom biti uvećan za više od hiljadu osoba - predviđa Saša Obradović, direktor čačanske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje.

- Programom koji finansira USAID, a realizuje ga ACDI/VOCA u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje tokom prošle godine ukupno je obuhvaćeno oko 120 Čačana, od kojih su njih 65 bili nosioci projekta, dok su ostali kao članovi njihovih porodica angažovani u njihovim proizvodnim pogonima. Uslovi konkursa predviđaju da korisnici ovog programa moraju da budu na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, da po odobrenju projekta, a pre isporuke opreme legalizuju svoj proizvodni pogon. Da bi oprema prešla u njihovo trajno vlasništvo, obaveza onih čiji projekat bude podržan je da se godinu dana bave poslom koji su naveli u projektu - kaže Aleksandra Koprivica, koordinator projekta samozapošljavanja.

Osnovni kriterijum za dobijanje sredstava predviđenih ovim programom je kvalitet ideja, dok će udruživanje u poslu nekoliko korisnika, finansijeri posebno podržati. Nebojša Simić, direktor ekonomskog razvoja u nevladinoj organizaciji ACDI/VOCA, ističe da je mali, porodični biznis osnova razvoja i u zemljama sa znatno razvijenijom privredom nego što je privreda Srbije.

- U svim velikim ekonomijama mali porodični biznis je kičma privrede i ekonomskog napretka. U zapadnoj Evropi i Americi u kojima egzistiraju velike firme koje zapošljavaju na hiljade ljudi, više od devedeset procenata preduzeća čine upravo male firme u kojima je angažovano ispod deset radnika. Svakim odobrenim projektom prema našoj računici otvara se jedno i po novo radno mesto, jer je dosadašnja praksa pokazala da u svim slučajevima, pored nosioca projekta, radno se angažuju i članovi njegove porodice, objašnjava Simić.

Prijave za dobijanje sredstava iz ovog programa mogu se predati od 23. avgusta čačanskoj filijali službe za zapošljavanje, projekat podrazumeva nabavku opreme u vrednosti do 2.800 američkih dolara uz lično učešće od 25 odsto.

A. Arsenijević
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Porodični biznis kao kičma privrede

[ Pregleda: 4414 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.