Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20265 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU04.09.2004. u 19:17 - pre 239 meseci
E, ovako... sve ovo sto je bilo uradjeno do sad je uradjeno ponovo samo malo drugacije. Sve klase koje se nalaze u ovom malom "engine"-u se sada nalaze u jednom .lib fajlu. Verovatno sam ovog puta malo bolje napravio sve (izgleda da memory manager-i ovog puta rade kako treba)... da ne pricam mnogo, evo source coda za to.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU04.09.2004. u 19:23 - pre 239 meseci
I, evo jednog malog programa koji koristi ovaj mali engine da nacrta neki mesh iz X fajla.

Nadam se da cu uskoro zavrsiti i onaj particle system pa cu napraviti i zvezdice :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.49.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU05.09.2004. u 12:09 - pre 239 meseci
Dodao sam klasu CMMMultiTexture. Mislim da ce nam trebati kad budemo koristili particle system da animiramo teksture cestica. Nasao sam i model nekog svemirskog brodica... bice dobar dok ne nadjemo drugi :)

Posto je fajl malo veci (oko 400kb) morate ga skinuti odavde: http://www.geocities.com/srki_82/TextureObject_letilica.zip

P.S.

Otvorio sam sobe na serbiancafe-u i krstarici: #DirectX pa ko hoce da prica na temu ove igre ili neceg drugog u vezi sas DirectX-om moze da dodje.
 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU06.09.2004. u 02:00 - pre 239 meseci
Ako ima neko da odradi programiranje ove igre i u C#-u, Javi, VB-u, Delphiju, UML-u, 3DGS-u,
Blitz3D-u, DarkBasic-u, Blender3D-u, Virtools-u kao i koriscenjem gotovih enginea itd. sve sa
objasnjenjima pa da i pocetnici i oni koji ne rade u C++-u a i oni koji se ne bave programiranjem
enginea ponesto nauce... ;-)
Videcu i da li neko ko se bavi modelingom ima vremena da objasni pocetnicima kako se sta pravi.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU06.09.2004. u 15:32 - pre 238 meseci
Sto se ove igre tice u pitanju je bas pravljenje engine-a tako da je nece praviti sa vec gotovim engine-om.
Inace, dajem podrsku za rad (i) u drugim programskim jezicima. Razlog je sto je C++ veoma necitljiv onima koji ga ne znaju cak i ako znaju programiranje u nekom drugom jeziku. Na primer, ja radim u VB.NET-u ali bez nekog ucenja C#-a ja razumem kod kad ga vidim (OK, znam C (ne ++)) ali kad pogledam primere u C++-u malo sta mi je jasno. Jedino da polako desifrujem. Ako bi se radilo u VB.NET-u ili C# mislim da bi mogao vise da se stavi akcenat na DirectX nego na ostatak koda.
Takodje, mnogo je vise primera radjenih u C++-u negu u ostalim programskim jezicima pa bi ovo dosta znacilo onima koji zele da nauce i koriste DirectX a nemaju vremena da uce jos jedan programski jezik (ma koliko on dobar bio).
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU06.09.2004. u 16:48 - pre 238 meseci
Ja odlicno znam da radim u Delphi-u pa bih mogao da kad zavrsimo igru da je prevedem u Delphi... ne mogu bas da stignem da pisem istovremeno i C++ i Dlephi kod. Ako ima dobrovoljaca za prevodjenje koda slobodno pocnite sa ovim sto je do sad gotovo :)
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.49.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU06.09.2004. u 23:36 - pre 238 meseci
Malo sam zaglavio... zna li neko kako se koristi point sprite? U sustini znam kako treba da ih koristim samo ne znam koje sve state treba da postavim na koje vrednosti. Dakle... imam tacku koja odredjuje gde treba da se pojavi point sprite, svaki sprite ima svoju diffuse boju i texturu (koja je samo maska... znaci crno bela, gde je bela pojavljuje se diffuse boja, gde je slika tamnija tamo je i diffuse boja tamnija... tako otprilike). Koji sad state-ove treba da se sve podese? Posto crtamo i mesh bilo bi dobro da znam koje sve state treba da podesim i za iscrtavanje njega... nema potrebe za blendovanjem ili slicnim stvarima... samo da na njega utice svetlo, da nije flat shade, ako ima texturu da se ona vidi ako nema da se vidi diffuse boja... otprilike to. Hocu da sto manje menjam state zbog brzine (bar tu mogu malo da ustedim :) ). I jos nesto... ako je recimo podeseno da je aktivan flat shade i ja ponovo setujem state na flat shade da li ce to uticati mnogo na brzinu... mislim da li uvek prvo da proveravam sa GetRenderState da li je state onaj koji mi treba pa ako nije da pozovem SetRenderState ili mogu slobodno da pozovem samo SetRenderState, a on ce videti da li uopste treba da promeni RenderState? Nadam se da nisam jako nejasno postavio pitanje :)
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU07.09.2004. u 21:26 - pre 238 meseci
Napravio sam neki mali particle system... sad imam jedan problem... kako da znam koji deo prostora se vidi kada se postave sve matrice (world, view, project.)? Ustvari... problem je ovo: zelim da podesim matrice tako da gleda u 0, 0, 0 i da se pixel vidi sve dok ne predje -1 na jednoj ili 1 na drugoj strani X ili Y ose. Znaci kad napravim cestice koje se krecu sa desna na levo od -1 ona treba da se pojavi skroz na desnoj ivici ekrana i kada dodje do X koordinate -1 izlazi iz ekrana. Eto... to je otprilike to. Kod za particle system cu verovatno jos menjati (svi oni pozivi funkciji SetRenderState ne daju bas neku lepu sliku... ako neko zna neka ih promeni), ali evo ovoga sto trenutno imam.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU07.09.2004. u 23:18 - pre 238 meseci
Definitivno sam nesto zeznuo sa ovim particle system-om... ko ima znanja i zelje da nekako ovo popravi neka mi pomogne jer stvarno ne znam zasto se samo x koordinata za samo prvu cesticu postvlja prilikom poziva funkcije InitParticle. Kod i za Simple engine i za First game su ovde zakaceni... ko hoce da proba neka prvo kompajlira Simple engine i zatim lib fajl koji dobije neka kopira u direktorium gde First game kod. Stvarno sam zaglavio... zezam se sa ovim vec par dana... help :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU09.09.2004. u 19:17 - pre 238 meseci
I ovaj jednostavni particle system je dovoljno uznapredovao da moze da se vidi na ekranu. Evo primera u kojem se vidi brodic i neke crvene zvezdice iza njega.

Ako nekog mrzi da kompajlira sve ovo:

EXE: http://www.geocities.com/srki_82/FirstGameEXE.zip

Mesh i textura za zvezde: http://www.geocities.com/srki_82/Media.zip
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU09.09.2004. u 22:24 - pre 238 meseci
Posto je ovo 2D igra... mislim da je bolje da ne koristimo 3D mesh za crtanje objekata nego da ih sve crtamo kao point sprite-ove. Brze, lakse i bolje u ovoj situaciji, zar ne? :)
 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU10.09.2004. u 20:20 - pre 238 meseci
Zeleo bih jos da dodam da bi po meni bilo dobro da se igra radi jos i u Macromedia Flashu
(ActionScript) kao i u Macromedia Directoru (MX 2004, posebno u Lingo-u i u JavaScriptu). Tada bi
njen obrazovni aspekt (sto se tice tehnicke strane izrade) bio potpuniji.
Naravno da bi sve ovo razliciti developeri mogli da rade na razlicitim platformama dobro bi bilo
napraviti i nekakvu projektnu dokumentaciju mozda, pa da i to naucimo kako se radi. Mada posto se
radi klon postojece igre mozda je dovoljno samo videti originalnu igru.
Posto izrada igre ne obuhvata samo tehnicki nego i druge neke aspekte npr. ekonomski, pravni itd.
(od cega takodje zavisi mogucnost njene realizacije i sto takodje ima obrazovnu vrednost) moja neka
razmisljanja su sledeca:
1. Igra bi trebala da bude OpenSource (otvorenog koda) jer je pokrenuta sa obrazovnim ciljem pa bi trebalo da svako moze da vidi (i kompajlira) njen Source kod i to bez obzira da li je igra komercijalna ili ne. Ovde se jos uvek ne razmatraju licence u vezi prava na distribuciju izvrsne (exe - kompajlirane) verzije igre. Ovde sam predpostavio da je broj onih koji ce da kompajliraju igru u edukativne svrhe (ili druge svrhe) manji od ukupnog broja igraca medju kojima su i potencijalni kupci igre.
2. Igra bi svakako trebalo da ima sponzore - npr. jedan od sponzora je EliteSecurity.org portal jer
daje mogucnost za tehnicku realizaciju.
3. Moj predlog je da se ide na komercijalnu verziju igre (ako je to moguce i trzisno logicno) - ali
to je samo predlog...
4. Ako developeri i sponzori ne zele da prave komercijalnu igru (iako mozda postoje mogucnosti za
to) onda ostaje igra sa GPL ili nekom slicnom licencom, naravno ako i ovde nema nekih npr. pravnih
problema.
5. Sto se tice predloga za komercijalnu igru (moja) logika je sledeca:
Zasto nesto raditi za dzabe ako to isto moze i za novac. Ne kazem da neke stvari uopste ne treba
raditi volonterski nego govorim sada o mogucnostima za komercijalni projekat.
Kao prvo ako bi bilo dovoljno sponzora kako u radu (developera) tako i onih koji doniraju druge
stvari npr. novac onda igra moze da se radi i kao cist GPL. Naravno moze i kao cist GPL i bez novca
ali sada razmatram isplative varijenta sa stanovista ulozenog rada i predloga za komercijalnu igru.
Drugo ako se ide na cisto komercijalnu igru moj predlog u vezi ovoga je tzv. "investicioni rad".
Nemam nista protiv da ovde sada uleti neki menadzer i da kaze nasao sam investitore i platicemo
developere u potpunosti ali dok to (i ako) neko (to) ne uradi predlazem da u tom potencijalnom
komercijalnom projektu svako bude nagradjen prema kolicini i kvalitetu onoga sto je ulozio (bilo da
je u pitanju savetovanje, rad (vreme), neki resurs, novac, informacija itd.). Naravno i tu se moraju
napraviti kriterijumi za utvrdjivanje sta ulazi u projekat a sta ne. Podelu eventualne zarade od
prodate igre bih predlozio u procentualnom iznosu prema onome sto je ulozeno i odobreno za projekat.
Mozda bi ljudima za uloge (tj. investicije npr. u radu) trebalo izdavati nekakve akcije pa da se
posle prema broju akcija vrsi podela profita :)
PS: Mozda bismo mogli da zamolimo i Hakere sa foruma Cracking, Kriptografija, Securitu Coding isl.
da odrade zastitu (izvrsne verzije) za komercijalnu verziju igre.
Jeste da onaj ko kupi igru (po ceni od recimo $5 ili $10 ili nekoj drugoj) dobija i Source kod pa
moze da je kompajlira pa i (sa ovog aspekta) ilegalno distribuira to jos uvek ne znaci da se igra
zbog toga ne moze prodavati ili da nece biti zarade.
Eto, zanima me sta o ovome misle Sponzori (ljudi ispred ES-a), Developeri/Konsultanti, potencijalni
developeri, oni koji nesto znaju o celom ovakvom procesu u bilo kom delu itd... Nadam se da mi nece
biti zamereno ako ovi predlozi nisu umesni ili logicni (tj. moguci)
Ako nista drugo mislim da bi citav ovaj proces izrade komercijalne igre bio koristan u obrazovne
svrhe makar uopste ili samo delimicno uspeo.
Da li neko zna da li postoje nekakvi uslovi (npr. za dobijanje licence) za izradu klona igre
(3D)Scramble:
a) pod GLP licencom?
b) pod komercijalnom licencom?

[Ovu poruku je menjao shima dana 11.09.2004. u 04:40 GMT]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU10.09.2004. u 21:02 - pre 238 meseci
Ja jesam za verziju igre u vise jezika (ili razlicita igra za razlicit jezik) ali ne treba preterivati (Flash...). Verujem da bi pored C++-a bilo dovoljno uraditi u C#, VB.NET-u i Delphi-u. Naravno, to je moje misljenje i sto se mene tice samo predlog jer ja na bih aktivno mogao da ucestvujem jer DirectX ne znam (a hteo bih da naucim po nesto ovde).
Kao sto si i sam rekao ovo je u edukacione svrhe tako da mislim da ce se svi sloziti da ne treba da bude komercijalna.
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU10.09.2004. u 21:12 - pre 238 meseci
Hehe... sve to lepo zvuci :) Ko ne bi voleo da zaradi, ko ne bi voleo da nauci nesto novo, i sve ostalo... ali meni sve ovo vec postaje mnogo tesko, a niko se bas mnogo ne trudi da mi pomogne... vec polako razmisljam da prvu(mozda i drugu, trecu, cetvrtu...) igru napravim sa nekim vec postojecim free engine-onm. Pokusacu jos malo da radim na ovome, ali cini mi se da vec dugo stojim u mestu i samo sredjujem vec ispisani kod jer mi se jos uvek ni jedan deo programa ne svidja. Bilo bi mi zaista drago kad bi neko osim mene uradio bar deo programa :)
 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.109.EUnet.yu



Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU10.09.2004. u 23:21 - pre 238 meseci
Hej Srki, malo pre sam se setio da postoji Scramble klon radjen u obliku Java appleta (Java 1.1).

Ne znam da li ti to treba... Ja sam negde zagubio link ali ako ne mozes da ga nadjes javi mi pa cu da pokusam da ga iskopam.
Igra je naravno radjena u 2D. Malo se razlikuje od originala ali ne mnogo.
Ja se uopste ne razumem u to sto radis jer koliko kapiram programiranje enginea u DirectX-u je prilicno usko strucna oblast...
Ti si sve ostalo osim enginea isprogramirao ili umes da isprogramiras?


[Ovu poruku je menjao shima dana 11.09.2004. u 03:57 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU11.09.2004. u 00:30 - pre 238 meseci
Programiranje engine-a je jedna stvar, a programiranje igara (i koriscenje napravljenog engine-a) druga... bar koliko mi se cini :) U engine-u (bar u ovom sto pokusavam da napravim) se nalaze klase, tipovi, funkcije... itd koje posle mozes da koristis za pravljenje nekoliko razlicitih igara. Quake engine je recimo koristen i za pravljenje jedne fudbalske igre (fudbal i Quake... hehe, bas imaju puno zajednickog) tako da ti engine dodje nekako kao pomoc pri pravljenju igre jer ne treba da se zezas sa mnogim stvarima jer on to radi umesto tebe. Na primer kada se ucitava mesh u slucaju ove nase male igre automatski se ucitava i textura, postavlja difuse boja, kada iscrtavas mesh dovoljno je da kazes mesh->DrawMesh i on ce se iscrtati i slicno. Dakle... u engine-u isprogramiras sve sto mislis da ce ti trebati u igrama koje pravis, od ucitavanja i snimanja fajlova, grafike, zvuka, prikazivanje svega na ekranu do fizike. Na kraju bi mogao da imas recimo engine koji moze da iz fajla ucita podatke o teniskoj loptici (izgled, elasticnost, zvuk koji treba da se cuje prilikom dodire lopte sa drugim stvarima i slicno) da dodas silu gravitacije, postavis loptu negde u vazduhu i pustis engine da radi svoje i lopta ce skakati. Sve u svemu... zeznuto je napraviti i engine, a i igru kada vec imas engine :)

Kod mene je najveci problem ne znanje... ne znanje DirectX-a, ne znanje C++-a, ne znanje nicega :)
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU11.09.2004. u 02:34 - pre 238 meseci
Citat:
Srki_82: Hehe... sve to lepo zvuci :) Ko ne bi voleo da zaradi, ko ne bi voleo da nauci nesto novo, i sve ostalo... ali meni sve ovo vec postaje mnogo tesko, a niko se bas mnogo ne trudi da mi pomogne...


Nemoj da odustaješ! Na pravom si putu da završiš ovo što si počeo. Sve ovo što učiš će ti kasnije biti od koristiti, čak i ako pređeš na komercijalni engine. Što se tiče komercijalizacije ovog projekta što radiš, mali su izgledi za neki veći komercijalni uspeh. Takvih igara ima već besplatnih. Ono gde možeš ovo da komercijalizuješ je neki domaći kompjuterski magazin. Napišes članak sa opisom onog šta si radio, kako si došao na ideju da to uopšte radiš, na koje probleme si naišao, objaviš source, itd. To bi moglo da se rastegne u 2-3 broja... :)

Branimir

 
Odgovor na temu

shima

Član broj: 27002
Poruke: 164
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU11.09.2004. u 16:40 - pre 238 meseci
Da li 3D model npr. raketa ili brod za potrebe video igre mora biti iz jednog dela ili moze da se
sastoji iz vise delova i ako moze iz vise delova da li ti delovi moraju biti povezani nekako ili ne
moraju i zasto?
 
Odgovor na temu

Srki_82
Srdjan Tot
Me @ My Home
Ljubljana

Član broj: 28226
Poruke: 1403
212.62.47.*

ICQ: 246436949


+10 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU11.09.2004. u 16:52 - pre 238 meseci
Sve zavisi od engine-a koji koristis. U sustini nema veze da li su modeli iz jednog ili iz vise delova jer se obicno API pati sa tim. Video si na primer da sam ja koristio model u ovoj igri koji se sastoji iz vise delova. Kada bi umesto tog modela stavio neki drugi koji je iz jednog dela ne bi bilo potrebe da se program menja jer DirectX ucitava i modele iz jednog dela i modele iz vise delova. Uglavnom se modeli prave iz vise delova (koliko znam): glava, ruka, druga ruka, grudi, stomak, noga, druga noga, prsti... i slicno.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
..1.66.subscriber.vzavenue.net

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU11.09.2004. u 17:45 - pre 238 meseci
Citat:
Srki_82: Sve zavisi od engine-a koji koristis. U sustini nema veze da li su modeli iz jednog ili iz vise delova jer se obicno API pati sa tim.


Način na koji su modeli podeljeni prilikom modelovanja, ne mora da bude isti način na koji su podeljeni tokom renderovanja. Na svim platformama je najbolje imati što manje poziva za crtanje, ali na PC-u je to posebno izraženo. Naime zbog nezavisnog hardware layera drajver provodi dosta vremena pripremajući se za renderovanje (možda si čuo izraz "driver bound"). Tj. prevodeći iz tog nezavisnog oblika u oblik koji očekuje grafička kartica. Npr. jedna od optimizacija za FSW za PC je bila da se sva vozila renderuju u jednom pozivu, dok su na Xbox-u bila renderovana u N poziva (praktično svaki točak na vozilu je bio poseban drawprimitive poziv).

Branimir

 
Odgovor na temu

[es] :: GameDev - Razvoj Igara :: Za pocetnike (i one koje hoce da nas nauce) HAJDE DA PRAVIMO IGRU

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20265 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.