Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux i XP - havarija, HELP!

[es] :: Linux :: Linux i XP - havarija, HELP!

[ Pregleda: 3076 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Linux i XP - havarija, HELP!09.06.2004. u 12:11 - pre 242 meseci
Imao sam
c: primary 20GB NTFS
d: logical 100GB NTFS

od d: logicke particije odvojio sam 15GB i napravio Primary EXT3 particiju i 1GB za swap particiju.

Instalirao Red Hat na formiranu particiju i to je sve proslo OK. Iz GRUB bootloader-a sam imao izbor WinXP i Red Hat i to je radilo bez ikakvih problema.

Problem je nastao kada sam pokusao da uklonim Linux, iz WinXP sam obrisao EXT3 i SWAP particuju iz PartitionMagic-a i dobijeni prostor pripojio nazad d: particiji i to je sve proslo OK.
Medjutim po prvom restartu racunara nastala je havarija. GRUB je i dalje bio prisutan (gde li se on ubacio??) , ali posto vise nije bilo Linux particije nista nije funkcionisalo, dobio sam kao neki mini bash.
Kad bootujem XP sa install diska izaberem repair mod, iz konzole sa DIR izlistam kompletan sadrzaj i C i D particije... Probao sam FIXMBR, izbaci da je MBR invalid, fixuje ga, ali XP opet nece da se bootuje, FIXBOOT opcija takodje ne pomze. Sto je najgore ne nudi mi fresh copy of Windows opciju. Da li je jedini izlaz iz ove situacije ponovno formatiranje diska i instaliranje XP-a ?
Gde sam pogresio prilikom uklanjanja Linuxa, koja je pravilna procedura ??
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.sbb.co.yu



+257 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!09.06.2004. u 12:36 - pre 242 meseci
Da li si postavio kao aktivnu particiju tu gde ti je winxp? (valjda ima neki fdisk pod xp-om, ne bih znao...)
Gledajuci neke sajtove preko google-ta, fixmbr i fixboot bi trebalo da srede situaciju, osim ukoliko nije ispravno postavljena aktivna particija. Znaci postavi particiju na aktivnu, a ako nece i posle toga probaj jos jedan fixmbr i fixboot.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.etf.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!09.06.2004. u 14:39 - pre 242 meseci
Ako jos uvek imas Grub kucaj:
Code:

rootnoverify (hd0,broj_od_1-10)
chainloader +1
boot

I to bi trebalo da ti startuje XP.
Ako nece da se startuje, postuj koju gresku ti javlja.(missing ntldr?)
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.117.*



Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!09.06.2004. u 15:16 - pre 242 meseci
mislim da je greska u
Citat:
iz WinXP sam obrisao EXT3 i SWAP particuju iz PartitionMagic-a i dobijeni prostor pripojio nazad d: particiji
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!09.06.2004. u 20:05 - pre 242 meseci
Resio sam problem sa fixmbr i fixboot, ali ni sam ne znam kako, pokusao sam 10-tak puta jednu pa drugu komandu, nakon cega sam dobio mogucnost da instaliram XP bez formatiranja diska, to je sve proslo OK, svi podaci su tu.
Sto se tice fdisk-a, toga nema u XP-u, postoji program diskpart, ali ni on nije hteo da radi, ne secam se sad tacno, ali nije mi bio od pomoci.
Ok, hvala u svakom slucaju, problem je resen, mada ako neko zna bar otprilike sta se ovde izdesavalo i koji bi bio pravilan put uklanjanja linuxa, neka napise. :)
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.117.*



Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!10.06.2004. u 07:35 - pre 242 meseci
samo sledeci put zaobidji partiton magic(vidis iz licnog iskustva sto) i brisanje/pravljenje particija za win radi iz computer management-a a za linux iz njegovog fdisk/cfdiska i prilikom instalacije
resize izbegavaj a ako bas moras ja bi se pre odlucio za fips nego partition magic
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
212.200.53.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!10.06.2004. u 09:15 - pre 242 meseci
Ma ljudi, on je verovatno stavio GRUP u Master boot record, jer je morao da definiše aktivnu particiju u pq maguc-u prilikom brisanja EXT3 particije.

Sad, sve što ti treba je da nađeš neku boot disketu recimo sa win98, i da kucaš:
Code:
A:>fdisk /mbr

To mora da radi, imao sam ja tih problema pre 3-4 godine kada sam se prvi put bakcao sa linuxom, naime lilo je bio star, a particija mi je bila na kraju diska, i naravno se zakucavao. Problem sam rešio na gore pomenuti način.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
195.252.117.*



Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!11.06.2004. u 08:58 - pre 241 meseci
a sta je to GRUP?

A i problem je resen
btw. fixmbr radi istu stvar kao i fdisk /mbr
a i ne mora da trazi win98 disketu i u linuxu postoji fdisk/mbr
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
212.200.53.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!11.06.2004. u 09:03 - pre 241 meseci
lapsus GRUB treba da pise...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!11.06.2004. u 18:48 - pre 241 meseci
Citat:
filo:mislim da je greska u:

iz WinXP sam obrisao EXT3 i SWAP particuju iz PartitionMagic-a i dobijeni prostor pripojio nazad d: particiji



Citat:
zlatousti:
Sto je najgore ne nudi mi fresh copy of Windows opciju. Da li je jedini izlaz iz ove situacije ponovno formatiranje diska i instaliranje XP-a ?
Gde sam pogresio prilikom uklanjanja Linuxa, koja je pravilna procedura ??


Pogledajte ovo:
http://www.mcse-serbia.com/male_tajne/deinstalirajte_linux.htm
 
Odgovor na temu

nerozero
Nero Zero
Belgrade

Član broj: 22064
Poruke: 23
195.178.35.*

ICQ: 337597404
Sajt: www.projekat.net


Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!12.06.2004. u 10:33 - pre 241 meseci
posto ti je boot loader ostao svimljen u MBR sectoru hard diska, potrebno je da ga uklonis i umesto njega postavis windows-ov loader na to mesto

uradis ti lepo sledece korake i sve ce biti ok

ubacih instalacioni disk od win xp-a i pokrenes instalaciju

posle izvesnog vremena, dobices ekran u kome te win pita, da li zelis novu instalaciju, prepravku postojece ili se povlacis iz instalacionog procesa,
ti onda klikenes na "R" i odes na prepravku instalacije.

tamo ce te pitati koju broj instalacije, a ti mu ukucas "1" pa "ENTER" (tada si vec na crnom DOS ekranu)
kada dobije nesto u fazonu
C:/WINDOWS/
a ti ukucas "FIXMBR" u nastavku dobijene reci i udaris "ENTER" on te naravno pita dali si siguran i tra-la-la ti kazes da
i posle sekunde je sve gotovo
kazes mu posle "EXIT" racunar se lepo restartuje i eto tebi opet xp-a
Gan - Nero Zero
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!12.06.2004. u 21:16 - pre 241 meseci
Citat:
nerozero:
a ti ukucas "FIXMBR" u nastavku dobijene reci i udaris "ENTER" on te naravno pita dali si siguran i tra-la-la ti kazes da
i posle sekunde je sve gotovo
kazes mu posle "EXIT" racunar se lepo restartuje i eto tebi opet xp-a


Veruj mi da sam to prvo uradio jer se i meni cinilo kao najlogicnije, ali nije pomoglo iz prvog puta! Vise puta (bar 20-30) sam restartovao comp, posle prvog fixmbr se nije pojavljivao GRUB vise, ali i dalje nije hteo da boot-uje XP, izbacivao je poruku da je boot disk invalid.
XP se prvi put boot-ovao tek posle reinstalacije.

hvala & poz! ;)
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!13.06.2004. u 00:19 - pre 241 meseci
Verovatno nisi postavio aktivnu particiju...
Citat:

darkomi:
Koliko sam imao prilike da vidim, prilikom podizanja linux-a ( u mom slučaju SuSE8.2 i Slack9 ) dešavalo mi se da linux po default-u markira neku od svojih particija kao aktivnu. prilikom restarta Windows "vidi" dve aktivne particije i neće da se boot-uje. Boot-ovao sam sistem sa win98 bootdisk-om, pokrenuo sam fdisk i samo sam C: stavio da mi bude aktivna particija i tada je profunkcionisalo!

Ja bih jos dodao, da kad obrises SuSE (mozda i neke druge distr. sad ne mogu da se setim) fakticki ostanes bez aktivne particije, jer SuSE markira svoju kao aktivnu a ti si je obrisao...
Pogledaj i ovo:
http://www.elitesecurity.org/tema/26733/0#186282
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!15.06.2004. u 18:27 - pre 241 meseci
Shvatio sam, znaci problem je sto sam obrisao aktivnu particiju (na kojoj je bio Linux), a nisam XP particiju (c:) postavio za aktivnu. U tom slucaju sve bi to moglo i bez win98 boot diskete. PQ Partition Magic 8, je odradio brisanje particije i pripajanje tog prostora nazad d: particiji, a nije zatrazio restart racunara. Znaci posle tih koraka je trebalo jos u Partition Magicu postaviti C: za aktivnu. :)
Ali nije mi nesto jasno, odakle se onda boot-ova GRUB? Znaci Red Hat particija obrisana, nema aktivne particije, a GRUB boot loader se ucitava :/ , posle fixmbr nema GRUB-a, a XP nece da se boot-uje. Da li to znaci da GRUB moze da se boot-uje i ako particija nije aktivna, a XP boot loader ne moze?
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.vdial.verat.net

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!15.06.2004. u 21:43 - pre 241 meseci
Grub je boot loader i po svoj prilici je bio instaliran u MBR (Main Boot Record), dakle odvojeno od particije na kojoj se nalazio linux. Kada si formatirao particiju, mbr je ostao netaknut pa samim tim i grub, samo što više nije bilo sistema koji je on trebalo da boot-uje, Rešenje koje je pomenuo vladab u ovoj poruci bi verovatno funkcionisalo uz postavljanje particije na kojoj je bio windows za aktivnu.
Međutim, fixmbr, tj. formatiranje mbr-a je obrisalo i grub. I dalje bi određivanje aktivne particije trebalo da pomogne za ubacivanje win load-era u mbr, što se na kraju i desilo tokom reinstalacije xp-a.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.com



+10 Profil

icon Re: Linux i XP - havarija, HELP!16.06.2004. u 19:57 - pre 241 meseci
Hm, hvala, sad su mi neke stvari malo jasnije... odnosno, te stvari se ne ticu toliko samog Linux-a, koliko logicke organizacije podatka na HD-u...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Linux i XP - havarija, HELP!

[ Pregleda: 3076 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.