Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IP na IRC: Myths & Magics

[es] :: Instant Messaging :: IRC :: IP na IRC: Myths & Magics

[ Pregleda: 8837 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teol.net

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon IP na IRC: Myths & Magics10.01.2004. u 17:18 - pre 246 meseci
IP na IRC: Myths & Magics

Pošto je na ovom IRC forumu sva treca tema o traženju IP adresa ja sam u trenutku dosade odlučio da vam napišem koju pametnu na tu temu.
Pošto većina onih koji postavljaju pitanja “Kako naći IP na IRCu” ili “Kako naći IP preko mIRCa”, nisu baš previše računarski obrazovani uzeo sam sebi zapravo da vam objasnim neke osnovne pojmove.

Šta je IP? Šta je HOST?
IP – vam je jedinstven broj koji dobijete kada se konektujete na internet. Svi koji su na bilo koji način ili preko bilo čega nakačeni na internet imaju svoj IP.

IP se nalazi u formatu aaa.bbb.ccc.ddd (npr: 195.252.66.7). IP se sastoji od 4 klase razdvojene tačkama (.). Klase moraju biti u rasponu od 1-255 , tako da IP ne može biti 124.289.12.47, jer klasa B prelazi 255.

IP adrese imaju i određen način dodjeljivanja. Npr. Vaš provajder je uzeo u zakup jednu čitavu D klasu. To znači da provajder npr. Ima IP 195.252.66.*, tj. Provajder ima na raspolaganju svoh 255 adresa, prvih desetak provajder obično uzima za sebe (mail server, http server, ftp, irc...) a ostale dodjeljuje na dial-up klijente. Tako korisnik koji se konektuje na provajder koji smo uzeli za primjer može da ima adresu 195.252.66.7, a ne može da ima IP 197.65.14.124.
Veliki provajderi imaju u zakupu nekoliko D klasa, a možda čak i C klasu.

HOST – alfanumerička prestava IP adrese. Simple: umjesto da pamtite IP adrese koji baš nisu lako pamtljive vi pamtive hostove, npr: elitesecurity.org, yahoo.com, google.com, itd. Ako imate HOST imate i IP, i obrnuto.


Sada kada, valjda, znate šta je IP i HOST da vidite kako radi IRC. IRC je baziran na client – server principu. To znači da postoji IRC server, na koji se konektuju korisnici (clients) i onda jelte, pričaju.

To zapravo izgleda ovako:



Korisnici se konektuju na IRC server. Naravno da bi se konektovali na IRC server moramo znati njegovu adresu, IP ili HOST, ali mi naravno koristimo u većini slučajeva HOSTove tipa: irc.imeservera.domen, npr. irc.org.yu, irc.banjaluka.com. Naravno kada uspostavimo vezu sa IRC serverom i IRC server zna našu adresu, da bi mogla da se uspostavi komunikacija.

Neki IRC serveri prikazuju ip/hostove klijenata (zavisnosti od administratora), i te stvarčice možemo saznati iz običnog whois-a. Evo jednog whoisa sa servera koji prikazuje IP/HOST.

Code:

--- [dr_ZiDoo] (8Uxxx@[b]ppp-69-41.teol.net[/b]) : There is no spoon
--- [dr_ZiDoo] @#rosulje 
--- [dr_ZiDoo] irc.org.yu :YUBC IRC Server
--- [dr_ZiDoo] idle 00:00:13, signon: Sat Jan 10 17:19:41
--- [dr_ZiDoo] End of WHOIS list.


Kao što se vidi moj HOST je fino boldovan. I ove nema problema prilikom pronalasa ip/hosta.

A sada jedan wohis na serveru koji ne prikazuje host/ip.
Code:

--- [dr_ZiDoo] (8Uxxx@=Mvmra-83-93.teol.net) : There is no spoon
--- [dr_ZiDoo] @#rosulje 
--- [dr_ZiDoo] chat.hk3.outblaze.com :Outblaze Ltd. (HK) Chat
--- [dr_ZiDoo] idle 00:00:05, signon: Sat Jan 10 17:14:03
--- [dr_ZiDoo] End of WHOIS list.


E sada ovde počinje zaplet.
Većina servera, zbog sigurnosti klijenta ne prikazuju ip adrese, nego jedan dio adrese enkriptuju. Npr. moja adresa je ppp-69-41.teol.net, a server je pretvara =Mvmra-83-93.teol.net, tj. Sve ispred .teol.net enkriptuje i tako sakriva moju adresu, ali zato ostavlja ostatak adrese, čisto da se zna odakle IRCam.
Ako server ne prikazuje ip/host informacije, a mi nemamo administratorska avlašćenja na serveru NEMA TEORECKE ŠANSE DA SAZNAMO IP ADRESU PREKO IRC-a. Tako da to izbijete iz glave. IRC server je taj koji drži IP adrese svih klijenata koji su na njega konektovan i njega ne možete nagovoriti da vam kaže neki od tih adresa. Ali zato postoje drugi načini, koji nemaju nikakve veze sa IRCom:

DCC
DCC – Direct Client to Client konekcijom možemo saznati nečiju IP adresu. DCC podržavaju skoro svi IRC klijenti i kao što sama riječ kaže to je direktna komunikacija koja ne zavisi od IRC servera.
Na shemi se vidi da USER4 i USER8 imaju uspostavljenu DCC vezu (za chat ili prenos podataka, svejedno). Naravno da bi se ta komunikacije odvijala i USER4 mora da zna adresu USER8 i obrnuto. Simple.
Znači, nađete onoga čiju adresu želtie da saznate, nagovorite ga na neku od DCC veza, da mu nešto pošaljete ili da pričate preko DCCa i imate njegovu adresu. Većina IRC klijenata ispiše u nekom od dialoga tu adresu, ali u slučaju da ne, koristite alatku netstat, pokrenite je iz Command Promta ili u Linuxu iz terminala. Kucajte: netstat -na, i dobićete listu trenutnih konekcija na vašem računar, među kojima se mora nalaziti i onda od DCCa. Metodom eliminacije, lako možete zaključiti koja adresa vama treba.
Nedostatak ove metode je to što i onaj sa druge strane sada zna vašu adresu.

Skeniranjem
Ovo je dosta popularna metoda. Nije baš 100% produktivna i treba malo više vremena. Kada uradite whois server koji ne prikazuje host/ip prikazuje zato odake IRCate. U primjeru ispiše =Mvmra-83-93.teol.net, iz čega možemo zaključiti da je onaj čiju adresu želimo da saznamo konektovan na teol. Teol ima svoje 2-3 D klase koje dodjeljuje korisnicima, skeniranjem tih klasa vidmo koje su adrese aktivne. Takođe metodom eliminacije dođemo do željenog rezultata.

Postoji još metoda za saznavanje IP adrese, ali one se uglavnom zasnivaju na kojekakvim navlakušama, prevarama... ird. Npr. Dignete IRC server pa navučete da se konektuje na vaš server pa vidite adres, dignete httpd server pa kažete de pogleda tu stranicu pa iz access loga vidiš adresu.

Sve u svemu sve je to tako JADNO, i donje, da se čovjek zapita čemu to vodi. E kada se zapitate ČEMU TO VODI, svatićete da je to sucks, da su vaše nakane jadne i bjedne (u većini slučajeva) i da od toga ljeba nema.

Eto vam ovaj TXT da se prosvjetlite.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Nikola Denić
Nikola Denić
Nis/Bgd

Član broj: 6571
Poruke: 1231
*.kru.sezampro.yu

ICQ: 42376797
Sajt: www.nixa.co.yu


Profil

icon Re: IP na IRC: Myths & Magics10.01.2004. u 18:49 - pre 246 meseci
Odlican text , topovao sam je ... dok je ne iscitaju ... komentari dozvoljeni samo ako su u skladu teme ,tj bez onog " super , bravo , respect ... " ili bilo sta slicno ... ;)


ITSolutions - najeftiniji DialUp internet [ dialup flat za samo 275 dinara ]
 
Odgovor na temu

Man-Wolf
Mihailo Joksimovic
Beograd

Član broj: 17016
Poruke: 873
*.50.EUnet.yu



+13 Profil

icon Re: IP na IRC: Myths & Magics19.07.2004. u 00:46 - pre 240 meseci
Procitaj par puta i shvatices :) Covek se bas potrudio a i dobro je objasnio :)

Nego samo da dodam, jednostavno mozete da ukucae /dns NICK i da saznate njegovu adresu ukoliko je server nije sakrio ( gore pominjano ) !
 
Odgovor na temu

MadrFakr
Knin

Član broj: 32432
Poruke: 1
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: IP na IRC: Myths & Magics24.08.2004. u 13:53 - pre 239 meseci
Eh, da stvarno lijepo napisano. Samo me zanima kod tog skeniranja, treba mi neki port scanner, right? e sad, ja sam sebi nabavio essential net tools, ali kad mu dam raspon adresa, on nakon nekog vremena izbaci da je scaniranje gotovo, ali nista ne izbaci. Aj pomozite.
 
Odgovor na temu

`and

Član broj: 32490
Poruke: 776
*.vdial.verat.net

Sajt: www.bitbyterz.org


Profil

icon Re: IP na IRC: Myths & Magics24.08.2004. u 15:02 - pre 239 meseci
Hteo je da kaze:

Nadjes opseg adresa tog provajdera (npr teol.net), najbolje je to uraditi ( bar ja tako mislim ) programom (NeoTrace) i onda uzmes neki port scaner ( nMap (tHE best) i zadas mu da scenira taj rang ip adresa i portovima od 1000 do 2000 ( kod mene se irc obicno kaci u ovom rasponu brojeva, kod vas ? ) i onda cekas da zavrsi .... a kada zavrsi onda ( ako ih nema puno a verovatno hoce ) onda ides na srecu .... ili ja mislim moze da se radi neka fora sa /whois ( adresa ) i onda ti izbaci whois nicka na toj adresi ... da moze moze ... i to je to ... nadam se da sam pomogao irc hackerima ali mislim da je ovo "malo" lame ...


dr ZiDoo hteo si ovo da kazes, zar ne ?
 
Odgovor na temu

Terminal Error
Nemanja Krivokapic
Beograd - Novi Beograd

Član broj: 80630
Poruke: 7
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: IP na IRC: Myths & Magics10.01.2006. u 01:54 - pre 222 meseci
Ovo gore je super napisano, samo koliko ja znam skoro svi IRC serveri daju svojim korisnicima odma po konektovanju +x mod za "kriptovanje" pravog host-a koji je gore pominjan.

Interesuje me posto je gore pomenuto sta je to IP adresa, klase itd... Interesuje me kako radi IPv6 ?
Real power is never given...
IT IS TAKEN!
 
Odgovor na temu

[es] :: Instant Messaging :: IRC :: IP na IRC: Myths & Magics

[ Pregleda: 8837 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.