Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!

[es] :: Advocacy :: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 18866 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!04.05.2006. u 01:02 - pre 218 meseci
Veliki pingvinski poglavica, RMS himself, opet pokazuje javnosti da je i u poznijim godinama nenadmašno utjelovljenje komunističko-anarhističke pingvinske apologetike u kojem je - njegovim riječima - binary blob simbol "ugnjetavanja slobode pojedinca" od strane "zlih korporacija" koje žele "podjarmiti neuke korisnike u vendor lock-in", te poziva na bojkot svih mrskih kapitalističkih gadova:

http://www.fsf.org/blogs/community/rms-ati-protest.html



Pitao bih ga ja though da li vrti proprietary BIOS ili neki LinuxBIOS shit, zbog kojeg je također - podsjetimo se - debeljko bio svojedobno žalio, da ga u trenutcima kad ne piše ELISP makroe, spopadne žarka želja da prepravi ACPI-noncompliant ekstenzije svog BIOS-a tako da na njega može staviti i pingvina!

NB. I ja imam jednog takvog, nijedan *BSD se dosad nije bootao :P

Također vezano za temu binary blobova (link sa gorespomenutog članka):

http://www.zmag.org/content/showarticle.cfm?ItemID=9350

Istaknuo bih ovaj dio:

Citat:
I concluded it was legitimate to use Unix to develop GNU, because GNU's purpose was to help everyone else stop using Unix sooner. We weren't merely using Unix to do some worthwhile job, we were using it to end the specific evil that we were participating in.


Join your hands ;)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!04.05.2006. u 01:13 - pre 218 meseci
Sto ne napravi GNU graficku kartu (cirka $500 miliona samo treba) i istu ne deli dzabe? :)
A sto se retorike tice, nazivati ih zelotima je opravdano sasvim

Citat:

Zealotry was a movement in first century Judaism, described by Josephus as one of the "four sects" at this time. The term Zealot, in Hebrew kanai, means one who is jealous on behalf of God. In modern English it is used to refer to any form of zeal in excess, especially to cases where activism and ambition in relation to an ideology have become excessive to the point of being harmful to others, oneself, and one's own cause. A zealous person is called a zealot.


sa wikipedie http://en.wikipedia.org/wiki/Zealot

jer je ovo odavno kod njega preslo u religiju, i borbu sa Djavolom olicenim u "zlim" kompanijama. Za sazaljevanje.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!04.05.2006. u 02:51 - pre 218 meseci
Retardirani Matori Seronja



Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!04.05.2006. u 03:14 - pre 218 meseci
Eh da, zaboravih...To sta IBM, Novell, Linspire i MontaVista direktno zaradjuju od svojih proprietary rjesenja za Linux, to je OK, oni su na strani Linuxa, a zli ATI treba da gori u paklu :)

Sad kad ATI izbaci opensource drivere za svoje kartice koje ne podrzavaju neke vertex shadere sta-ja-znam, nema veze, GNjUrci ce to softverski implementirat preko radeon-patch-33.2.3.11294-unstable ;) To sta nisu kadri ni iskopirat postojece jednostavne programe, nema veze. Ipak su svi vrli kernel strucnjaci, programeri BIOSa i grafickih drivera...

Jedino zasto je Linux dobar je sto drzi budale poput njega podalje od BSD-a.

[Ovu poruku je menjao z@re dana 04.05.2006. u 04:16 GMT+1]

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!05.05.2006. u 21:56 - pre 218 meseci
Alal ti vera kad Thea trpas u isti kos sa ovim ludakom.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!05.05.2006. u 22:20 - pre 218 meseci
Znam ja da Theo mrzi proprietary drajvere, ali nije izgubio kontakt sa realnoscu. Drugo, o mrznji prema zlim kompanijama, to je RMS patent (oops to je prior art Lenjina, Marksa i Engelsa) ;-) a sa tim Theo nema bas veze, jer bas ne lupeta takve gluposti ;-)


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.05.2006. u 23:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.vodafone-net.de.



+7173 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!05.05.2006. u 22:55 - pre 218 meseci
Citat:

well... bice da nije sam u borbi protiv pokusaja kompanija da kontrolisu ama bas sve sto pozele:


Neka mega-uspesni RMS pokaze mrskom ATI-ju kako se pravi graficka kartica ;-)

E dodjavola, nije lako kopirati tudj hardver kao sto je moguce sa GNU softverom ;-) Imam ideju - nek se RMS utali sa kineskim stancerima hardvera - stanceri mu lepo maznu dizajn za hw od tier-1 vendora kao sto su ATI, a onda "komjuniti" lepo raspise "slobodan" drajver za slobodan hardver :)

I uz svaku karticu dobijes i VHDL/Verilog kod za chip-design - kako bi eto imao potpunu slobodu.

Koji su to kiseli mozgovi...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!05.05.2006. u 23:03 - pre 218 meseci
Nego, kako mu nije palo na pamet da insistira na GPL hardveru

Sve mi se cini da se radi o demagogiji, jer RMS ne trazi server procesor, vec lowend grafiku za desktop PCje, i bori se, naravno, protiv sw patenata kada sprecavaju DivX da se gleda ;-) Lol koji hipokrit! ;-)

Eto RMS ima dokumantaciju za procesor, sad samo jos da plati IBM-u da ga pravi! hahaha


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 06.05.2006. u 00:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!05.05.2006. u 23:27 - pre 218 meseci
Link za tebe Obade, uzivaj
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 11:21 - pre 218 meseci
Pošto očigledno RMS ima mnogo više protivnika nego pristalica, i pošto ga je po svoj prilici monogo lakše napšadati nego braniti, ja ću na sebe preuzeti teži zadatak, da zastupam slabiju stranu.

Sa zadovoljstvom sam pročitao broj 16 GNUzille, koji je u celini posvećen njemu i njegovom gostovanju u Beogradu. Naročito me je nasmejala kritika Qt biblioteke. Ona jeste slobodna (što je dobro), ali omogućava i pisanje vlasničkih programa (što je loše).

http://www.gnuzilla.info/index.php?issue=16%20RMS

Ono što se dalo primetiti, je da je čovek zaista otkačen, ali to što je neko ćaknut, otkačen, blesav itd., ne smatram ničim lošim. Šstaviše, ne znam ni jednog velikana koji nije bio takav. Setite se samo Kurta Gedela. To samo znači da čovek razmišlja drugačije od ostalih, a to nije ništa loše. idejni proboji su nemogući bez toga. Nije da mu argumentacija sasvim drži vodu, ali neke stvari su manje nerealne na drugi pogled nego na prvi.

On je poredio razvoj softvera sa gradnjom puteva. To me je podsetilo na davnu 1987. kada sam bio sa roditeljima u Francuskoj. U Francuskoj se drumarina na autoputevima naplaćuje (s tim što pored svakog autoputa postoji običan put čija se upotreba ne naplaćuje), dok u Nemačkoj drumarina ne postoji. Uporedio bih francuski i nemački model gradnje autoputeva.

Gradnja azutoputeva svakako mora da se plati. Na kraju krajeva, platiće ga obično stanovništvo, bilo putem drumarine, bilo putem poreza. Neko bi rekao: "Što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji. Na kraju se sve svede na isto." Da li je baš tako, ili ipak može jedan način plaćanja da bude bolji od drugog? Svakako je bolji onaj način plaćanja koji stanovništvu po nižim cenama omogućava kvalitetniju i udobniju upotrebu puteva i koji omogućava gradnju većeg broja puteva višeg kvaliteta.

Francuski model:

Gradnja puta se otplaćuje drumarinom. Zvog toga, je potrebno sagraditi i naplatne rampe, osim samog puta, što svakako podiže cenu gradnje. Zatim je potrebno imati osoblje za naplatu, kao i kompletnu administraciju, koja predstavlja stalan izdatak. Na naplatnoj rampi vozač mora da se zaustavi, što smanjuje brzinu protoka saobraćaja autoputem, kao i udobnost njegovog korišćenja. Da ne pominjemo moguće čekanje u redovima na naplatnim rampama. Naplata drumarine obeshrabruje stanovništvo u upotrebi autoputeva, čime se dodatno smanjuje obim njihove upotrebe. Da bi se ove štete u upotrebi autoputa umanjile, gradi se još jedan put, paralelan sa autoputem, čija se upotreba ne naplaćuje, a čija gradnja svakako košta, čime se dodatno podiže ukupna cena gradnje celog sistema.

Nemački model:

Gradnja autoputeva se finansira iz budžeta, što znači da je vozač već platio autoput (putem poreza, dakle automatski, na najjednostavniji mogući način) pa naplata drumarine nije potrebna. Stoga je potrebno izgraditi samo autoput i ništa više. Na taj način se dobija cena koja je niža od cene u prethodnom slučaju. Upotreba autoputa je slobodna. Nema usporavanja saobraćaja na naplatnim rampama, već se put koristi na najudobniji i najefikasniji način. Stanovništvo se ohreabruje da ga koristi, jer je autoput već izgrađen, a njegova upotreba slobodna. Time se povećava obim njegove ekspolatacije.

Rezultat:

Nemačka je zemlja sa najvećim brojem autoputeva u Evropi, nagušćom mrežom autoputeva u Evropi, najvećim brojem kilometara autoputeva u Evropi i najkvalitetnijim autoputevima u Evropi.

Zaključak:

Nije svejedno na koji će se način nešto naplaćivati. Neki model može imati značajnih prednosti u odnosu na drugi.

Koliko ja shvatam, RMS zapravo predlaže primenu nemačkog modela gradnje puteva i na polju softvera. Takođe, ne bih raspravljao o tome koliko ima komunističkih elemenata u njegovom modelu, već bih samo naglasio da u tom modelu ima svih kapitalističkih elemenata. Ako neko misli drugačije, neka navede barem jedan kapitalistički element koga nema u tom modelu. Napominjem da se socijalistički i kapitalistički model mežusobno ne isključuju, što dokazuju skoro sve razvijene evropske zemlje (Švedska, Holandija, Francuska, Nemačka, Španija, Italija itd.).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 11:25 - pre 218 meseci
Citat:

Koliko ja shvatam, RMS zapravo predlaže primenu nemačkog modela gradnje puteva i na polju softvera.


Ali avaj, softver nije auto put - i to svako ko ima malo biznis logike zna.

RMS ne spada u takve, sto ga generalno i diskredituje za bilo kakvu ozbiljnu analizu.

Uzgred - nemacki autoputevi su besplatni samo za putnicka vozila, a ne i za "biznis korisnike" tj. kamione u ovom slucaju (http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,935602,00.html) :) Al eto da ne kvarim profesionalnu biznis analizu velikog ideoloskog vodje RMS-a ;-)

Citat:

It's estimated that there will be some 200,000 toll transactions daily on Germany's 12,000 kilometers of highway, all of which could bring in some €2.8 billion ($3.2 billion) a year.


Ovo RMS verovatno nije uneo u svoje kalkulacije "izvodljivosti" ;-)

Dakle, covek kao po obicaju - laze... tj. sakriva neke podatke, isto kao i sa teorijom da je OSS softver po definiciji sigurniji od zatvorenog :-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.05.2006. u 12:31 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 12:49 - pre 218 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Uzgred - nemacki autoputevi su besplatni samo za putnicka vozila, a ne i za "biznis korisnike" tj. kamione u ovom slucaju


Slično je i sa gomilom komercijalnog softvera - za kućne korisnike je besplatan, dok su enterprise-kapabilne verzije $$$. Zato i imamo besplatne lite verzije ORACLE i SQL Servera, besplatne AV-ove, VMware player i ostala čudesa. Nije sve u novcu, nešto je i u demagoško-popularnim faktorima, ali i zna se gdje je lova - u "kamionima" :)

@Nedeljko

Ne bih ni pod kojim slučajem stvarao analogiju između bradatog debeljka sa mesijansko-prosvjetiteljskim kompleksom koji hordama svojih obožavatelja prodaje nekakve "slobode", i povijesne ličnosti poput Goedela. Za napraviti kvantni skok u razmišljanju u odnosu na svoje suvremenike je uvijek potreban izniman intelekt i način gledanja izvan općeprihvaćene struje misli. Puno je važnije i da postoji jedna velika povijesna baza empirijske prirode nad kojom je moguće izgraditi alternativna objašnjenja općeprihvaćenih teorija. Nemali broj teoretičara znanosti (T. Kuhn) je zagovorao teoriju o znanstvenim revolucijama kao socijalnim konstruktima, podložnim aktualnim društvenim tokovima i takoreći modi. Da Goedel nije opovrgnuo mogućnost aksiomatizacije matematike, to bio u roku +-10 godina učinio netko drugi. Da Einstein nije objavio papir o STR to bi gotovo sigurno učinio netko drugi u roku najviše 5 god. Newton i Leibnitz su praktički istovremeno otkrili dif. račun, Darwin i Wallace praktički istovremeno teoriju evolucije...originalnih ideja koje nisu evoluirale ili bile pod žešćim utjecajem nekih svojih prethodnika ima jako, jako malo.

Tako da je, bojim se, RMS ne nekakva iznimna povijesna ličnost koja "vidi dalje od ostalih", nadriganijalac na kojeg beskrajni sati kodiranja u LISP-u podigli na Višu Razinu Svijesti (a zna se kako LISP progameri završe - lamentirajući kako je svijet "nepravedan" jer njihov samoprogramibilni jezik nikad nije ušao u mainstream, pače svi pokušaji komercijalizacije LISP machines su završili spektakularnim bankrotima), a pored činjenice da izgleda poput nadrogiranog raspuštenog pripadnika Hezbolaha i da je autor marksističke GPLv3 - sve to ga ni pod kojim kontekstom ne može dovesti u kategoriju jednog Goedela.

RMS je jedna jedna obična neodgojena svinja i mediokritetski, amaterski kvazifilozof koji moru svojih idolopoklonika prodaje jeftine demagoške fraze zatupljujući ih otrcanim anarholiberalističkim pamfletima koje su političari odavno otpisali kao neučinkovite za osobe sa IQ-om većim od sobne temperature, a psiholozi su za njihove zagovornike pripremili posebne ustanove. Zna se kako su u završile teorije koje su propagirale "apsolutnu jednakost" i suprostavljale se "zlim kapitalističkim kompanijama" - u roptaranici povijesti, sa aftermathom od nekoliko desetaka milijuna mrtvih i ekonomskom devastacijom koje su desetljećima unazadile pojedine zemlje.

Ma pogledaj ga samo na slici gore! Ako je tvoja reakcija mješavina strahopoštovanja i divljenja, a ne nešto tipa: jao vidi budale, da ja tako dođem predavat kao uvaženi gost na MIT-u i da mi tako dođe prosvjedovat, zabio bih mu taj plakat u sfinkter! - nešto sa tobom nije u redu :))

[Ovu poruku je menjao cynique dana 11.05.2006. u 13:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 15:48 - pre 218 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: RMS ne spada u takve, sto ga generalno i diskredituje za bilo kakvu ozbiljnu analizu.

A ja sam u njegovim napisima u GNUzilli baš pročitao da spada.
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovo RMS verovatno nije uneo u svoje kalkulacije "izvodljivosti" ;-)

Dakle, covek kao po obicaju - laze... tj. sakriva neke podatke, isto kao i sa teorijom da je OSS softver po definiciji sigurniji od zatvorenog :-)

Molim vas da moja poređenja njegovih shvatanja sa nemačkim modelima ne pripisujete njemu. Ako ja nisam imao sve podatke, to ne znači da on laže. On jeste poredio softver sa putevima, ali je konkretno ovo poređenje moje. Što se tiče sigurnosti, ja nisam nigde pročitao da on tvrdi da je slobodan softver u bilo kom kontekstu bolji od vlasničkog, već da on smatra da je vlasnički softver uvek zlo i uvek nemoralan, te da iz etičkih razloga vlasnički softver ne bi trebalo da postoji. Napisao je i da je bolje da softver ne postoji, nego da postoji kao vlasnički, ali mu nemojmo pripisivati i ono što mu ne pripada. Osim, ako imate neke linkove na njegove izjave.

Na slici sa vrha teme, on pritestuje protiv kompanije ATI zato što je objavila vlasničke drajvere za GNU/Linux sisteme. Znači, prema njegovim shvatanjima, bolje da ih nije ni objavljivala, nego što ih je objavila kao vlasničke. Smatram da je vrlo zabavan sa takvim shvatanjima.

@cynique

Po pravilu flejmuješ poput tvog prethodnika Sundance-a, što te ne odmačinje baš oreviše od RMS-a. Zato pazi šta pišeš na njegov račun da ti se ne bi sve to vratilo kao bumerang. Zajedničko vam je i da umete da budete zabavni pri tome.
Citat:
cynique: RMS je jedna jedna obična neodgojena svinja i mediokritetski, amaterski kvazifilozof koji moru svojih idolopoklonika prodaje jeftine demagoške fraze zatupljujući ih otrcanim anarholiberalističkim pamfletima koje su političari odavno otpisali kao neučinkovite za osobe sa IQ-om većim od sobne temperature, a psiholozi su za njihove zagovornike pripremili posebne ustanove.

Ovde već direktno vređaš, i time prestaješ da budeš zabavan.
Citat:
cynique: a psiholozi su za njihove zagovornike pripremili posebne ustanove.

Ti se dakle, zalažaš za totalitarno društvo u kome ljudi mogu snositi posledice zbog svojih ubeđenja. Vidiš, u USA (za koju pretpostavljam da ti predstavlja ideal) on može da radi sve što radi, bez da snosi bilo kakve posledice za to.
Citat:
cynique: Zna se kako su u završile teorije koje su propagirale "apsolutnu jednakost" i suprostavljale se "zlim kapitalističkim kompanijama" - u roptaranici povijesti, sa aftermathom od nekoliko desetaka milijuna mrtvih i ekonomskom devastacijom koje su desetljećima unazadile pojedine zemlje.

Ja ne znam kakve ovo ima veze sa RMS-om. On nema ništa protiv softverskih kompanija koje razvijaju i održavaju slobodan softver. Ne vidim zašto su manje kapitalističke od MS-a.

Navedite mi jedan jedini element kapitalizma koji nije u celini zastupljen u shvatanjima RMS-a o tome kako društvo treba da izgleda.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 15:55 - pre 218 meseci
Citat:

Navedite mi jedan jedini element kapitalizma koji nije u celini zastupljen u shvatanjima RMS-a o tome kako društvo treba da izgleda.


Covek se otvoreno zalaze za suprotstavljanje intelektualnoj svojini koja je temelj modernog informacionog drustva - i to radi na vise nacina:

- Jeftinim kvazi-filosofskim, kvazi-politickim akcijama, pamfletima - koje su usmerene na ideolosko bojkotovanje intelektualne svojine
- Armijom poklonika koji mahom i ne razumeju preterano o cemu se radi, ali su spremni da ga prate "do smrti"
- Novom GPL3 licencom koja eksplicitno iskljucuje softver za cuvanje intelektualne svojine
- Ovakvim akcijama, kao ta kod ATI-ja - ATI ima puno pravo da ne razvija GPL softver, ali on njima brani da podrzavaju sistem (Linux) koga RMS, pritom nije ni napisao... sic
- Bojkotovanjem i flejmovanjem drugih open-source licenci koje su manje komunisticke od njegove

Ako to nije komunisticki, onda ne znam sta je.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 17:13 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko: on smatra da je vlasnički softver uvek zlo i uvek nemoralan, te da iz etičkih razloga vlasnički softver ne bi trebalo da postoji.


A ko je njemu dao za pravo da određuje šta je moralno ili nemoralno i šta bi trebalo da postoji a šta ne?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 17:32 - pre 218 meseci
Kapitalizam počiva na pojmu privatne svojine, koga u Stalmanovom viđenju proizvodnje softvera baš i nema (bar što se tiče vlasništva nad softverom). No, očigledno to ovde nije niko rekao.

@Dragi Tata

Pa, valda svako ima pravo na svoja shvatanja etike. Ni u filozofiji ne postoji samo jedan pravac u etici. Ne zalažemo se valjda za totalitarno društvo u kome neko neće imati pravo na određena shvatanja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 17:34 - pre 218 meseci
Da li razlikujete socijalizam od komunizma?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 17:38 - pre 218 meseci
Potpuno irelevantno da li je socijalizam razlicit od komunizma.

RMS se svim silama zalaze za bojkot kamelja temeljca nove epohe kapitalizma, koji se zove "Ekonomija Znanja" - dok je za moderan kapitalizam upravo znanje vlasnistvo i vrlo vredna svojina, RMS smatra da to znanje treba da bude commodity i besplatno - i ne samo to, vec da se samo moze koristiti pod uslovima koji garantuju njegovu najmanju mogucu cenu (distribucije)

Znanje je, inace, zasticeno patentnima i kopirajtom - svim onim sto RMS prezire.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 17:39 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko: Po pravilu flejmuješ poput tvog prethodnika Sundance-a, što te ne odmačinje baš oreviše od RMS-a.


Znači ipak priznaješ da RMS flejmuje :D

Sad još priznaj da ti je gornja slika urnebesno smiješna, i da je učinak ove RMS-ove akcije unaprijed osmišljen isključivo u medijsko-propagandne svrhe, priznaj da je presjek zajedničkih osobina RMS-a i povijesnih ličnosti po pitanju doprinosa boljitku čovječanstva prazan skup i da lik fakat ne može očekivati da ga netko uzima za ozbiljno sa izgledom napušenog hipija koji je vremeplovom preskočio par dekada, i možda opis "lunatik" se i ne bude činio tako flejmovski.

Citat:
Zato pazi šta pišeš na njegov račun da ti se ne bi sve to vratilo kao bumerang.


Rugala se sova sjenici.

Citat:
Zajedničko vam je i da umete da budete zabavni pri tome.


Drago mi je što uživaš u showu :>

Citat:
Ovde već direktno vređaš, i time prestaješ da budeš zabavan.


A misliš da RMS direktno ne vrijeđa inženjera kompajlera iz ATI-ja na čijem predavanju protestira? Kako bi ti reagirao da držiš predavanje i ja dođem sa 2mx2m natpisom Bojkotirajte Nedeljka - neprijatelja kapitalističkih ideala! Sumnjam da bi ostao ravnodušan. Da ja studiram na MIT-u i da me zanima compiler design, a neka nepozvana budala poput RMS-a ometa predavača koji valjda dođe jednom u godinu dana - JA bih mu navjerojatnije ponudio izbor da kulturno nestane u roku 30 sec ili će sljedećih 30 dana sr*** komadiće svog natpisa. Pogotovo kad se uzme u obzir koliko je studiranje na MIT jedna velika privilegija koja košta mucho $$$.

Citat:
Ti se dakle, zalažaš za totalitarno društvo u kome ljudi mogu snositi posledice zbog svojih ubeđenja. Vidiš, u USA (za koju pretpostavljam da ti predstavlja ideal) on može da radi sve što radi, bez da snosi bilo kakve posledice za to.


Ovo što si napisao nema puno smisla. U normalnom, civiliziranom demokratskom društvu svatko nosi posljedice svih svojih akcija. Nema ovo veze sa uvjerenjima - neka RMS sjedi doma i bljuje ultraljevičarsko crnilo na www.stallman.org i sl. sajtovima. Ovo je vezano sa onim što on radi - javnim propagandnim istupima u javnosti šireći nekakve perfidne insinuacije o "zlim kompanijama" koje su "neprijatelji slobode", istovremeno pokazujući zavidnu dozu hipokrizije (pogledati dio o bojkotiranju CPU mikrokoda i BIOS-a) koja se posve skladno može povezati sa fanatičnim sljepilom modernim terorističkih pokreta u kojem postoji samo jedna Istina, cosa nostra za koju se borimo i za koju ginemo, bez obzira na posljedice. Samo što je RMS još gori od Crvenih kmera i Al Qaide, pošto naizgled djeluje neometano i služeći se svakojakim trikovima da prikrije svoju pravu agendu.

Ja kao pripadnik tog istog demokratskog društva koje uvažava diskusiju osjećam građansku dužnost da reagiram i komentiram. Ponajviše da RMS-ovim idolopoklonicima demistificiram obmanu koju im ovaj prodaje. Malo anti-MS, anti-ATI, anti-UNIX...što je sljedeće? anti-Harry-Potter? Pogledati prvu vijest na:

http://www.stallman.org/

Šta on ima kome govoriti da ne kupuje Harry Potter knjige. Ja da sam izdavač tužio bih ga samo tako za anti-propagandu i medijsku štetu.

Malo bolji pogled na

http://www.stallman.org/archives/2006-mar-jun.html

otkriva da RMS u svojoj škrinjici znanja ima široku paletu anti-globalizacija, anti-GWB, anti-Izrael anti-bilo-koja-korporacija-koja-je-prešla-prag-zloće (RIAA, Exxon-Mobil, ATI, Coca Cola) zapisaka...na kraju će na sajtu pisati jedna velika obavijest: KUPUJTE SAMO PROIZVODE KOMPANIJE RICHARD STALLMAN INC.

:))

Citat:
On nema ništa protiv softverskih kompanija koje razvijaju i održavaju slobodan softver. Ne vidim zašto su manje kapitalističke od MS-a.


Manje su kapitalističke utoliko što su bazirane na dobrovoljnom radu naivaca koji kodiraju za burek dok RHAT, NOVL i IBM CEO-ovi govore o milijunima $ godišnjeg profita. Ne postoje opnsors-only sotfverske kompanije (barem ne sa zdravom komercijalnom konkurencijom) koje same pišu sav svoj kod - temeljna premisa opn sors biznisa jest armija budala koja će za dž raditi dok ti njihov rad zapakiraš u celofan i prodaješ po masnoj cijeni. Da je cijela IT industrija takva - raspala bi se dok kažeš keks.

[Ovu poruku je menjao cynique dana 11.05.2006. u 18:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!11.05.2006. u 18:04 - pre 218 meseci
Citat:
Nedeljko:
@Dragi Tata

Pa, valda svako ima pravo na svoja shvatanja etike. Ni u filozofiji ne postoji samo jedan pravac u etici. Ne zalažemo se valjda za totalitarno društvo u kome neko neće imati pravo na određena shvatanja.


Uopšte ovde nije reč o shvatanjima etike, već o tome da taj manijak pokušava da na manje-više nasilan način (bojkoti, protesti...) nametne tu svoju "etiku" celom svetu. U njegovoj viziji softverskog sveta jednostavno nema mesta za drugačija shvatanja. Da je u stanju, kladim se da bi koristio i druge metode tipične za njegove istomišljenike: konc-logori, masovna streljanja i progonstva u polarne predele. Ovako je samo jedan smešan debeli klovn i manje više niko ga i ne shvata ozbiljno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: RMS vs. ATI - smrt binary blobovima!

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 18866 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.