Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LAN (Mrežni) kablovi

[es] :: SOHO Networking :: LAN (Mrežni) kablovi
(Zaključana tema (lock), by Milan Andjelkovic) (TOP topic, by trooper)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 167152 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon LAN (Mrežni) kablovi21.03.2005. u 14:44 - pre 231 meseci
Ovde će biti reči o hardveru potrebnom za povezivanje računara u ethernet mreže (kablovske mreže standarda IEEE 802.3).

Kablovi
Postoji više tipova kablova koji se koriste kod povezivanja dva mrežna uređaja (bilo mrežnih kartica, hubova, switcheva, routera, itd). Kod standardnih mreža se najčešće koriste kablovi tipa UTP - Unshielded Twisted Pair za indoor iliti zatvorene instalacije, kao i STP - Shielded Twisted Pair za outdoor iliti spoljne instalacije izložene vremenskom uticaju (kiša, temperaturne promene, direkna izloženost suncu, ne prijaju običnim UTP kablovima). Oni se razlikuju samo po zaštitnoj "košuljici" oko provodnih parica, inače sami vodovi su istog tipa i istog broja (4 para žica, iliti 4 parice). Postoje i neke varijacije kablova kao na primer SFTP (Shielded Foil Twisted Pair) i ScTP (Screened Twisted Pair) i još sigurno par drugih naziva, ali generalno se, po zaštiti, podela svodi na ona dva tipa.

Postoji još i podela po kvalitetu samih vodova, tj. njihove provodne moći. Evo tabele kategorija:
Code:
Kategorija      Maksimalni protok
CAT 1            Do 1 Mbps (1 MHz)
CAT 2            4 Mbps
CAT 3            16 Mbps
CAT 4            20 Mbps
CAT 5            100 Mbps
CAT 5E           1000 Mbps
CAT 6            Do 400 MHz
CAT 6E           Do  625 MHz
CAT 7            600-700 MHz (1.2 GHz u paru)


CAT 5E je ujedno i najzastupljeniji tip kabla danas.


Maksimalna dužina samih kablova je vrlo diskutabilna i zavisi od kvaliteta kablova, ali neko generalno pravilo je da kabl između dva uređanja treba da bude do 100m dužine (znači od računara do računara, ili od računara do switcha, i slično).

Konektori na mrežnim kablovima kod 802.33 ethernet mreža su najčešće tipa RJ-45, to su oni četvrtasti konektori nalik onima za telefon (RJ-11) samo malčice širi. Konektori se na kabl kače specijalnim klještama za krimpovanje (konektor se "krimpuje" na kabl) i jednom kada se nakače nemoguće ih je skinuti (osim sečenjem konektora), zato - pažljivo ;)

Od izbora redosleda žica pri krimpovanju zavisi koji ćete tip kabla dobiti. Postoje dva tipa: straight-through i crossover.
Straight kablovi se koriste kod spajanja računara sa switchem, routerom i slično, dok se crossover kablovi koriste kod direktnog spajanja dva računara.

[Ovu poruku je menjao trooper dana 05.05.2006. u 15:16 GMT+1]
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
0

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Krimpovanje UTP kabla21.03.2005. u 15:07 - pre 231 meseci
Kod krimpovanja kablova, potrebna su vam


krimp klješta


2 RJ45 konektora

i željena dužina UTP/STP kabla.

Sa svake strane UTP kabla treba skinuti izolaciju (spoljnu! a ne izolaciju samih žica-parica) na nekih 3-4cm dužine. Nakon toga treba pažljivo poravnati sve žice koje se nalaze unutar kabla u tačno određeni redosled (vidi sledeću poruku), poravnati ih odsecanjem viška žice i onda tako pripremljen kraj kabla gurnuti u prazan RJ45 konektor skroz do kraja konektora (ovo je vrlo bitno da bi se ostvario kontakt konektora sa svim žicama) i onda takav kompletan konektor ubaciti u klješta i snažno stegnuti klješta dok se ne čuje "klik" ;), to je znak da je sve na svom mestu (nemojte ovo snažno da shvatite krajnje bukvalno, ipak su RJ45 konektori od plastike :)


Kada ovaj postupak ponovite i za drugi kraj kabla, trebalo bi da dobijete nešto ovako:


[Ovu poruku je menjao trooper dana 17.06.2005. u 18:40 GMT+1]
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
0

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Straight (standardni) i crossover (ukršteni) kablovi21.03.2005. u 15:17 - pre 231 meseci
Kako je već rečeno, zavisno od toga kakav kabl pravite bitan je raspored žica u samom konektoru, evo nekih ilustracija krajeva kabla, obratite pažnju na konvenciju označavanja bojama, svaki kabl bi trebalo da ima iste boje


Za 10Base-T/100Base-T kablove:


Citat:
Broker:
Ako sami pravite kablove ili zelite da proverite one koje imate potrebno je da znate raspored vodova na konktorima. Evo ga islustrovan

standardan kabal


ukrsteni kabal



Raspored se gleda tako sto uzmete konektor, okrenete kraj u koji ulazi kabal prema sebi (to jest, kraj koji se ubada u uticnicu od sebe) a ka gore okrenete ravan deo konektora koji nema polugicu za zabravljivanje u uticnicu. Vodovi se slazu sa leve strane na desno.



Citat:
Milan Andjelkovic:
Ili isto to, samo možda malo jednostavnije prikazano:



Straight kabl = T568B - T568B
Crossover kabl = T658A - T568B



Citat:
Gojko Vujovic:
Ili isto to samo jasnije normalnim ljudima:





Za 1000Base-T kablove:

(Crossover)


dakle isto kao i za prethodne stim što se koriste sve 4 parice (dakle i plava i braon koje kod prethodnih nisu bile bitne)


[Ovu poruku je menjao trooper dana 05.05.2006. u 14:54 GMT+1]
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
0

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8248.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: LAN Hardver, Mrežni kablovi11.11.2005. u 21:52 - pre 223 meseci
pozdrav kablovci, par pitanja:

zahvaljujuci vasim uputstvima napravio sam nekoliko kablova i sa zadovoljstvom video da rade.

Ipak sa jednim je bilo problema i naknadno sam video da nisu dve zice i to narandzaste usle do kraja pa sam naravno ponovio postupa i izgubio jedan konektor. Pitanje:

Ima li neko masinche da se proba da li je kabel OK posto ga krimpujemo i koje su ocekivane cene UTP kablova i RJ-45 konektora u Srbiji ?

Pored toga, kad sam trazio konektor na moje cudjenje s obzirom da sam trazio rj-45 covek mi je objasnio da ima nekoliko tipova kablova i rekao mi da uzmem rigid tj, onaj gde je jedna zica jedna zica a ne kao kod naponskih gde je vise tankih zicica umotano u jednu !

Naknadnom inspekcijom kabla video sam ovo da pise na njemu: CAT 5.E, dakle 1Gb/s !
 
0

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: LAN Hardver, Mrežni kablovi11.11.2005. u 22:35 - pre 223 meseci
Imas da kupis kabl tester. To ti je najjednostavniji uredjaj koji samo testira da li su zice ispravno povezane.
Imas naravno i uredjaje koji testiraju kvalitet kabla, veze...ali to vec kosta dosta $$$

http://images.google.com/image...lr=&q=network+cable+tester

Mislim da bas ovaj ima da se kupi kod nas
http://www.extras4u.com/pictur...bletester/cabletester_pic1.JPG

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 11.11.2005. u 23:40 GMT+1]
YU2MP
 
0

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
80.93.240.*

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: LAN Hardver, Mrežni kablovi11.11.2005. u 22:44 - pre 223 meseci
Različiti testeri su mi se u više navrata (makar dva se sećam) pokazali kao nepouzdani. Hoću da kažem da se ne treba u potpunosti oslanjati na njih.
ex.mangel
 
0

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
*.pool8248.interbusiness.it.



+11 Profil

icon Re: LAN Hardver, Mrežni kablovi11.11.2005. u 22:57 - pre 223 meseci
http://www.southwest.com.au/~jfuller/rj45/rj45.htm ko hoce moze ga i sam napraviti.

Kakve su cene u Srbiji ?
 
0

3D-Elite
Milan Nikolić
Dizajner
Belgrade

Član broj: 65649
Poruke: 245
*.041net.co.yu.



+2 Profil

icon Re: LAN Hardver, Mrežni kablovi27.04.2006. u 15:06 - pre 218 meseci
A jel zna neko koja je izdrzljivost tih kablova?!?!?
Koliko mogu da "vise" po banderama,promena temperature i svi spoljni uslovi?!?!?
No one is born a master................................................
................................but some are born to be masters !!!
 
0

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: LAN Hardver, Mrežni kablovi27.04.2006. u 18:08 - pre 218 meseci
Nisi čitao pažljivo - u prvoj poruci u ovoj temi trooper kaže:
Citat:
trooper:
...kao i STP - Shielded Twisted Pair za outdoor iliti spoljne instalacije izložene vremenskom uticaju (kiša, temperaturne promene, direkna izloženost suncu, ne prijaju običnim UTP kablovima). Oni se razlikuju samo po zaštitnoj "košuljici" oko provodnih parica, inače sami vodovi su istog tipa i istog broja (4 para žica, iliti 4 parice). Postoje i neke varijacije kablova kao na primer SFTP (Shielded Foil Twisted Pair) i ScTP (Screened Twisted Pair) i još sigurno par drugih naziva, ali generalno se, po zaštiti, podela svodi na ona dva tipa.

Konkretni podaci se ne mogu dati u generalnom kontekstu, naravno. Različiti kablovi imaju različit nivo tolerancije na različite uslove.
ex.mangel
 
0

Ivic@
Agatunovic Ivica
Sistem Inzenjer,

Nelt Co D.o.o.
Beograd

Član broj: 64136
Poruke: 387
*.ptt.yu.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/ivica..


Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi27.05.2006. u 13:52 - pre 217 meseci
Interesuje me da li se krimpovanje kablova za 1000Mb mrezu razlikuje od 100Mb. U firmi imam odradjeno kompletno kabliranje(kanalice, uticnice, patch panel-i, CAT5e kablovi).U mrezi imam 2 servera + 18 radnih stanica. Trebao bih da zamenim 100Mbit-ne mrezne adaptere 1000Mbit-nim i 100Mbit-ni switch sa 24-portnim full Gigabitnim switch-om. Da li mogu u potpunosti da iskoristim postojecu infrastrukturu?
 
0

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
195.252.90.*

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi27.05.2006. u 14:24 - pre 217 meseci
pogledaj 1000Base-T kablove, par poruka iznad
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
0

kakaljin
Sarajevo

Član broj: 21534
Poruke: 2
*.PPPoE-2664.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi22.06.2006. u 17:53 - pre 216 meseci
Zdravo, hocu da postavim dvije rj45 uticnice u dvije sobe i da i spojim utp kablom, tj da umrezim dva racunara u dvije sobe. Kako da spojim zice tu. Nece biti Crossover kabl jer pored jednog racunara ce biti switch.
najbolje od najboljeg je uvijek najbolje
 
0

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi23.06.2006. u 09:34 - pre 216 meseci
Izaberi ili T-568A ili T-568B. Sa obe strane kabla mora da bude isti sistem ukoliko ne želiš crossover, s obzirom da imaš switch.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
0

sasajo
beograd

Član broj: 102103
Poruke: 1
*.yubc.net.

Sajt: total-network.net


Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi25.07.2006. u 18:15 - pre 215 meseci
U osnovi je greska u definisanju kaqblova. Naime postoje takozvani Wal kablovi i patch kablovi. Na pocetku ovog topic-a je bila prica o Wall kablovima koji se konektuju po B standradu na konektor koji se nalazi u uticnici sa jedne strane i patch panelu sa druge strane (u RACK ormanu). Zice 4x2 u ovom kablu su punog preseka zbog lakseg konektovanja.
I postaoje takozvani Patch kablovi koji mogu biti peer to peer ili ukrsteni sto zavisi od toga sta se povezuje patch kablovima. Lepo je data slika i nacin povezivanja na konektor.

Pozdrav
sasa
 
0

Tom^Cat
BG

Član broj: 53661
Poruke: 77
195.252.86.*



Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi27.07.2006. u 01:11 - pre 215 meseci
Koliko su mrezni kablovi izdrzljivi kada je u pitanju savijanje tj. “lomljenje” ?

Naime, umrezen sam sa komsijom (mislim da je CAT 5 kabl u pitanju) i vec neko vreme je veza ocajna (morao sam cak da je spustim na sa 100 na 10 Mbps da ne bi pucala nakon par minuta, pa cak i na tih 10 Mbps radi veoma lose). A jedino sto mi pada na pamet kao uzrok je to sto je on prilicno “izlomio” visak kabla kod njega u stanu).
I ako je to u pitanju da li bi pomoglo da odsecem taj kraj kabla i naravno krimpujem na kraju “zdravog” dela.

Svaka cast Trooper-u na trudu, odlicno objasnjenje, i pozdrav svima.
 
0

Siniša Petrović
Niš

Član broj: 98211
Poruke: 33
*.57.eunet.yu.



+2 Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi27.07.2006. u 10:32 - pre 215 meseci
To "lomljenje" koje si naveo moze ali i ne mora da bude problem. Mreza koju posedujes verovatno pati od problema cross-talka, (telefonci koriste ovaj izraz). Cross-talk moze biti izazvan i nekim magnetnim poljem u blizini kabla.
U svakom slucaju nista te ne kosta da probas da uradis to sto si naumio.
 
0

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.verat.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi27.07.2006. u 17:19 - pre 215 meseci
Ako je kabl "izlomljen" i tako ostavljen, i nakon toga je radio dobro (znači nema ponovljenog savijanja ili konstantnog opterecenja na tim delovima), onda je mala šansa da je do toga problem. Ako medjutim on pomera kabl, ponovo ga "lomi" i sl. onda je vrlo verovatno to uzrok problema.
ex.mangel
 
0

Tom^Cat
BG

Član broj: 53661
Poruke: 77
195.252.87.*



Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi31.07.2006. u 22:37 - pre 214 meseci
Citat:
spookie: Mreza koju posedujes verovatno pati od problema cross-talka, (telefonci koriste ovaj izraz). Cross-talk moze biti izazvan i nekim magnetnim poljem u blizini kabla.
U svakom slucaju nista te ne kosta da probas da uradis to sto si naumio.


Ne verujem, kabl ne prolazi pored bilo kakvog moguceg izvora magnetnog polja koliko ja uocavam, mozda mi je nesto promaklo. Da li bi mozda mogao da navedes neke izvore koji najvise smetaju ?

Citat:
Milan Andjelkovic: Ako je kabl "izlomljen" i tako ostavljen, i nakon toga je radio dobro (znači nema ponovljenog savijanja ili konstantnog opterecenja na tim delovima), onda je mala šansa da je do toga problem. Ako medjutim on pomera kabl, ponovo ga "lomi" i sl. onda je vrlo verovatno to uzrok problema.


Ne lomi ga vise, jednom ga je ispresavijao extremno ruzno i izlomio, nakon toga smo ga ispravili i sad stoji umotan u krug pod stolom (ali se ne cima i ne gazi).

U svakom slucaju hvala na pomoci, ortak je otisao na more pa ne mogu trenutno nista da experimentisem, zato se i nisam javljao ovih par dana, al' reko' pomislice ljudi da sam nezahvalan ... :)

Da li mozda ima nekih sugestija sta bi drugo moglo biti problem ?
Kod mene je integrisana mrezna na Abit NF7 ploci, kod njega je neki Realtek (izvinjavam se ako sam omasio naziv), imamo oko 20 metara kabla, Win XP na obe masine (mada je problem do hardvera 100% jer je win reinstaliran par puta) ... i to je to :)

(Ako sam sa ovim pitanjem otisao u offtopic molim moderatora da me obavsti pa da otvorim novu temu ili neka prebai moju poruku gde smatra da joj je mesto)
 
0

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi31.07.2006. u 23:39 - pre 214 meseci
Ako kabl ide spolja, moze i voda da udje, pa da pravi problem. Proveri i tu mogucnost.
YU2MP
 
0

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.31.nat-pool-kg.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: LAN (Mrežni) kablovi21.08.2006. u 16:54 - pre 214 meseci
Treba da se umrezim sa komsijom, i za to mi je potrebno od 120-150 m kabla, pitanje da li ce mreza da radi ok ili mi treba "pojacavac signala", a ako mi treba pomenuta spracica, interesuje me njena cena i nacin postavljanja iste!!
ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
0

[es] :: SOHO Networking :: LAN (Mrežni) kablovi
(Zaključana tema (lock), by Milan Andjelkovic) (TOP topic, by trooper)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 167152 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.