Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva

[es] :: Web dizajn i CSS :: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva

[ Pregleda: 3850 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.176.eunet.yu



+1 Profil

icon Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva03.09.2004. u 00:47 - pre 239 meseci
Instalirao sam i famozni Firefox i moram reci da je cool. Posto pravim neki site gde ima dosta css, js odmah sam naisao na probleme gde se razlikuje izlaz od IE6, mada je vecina stvari identicna. Cini mi se da Firefox prikazuje logicnije, odnosno tacno onako kako zelis, dok sa IE moras da se "snalazis" za neke stvari. Do sada to nisam primecivao jer sam stalno i radio za IE, ali cinjenica je da je Firefox sto se CSS standarda tice - ipak bolji.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

zi::
Igor Marinović
Manufaktura doo Internet inženjering
Palić

Član broj: 18090
Poruke: 642
*.tippnet.co.yu.

ICQ: 7715569
Sajt: www.marinowski.com


Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva03.09.2004. u 03:52 - pre 239 meseci
I meni se svidja firefox, narocito zbog pluginova koje podrzava.

Tu je nezaobilazni webmaster plugin sa mnostvom korisnih alata: find broken images, resize browser, outline frames, outline tables, css/html validate, da pomenem samo neke.

Ja koristim jos i google toolbar (sa pagerankom), i google preview plugin (vidi se screenshot kada se pretrazuje na googleu).

Firefox je manji, cistiji, sa boljim konceptom nego mozilla, i veoma prosiriv.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva03.09.2004. u 04:29 - pre 239 meseci
prva iskustva? izvini, ali moram ovo da pitam..

dobro jutro kolumbo, pod kojim kamenom si ti živeo do sad?

xexe :-P

(inače, čim neko sa 30+ godina nešto okarakteriše kao "cool", pazite se.. ;)


elem, nije pitanje da li je to kako FF prikazuje "logičnije", ili "bliže onome što ti želiš" ili nešto treće.. poenta je da FF (uglavnom) prikazuje po jasno definisanim pravilima (čitaj: standardi), i što nasuprot tome, kod IEa baš i nema čvrstih pravila.. u jednoj situaciji će jednu stvar prikazati na jedan, u drugoj na drugi način..

(a što je najgore, izgleda da sam ili naučio sve te šugave IE bugove, ili bar našao način da ih brzo prepoznam/zaobiđem, a da ni meni posle ne bude baš sasvim jasno "zašto to baš tako treba" -- što su se uverili svi koji su me konsultovali oko ovih pitanja.. ;)


na kraju, najozbiljnije se razmišljam da li da ti preporučim da odmah obrišeš FF sa diska.. mislim, kada već do sada nisi navikao na njega, možda i imaš šanse da se izvučeš..

ako navikneš na poštovanje standarda, neviđeno će ti posle biti teže da praviš stranice koje rade i u IE. pa ako ti je bitno da ti stranice dobro izgledaju u IE (a biće da tebi jeste), bolje se ni ne navikavaj na FF, ili bar potraži IE7 (CSS/JS dodatak koji IE6 približava standardima).

(i mada izgleda kao da se zajebavam, najozbiljnije se ovo mislim..)
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.252.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva03.09.2004. u 11:05 - pre 239 meseci
Pazi kada sam znao da ces ovako da regujes.

Za pocetak: sto se browsera tice, instaliram samo one koji imaju market share ciji se procenat bar u nekim statistikama prikaze. Ne instaliram alfe, bete, RC-ove.... a firefox je jos uvek u toj fazi pa sam napravio izuzetak cisto da vidim o cemu se radi.
Imam instalirane opere od 5 do 7, 3 mozille, 2 IE, firefox i muka mi je vise od browsera - oba racunara su mi prepuna browsera ne znam vise ni gde sta gledam. Da li treba da spominjem verzije za Mac? Njih nemam, ali ponekad testiram i na Mac-u narocito kada radim za amere.

Drugo: kao developeru, ne postavlja se pitanje sta se meni svidja (ja bih jos uvek koristio Netscape 3.05 Gold) vec sta koristi vecina. Sorry, ali 80% surfera nisu ni culi za firefox, a poznavajuci Mozillu i njihove projekte - nebi me cudilo da ubzo odustanu od toga i pocnu da prave neki drugi pod drugim imenom. IE je 97% market share, i koliko god da ga ti (ili neko drugi) mrzis - go with the flow.

A sto se tice layouta, kao sto sam rekao, izgleda gotovo identicno kao u IE osim nekih "sitnica" kada se koristi neki malo napredniji CSS. Tako da su ti pljuvacne zlezde ocigledno vodjene nekim drugim razlozima :-)

Cudi me da su postovao jedan tako zadrt i neuki tekst - promasio si sve poente koje su mogle biti promasene, kao da nikada nista nisi napravio za web.

Ako naviknes na zakon trzista, nevidjeno ce ti posle biti teze da ignorises IE. Naravno da mi je najbitnije da strana dobro izgleda u IE, pa iako se trudim da bude kompatibilno - prezivecu nekako bez ta 3% korisnika koi ne koriste IE.

I mada izgleda kao da se zajebavam, najozbiljnije ovo mislim :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
195.178.55.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva03.09.2004. u 13:52 - pre 239 meseci
paaa... baš IZGLEDATE dok MISLITE. Ozbiljno ;)

-zombie- (inače, čim neko sa 30+ godina nešto okarakteriše kao "cool", pazite se.. ;)

Ok, evo gledam konačno taj faljeni Linux i konstatujem da stvarno jeste cool. Lepo dizajnirana napravica. Imam sat na kome piše "Half past two" i to je više nego cool...

I radi mi tu lepo i Firefox (IE priznajem da još uvek nisam probao), ali strefi me blaga muka dok se motam ovde po forumu i na svakoj stranici bar 2 puta apliciram famozni "Ctrl+" (želim da mi oči traju bar još 30+ godina) - fontovi se prikazuju neviđeno sitno - šta sad - ko tu brlja - da li Linudž, browser (mada se isto ponašaju i Mozilla i u Conquer) ili jednostavno fale traženi tipovi fonta (nit je snijeg, nit su labudovi...) :(

Bilo bi lepo da web dizajner uspe da odradi stilizaciju tako da se dobije lep izlaz u svim browserima (pa čak i ovde na Linuxu ili tamo nekom Macu), ali ako već nešto ne može onda ima i nešto što mora da funkcioniše, a to je ono što je najzastupljenije (što ne mora da znači da je najbolje, ali mora da radi...).
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva04.09.2004. u 06:07 - pre 239 meseci
Citat:
bluesman:
Cudi me da su postovao jedan tako zadrt i neuki tekst - promasio si sve poente koje su mogle biti promasene, kao da nikada nista nisi napravio za web.


mene čudi da si me ti toliko pogrešno skapirao.. definitivno mi nije bila namera da podjebavam, i ako si to tako shvatio, mogu samo da se izvinim.. ;(

mislim da nisam više mogao da naglasim da je prva rečenica bila zajebancija, a napisao sam je pošto sam se setio da si još pre par meseci na es-mods rekao da ne koristiš FF/mozilu.


inače, ostatak poruke je vrlo smislen i na mestu (iako tebi pod utiskom prve rečenice možda nije delovalo tako). odgovorno tvrdim da je FF svetlosnim godinama ispred IEa, a to su priznali i najveći MS zealoti (i MS radnici). to se odnosi kako na Gecko rendering engine, tako i na sam FF kao aplikaciju.

i na stranu to koliko koji browser ima udela na tržištu, i da li ti moraš svaki sajt da osposobiš za IE6 (a znam da moraš, kao što sam i rekao u prvoj poruci), to nema veze sa browserom koji ćeš ti kao korisnik, ili čak web developer, da koristiš za svoj svakodnevni rad.. (ja ne mogu da shvatim da neko ko je kompjuterski pismen, u 2004. godini još uvek koristi IE kao svoj primarni browser)

Citat:
A sto se tice layouta, kao sto sam rekao, izgleda gotovo identicno kao u IE osim nekih "sitnica" kada se koristi neki malo napredniji CSS. Tako da su ti pljuvacne zlezde ocigledno vodjene nekim drugim razlozima :-)


a baš zbog tog komentara o renderovanju stranica u FF sam se i začudio, pošto nisam mogao da verujem da nisi do sada ni probao neku mozilu/firefox.

mislim, ako si samo hteo da vidiš kako neki sajt izgleda u FF, nisi ni morao da ga instaliraš, jer će izgledati isto kao i u mozili (i ustalom svakom browseru koji koristi gecko engine. camino na meku, galeon na linuxu, etc..). i nisu ti ni potrebne 3 različite mozile, jer je još od 1.0 verzije mozile gecko vrlo malo menjan (bar što se HTML i CSS prikaza tiča. JS je imao par dodataka).


i izgleda da po ko zna koji put moram da naglašavam da ja ne živim od kodiranja HTMLa, već skoro isključivo od programiranja. svime ostalim vezanim za web se bavim skoro iz hobija (što ne znači da sam neupućen, ili da stvari proučavam površno). tako da na moje mišljenje o nekoj tehnologiji (odnosno na rad mojih pljuvačnih žlezdi, kako si to lepo opisao) market share nema ama baš nikakvog uticaja..

 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.48.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva04.09.2004. u 13:39 - pre 239 meseci
Whatever, sorry ali zvucalo je bas kao podjebavanje... ali nema veze.

Ne znam sta ti je cudno? Ja jednostavno nisam od onih koji trce da skidaju i instaliraju bilo kakav novi softver koji se pojavi. Po tome, trebao bih da imam bar 30 razlicitih browsera na racunaru - nemam ni zivaca, ni sange ni vremena za to. Tek kada nesto postane iole prihvaceno - onda skidam i instaliram. Sto se firefox tice, tu sam napravio presedan jer iz principa ne instaliram bete i RC-ove... zato je to "tek sada" mada da sam postovao svoja pravila ne bi ga jos ni pogledao. Delom si i ti doprineo da skinem FF jer toliko trubis o njemu kao da si ga ti pravio :-))
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
195.252.85.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva05.09.2004. u 04:59 - pre 239 meseci
Citat:
bluesman:
Ja jednostavno nisam od onih koji trce da skidaju i instaliraju bilo kakav novi softver koji se pojavi.


ma nisam ni ja.. evo, pre neki dan su se ovde čudili kako i dalje radim u ff 0.8.. ;)

a nemam noviji, jer em ne instaliram novu verziju svaki put kada god se nešto sitno doda (kada je nešto krupnije, onda ok), em što sam malo lenj, pa za dve extenzije koje radim još koristim stari plugin sistem (još nisam stigao da proučim novi iz ff 0.9 ;).

Citat:
Delom si i ti doprineo da skinem FF jer toliko trubis o njemu kao da si ga ti pravio :-))


pa nisam baš, mada evo, ako stvari krenu kako treba, jedna extenzija ima šanse i da bude uključena u standardnu instalaciju.. :-P

(ali posle verzije 1.0 -- ona je zamrznuta, samo se bugovi ispravljaju)

 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.mobtel.com

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva05.09.2004. u 09:16 - pre 239 meseci
Citat:
bluesman:
... mada da sam postovao svoja pravila ne bi ga jos ni pogledao...


a sto ti onda lepo ne instaliras mozilla-u koja takodje ima gecko engine za renderovanje stranica, a ipak nije ni alpha ni beta ni RC.


Ja koristim mozilla-u jos od verzije 1.0, i savrseno sam zadovoljan, jedino sto je malo "teska", a ja imam i slabije masine na mrezi, pa na njima koristim firefox.

IE? Bas me briga sto jos uvek mnogo ljudi koristi IE, njega upalim jedino kad zavrsim neki template, da bi cisto video dal to izgleda kako treba, inace za sve ostalo je tu mozilla.

Ne vidim razlog zasto bi neko imao 30ak browsera na kompu??? Ja recimo na ovom kompu nemam mozilla-u, vec samo firefox (ima tu i konqueror-a i galeon-a, ali to ne koristim). I nevidim razlog zasto neko nebi obrisao predhodnu verziju browsera i snimio novu, ili jednostavno odradio update?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.179.eunet.yu



+1 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva05.09.2004. u 10:52 - pre 239 meseci
Slobodane, ako zivis od onoga sto si naveo u profilu da radis, onda ne mozes da ignorises IE. To nije "mnogo" ljudi, to je "svi" (ili skoro svi).

A sto se tice prethodne verzije, neke brises, neke ne, ali to sto si ti obrisao ne znaci da su ga obrisali i korisnici koji dolaze na tvoj sajt.
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.mobtel.com

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva05.09.2004. u 11:40 - pre 239 meseci
Kažem da IE ne koristim, jedino proverim kako mi neki template koji uradim izgleda, kako ne bi došao u situaciju da mi klijent kaže kako sajt ne valja. Dakle, ne koristim IE dok surfujem, ili radim nešto. Jedino za proveru kako neki template izbleda i funkcioniše.

Ja se više bavim web razvojem, ali ponekad i odradim template za sajt koji radim, tako da u većini slučajeva mogu da ignorišem IE.


Neko je ovde spomenuo da ima 10 verzija mozilla-e, a neko drugi reče da se u samom GECKO rendering enginu ništa posebno nije menjalo, tako da ff 0.8 ili ff 0.9 nemaju neke velike razlike.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Firefox vs IE6 - CSS pozicioniranje - prva iskustva

[ Pregleda: 3850 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.