Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)?

[es] :: Vodič za učenje :: Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)?

[ Pregleda: 7484 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FTN-Novi Sad

Član broj: 31642
Poruke: 5
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)? 07.08.2004. u 17:24 - pre 238 meseci
Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)?
Navescu prednosti i mane oba smera.Ovo je subjektivni stav i ako primetite da nesto ne valja ispravite me.

Racunarske nauke.
+ Mogucnost lakseg zaposlenja posto se stice znanje takvo da je potrebno sirem krugu privrednih grana.
+ Nema puno matematike i dosta stvari se radi preko vezbi, tj daje se vise akcenat na praksu.
- Sve sto se radi u principu se moze pokriti sa razim kursevima,a automatiku nigde ne mozemo nauciti na kursu.
- Velika konkurencija, informatika se izucava na PMF-u,ekonomskom,FON-u pa cak postoje od skoro i privatni racunarski fakulteti.

Automatika.
+ Izucavanje stvari koje povezuju elektrotehniku sa medicinom(biomedicinski signali),energetikom(automatika u energetici).
+ Program nije preopterecen sa obaveznim vjezbama i projektima.
+ Samo se izucava jos i na masinstvu.
+ Mlad, moderan i sposoban nastavni kadar( na inforamtici je jos uvjek Zora Konjovic glavna.No comment )
- Slaba potraznja za ovim kadrom kod nas(ne znam kako je u svetu) ?
- Puno matematike.Slabo opremljene laboratorije za prakticno izucavanje.

Viditie meni su do sada predmeti sa obe katedre isli dobro kao i ocene iz istih.Znaci ide mi i jedno i drugo.Dakle,nije problem da li ce mi dobro ici na nekom od ovih smjerova nego sta mogu raditi sutra ako zavrsim prvi a sta ako zavrsim drugi.

Sta bi vi izabrali ili sta ste mozda vec izabrali i zbog cega ?

Ovde vam je plan i program i jednog i drugog smera:
http://ccd.ns.ac.yu/files/ccd-undergrad.pdf
 
Odgovor na temu

0x01
Ivan Jovanovic
Niš

Član broj: 14906
Poruke: 48
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: zerobrain@elitesecurity.org
ICQ: 159704800
Sajt: javakitchen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)? 09.08.2004. u 13:46 - pre 238 meseci
Ja studiram automatiku pa mogu o tome da te posavetujem.

Automatika je spoj sirokog kruga disciplina. Mehanike, elektronike, programiranja, hidraulike, pneumatike ... naravno ne moras da budes expert u svim oblastima da bi bio dobar automaticar. Ukoliko zelis da se ozbiljno bavis automatikom u svakom slucaju moras da budes dobar i u programiranju jer danas bez programiranja nema nista ( programiranje mikrokontrolera i neki VB za desktop podrsku ). Ima dosta matematike i to zavisi od mnogo toga da li ce ti biti teska ili ne a najvise od tvog pristupa ucenju i zelji da naucis.
Sama po sebi zasniva se na nekim opstim principima koji vaze i u drugim oblastima nauke samim tim jer su i u prirodi siroko rasprostranjeni i zbog toga je, bar meni, interesantna.
Iz automatike su se razvile mnoge druge grane vezane i za medicinu ali i za mnogo toga drugog.

U svakom slucaju na tebi je da odlucis ali spremi se da podneses vecu zrtvu ukoliko upises automatiku jer za nju nema literature na svakom koraku, nema mnogo ljudi koji se time bave ....

Sto se tice posla stvarno ne znam. Ja sam radio kao programer i znam da se tu i moze da zaradi freelance projektima. Tesko je u automatici tako nesto za kratko vreme i bez ulaganja. Ono sto je sada IN to su PLC kontroleri. To su ti ona pokretna vrata, senzori automatizacija kuce ....

U svakom slucaju ako ne zapnes ni jedno ni drugo nece da ti bude lako niti ces da uspes. Pozdrav
 
Odgovor na temu

mashko
Miloš Andrejić
Zemun

Član broj: 38941
Poruke: 35
80.74.174.*



Profil

icon Re: Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)? 13.09.2005. u 07:54 - pre 225 meseci
Mnogi ljudi su u zabludi kada misle da se na smeru RNiI na FTN-u uči samo programiranje. Izvrstan programer možete da budete i sa srednjom školom. Samo je u startu bačen akcenat na programiranje, kao nesto što je preduslov za dalji radi. A na višim godinama akcenat je bačen na objektno orijentisano modelovanje, projektovanje softvera i više discipline kao što su upravljanje softverskim projektom.
Vređa me kada mi neko kaže da sam programer. Na smeru za RNiI se postaje inžinjer softvera, a ne programer. To nikako nisu iste stvari. Inžinjer softvera ima mnogo šira znanja nego običan programer.
Ne umanjujem vrednost automatike, samo ne želim da ljudi budu u zabludi što se tiče smera RNiI.
MashRumZ
 
Odgovor na temu

smrz
promenio bi

Član broj: 61190
Poruke: 98
82.117.193.*

Sajt: 70.84.131.212/data/toons/..


Profil

icon Re: Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)? 13.09.2005. u 10:13 - pre 225 meseci
Citat:
mashko
Vređa me kada mi neko kaže da sam programer.


HA HA HA, ovo je ona fora "....kako perica zamišlja svoje buduće zanimanje..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Sta izabrati Informatiku(Programiranje) ili Automatiku (FTN-Novi Sad)?

[ Pregleda: 7484 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.