Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?

[es] :: Linux :: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?

[ Pregleda: 4451 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?26.04.2004. u 16:04 - pre 242 meseci
Pitanje je debilno, ali zaista nemam strpljenja dalje sam da trazim dok mi monitor radi u iritantnih 50Hz.
RH9 nije prepoznao graf. karticu, a nije mi jasno ni kako da promenim screen refresh rate!?
Skinuo sam sa ati-jevog site-a "fglrx-4.3.0-3.7.1.i386.rpm" , pokrenem.. (nekako sam dovukao taj fajl iz XP-a(snimio na CD), na RH "desktop" ili sta li je vec :)),.. kao instalira paket... i nista... i dalje u settings-ima stoji graficka generic... a kada ponovo pokusam da pokrenem, kaze mi da je paket vec instaliran...
Koja je procedura, sta treba raditi... ?
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?26.04.2004. u 16:16 - pre 242 meseci
a jel si startovao fglrxconfig?
uostalom, pogledaj malo ovde http://www.ati.com/support/infobase/linuxhowto-ati.html
tu imas sve sto ti treba :)
graficka ce da proradi bez problema, al ima da bude povuci potegni za 3D akceleraciju...
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?26.04.2004. u 22:47 - pre 242 meseci
Hm, ako se po jutru dan poznaje, onda ne treba puno da ocekujem od druzenja sa Linuxom. Naime, citav dan sam potrosio i nisam uspeo da podesem graficku kartu i promenim screen refresh rate :)) Oci mi ispadose sa ovih 50Hz, mozete samo da zamislite kako se osecam... ... U pocetku sam mogao da pristupim cdrom-u sa \mnt\cdrom\ i dvd-u sa \mnt\cdrom1 , ali sada vise ni to ne radi, kada ubacim cd u drive, ne mount-uje ga automatski... cini mi se da nisam nista dirao, menjao u konfiguraciji sto se toga tice...
U terminalu (tu treba, jel?!) pokrenem fglrxconfig, odgovorim na sva pitanja i nista... graficka je i dalje generic, nikakve promene..
Na gore pomenutom linku nisam nasao nista od pomoci... to je uputstvo ukratko.. (za ljude koji bar otprilike znaju sta rade)
ne znam vise... muka mi od ovog linuxa... idem da spavam!

poz & laku noc....
 
Odgovor na temu

dexter021
ns

Član broj: 24320
Poruke: 21
*.panline.net

Jabber: dexter021@elitesecurity.org
ICQ: 278941542


Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?26.04.2004. u 22:49 - pre 242 meseci
Sto se tice 3d to zaboravi sa ati radeon,ako mozes menjaj tu karticu za nvidiu.
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?26.04.2004. u 23:44 - pre 242 meseci
ATI je poznat po traljavom odnosu prema linux-asima. Kao sto neko rece ako oces zabavu na Linux-u pazari NVidiu. Ili jos malo potrazi po net-u i po stranim forumima.


 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?27.04.2004. u 00:51 - pre 242 meseci
Citat:
zlatousti:
U terminalu (tu treba, jel?!) pokrenem fglrxconfig, odgovorim na sva pitanja i nista... graficka je i dalje generic, nikakve promene..
Na gore pomenutom linku nisam nasao nista od pomoci... to je uputstvo ukratko.. (za ljude koji bar otprilike znaju sta rade)
ne znam vise... muka mi od ovog linuxa... idem da spavam!
poz & laku noc....


aj ovako, iskljuci kde da ti se startuje kad startujes lin (verovatno kde koristis) ne znam sad napamet da ti kazem gde je ta opcija, u win sam kao sto vidis, ali je negde u boot opcijama koliko se secam....
onda startujes config, podesis sve kako valja i sartujes X sa startx...ako ne valja, ti ponovo...
inache, graficka ce ti i dalje biti generic (bar je tako kod mene), samo tako pise, i na tarabi pise trolejbus a ne mozes da se vozis ;)
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?27.04.2004. u 00:53 - pre 242 meseci
Citat:
dexter021:
Sto se tice 3d to zaboravi sa ati radeon,ako mozes menjaj tu karticu za nvidiu.


moze i 3D samo sto je smaranje nikad gore...treba da kompajliras neke module, da se smaras 100 godina i na kraju ce to da proradi...ja licno nisam kompajlirao, iz prostog razloga sto sam morao ceo kernetl daiskopiram na hard da bi se on posluzio sa 2-3 fajla...
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?27.04.2004. u 13:17 - pre 242 meseci
S obzirom da sam apsolutni Linux pocetnik, budzenje 3D akceleracije me ne interesuje, ipak hvala na odgovorima. Inace Linux sam instalirao u cilju edukacije i istrazivanja, znaci ne gori mi pod nogama da neke stvari odradim, ali sam, priznajem, malo isfrustriran jer nista ne mogu da shvatim... valjda ce biti bolje, prvi koraci su najtezi, tesim se ja :)
Inace, totalno sam zaje_ao stvar sa fglrxconfig-om, posle par pokusaja konfigurisanja vise nece da podigne Linux :)) Ondnosno dobijem poruku da X ne moze da se startuje, a prethodno plavi ekran (like DOS) i zeleni box u sredini gde verovatno pise neke text koji se ne vidi i ispod imam izbor Yes i No (to je sve sto se vidi od text-a), posle dva entera, dobijem obavestenje da pre nego sto prijavim bug pogledam na netu da li imam najnoviji kernel.
Nikako ne uspevam da resim ovo, pa mislim da cu ponovo instalirati RH.
Ono sto bih pitao je, da li neko moze da mi kaze kako da promenim screen refresh rate, kad ponovo instaliram RH??? U System settings/Display (valjda) mogu da menjam rezoluciju i broj boja, ali zavisno od rezolucije refresh rate je ili 50 ili 59 Hz, a slika mi treperi pri tim vrednostima.

 
Odgovor na temu

dexter021
ns

Član broj: 24320
Poruke: 21
*.panline.net

Jabber: dexter021@elitesecurity.org
ICQ: 278941542


Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?27.04.2004. u 23:09 - pre 242 meseci
Pre nego sto reinstaliras sistem probaj ovo: Kucaj kao root u konzolu xf86config i pazljivo odgovaraj na postavljena pitanja,kad to odradis probaj da kucas startx!A za refresh rate , ja sto znam to mozes da podesis i manualno u /etc/x11/XF86Config , barem ja tako radim u slack -u!!
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?27.04.2004. u 23:30 - pre 242 meseci
ja imam mandarke 9.2 i u podesavanjima u kde-u mi ucek stoji generic ili tako onesto, a sva podesavanjaa sam radio uz pomoc fglrxconfig...i radi mi ok...1024.786 na 85Hz....tako da...u stvari nika iz kde-a nisam podesavao grafiku tako da ne znam...
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?28.04.2004. u 04:12 - pre 242 meseci
Nece, nece i nece... :((

Evo saljem kao attachment uz ovaj post poruku od X servera koju dobijem kada pokusam da startujem X. (taj log sam napravio sa "startx &>/startx.log &")

kada pokrenem fglrxconfig, na sva pitanja odgovorim (pokusao sam sve moguce, bar jedno 30 pokusaja), ali nema nikakvih promena!

u /etc/X11 imam:
20.080 XF86Config-4.deprecated
3.246 XF86Config.backup
3.246 XF86Config.old
3.245 XF86Config.uninstall

koji fajl od tih bi trebalo da editujem, ako bi konfigurisao rucno!?

Drajver sa ATI-jevog sitea fglrx-4.3.0-3.7.1.i386.rpm
instaliram sa
rpm -i --force fglrx-4.3.0-3.7.1.i386.rpm
kada pokusam
rpm -e fglrx-4.3.0-3.7.1.i386.rpm
kaze da paket nije instaliran
a odmah zatim
rpm -i fglrx-4.3.0-3.7.1.i386.rpm
kaze da je VEC paket instaliran !!??

Na ATI-jevom siteu kazu da je bitno proveriti verziju XFree86, a prilazu i skrip (Check.sh) pomocu kog se proverava verzija. Sta u terminalu treba da otkucam da bih pokrenuo tu skriptu? (btw. Sta je uopste XFree86??)



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?28.04.2004. u 11:30 - pre 242 meseci
./Check.sh
mada probaj sa drugom verzijom drajvera...
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.co.yu



+10 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?29.04.2004. u 03:53 - pre 242 meseci
Proverio sam i XFfree86 u mojoj linux instalaciji je verzija 4.3.0 , a za tu verziju sam i download-ovao ATI driver koji sve vreme bezuspesno pokusavam da instaliram.
Na koje druge drivere mislis i odakle da ih download-ujem?

HELP & Pozdrav!

 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?29.04.2004. u 08:48 - pre 242 meseci
mislio sam na odgovarajucu verziju drajvera...sad stvarno nemam pojma sta daradis :)
2 puta sam instalirao radeon, i ama bas nikad nije bilo problema...eventualno sam je jednom pogresno konfigurisao, al uspelo je iz drugog puta...
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.com



+10 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?29.04.2004. u 15:25 - pre 242 meseci
Da li bi bio problem da mi posaljes na email "XF86Config" fajl, da vidim kako si konfigurisao?
I jos nesto, zar pod linux os-om nije moguce proizvoljno (60,70,80,85,100,120) menjati screen refresh rate (kao pod Win) , nego ima fixne vrednosti za odredjene rezolucije, i ako moze gde se to menja?
Kada odradim fglrxconfig nece da pokrene X, prijavi gresku i zatim kaze da ce pokusati da se ucita sa VESA driverom (generic) i to odradi (a ponekad ne uspe iz prve ni tako da se ucita (???) )
Prilikom instaliranja ATI drajvera dobijem obavestenje o gresci, ali na kraju instalacije kaze da je uspesno instalirano, nakon fglrxconfig i restarta, X se ne ucitava..

*** Trying to install a precompiled kernel module.
*** WARNING ***
Tailored kernel module for fglrx not present in your system.
You must go to /lib/modules/fglrx/build_mod subdir
and execute './make.sh' to build a fully customed kernel module.
Afterwards go to /lib/modules/fglrx and run './make_install.sh'
in order to install the module into your kernel's module repository.
(see readme.txt for more details.) gde se nalazi ovaj readme.txt

As of now you can still run your XServer in 2D, but hardware acclerated
OpenGL will not work and 2D graphics will lack performance.

failed.
*** Error: no kernel module build environment - please consult readme.

kada pokusam cd /lib/modules/fglrx/build_mod
pa ./make.sh
dobijem access denied


 
Odgovor na temu

crus
Bijelić Neven
Bg

Član broj: 15763
Poruke: 69
*.vdial.verat.net

Sajt: www.transmute.co.yu


Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?01.05.2004. u 21:24 - pre 242 meseci
Citat:

kada pokusam cd /lib/modules/fglrx/build_mod
pa ./make.sh
dobijem access denied

ides ovim redosledom
1. cd /lib/modules/fglrx/build_mod
2. su
- nakon cega ces uneti root pasword
3. ./make.sh

ili bi barem tako trebalo u tom konkretnom slucaju
 
Odgovor na temu

stale85
Stanislav Antic
Student
Sremčica

Član broj: 6670
Poruke: 120
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?03.05.2004. u 16:05 - pre 242 meseci
Trebalo bi sve da ti radi sa drajverima, samo ne znam da li si dobro u toku fglrxconfig-a dobro odgovorio na sva pitanja. Ako imas knjizicu koju si dobio uz monitor uzmi je ili saznaj preko weba koliki je maksimalna H i V frekvencija osvezavanja(nesto kao 30-96kHz, 50-160Hz), pa mozes i to da editujes u /etc/X11/XF86Config-4. Neces za sada moci da buildujes module za 3d podrsku barem ako ne instaliras novi kernel 2.6 (sto podrazumeva i gomilu drugih programa), ili ako ne nadjes patch za svoj kernel, jer ako imas AGP8x agpgart (modul u okviru kernela) ce da ti pravi probleme jer ne prepoznaje u verziji 0.99 ...AGP aperture. I za rekompajliranje ovih modula ce ti trebati i source kernela. Zelim ti vise srece sa podesavanjem a ako ne uspes mozes probati sa Mandrake-om 10 koji mi je sve odma konfigurisao (+3D).
U atachmentu imas moj XF86Config koji je inace za ATI 9200. Pogledaj Monitor Section, tu ces naci HorizSync i VertRefresh, to su opcije koje mozes da podesish.
Ken Thompson has an automobile which he helped design. Unlike most automobiles, it has neither speedometer, nor gas gauge, nor any of the other numerous idiot lights which plague the modern driver. Rather, if the driver makes a mistake, a giant “?” lights up in the center of the dashboard. “The experienced driver,” says Thompson, “will usually know what’s wrong.”
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?03.05.2004. u 17:51 - pre 242 meseci
evo ja sam upravo reinstalirao linux, mandrake 9.2, i 4.3.0 drajvere...sve radi bez problema...
jednom sam pogresio u konf monitra, al posle je proslo sve ok...
sto se tice onog upozorenja sto dobijas, za sad ne obracaj paznju to je samo za 3d...
btw, kako se bre ovde salje attachment?
 
Odgovor na temu

dmn
Nebojša Milić
Minhen

Član broj: 17795
Poruke: 122
*.rcub.bg.ac.yu



+1 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?04.05.2004. u 12:40 - pre 242 meseci
samo mogu da ti pomognem u vezi tog 'access denied' koji dobijash:
dakle treba da udjes u dir gde se nalazi make.sh i kucash 'chmod 755 make.sh'
posto je root owner tog fajla i ima permisije nesto kao 400 ili stagod, uglavnom nemash pravo da ga izvrsis , e pa ovim mu ti menjash permisije i dozvoljavash root-u da izvrshava make.sh i tako...
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu



+4 Profil

icon Re: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?04.05.2004. u 16:32 - pre 242 meseci
evo da se pohvalim, konacno sam uspeo i 3d akleceraciju da ukljucim sa atijem...uputvo za to postoji na atijevom sajti, dakle treba kompalirati fglrx modul, sto je posle prebacoivanja kernela na hdd proteklo bez ikakvih problem, posle restart kde-a i gotovo sve radi kako valja :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako da instaliram drv za ati radeon 9200se pod RH9?

[ Pregleda: 4451 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.