Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista

[es] :: Office :: Excel :: Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista

[ Pregleda: 1947 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nivu

Član broj: 125183
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista09.12.2012. u 00:02 - pre 138 meseci
Pozdrav svim članovima foruma, potrebna mi je pomoć kako da napravim formulu koja će kopirati vrednosti iz Sheet1 u Sheet2 i to:

* Podatke unosim u Sheet1, ćelije A3, A5, A7, A9 i A11, na osnovu čega formula povlači odgovarajuće šifre iz kreirane baze (koju nisam stavljao u ovaj fajl jer je ne bitna) i ispisuje ih u plavo označena polja;
* Takođe unosim u Sheet1 u koloni B neke količine na osnovu kojih mi formula ispisuje vrednosti u redovima 4, 6, 8, 10 i 12 (žuto obojeni).

Moje pitanje jeste da li postoji mogućnost da se u Sheet2 u poljima B3:F20 dobije ispis vrednosti za svaku šifru iz kolone A, u zavisnosti od tipova koji se nalaze u ćelijama B2, C2, D2, E2 i F2? Ove vrednosti se već nalaze na Sheet1 ali horizontalno poređane.

Ja sam vrednosti u poljima B3:F20 koje želim da mi budu pod formulom i da se automatski unose, uneo ručno onako kako bi trebalo da stoji u ovom primeru, da bi bilo koliko-toliko lakše za razumeti.

Pokušavao sam preko funkcija LOOKUP, VLOOKUP i HLOOKUP ali bezuspešno, što ne znači da je nemoguće.

Nadam se da sam vam uspeo u potpunosti objasniti kakvu zapravo formulu želim.

Evo i upload fajla za koji mi treba pomoć: [url=mailto:http://www.sendspace.com/file/hjlxia][/url]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista09.12.2012. u 09:57 - pre 138 meseci
Citat:
nivu: (koju nisam stavljao u ovaj fajl jer je ne bitna) ............
Evo i upload fajla za koji mi treba pomoć: [url=mailto:http://www.sendspace.com/file/hjlxia][/url]
Mislim da griješiš, i te kako je potreban izvor podataka kao i to da se vide formule odakle se što povlači (barem osnovni dio).
File za download si mogao postaviti i ovdje na ES.

btw: mislim da ti je organizacija loša što se tiče organizacije i rasporeda podataka, izbjegavaj preskakanje redova ili ćelija (to je moje mišljenje).
Ako se nitko ne javi probaj koristiti Pivot table. Na prvi pogled teško se snaći i čitati tvoje misli (organizacija, zamisao, što i odakle se što povlači)

Da bi ti netko mogao pomoći trebao bi znati zašto si baš postavio takvu organizaciju i odakle se koji podatak povlači.
pozz
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
*.mts.telekom.rs.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista09.12.2012. u 17:12 - pre 138 meseci
Vidim da si koristio forumlu HLOOKUP ali izgleda da si nešto propustio.

Primer koji si dao se rešava standardnom HLOOKUP formulom.

Zbog jednostavnosti i preglednosti predlažem ti da prvo imenuješ odgovarajuće opsege na Sheet1
Opsegu Sheet1!$D$3:$L$4 dodeliš ime ZS216
Opsegu Sheet1!$D$5:$L$6 dodeliš ime ZS316
itd.

Ako u Sheet2 od B3 pa nadalje upišeš formulu
Code:
=HLOOKUP(A3;ZS216;2;FALSE)

Dobićeš vrednosti koje ti trebaju

Postoje dva problema sa ovom formulom
1 - Formula ne može prosto da se kopira u ostale kolone - ZS216 treba zameniti sa ZS316 itd. Takođe, A treba fiksirati.
2 - Kad se ne nađe odgovarajaća vrednost rezultat je #NA

Ovo su standardni slučajevi za koja postoje gotova rešenja

1- Koristi Indirect funkciju umesto ZS216 - INDIRECT(B$2) - Red 2 je u ovom slučaju potrebno fiksirati zbog kopiranja formule.
2 - Koristi IFERROR funkciju da #NA zameniš sa blankom (ili 0 ili šta ti odgovara). Konačna funkcija je
Code:
=IFERROR(HLOOKUP($A3;INDIRECT(B$2);2;FALSE);"")


U prilogu sam uradio za dve kolone a ti pokušaj i za ostale



[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 09.12.2012. u 20:00 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nivu

Član broj: 125183
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista12.12.2012. u 18:53 - pre 138 meseci
Zahvaljujem vam se na pomoci u vezi sa formulom, problem sam uspeo danas resiti sa HLOOKUP funkciom, bez upotrebe INDIRECT-a.

@Ivek33, zahvljujem se na izdvojenom vremenu kao i na savetma i predlozima. Izvinjavam se ako nisam postavio exel fajl onako kako bi trebalo, nije bilo namerno. Slazem se da su svi detalji bitni kao i to odakle se povlače podaci, ali tabela je sama po sebi komplikovana (bar za mene) pa sam samo želeo da je maksimalno uprostim zbog lakšeg razumevanja, ali na žalost bez velikog uspeha jer je koliko vidim ipak bilo teško za razumeti šta sam zapravo tačno želeo. U svakom slučaju taj problem je uz vašu pomoć u potpunosti rešen.

@Jpeca, takođe veliko hvala na odvojenom vremenu i korisnim idejama. Problem kod tvoje formule
Code:
=IFERROR(HLOOKUP($A3;INDIRECT(B$2);2;FALSE);"")
jeste taj što su u mom slučaju vrednosti u Sheet1, A3:A11 i B3:B11 promenljive (unosim ih u zavisnosti od aparata koji po dnevnom planu proizvodnje idu na liniju toga dana, sutradan, prekosutra... Zapravo, u ćeliji A3 mi ne stoji uvek tip sa oznakom ZS216, kao što ni u ćeliji A5 ne stoji obavezno tip sa oznakom ZS316 itd...
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista12.12.2012. u 20:02 - pre 138 meseci
Citat:
nivu:  Problem kod tvoje formule ........ jeste taj što su u mom slučaju vrednosti u Sheet1, A3:A11 i B3:B11 promenljive (unosim ih u zavisnosti od aparata koji po dnevnom planu proizvodnje idu na liniju toga dana, sutradan, prekosutra... Zapravo, u ćeliji A3 mi ne stoji uvek tip sa oznakom ZS216, kao što ni u ćeliji A5 ne stoji obavezno tip sa oznakom ZS316 itd...

Probaj na Sheetu2 u ćelije (pa vidi rješava li to problem)

B2 postaviti formulu =Sheet1!A3
C2 postaviti formulu =Sheet1!A5

Na ovaj način u tim ćelijama uvijek imaš isti podatak kao i na Sheetu1 bez obzira na promjene u ćelijama A3, A5....
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Formula za refenenciranje vrednosti iz drugog lista

[ Pregleda: 1947 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.