Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konstruiši pravougli trougao ako ne smeš da korisiš sve što znaš!

[es] :: Matematika :: Konstruiši pravougli trougao ako ne smeš da korisiš sve što znaš!

[ Pregleda: 5479 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Konstruiši pravougli trougao ako ne smeš da korisiš sve što znaš!09.02.2004. u 21:57 - pre 244 meseci
Zadatak glasi:

Konstruiši pravougli trougao kome je hipotenuza jednaka 5, a zbir kateta jednak 7.

E sad, to i nije neki problem. Znam kako da ga uradim preko kvadratne jednačine. Dobijem da katete moraju biti 4 i 3, ali problem je to što rešenje ovog zadatka treba mojoj sestri koja je 6. razred, a oni nisu učili kvadratne jednačine, a nisu učili ni pitagorinu teoremu. Ovo je inače zadatak za takmičenje 6. razreda.

Biću zahvalan za svaku pomoć!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Konstruiši pravougli trougao ako ne smeš da korisiš sve što znaš!09.02.2004. u 22:20 - pre 244 meseci
Napisaću ti konstrukciju, a sam dopiši dokaz, jednostavno je:

Neka je dužina duži A'C' jednaka 12. Odredi na njoj tačku A takvu da je AA'=5. Konstruiši polupravu C'o, tako da je <A'C'o=45 stepeni. Konstruiši kružnicu sa centrom u tački A i poluprečnikom 5. Neka je presek te kružnice sa polupravom C'o tačka B. Označimo sa C normalu iz tačke B na duž A'C'. Trougao ABC je traženi trougao.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Konstruiši pravougli trougao ako ne smeš da korisiš sve što znaš!09.02.2004. u 22:46 - pre 244 meseci
E hvala mnogo! Mnogo si mi pomogao (odnosno mojoj sestri). Dokaz nije problem.

Još jednom, hvala!
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Konstruiši pravougli trougao ako ne smeš da korisiš sve što znaš!

[ Pregleda: 5479 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.