Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Secenje kartona na CNC

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Secenje kartona na CNC

[ Pregleda: 21257 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pailhead
Dusan Bosnjak
freelance
Oakland baby, CA

Član broj: 16715
Poruke: 862
212.178.245.*

ICQ: 55993773


+9 Profil

icon Secenje kartona na CNC27.11.2010. u 01:05 - pre 162 meseci
Zanima me koliko bi kostalo i gde bih uopste mogao da se raspitam za secenje kartona. Trebalo bi na panelu od 1m x 1m da isecem jedan krivolinijski element. Ovaj element mi treba umnozen 50ak puta kako bi ga spojio u komad namestaja.


what we want, we must create
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 439
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC03.12.2010. u 03:48 - pre 161 meseci
...hmmm...sve zavisi koliko zelis da das novaca...postoji u BG firma koja pravi alate za sečenje i savijanje kartona, to rade na jako jednostavan način i trebalo bi brzo da to naprave ( za jedan dan)
mada cena secenja na laseru ( e sad da li je pametno to raditi da ga laser ne zapali) ili necem drugom nije bas jeftina...
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC03.12.2010. u 12:54 - pre 161 meseci
Ja imam CNC masinu i uradio bih ti to za dzabe, jer me interesuje kako ce da ispadne.
Ako se ne varam, za ovo si se raspitivao i na dizajn zoni?

Problem je samo sto moja masina ima radni prostor od 740 X 400 mm. Radna ploca je 1.000 X 540 mm.
Mogu radni predmeti duzi od 1.000 mm, pa da se "provlace" kroz masinu, ali ne mogu siri od 540.

Ako uspes nesto da modifikujes u dizajnu, mozemo da probamo.

Ja sam iz Kragujevca.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC14.12.2010. u 21:29 - pre 161 meseci
zanimljiva ideja, ali mi samo nije jasno kako da stegnes karton pri secenju.
Verovatno bi ti jeftinija varijanta bila da uradis alat za rol stancu i da ti to neko izstanca za sat vremena, obzirom da uzimaju oko 5E za metar obrade na CNC (ako imas srece)
Moja je masina 750x1100, ali je otvorena pa je mogu setati preko vodjica. Ako nadjem vremena mozda bih mogao da ti uradim jedan komad, al za 50 nemam vremena
pozzzz
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC15.12.2010. u 12:30 - pre 161 meseci
Ako uspevas da naplatis 5 evra po metru, svaka ti cast!
To znaci da ako radis samo frontove za kuhinje, mozes da imas solidnu platu uz rad od jednog sata dnevno.
Frontovi za jednu kuhinju mogu da se urade za 1 sat.
50-60 evra po kuhinji X 20 radnih dana = 1.000 evra.

Kod ovog secenja kartona, problem je samo postaviti granicnike za prvi deo. To je negde oko 10 minuta. Svaki sledeci moze da se sece za minut-dva.
Svih 50 kartona mogu da se iseku za 1 sat.

@Entoni
Postavi slike masine. Nije mi bas jasno sta znaci da masinu mozes da setas preko vodjica.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC15.12.2010. u 19:04 - pre 161 meseci
Da sam hteo da radim frontove za kuhinju napravio bih jednostavnu kopirku 2.5D. Ne radim fontove za kuhinju :-)
Ja ti kazem koliko su uzeli mom gazdi za secenje iverice od koje su pravili pano za sajam, a mnogo ili ne ne ulazim u to.
Kako mislis da postavis granicnike ako ti ostaje unutrasnja kontura ????
otvorena ili prozor masina, nema vreteno za X osu po sredini nego sa strane, tako da je sredina masine slobodna. Mozes staviti i plazmu i gasno secenje ili sta vec hoces da radis sa njom.
Slike na zalost nemam, slikacu neki dan kada odem da nesto stavim da radi, a evo ti model iz SolidWorksa, cisto da znas sta su "prozor masine" :-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC16.12.2010. u 12:52 - pre 161 meseci
Zasto kopirku za 2.5D? Ako mozes da naplatis 5€/m, isplati ti se da koristis i obradni centar.
A sto se cene tice, nije mnogo, cim je platio.

Ako isecas unutrasnju konturu, ostavljas "mostove". Npr., na svakih 200-300 mm ostavis neisecen deo konture da bi drzao deo na svom mestu do kraja isecanja. Posle te mostove rucno iseces.
http://www.artcaminsignia.com/toolbox/man_profile_bridging.htm

Evo kako izgleda znak sa mostovima u medijapanu:



Trebalo je da napises da je masina u obliku rama, znao bih o cemu se radi. Posto je pisalo da se seta preko vodjica, nije mi bilo najjasnije.

Takve masine pravi jedan ovde u KG:
http://www.cncmasine.com/joomla/

Zanimljivo koncipirana masina. Kad budes imao vremena, stavi slike.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC16.12.2010. u 20:15 - pre 161 meseci
druze, dal si ti radio nekad sa kartonom, kada planiras na kartonu da ostavljas mostove!?!.
Jedino da ga stavis u sendvic sa dva medijapana pa da onda isecas sa tim mostovima :-)
Jel vi svi po KG koristite ove slep kable - kao da napajate Trepcu :-) Nesto ne preferiram ove masine sa sinhronim prenosom
pozzz
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC17.12.2010. u 13:21 - pre 161 meseci
"Druze", u cemu je problem sa mostovima!? Da se ostavi jedan neisecen deo?

Da, mi svi u KG koristimo ovakve kablove, jer mora da prodju kablovi za Trepcu.
Zanimljivo da na onoj slicici koju si poslao, stoje isti takvi kablovi.

Daj da vidimo tu tvoju masinu, cudo od tehnike.

Ne "preferiras" masine sa sinhronim prenosom, a na slici koju si stavio je bas takav prenos!?
Jedino gluplje resenje bi bilo da svaku od spingli pokrece poseban motor, al' me od takvog strucnjaka ne bi iznenadilo.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC17.12.2010. u 17:39 - pre 161 meseci
ha, ne znam sto se ljutis odmah. Mora da si neki mnogo nervozan covek :-)
Most na kartonu je obicno veoma jak. Samo u koliko koristis 9-slojni sitan val.
Sto se tice velicine kablova, na mojoj masini je Igusov, unutrasnji presek 25x15 mm, kupljen na sajmu u Plovdivu za 14 eura po metru. Samo su mi dosta veliki tvoji slep kablovi. Nista lose nisam mislio.
Sto se tice sinhro prenosa, moras to razlikovati od kaisnog prenosa, poslacu ti na PP pdf stranicu "caravali"-ja ili odi na njihov site pa vidi sta je sinhro prenos. to je ono kada nemas "spinglu' :-)
Sto se tice pokretanja navojnih vretena (valjda je to sto Vi zovete spingla), ostavio sam i mogucnost da se stave dva motora. I u upravljackoj kutiji sam stavio mesto za jos jedan driver. Na dosta nemackih site-ova sam nasao da je bolje staviti dva motora, ako malo istrazis nacices par odlicnih Nemackih firmi koje ovo rade, a imas i objasnjenje zasto i kako (Die beiden Motoren der X-Achse werden dabei einfach parallel angeschlossen. Die Schrittmotoren haben siond Getriebmotoren mit vier Anschlussdrähten. Antrieb - 4 Schrittmotoren / 2 auf X-Achse für gleichmässige Kraftverteilung / Kein störender Riemen vehindert das Bearbeiten langer Bauteile !!!). Ovo je samo prva recenica. Doduse ima i dosta onoh koji ne zagovaraju ovakav stav
Steta da takav strucnjak ne posavetuje nemacke inzinjere, pusticu ti mail mail pa im posalji kako se konstruise :-)

"Jedino gluplje resenje bi bilo da svaku od spingli pokrece poseban motor, al' me od takvog strucnjaka ne bi iznenadilo"
Poslao sam ovo zapazanje jednom poznaniku koj igrom slucaj radi u "CNC-Step" u Gerdenu. Sebe ne naziva strucnjakom, ali pravi zanimljive cnc masinice. Javicu ti sta je odgovorio na tvoje strucne savete
Evo ti link, nemacka firma, cnc masina, 2 motora za X osu. Kakve neznalice, mogli su od pojedinih forumasa cuti da je to glupo resenje :-) Jel hoces i da ti pustim njihov site :-)

http://www.youtube.com/watch?v...AY&feature=player_embedded

e, moj zemljace, ......
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC20.12.2010. u 11:44 - pre 161 meseci
Pogledao sam malo tvoj profil i vidim da ti je ovakvo ponasanje manir. Upadas na diskusije i pametujes, a skoro nikad ne das neki koristan savet. Ovde si slicno nastupio, ali sam mislio da je slucajno tako ispalo.
I dalje stojim iza toga da je cetvrti motor nepotreban kod ovakvog tipa masina. Konkretno, na onom snimku sa youtube-a, koja je korist od cetvrtog motora?
Ako vec stavljas 4 motora i radis drajver za 4 motora, zar nije bolje to iskoristiti da se dobije 4-osna masina?
Pusti ti Nemce. Ja ne patim od tih kompleksa: "Nemacka medEcina je najbolja".
Ajde ti iz svoje pameti objasni cemu sluzi taj 4-motor. Ja znam zasto to nije racionalno i kako bi se to bolje iskoristilo.

Energetske (slep) kablove imas kod Lagertona po ceni od 10 evra/metru. Em su veci, em jeftiniji.

Ako nemas nista korisno da doprineses diskusiji (secenje kartona), pusti mene i moje neznanje na miru. Ja znam sta znam, a sta ne znam.
Savete koje dajem i pomoc koju sam ponudio su iz prvog lica: ako moze da se modifikuje dizajn, ja cu da isecem te kartone.
Jedino sto si ti ponudio je da covek zapuca iz BG u Krusevac, da bi mu ti isekao 1 (jedan) karton!?

P.S.
Da li je na slici (konacno!) tvoja masina?
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC20.12.2010. u 18:45 - pre 161 meseci
Ha druze.
Nesto si mi se smirio. Manje pametujes, bice jos od tebe nesto.
Ajd da pustim tvoje znanje na miru, zasto prosto ne uzmes jedan karton od kutije i iseces kako si zamislio pa nas demantuj.
Ovo ti govorim iz iskustva jel sam napravio par rol stanci za isecanje kartonskih kutija kao i par masina za kasiranje kartona, masina za bigovanje reklamnih kesa itd.
ti se odmah uhvati sa resenjima a nisi ni pitao koliko je sloja karton, koliko je sloja krupan val, koliko sitan val, da li je kasiran, koja gramaza papira ide ....
vidi se da pristupanju problema pristupas povrsno, da ne posavetujes pre toga nikoga, ne procitas par siteova i diskusija, .... sto se odrazava na tvoje konstrukcija i razmisljanje
pozdrav
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC21.12.2010. u 11:30 - pre 161 meseci
"Druze", mislio sam da si razumeo sta znace znaci navoda. Ja i ti nismo drugovi, pa bi mogao da prestanes da me tako oslovljavas.
Ja sam smiren, mogu da me uznemire ljudi sa kojima sam blizak i do cijeg mi je misljenja stalo. Nikako anonimci na forumu.

Ja sam ponudio da isecem ne jedan, nego svih 50, al' da se dizajn malo prilagodi, zbog dimenzija masine. Kako bih to uradio je moja stvar.

Posto i dalje ne odgovaras na konkretna pitanja, evo tebi par odgovora od mene:
U mom prvom javljanju na ovoj temi, pailhead-u sam rekao da sam prepoznao slicno pitanje sa dizajzone (i istog user-a):
http://www.dizajnzona.com/foru...ex.php?showtopic=80121&hl=
Tako da sam pre pisanja odgovora znao sta on pokusava da napravi:


Naravno, posto ti pazljivo pratis temu, nisi povrsan, citas diskusije i raspitujes se, ovo ti je promaklo.

Kad ti ne bude tesko, objasni zasto je bolje utrositi cetvrti motor, dodatnu elektroniku, spinglu i navrtku za masinu koja bi radila i bez toga.

Da li postoji razlog sto ne dajes sliku svoje masine? Masinu koju sam ja napravio sam pokazao, kao i jedan od radova koji su izvedeni na njoj.
 
Odgovor na temu

Entoni
Ks

Član broj: 37263
Poruke: 172
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC21.12.2010. u 23:44 - pre 161 meseci
Druze, vidim da si resio da unapredis dizajn svojih masina, pa se izokola raspitujes :-)
Kao sto rekoh, slikacu naki dan masinu pa cu postaviti slikice. ne brigaj
A odgovor na pitanje za 4 motor i driver cu ti dati kada mi kazes sta si po struci, da bih znao sa kog nivoa masinskih elemenat da krenem da ti objasnjavam. u medjuvremenu se podseti mas elemanata, momenta na pogonskom i na gonjenom rukavcu.
Ako si raspolozen da se prosetas do KS-a, pa mozes videti masinu uzivo ;-)
 
Odgovor na temu

cyberm

Član broj: 37993
Poruke: 146
*.unic.kg.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC22.12.2010. u 11:36 - pre 161 meseci
"Druze", poboljsanja na svoje masine dodajem na osnovu sopstvenog razmisljanja. Svakodnevno pratim vise foruma koji se bave CNC-om, tako da imam prilicno dobar uvid sta je novo i inovativno u ovoj kategoriji masina.
Ne pravim izmene samo zato sto "Nemci tako rade".
Volim da setam, ali ne bih bas mogao da setam od Kragujevca do Krusevca. Ako nekad poslom budem u Krusevcu, javicu ti se.

Po struci sam diplomirani masinski inzenjer, tako da mozes slobodno da raspalis po strucnim terminima.

Zanimljivo je da ti samo potezes pitanje za pitanjem, a nikako da se vratis malo, pa odgovoris na ona pitanja koja vec cekaju.

Evo jednog: Sta kaze tvoja ekspertiza za ovaj karton na slici? Koje alate koristiti, koje rezime obrade, koji SHP?

 
Odgovor na temu

mgak
Gak Zoran
masinogradnja
Novi Sad

Član broj: 161861
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: mgak@open.telekom.rs
Sajt: www.m-gak.net


Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC23.12.2010. u 19:29 - pre 161 meseci
Pozdrav ljudi.
Nije moje da se mesam i da pametujem ali mogu da primeetim da mi ovim prepucavanjem nismo pomogli coveku da resi problem niti smo saznali ko je pametniji ,strucniji.... a na ovom forumu nam je prva stvar da pomognemo jedno drugom a ne da se posvadjamo i izvredjamo...molim vas spustite loptu i nekim normalnim i tolerantnim razgovorom pomozimo jedno drugima.
15 godina sam u kartonazi i iza sebe imam napravljeno preko 50 masina za secenje kartona kao i na hiljade alata za secenje kartona. Pre par godina ,bas iz razloga izrade alata usao sam i u CNC-masine i dosao sam do neke cifre od petnestak cnc-masina. znaci imam neko skromno iskustvo na ovu temu.
Postoje specijalne CNC-masine za izradu pojedinacnih uzoraka u kartonskoj ambalazi i radi na sistemu katera ,takve dve masine postoje u Novom Sadu to je resenje ako je ta mala serija sad i nikad vise , drugo resenje je da se napravi alat i isece na rolstancni, taj alat kosta oko 10evra meter stanc linije .Znaci izmeris po liniji secenja koliko je to i imas cenu alata koji ostaje u tvom vlasnistvu za neki drugi put,neku novu seriju.

dodao bi jos jedan komentar na dva motora po Y-osi
takve stvari sam video da se rade kod masina gde se zahtevaju brza kretanja a na masivnim mostovima , recimo kod plasmi i lasera velikih da se nebi opterecivali centralni penosnici inertivnim silama, dolazi do naglih promena pravca i prenosi izmedju dve pogonske strane trpe opterecenja,deformacije i cesta ostecenja.Pozdrav iz Novog Sada, uvek na raspolaganju ako mogu pomoci sa svoim skromnim saznanjim.
 
Odgovor na temu

boxon23
Slobodan Pajic
Elektrotehnicar elektronike
Beograd

Član broj: 219940
Poruke: 33
*.mediaworksit.net.



+1 Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC08.01.2011. u 12:48 - pre 160 meseci
Pozdrav svima...samo bih hteo da dam mali predlog ako ne gresim-sto se tice secenja tog kartona.Mozda bih bilo lakse da se naslazu ti kartoni jedan preko drugog . I onda da se iseku fakticki 4-5 tabli odjednom,mozda ce biti sve to cvrsce i ako se upotrebi duplo ljepljiva traka naravno....Nisam imao iskustva sa kartonom ali ovo je moje misljenje kako bi moglo to da se brze i lakse uradi---pozdrav....
 
Odgovor na temu

momac2bgd
Momcilo Sikic
Beograd

Član broj: 103159
Poruke: 1
*.dpc.rs.



Profil

icon Re: Secenje kartona na CNC15.07.2013. u 09:39 - pre 129 meseci
Mozda je proslo puno vremena ali ukoliko nekome jos uvek treba secenje kartona, postoji firma u Beogradu koja ima masinu Kongsberg koja sluzi bas tome, radi na principu cnc-a ali je koriste samo za karton. Firma se zove DPC tj. Digital printing center, mozda oni mogu da vam pomognu...

Moma
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Secenje kartona na CNC

[ Pregleda: 21257 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.