Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109991 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.09.2014. u 15:12 - pre 117 meseci
@za sve

Iz licnog iskustva znam, da vecina CH nema pojma sta treba da bi zaposlili nekog izvan EU ili nekog iz novih clanica EU, i da kad dodju do te informacije oni odbijaju kandidate. Firme koje nisu velike i koje nemaju svoje HR sluzbe koje se time bave, primaju dosta bewerbunga / CV i tu ima zanimljivih kandidata, koje mozda i kontaktiraju ali kad dodje pitanje papira, onda nastaje problem.

Moja supruga je u zadnjih mesec dana dobila preko 100 Bewerbung-a ili CV na mail iz EX-YU, jer njena firma ima otvorena radna mesta. Juce ju je sef pitao zasto su "skoro" svi zavrsili u "korpi", kad mu je objasnila da oni nemaju papire i koja je procedura za pravljenje papira tim ljudima, on je pitao da li moze IT da stavi filter na mail da nebi primala mailove iz EX-YU. Pored pitanja koje je imao da li ona zna nekog od tih ljudi posto cu uglavnom iz EX-YU i imaju prezimena na VIC/IC kao i ona i njenog odgovora da ne zna nikog, on je samo prokomentarisao da su onda jako inteligentni kad salju njoj mail i pored toga sto je mail za konkurs sasvim drugaciji od njenog.

Naravno ovo ne treba nikog da obeshrabri, ali je bitno da imate i tu informaciju, da oni neznaju kako funkcionise da regulativa oko slobodnog kretanja radne snage izmedju EU i CH. Da njima nije bas najjasnije da je od bivse JUGOSLAVIJE, sada nastalo SRBIJA, BOSNA, HRVATSKA, SLOVENIJA, MAKEDONIJA, KOSOVO i da npr. Slovenci imaju veca prava od HRVATA, a oni zajedno veca prava od ostalih i da SRBA ima i u BOSNI i u HRVATSKOJ itd, zaboravio sam MONTENEGRO.
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.09.2014. u 17:48 - pre 117 meseci
Nemaju 300eura za kurs nemackog, a hoce u CH gde unapred treba dati oko 6000chf za stan samo..plus osiguranja..lele lele
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.76-83.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku10.09.2014. u 18:17 - pre 117 meseci
Citat:
Igra_Kolo:
Ako se ovo odnosi na mene, zelela bih da kazem da sam potrosila otprilika ceo dan citajuci sta ljudi pisu. I najvise su to bila neka svadjanja i odgovori koji nisu konkretni vec tipa MOZE SVE, TREBA SRECE, TESKO JE i slicno. I zato ne znam cemu tako negativan stav? Ako je potrebno da postavim jos konkretnija pitanja nije problem, ali potrebni su mi i konkretni odgovori. Ne kazem da ih ljudi ovde imaju, ali vredi pokusati sve.
Lepo sam pitala da li neko ima ideju kako da nadjemo taj prvi posao i dodjemo do radne dozvole? Trazili smo preko interneta po onim sajtovima, ali tamo nismo imali srece jer smo zemlja treceg sveta. Mislim ukoliko je neko raspolozen da pomogne sa odgovorom ili da me uputi na bilo sta ja sam veoma zainteresovana i da procitam i da odgovorim.


Pozdrav.

Ja sam potrosio oko nedelju dana da procitam sve sto ljudi pisu, od pocetka teme do poslednjeg posta, i to pre par godina. Tacno je da ima dosta prepucavanja i nerazumevanja, ali i jako puno ponavljanja. Na svakih 20-30 postova se neko javi i postavi pitanje kako da dodje ili nesto slicno na sta je vec vise puta odgovoreno.
Morate da razumete da ne postoji decidan i jednoznacan odgovor. Postoje samo razlicita iskustva i informacije koje moyete da upotrebite.
Znajte da jako puno ljudi zeli da dodje ovde, da je ovde vec jako puno stranaca i da su na neki nacin vec prebukirani.
Razmislite, zasto bi neko bas vas izabrao iz cele palete onih koji se nude.
Isto tako, sastavite listu uslova koje ispunjavate. Neko ima neke posebne vestine koje se ovde traze, neko ima rodjaka, neko EU pasos, neko partnera preko kog moze da dodje do papira, neko upise neku skolu ovde. Kad vidite sta ispunjavate, pogledajte da li je to dovoljno i sta vam jos fali, da li moyete i to da ispunite.
Meni je ovde najvie pomogao Elmagico, ali ne odgovorima na moja konkretna pitanja, vec nekim uopstenim informacijama koje sam iskoristio dok sam dolazio. Cak se desilo da sam ga konkretno pitao za neke stvari, on mi je konkretno odgovorio, ali mi bas te informacije nisu bile ni od kakve koristi. Jednostavno, komentari kako sta ovde funkcioniše, kakav je postupak u odredjenom slucaju, neka ogranicenja,... to mi je pomoglo i ja mu se veoma zahvaljujem. I ne samo njemu, zahvaljujem se svima koji su doprineli ovom forumu, bez obzira da li su njihovi postovi u mom slucaju bili korisni ili ne.
Ne moze niko da ti da konkretne odgovore, ma koliko ti ocajnicki trebali. Moye samo da te uputi.
Na primer, da ti da listu sajtova za zaposljavanje: sajtove sa oglasima, sajtove agencija za zaposljavanje,... To mozes vec da nadjes na temi. Ne moye niko da ti kaze da se javis na ovaj ili onaj oglas, taj posao ces da dobijes. Ne moze da ti kaze da se javis toj osobi, ona ce ti srediti vizu bez obzira na uslove koje ispunjavas.
Jos nesto, sto se tice agencija za zaposljavanje, one ne nalaze posao onima koji se prijave na njih. Oni nalaze radnike za poslodavca. Dakle, oni ne uzmu vas dosije i onda traze posao koji bi vama odgovarao, vec uzmu oglas i onda izaberu medju prijavljenim kandidatima nekoliko onih koji navise odgovaraju. Zato moze da se desi da vas ne prijave ni na jedan oglas, zato sto uvek ima onih koji vise odgovaraju, pa makar to bilo i "samo" posedovanje drzavljanstva, radne vize ili EU pasosa.
U razgovoru sa nekim svajcarcima sam od njih cuo da se jako protive dolasku ljudi sa strane (nisu to krili od mene, iako sam i ja jedan od tih sa strane) zato sto to obara dnevnice, poskupljuje stanarine i nekretnine, stvara im konkurenciju. I ljudi u HR sluzbama su uglavnom svajcarci ili oni koji su vec dosli i sad se osecaju ugrozenim. Imajte to na umu, i oni zele da izbegnu da dovode ljude koji nisu odavde. Uz to, pitanje je kako ce se taj sa strane snaci, od smestaja, prevoda vozacke dozvole, raznih papire, nostrifikacije, jezika, radne i licne kulture,... A i intervju telefonom i oci u oci se veoma razlikuje.
Ja sam konkurisao na mnogo mesta i vise puta sam ulazio u uzi izbor, ali je na kraju bilo presudno znanje nemackog, cak i switz nemacog. Sad sam ovde, ali sam dosao naokolo, ne preko svoje struke, ne preko diplome, vec kao obican radnik, ne za platu za koju bi ovaj posao radio prosecan svajcarac i ne u mesto u koje sam zeleo.
Zato, postavljajte pitanja tipa kako izabrati zdravstveno osiguranje, koji je sjt specijalizovan za IT, koje diplome se traze (ITIL, MCTS,...), kako se nalazi stan, sta su prednosti WG stanovanja,... ali prvo proverite da li je vec odgovoreno na to.
A za nalazenje posla, odgovor je: konkursi, konkursi, konkursi, a za povecanje sanci ucenje nemackog i strucnost u nekoj oblasti, pa uz puno srece...

Sve najbolje vam zelim.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 06:51 - pre 117 meseci
Citat:
zlocesti_bn:
Nemaju 300eura za kurs nemackog, a hoce u CH gde unapred treba dati oko 6000chf za stan samo..plus osiguranja..lele lele



Ljudi koje ja znam da su otisli,imali su obezbedjen posao i smestaj,tako da ne znam cemu se cudite.Svi koje znam imali su posao i smestaj a tamo ucili jezik,cak su neki imali i hranu preko firme za koju rade.Pricam za gradjevinske firme.Tako da muskarac koji ode sam bez porodice za pocetak deli smestaj sa jos nekim.Ne vidim u cemu je toliki problem.A jezik su svi tamo naucili niko ovde nije placao skole jezika nego kad su otisli ucili su
 
Odgovor na temu

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 08:24 - pre 117 meseci
Ako je sve tako idilicno stvarno mi nije jasno sta zelite da dobijete na ovom forumu.
 
Odgovor na temu

zetaxx018

Član broj: 311330
Poruke: 149
94.228.229.*



+36 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 10:26 - pre 117 meseci
Citat:
VLATKA1: Ljudi koje ja znam da su otisli,imali su obezbedjen posao i smestaj,tako da ne znam cemu se cudite.Svi koje znam imali su posao i smestaj a tamo ucili jezik,cak su neki imali i hranu preko firme za koju rade.Pricam za gradjevinske firme.Tako da muskarac koji ode sam bez porodice za pocetak deli smestaj sa jos nekim.Ne vidim u cemu je toliki problem.A jezik su svi tamo naucili niko ovde nije placao skole jezika nego kad su otisli ucili su


Ima toga.. Moj rodjak otisao tako.. Ali to je bila nasa firma koja ih je poslala tamo na 6 meseci. Nije im bio potreban jezik, i posle su se vratili kucama.
Ili si mozda slusala price onih koji su se odselili 90-tih pa su im i vozacke priznali.. Promenila se vremena.

@Igra_Kolo
Mislim da je tvoja prica " zelela bih da zivim u Cirihu" pomalo bajkovita. Nisi u poziciji da biras mesta gde ces da radis. Bices srecna ako uspes i u Cesku da odes... vrlo brzo ces shvatiti da je sve to komplikovanije nego sto mislis.. Naravno ne znaci da ne treba pokusavati u CH samo treba biti realan.

[Ovu poruku je menjao zetaxx018 dana 11.09.2014. u 12:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Igra_Kolo
Banka

Član broj: 325044
Poruke: 15



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 11:45 - pre 117 meseci
Pa znas kako to sto nisam nastupila sa pricom, mi smo jadni, ne znamo nista, radicemo bila sta, spavacemo na ulici, udacu se za bilo koga, bicu u podrumu na crno, ne znaci da je moja prica bajkovita. Daleko je od toga. Svaka cast svima onima koji su nastupili sa takvom pricom, nemam nista protiv, ali isto tako ako neko ne krene odmah tako ne znaci da zivi u oblacima. Iako smo mladi jako puno radimo, ucimo i usavrsavamo se sve vreme i sve to u nadi i zelji da nam bude bolje. Apsolutno mi nije jedini cilj u zivotu da napustim Srbiju po svaku cenu pa makar otisla i u Cesku (uz svo duzno postovanje onih koji su tamo).A zasto sam spomenula bas CH su moji privatni razlozi.
Zelim da uputim jedno veliko HVALA elmagico-u i SunnyBoy-u na jako kvalitetnim i opsirnim odgovorima. I kako kaze SunnyBoy dosta me je njihova i opsta prica usmerila i dala nove ideje. Nastavljam i dalje da citam, trazim i pokusavam.
Da li neko mozda zna da li mogu da pomognu preporuke firmi u kojima smo radili ovde ili to njima ne znaci nista?

[Ovu poruku je menjao Igra_Kolo dana 11.09.2014. u 13:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:11 - pre 117 meseci
Evo nasli smo preko oglasa coveka koji ima firmu vani.Nisam nasla na forumu Belgiju.Kaze da je firma sa sedistem u Belgiji na granici sa Holandijom.Radi se po celoj Belgiji,posao za muza.Placen bi bio po satu 8-10eur,hranu sam placa,a smestaj mesecno 200-250 eur.Prijava boravka,papiri sve se zavrsava samo se ceka licna karta nekoliko dana.Isplata je na svake dve nedelje,s tim da jednu zaradu od dve nedelje drze kod sebe radi sigurnosti da ljudi ne pobegnu,a u slucaju raskida ili zavrsetka saradnje i to se isplacuje.Ne znam kako to zvuci,i ta cifra i sve to da li je prevara nije li,ne znam.Troskove puta snosi moj muz sam.Ne znam razmisljamo da li pristati na ovu varijantu ili ne
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:22 - pre 117 meseci
Citat:
VLATKA1:
Citat:
zlocesti_bn:
Nemaju 300eura za kurs nemackog, a hoce u CH gde unapred treba dati oko 6000chf za stan samo..plus osiguranja..lele lele



Ljudi koje ja znam da su otisli,imali su obezbedjen posao i smestaj,tako da ne znam cemu se cudite.Svi koje znam imali su posao i smestaj a tamo ucili jezik,cak su neki imali i hranu preko firme za koju rade.Pricam za gradjevinske firme.Tako da muskarac koji ode sam bez porodice za pocetak deli smestaj sa jos nekim.Ne vidim u cemu je toliki problem.A jezik su svi tamo naucili niko ovde nije placao skole jezika nego kad su otisli ucili su


Nemoj samo da na kraju bude da su im smestaj i posao i ishrana bili uracunati u platu, pa da ih posalju nazad bez prebijenog franka. Posto je bilo i takvih slucajeva, dovodili nase ljude i obezbedili im smestaj, hranu, posao, oni radili po 3-6 meseci na gradilistu, i na kraju im rekli da mogu da se vrate kuci, jer je kao posao propao (u najboljem slucaju) i da nisu dobili pare tj kao da je njih neko zaajebao. A bilo je i slucajeva da su ih stavljali autobus da vide familiju i da ih nikad vise nisu zvali. Kao i prijavljivanje i hapsenja po gradjevinama.
 
Odgovor na temu

mirchekrompirche

Član broj: 325014
Poruke: 3
87.116.141.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:25 - pre 117 meseci
ovaj zlocesti_bn je teška iskompleksirana budala. Pitam se gde i šta radi kad stigne da svakog omalovaži i da svakom pametuje, a verujem da dve blage veze o životu nema.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:25 - pre 117 meseci
Citat:
Igra_Kolo:
Pa znas kako to sto nisam nastupila sa pricom, mi smo jadni, ne znamo nista, radicemo bila sta, spavacemo na ulici, udacu se za bilo koga, bicu u podrumu na crno, ne znaci da je moja prica bajkovita. Daleko je od toga. Svaka cast svima onima koji su nastupili sa takvom pricom, nemam nista protiv, ali isto tako ako neko ne krene odmah tako ne znaci da zivi u oblacima. Iako smo mladi jako puno radimo, ucimo i usavrsavamo se sve vreme i sve to u nadi i zelji da nam bude bolje. Apsolutno mi nije jedini cilj u zivotu da napustim Srbiju po svaku cenu pa makar otisla i u Cesku (uz svo duzno postovanje onih koji su tamo).A zasto sam spomenula bas CH su moji privatni razlozi.
Zelim da uputim jedno veliko HVALA elmagico-u i SunnyBoy-u na jako kvalitetnim i opsirnim odgovorima. I kako kaze SunnyBoy dosta me je njihova i opsta prica usmerila i dala nove ideje. Nastavljam i dalje da citam, trazim i pokusavam.
Da li neko mozda zna da li mogu da pomognu preporuke firmi u kojima smo radili ovde ili to njima ne znaci nista?

[Ovu poruku je menjao Igra_Kolo dana 11.09.2014. u 13:03 GMT+1]



Preporuke firmi u kojima ste radili mogu ali i nemoraju da budu "priznate". Pogotovo u IT, jer mreze i sistemi koji se koriste u Srb i u CH, nemaju veze jedni sa drugim, mislim na tehnickom nivou, drugo je programiranje (sto je kao zanat)
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:30 - pre 117 meseci
Citat:
VLATKA1:
Evo nasli smo preko oglasa coveka koji ima firmu vani.Nisam nasla na forumu Belgiju.Kaze da je firma sa sedistem u Belgiji na granici sa Holandijom.Radi se po celoj Belgiji,posao za muza.Placen bi bio po satu 8-10eur,hranu sam placa,a smestaj mesecno 200-250 eur.Prijava boravka,papiri sve se zavrsava samo se ceka licna karta nekoliko dana.Isplata je na svake dve nedelje,s tim da jednu zaradu od dve nedelje drze kod sebe radi sigurnosti da ljudi ne pobegnu,a u slucaju raskida ili zavrsetka saradnje i to se isplacuje.Ne znam kako to zvuci,i ta cifra i sve to da li je prevara nije li,ne znam.Troskove puta snosi moj muz sam.Ne znam razmisljamo da li pristati na ovu varijantu ili ne


Da li ti citas sta pises, ili samo pises bez razmisljanja, da li si ti svesna sta si napisala, da neko uslovljava radnika time sto mu ne isplacuje platu da on ostane i radi kod njega. Da li ti znas kakav je ovo prekrsaj. Sto bi neko pobegao sa posla ako je prihvatio sve uslove koji su mu ponudjeni ako ih se poslodavac pridrzava. To ti je neka prevara, ima da ih puste da rade 15 sati dnevno da spavaju u radnickim stanovima, da nekoristim grublju rec kontenjerima i na kraju ce da ih popale za pare.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:31 - pre 117 meseci
Citat:
mirchekrompirche:
ovaj zlocesti_bn je teška iskompleksirana budala. Pitam se gde i šta radi kad stigne da svakog omalovaži i da svakom pametuje, a verujem da dve blage veze o životu nema.



Evo novog sofera Mikija????
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:34 - pre 117 meseci
Ne znam kako sta funkcionise tamo zato i pitam kako vama deluje sve ovo.Meni je jako cudno zasto dve nedelje zarade navodno se ne isplacuje,kakva je to garancija jeste cudno
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:35 - pre 117 meseci
@Vlatka

Ja ne znam koliko godina vi imate i koliko iskustva, ali samo da vas upozorim na vreme, na vasu lakovernost u postenje ljudi.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:38 - pre 117 meseci
Citat:
VLATKA1:
Ne znam kako sta funkcionise tamo zato i pitam kako vama deluje sve ovo.Meni je jako cudno zasto dve nedelje zarade navodno se ne isplacuje,kakva je to garancija jeste cudno


Svaki posao u inostranstvu u koji nisu ukljuceni ambasada, konzulat ili neka druga drzavna institucija je nelegalan. Kakve bre licne karte, kakvi bakraci, ko moze nekom da napravi licnu kartu za posao na crno. Da li vi shvatate da svaki posao koji se radi na "zapadu" mora da bude prijavljen, da radnik mora da plati razna osiguranja, da mora da plati porez, da mora da plati penzisko i sve druge obaveze koje ima prema drzavi. Trajao taj posao 1 dan ili dozivotno.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:39 - pre 117 meseci
Ma imamo dovoljno godina i muz i ja on 36 ja 33....da li je moguce da se i tamo prevare desavaju a dosta ljudi bas ovde pise da je naslo posao preko oglasa u inostranstvu.Ali da je ovo cudno oko isplate za dve nedelje cudno je.Ne znam stvarno sta da mislim i sta da kazem
 
Odgovor na temu

Igra_Kolo
Banka

Član broj: 325044
Poruke: 15



+2 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:40 - pre 117 meseci
Da, da, elmagico, potpuno si upravu za ovo sa IT-ijem. Velika je razlika ovde i tamo na tom tehnickom nivou. Sto se tice programiranja verujem da tu nemamo sansi jer pretpostavljam da su njima potrebni samo iskusni programeri sa visegodisnjim iskustvom, a mi smo tako reci pocetnici u toj oblasti. Da li sam upravu?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 12:55 - pre 117 meseci
@Igra_kolo

Da li su im potrebni iskusni ili pocetnici? Potrebni su i jedni i drugi. Najbolje bi bilo pocetnik sa odlicnim znanjem, koga bi placali manje od nekog sa 10+ godina iskustva a koji bi mogao da odradi isti ili skoro isti posao kao ovaj sa 10+.

Znas u CH kazu da je IT trosak a ne profit. Ali oni pokusavaju da od njega naprave i profit.
 
Odgovor na temu

VLATKA1
beograd,srbija

Član broj: 278510
Poruke: 54
93.187.247.*



+17 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku11.09.2014. u 13:10 - pre 117 meseci
Evo kopiram mail tog coveka da viditie:


Verovatno nisi razumeo, kod nas stoje prve dve nedelje zarade . Radi toga sto ljudi se neobavezno ponasaju prema alatu , stanu u kome borave i slicno. Primer : zamisli Da kod nas radis vec 3 meseca, znaci dve nedelje stoje kao depozit kod nas a ostalih 10 nedelja ti je isplaceno.
Nije da mi uzimamo svakog meseca po dve nedelje. Imalo je slucajeva Da ljudi odjednom nazovu i kao mi idelogie kuci i prijatno. Zbog takvih stvari drzimo taj depozit ali na kraju saradnje akoje sve bilo korektno se isplacuju te dve nedelje.

Nadam se Da ti je sada malo jasmije .

Sto se tice papirologije sve se na licu mesta zavrsava, treba ti samo hrvatska licna karta cak i pasos nije potreban.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1109991 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.