Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702103 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Grada22
Pancevo

Grada22
Član broj: 240740
Poruke: 465



+147 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 17:07 - pre 86 meseci
U svom blogu Srkson kaze: "radna temperatura kotlova je od 72°C do 86°C"
Ik ben Rufus, ik ben in Nederland geboren.
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.211.86



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 17:15 - pre 86 meseci
Ko se grije na toplanu .Njemu netreba mesni moze i sa termo glavom da se regulise toplota u stanu.I ako ide 60 u radijatore niko ne reklamira.
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 18:04 - pre 86 meseci
vladdicca
Da,moj je ecopeel(odličan je). Iako čitam i pratim novosti oko kotlova,to mi je jako čudno-odrzava T bez plamena sa ventilatorom.
Zmajdin je mislio(pretpostavljam)na Lafat komerc-stil metal ili termoflux.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

sajkatava
zvezdara

Član broj: 326009
Poruke: 181
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 18:05 - pre 86 meseci
Ako imam 3-kraki termostatski ventil za zaštitu povratnog voda i termo glave na svim radijatorima(osim u kupatilu),da li mi je u tom slučaju neophodan mešni ventil,kao regulacija polaznog voda?
KEPO MC -20,..210m2,...4-kraki ručni+trokraki zaštitni
mešni ventil,stiropor 15cm
na zadnjoj ploči,5cm stiropor na zidovima(fasada),alu
i pvc stolarija..
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 18:39 - pre 86 meseci
Ja odlučno i kategorično kažem, DA, TREBA! Biću slobodan da kažem da je takvog stava i većina istaknutih članova foruma, a svi oni su u više navrata to i argumentovali.

http://www.elitemadzone.org/t390535-654#3722091
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 18:40 - pre 86 meseci
Grejanje i regulacija je moguća i sa višim i nižim temperaturama polaza.Da li je neko to detaljno prostudirao i objavio ne znam ali je više puta rečeno,i Ja to poštujem,da niža(dovoljna)temp.radijatora bolje greje okolni vazduh.Topliji vazduh brže ode do plafona i tamo se duže zadrži dok manje topao sporije,lenjo,ide gore i više se zadržava u nižim zonama sobe gde se i Mi nalazimo.
 
0

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.2.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 19:02 - pre 86 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
sajkatava: ... Što se tiče uznapredovanja elektronike,otići ću u predstavništvo Kovana u Bgd da proverim(u komšiluku su mi na Zvezdari). Da su preskupi....e sad?


Ispravka: ne, nisu ni makac uznapredovali - proverio na njihovom sajtu. Pomešao sam ih sa nekom drugim bosanskim proizvođačem, čijeg imena ne uspevam da se setim, a ni na netu da ga nađem.



Kenda ?..
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet30.03.2017. u 21:40 - pre 86 meseci
Jbg-a, nije. Kenda koristi MicroNova elektroniku, a ovi na koje mislim su razvili svoju koj je u ranim verzijama bola prilično svedena, a negde od prošle, možda pretprošle godine napravili vrlo prostojnu. Privukli su moju pažnju proizvodnim programom da kotlovima male snage, ali se ispostavilo da su im cene (u Srbiji) odvaljivanje ušiju pa sam ih skinuo sa radara.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 09:22 - pre 86 meseci
Citat:
Srkson:
Ja odlučno i kategorično kažem, DA, TREBA! Biću slobodan da kažem da je takvog stava i većina istaknutih članova foruma, a svi oni su u više navrata to i argumentovali.

http://www.elitemadzone.org/t390535-654#3722091


Postovanje Srkson,

da se predstavim da sam i ja jadan od strucnjaka koje treba izbaciti napolje, jer tvrdi da sistem grejanja na pelet moze sasvim korektno da funkcionise sa postavljenim trokrakim ventilom sa termo glavom kao zastitu povratnog voda, prestrujnim ventilom i termo glavama na radijatorima, i da kondez u kotlovima na pelet steti kotlu i otezava odrzavanje.
 
0

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.2.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 09:36 - pre 86 meseci
Jest , micronova..Starija verzija ,nema mogucnost da termostat gasi kotao..samo pumpe..Rade na vlastitoj elektronici ,navodno ove godine ce biti gotova..
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 09:58 - pre 86 meseci
Poštovani Željko,

Cenim Vaš rad i poštujem i u to ime Vas molim da moje stavove ne prihvatate lično. Ispada kao da sam Vas lično prozvao, a verujte, to mi ni najmanje nije bila namera. Dobro se zna ko su neuki serviseri, kvazi majstori i inženjeri. Mnogi od nas su se susreli sa takvima i opekli.
Na stranu i to što sam ovih dana planirao da Vas pozovem i predložim Vam nešto što bi Vama kao proizvođaču možda bilo interesantno, ali o tome ćemo na PP.

Takođe se i slažem sa Vama da "sistem grejanja na pelet moze sasvim korektno da funkcionise sa postavljenim trokrakim ventilom sa termo glavom kao zastitu povratnog voda, prestrujnim ventilom i termo glavama na radijatorima, i da kondez u kotlovima na pelet steti kotlu i otezava odrzavanje". Čak sam i mišljenja da vraški dobro radi pa je u prostorijama koje se greju i toplije nego što treba dok trome termoglave ne odreaguju. A da li je to rasipanje energije nama potrebno?
Ja sam pobornik grejnih sistema gde se temperatura polaznog voda kontroliše startno iz kotlarnice-izvora toplote, a ne ciljno na radijatorima-potrošačima toplote. A s obzirom i na veće gubitke kod ciljne kontrole temperature na radijatorima-potrošačima toplote ostaću pri tom stavu i u buduće.



https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.176.209



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 10:02 - pre 86 meseci
Svi oni sto zastite kotao sa termickim a prostorije regulisu sa termickim glavama mislim da su se ogrijali.Ja sam za ideju da se ne puse u kotao u smislu kompresora i povecanog rada ventilatora.Propuh kroz dimnjak postoji cak i kad je podhladjen.Mada manje ali izduvavanje resetke petnest puta na dan.To nemogu da svarim.A kad se dodaju sva smetala onda dolazi do povecanog gasenja.Pa i propuha.Grijao sam se ja i na naftu i razlika je u 20 000 kw .Te kw unisti pelet sa paljenjem i procesom sto traje.A nafta samo cak i ugrejala kotao ili ga nekako odrzaje u manjim intervalima.

[Ovu poruku je menjao marko srzic dana 31.03.2017. u 11:30 GMT+1]
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 10:13 - pre 86 meseci
Citat:
sajkatava:
Ako imam 3-kraki termostatski ventil za zaštitu povratnog voda i termo glave na svim radijatorima(osim u kupatilu),da li mi je u tom slučaju neophodan mešni ventil,kao regulacija polaznog voda?


Iako cu biti kontradiktoran samom sebi , jer sam i ja uzeo potrebne 'dalavere' kako bi regulisao polaznu temperaturu vode ka radijatorima , u nadi da ce biti mozda neke ustede u potrosnji peleta , veruj mi da ovako kako si ti naveo (trokraki termostatski+termoglave) sistem radi besprekorno !
A da bi mogao da ogranicim temperaturu polaza , te 'dalavere' su me do sada kostale preko 500€.
E sad, dal ce biti bolje ili je u principu isto tj bespotrebno , moci cu da komentarisem kada izmenjam sistem , ALI cu sigurno izneti ovde svoja zapazanja ! Do tog trenutka , za sada je za mene sto prostiji sistem BOLjI .
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 10:22 - pre 86 meseci
Citat:
kepo01:
Citat:
Srkson:
Ja odlučno i kategorično kažem, DA, TREBA! Biću slobodan da kažem da je takvog stava i većina istaknutih članova foruma, a svi oni su u više navrata to i argumentovali.

http://www.elitemadzone.org/t390535-654#3722091


Postovanje Srkson,

da se predstavim da sam i ja jadan od strucnjaka koje treba izbaciti napolje, jer tvrdi da sistem grejanja na pelet moze sasvim korektno da funkcionise sa postavljenim trokrakim ventilom sa termo glavom kao zastitu povratnog voda, prestrujnim ventilom i termo glavama na radijatorima, i da kondez u kotlovima na pelet steti kotlu i otezava odrzavanje.



Za sada se sa vama slazem u potpunosti .
Ali cu svakako izneti i zapazanja kada se polaz moze ograniciti na odredjenu T , u nadi da ce to nekome i da pomogne .
Nadam se (zato sam i resio da promenim sistem) da je Srkson sa svojim tvrdnjama u pravu . Ali za ono sto imam iskustva radi besprekorno dobro , a to je prost sistem sa termoglavama i termostatskim trokrakim .
Kazem ponovo , napisacu da li je bilo vredno truda i ulaganja , nadam se boljitku .

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 31.03.2017. u 11:35 GMT+1]
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 10:46 - pre 86 meseci
@FelipE Pirot,
Šta bi sa razmišljanjem oko ugradnje AT i onom šemom što sam ti poslao?
Kakve zaključke si izvukao?
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
*.static.corp.blic.net.

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 11:17 - pre 86 meseci
Citat:
Srkson:
Čak sam i mišljenja da vraški dobro radi pa je u prostorijama koje se greju i toplije nego što treba dok trome termoglave ne odreaguju. A da li je to rasipanje energije nama potrebno?
Ja sam pobornik grejnih sistema gde se temperatura polaznog voda kontroliše startno iz kotlarnice-izvora toplote, a ne ciljno na radijatorima-potrošačima toplote. A s obzirom i na veće gubitke kod ciljne kontrole temperature na radijatorima-potrošačima toplote ostaću pri tom stavu i u buduće.

Nisu sve termoglave spore, odnosno spore su samo sa hidrosenzorom. Sa gasnim senzorom su brže i preciznije a tek nešto malo skuplje.
U zadnje vrijeme pojavile su se i elektronske ( oko 30E komad) koje su još brže i preciznije ( 0,1 C rezolucije) a takav stepen preciznosti regulacije se ne može nikad postići centralnom regulacijom polaza.
Takođe nevidim razlog za povećane gubitke ako je relativno visoka T polazne vode . Kroz negrijani prostor cijevi se svakako izoluju a u grijanom prostoru njihovo zračenje nije gubitak
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
+1

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 11:19 - pre 86 meseci
Citat:
Srkson:
Poštovani Željko,

Cenim Vaš rad i poštujem i u to ime Vas molim da moje stavove ne prihvatate lično. Ispada kao da sam Vas lično prozvao, a verujte, to mi ni najmanje nije bila namera. Dobro se zna ko su neuki serviseri, kvazi majstori i inženjeri. Mnogi od nas su se susreli sa takvima i opekli.
Na stranu i to što sam ovih dana planirao da Vas pozovem i predložim Vam nešto što bi Vama kao proizvođaču možda bilo interesantno, ali o tome ćemo na PP.

Takođe se i slažem sa Vama da "sistem grejanja na pelet moze sasvim korektno da funkcionise sa postavljenim trokrakim ventilom sa termo glavom kao zastitu povratnog voda, prestrujnim ventilom i termo glavama na radijatorima, i da kondez u kotlovima na pelet steti kotlu i otezava odrzavanje". Čak sam i mišljenja da vraški dobro radi pa je u prostorijama koje se greju i toplije nego što treba dok trome termoglave ne odreaguju. A da li je to rasipanje energije nama potrebno?
Ja sam pobornik grejnih sistema gde se temperatura polaznog voda kontroliše startno iz kotlarnice-izvora toplote, a ne ciljno na radijatorima-potrošačima toplote. A s obzirom i na veće gubitke kod ciljne kontrole temperature na radijatorima-potrošačima toplote ostaću pri tom stavu i u buduće.




Hvala Srkson. Drago mi je da mozemo da delimo iskustva normalinim tonom.

U vecini slucajeva se iz dnevnog boravka kontrolise rad kotla sobnim termostatom, i sa time smo resili kontrolu temparature u dnevnom boravku. Moze i sa termo glavom, ko kao hoce, ali za prelazni period kada je napolju toplo, stand by u kombinaciji sa sobnim terostatom je dobra stvar.

U ostalim prostorijama je pozeljno da imamo termo glave, jer su zahtevi razliciti. Neke se prostorije ne koriste pa se odrazava 10 stepeni, neko spava na 17 stepeni, neko na 22, neko zatvara radijator pre podne, posle podne otvara, itd... To jedino moze da funkcionise sa termo glavama, i trebalo bi da time i stedimo energiju?
Ne znam zasto su trome termo glave? Kupi kvalitetan ventil i nemas problem.

Kotao mora raditi na minimum 60 stepeni pa navise, i to nije pozeljno remetiti.
E sad , da li je veca potrosnja ako do radijatora saljemo 60 umesto 40 stepeni, ne znam. Znam da ta energija u svakom slucaju ostaje u kuci, i nije bacena u dvoriste. Da li je do radijatora odvedena cevima postavljenim na zid ili je u cevima koje su u podu, nebitno, energija je u kuci.

Kotao radi na 60, a u prostoriji je potrebno energije. Termo glava otvara, pusta toplu vodu koja treba da predje put od prestrujnog do radijatora kroz kucu a ne kroz dvoriste.
Voda nece napraviti krug ni do pola radijatora, a termo ventil ce vec prkinuti dotok jer mu je dovoljno energije. Da li ce po inerciji malo podici temparaturu vise od zadate, mozda, ali to je zanemarljivo. Spusti termo glavu za jednu tackicu nize i resen problem. Tako ce se opet desiti za 15, 20, 30, ili ko zna koliko vec u zavisnosti od koliki su gubitci.

Kad nam u radijatorima ne treba energije, voda ce kruziti samo do prestrujnog ventila i cekati da se neki termoventil otvori na radijatoru otvori.

U principu jednostavan sistem grejanja, a dobro radi posao.

Moguce da ako gledamo u sitna crevca ima neke razlike, i voleo bih da cujem konkretno koje.

I ako se ne varam, cetvorokraki moras redovno da kontrolises da li salje dovolljnu temparaturu vode da bi odrzao zadatu temparaturu u prostoriji?
Samim tim povlaci mesni ventil sa motornim pogonom, itd ...

A za svo to vreme u oba slucaja moramo imati minimalnih 60 stepeni u kotlu.

Da se razumemo, ne smatram sebe nikakvim strucnjakom jer se ucimo dok smo zivi, ali ne vidim da ima toliko velike razlike u odnosu na sistem sa cetvorokrakim ventilom, niti je taj strucnjak koji je predlozio ovakav sistem napravio toliko losu stvar i ukopao korisnika da bi zasluzio tako podcenjivanje i izbacivanje iz kuce.

Sto se tice kondezacije, bez obzira sto nije kisela kao kod uglja i sirovih drva, to je i dalje kondezacija koja lepi pepeo za turbulatore u izmenjivacima toplote i za same izmenjivace, a u zadnjoj komori se stvori i do pola litra vode (u zavisnosti od vlaznosti vazduha i velicine kotla) koja se pomesa sa pepelom, i to je voda koja podstice koroziju. Jos ako je kotao na stand by rezimu, i kotao se ugasi za pola sata - sat, a voda neisusena ostane u kotlu, bas nije pozeljno.

Ovo sve pisem vezano za Kepo kotao i njegovu konstrukciju i time se ogranicavam od iskustva sa ostalim proizvodima.

Naravno da kotao na pelet nije ni upola ugrozen od kondezacije kao klasican kotao na drva i ugalj, ali je ugrozen i moze da mu utice na vek trajanja.
 
+1

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 11:35 - pre 86 meseci
Citat:
ZoranObradovic:
@FelipE Pirot,
Šta bi sa razmišljanjem oko ugradnje AT i onom šemom što sam ti poslao?
Kakve zaključke si izvukao?


Odustajem do daljnjeg .
Mozda bude kada budem ugradjivao i solarne panele nekada . Sama ova prepravka oko ogranicavanja polaza je dosta skupa , preko 500 € kazem ponovo , tako da je samo ona iscrpela veci deo finansija :( .
Kada budu solarci , bice i AT .
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
89.216.98.*

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 11:47 - pre 86 meseci
Šta spada u tih 500 evra za regulaciju polaza?
Nešto mi je to puno para.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet31.03.2017. u 12:16 - pre 86 meseci
@ZoranObradovic
Sama regulacija HeatOn 125€
Seltron promix avc05 oko 60€
Trokraki esbe vrg131 je oko 45€
Hidroskretnica MIKova oko 75€
Pumpa za radijatorski krug 25.000din (200€)
E Tu bi moglo da se smanji za 15.000 da sam uzeo obicnu , a ja sam uzeo Grundfos Alfa 2 (smart)
Dalje : 6kom termometri (moj izbor, ocu da znam T vode oko vrg131 i oko HS kako se krece) , dodatni cevni fiting / teštici, lukovi, ms prelazi, holenderi, poluholenderi, nepovratni ventili, kugla ručke...itd ne znam sta vec , ali ako neko zeli mogu i to da ispisem i pokazem fiskalni, nije problem - sve ovo jos dodatnih 19.000 din .
Dakle , mnogo mnogo vise od 500€ !
Majstora necu ni da spominjem jer cu sam raditi izmene , ali neko ko nije vičan majstorstvu mora i na to da računa , sto bi po nekom mom razmisljanju bilo jos dodatnih (oko) 100€ .
Da mi je neko ovde na forumu to lepo reko ili predocio , nikad se nebi odlucio na tako nesto . (Ako se neko premislja sve ovo ga ceka ).
Da se razumemo ne krivim nikoga , cak mi je Srkson i predlozio da mu vratim regulaciju posto sam mu delovao nezadovoljno , svaka cast na tome !
E sad , kolko ce to biti dobro , ne znam , verujem da jeste . Ali ce neko iskustvo posle ugradnje ovih 'dalavera' reći svoje . Poželjno ili ne .
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702103 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.