Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 2005

[es] :: MS SQL :: Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 2005

[ Pregleda: 2808 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Magare_IAR

Član broj: 67199
Poruke: 7
79.101.163.*



Profil

icon Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 200501.02.2009. u 01:37 - pre 185 meseci
Trebalo bi napraviti backup strategiju koju bih odradio preko maintenance wizarda, napravio bih tri plana za full (jednom nedeljno), diferencijalni (jednom dnevno) i transakcioni log na svakih sat npr. Da li koristiti varijantu sa ukljucenom opcijom
Create a Backup File for Every Database (čiji mi je naziv malo nejasan, ali shvatio sam da je to jedini način da dobijem više fajlova, a ne da sve spucava u jedan backup device odnosno fajl u mom slucaju - u koji appenduje ili brise prethodno).
Ovako bih dobijao seriju fajlova-za jednu nedelju 1 full, diferencijalne i puuno trnova koliko mi se cini. Kako bih onda radio restore ako uradim restore fulla, poslednji diferencijalni i sada treba da restorujem npr. 12 trn fajlova da dodjem do disaster tacke. Verovatno ne fajl po fajl :)
Ovo resenje pravi takodje jako puno zasebnih fajlova.
Mozda jedan backup device (jedan fajl) gde ce biti i full i diff i transakcioni ali sa overwrite varijantom -mada me zbunjuje na koji nacin se radi overwrite transakcionih logova? Meni ce za restore trebati svi od poslednjeg diferencijalnog...
Mozda nesto ne kapiram kako treba, ali molim za pomoc...:)
Ukratko, moze li jedan primer kakva vam je backup strategija u full recovery modelu. I kako bi ukratko uradili restore koristeci svoje backup fajlove.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 200501.02.2009. u 10:23 - pre 185 meseci
Pa za pocetak, ako ti ne treba point-in-time restore na neko proslo vreme vec backupe pravis samo kao zastitu od gubitka podataka, onda vaze neke pogodnosti:

- posle full backup-a mozes da obrises sve ranije fajlove
- posle differencijalnog backupa mozes da obrises sve prethodne diferencijalne i trn logove
- uvek cuvas sve TRN logove posle zadnjeg diferencijalnog

Postoje razne best practices seme i svako ima svoju omiljenu (ili ako si hardverska firma kao HP onda je omiljena backup strategija ona koja ukljucuje HP hardver ), neko preferira traku, neko backupuje na LAN, neko pravi vise kopija backup-a, neko ko ima dovoljno para posle svakog full backupa nareze celu proslu seriju na DVD/blueray, itd, u principu nista od toga nije pogresno dok god u trenutku havarije ti imas pristup backupima koji ti trebaju. Iz tog razloga npr ja nikada ne drzim backup ni na samom SQL serveru a kamoli na isto disku/RAID-u. Da li ces to drzati u jednom fajlu ili u vise fajlova zavisi od toga sta hoces da radis sa tim fajlom/fajlovima ali ja npr vise preferiram podelu na vise fajlova, sto ne znaci da je to resenje bolje iz nekog specijalnog razloga, cisto meni to vise odgovara jer mogu npr da napravim neku sekundarnu storage semu sa inkrementalnim arhiviranjem tih fajlova. Sa druge strane drzanje u jednom set-u olaksava automatiku restore-a, sto nekima znaci ali meni npr ne toliko jer produkcioni restore nije nesto sto se radi na dnevnoj osnovi vec samo u slucaju havarije.

Za restore, automatika moze da ti pomogne ako koristis set-ove, u svakom slucaju ti moras da odaberes restore path na osnovu onoga sta zelis da postignes (u svakom slucaju ne zaboraci da prvo backupujes tail-log ako mozes da dodjes do njega da bi minimizovao gubitke od poslednjeg trn backupa), pogledaj ovaj link:

Performing a Complete Database Restore (Full Recovery Model)

Strategija ti je po meni sasvim ok, sa tim sto naravno ta vremena ne mogu da komentarisem jer ne znam sta backupujes i koliko se podataka unosi u bazu. Ono na sta treba da pazis je worst-case scenario (pao meteor i sprzio server) u kome ne mozes da dodjes do tail log-a, znaci sve od zadnjeg TRN-a je izgubljeno. Od toga koliko je firmi potrebno da se "premota" unazad do trenutka zadnjeg trn backup-a i krene da ponovo unosi iste podatke zavisi koliki ce ti razmak biti izmedju TRN logova i da li ti mozda treba i neka ozbiljnija redundancy sema.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Magare_IAR

Član broj: 67199
Poruke: 7
79.101.163.*



Profil

icon Re: Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 200501.02.2009. u 13:53 - pre 185 meseci
Hvala puno na odgovoru! Meni zapravo odgovara ova strategija sa puno zasebnih fajlova, nije problem da se brisu stari fajlovi, jer nema zahteva za point in time restore, u pitanju je ERP (Navision) baza na SQL Serveru. Mislim da cu smanjiti broj diferencijalnih logova, jer cu imati trn na svakih sat vremena.
E sad, kad ja kreiram backup posao kroz maintenance plan wizard i izaberem Create a backup file for every database, on smesta fajlove jedan za drugim u folder koji sam ja odredio...to ce verovatno biti folder na drugom serveru,znaci neka mrezna putanja.
E sad, recimo da sam ja snimio poslednje full,diferencijalne i transakcione na neki DVD i sad hocu sa DVD-a da uradim restore. Pretpostavljam da mogu lako kroz TSQL da uradim ovo (prvo backup tail loga pa onda redom restore) i to tako sto bih samo stavljao putanju sa DVD-recimo. Dakle recimo full restore
RESTORE DATABASE AdventureWorks
FROM DISK = 'DVD:\Putanja na DVD\fajl.bak'
WITH FILE=1,
NORECOVERY;

i tako redom...pa na kraju restore tail loga. Jel ovo korektno?
(prebacio bih na neki disk ovo sa DVD prvo naravno,ali nek bude ovako, poenta je da sam prvo uskladistio fajlove na neki medijum)

Kroz GUI bih ovo radio isto, samo birao from device...pa fajlove jedan po jedan.

E sad...koje fajlove gleda opcija Restore from Database ? Odakle vuce ove informacije? Ova me opcija zbunjuje, narocito
sto sam izbrisao sve testne backup fajlove koje sam pravio za AdventureWorks, a kad kliknem na Restore from Database i dalje dole vidim full, diferencijalni i transakcioni koji fakticki ne postoje kao fajlovi jer sam ih izbrisao. Uradio sam refresh i restartovao service, ali i dalje ih vidim...Odakle ? :)

Nadam se da nisam dosadan, hvala na pomoci :)

Pozz
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 200502.02.2009. u 11:07 - pre 185 meseci
MSSQL drzi spisak svih neisteklih generisanih backupa (zato npr vidis u restore prozoru i one koje si obrisao). Sve detalje o backupima mozes naci u sistemskoj bazi msdb, npr:

select * from msdb.dbo.backupset

ce ti vratiti spisak svih aktivnih backup setova (eto odakle ), itd, itd, pogledaj malo te tabele pa ces videti. To i dalje ne znaci da su ti fajlovi i prisutni na disku ili toj lokaciji, ovo samo pomaze SQLu da omoguci automatiku kroz menadzer i da zna unapred koji su LSN-ovi u kojim fajlovima da bi mogao da zna restore path bez velikih rucnih intervencija. Btw, ako hoces da ti se spisak ne prosiruje u beskonacnost, u maintenance planu navedi da set istice (expire) posle nekog vremena, recimo dve nedelje ako ti je full backup na nedelju dana. Trebalo bi nakon isticanja da nestanu iz spiska. Ako nemas te informacije u msdb bazi ili si backup fajlove pomerio na drugu lokaciju onda moras manuelno da das restore-u gde su i onda ce sql menadzer da iz njih procita LSNove, tako da infomracije u msdb bazi nisu kriticne, samo su korisne. U krajnjoj liniju uvek mozes da odradis restore sekvencu kroz full+diff+NxTRN T-SQL komandi kao sto si i sam video.


I mislim da se nismo razumeli za tail log. Tail log su one transakcije nastale izmedju zadnjeg TRN backupa i trenutka kad je baza okinula. Tih transakcija nema nigde sem eventualno u LDF fajlu, i ono sto prvo moras da uradis pre restore procesa je da kreiras poslednji TRN backup od tog log-a. AKo si imao npr TRN1, TRN2 i TRN3 backupe, ovo ce ti sad biti TRN4 backup i njega ces da restorujes na kraju. Tako si bazu doveo u operativno stanje sa podacima sve do trenutka pada baze.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Magare_IAR

Član broj: 67199
Poruke: 7
79.101.163.*



Profil

icon Re: Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 200502.02.2009. u 18:32 - pre 185 meseci
Da, video sam posle u Administrator's companionu za backupset, ali super je kad neko sa vise prakticnog iskustva pojasni :)
Tail log sam razumeo ovako kao sto si napisao, mozda sam nesto konfuzno napisao iznad...
Sad jos samo neki maintenance job pre full backupa..defragmentacija indeksa i mozda updatovanje statistika na nekim kriticnim tabelama i to je valjda to..
Hvala puno !


Pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: MS SQL :: Pomoć-primer backup strategije u full recovery modelu SQL SERVER 2005

[ Pregleda: 2808 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.