Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Amerika (ni)je (vise) Amerika ?

[es] :: Ekonomija :: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?

Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38

[ Pregleda: 201406 | Odgovora: 744 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stsung
NS

Član broj: 12899
Poruke: 432
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?08.01.2009. u 15:07 - pre 185 meseci
:) Bogami u Detroitu ne bih zhiveo ni da mi plate tih 18k, a ne ja da platim za kucu :) Zakon ponude/potrazhnje na delu.
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
85.222.178.*



+7 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?08.01.2009. u 16:51 - pre 185 meseci
^Jel' zato sto je hladno?
 
Odgovor na temu

stsung
NS

Član broj: 12899
Poruke: 432
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?08.01.2009. u 19:11 - pre 185 meseci
Prochitaj josh jednom prethodni tekst pa i sam reci da li bi zhiveo tamo :) Nije sluchajno shto se kuce prodaju za takvu smeshnu cenu, grad je mrtav, niko nece da tu dodje da zhivi.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?08.01.2009. u 19:21 - pre 185 meseci
I mi Majdanpek za trku imamo ...
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
85.222.178.*



+7 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?08.01.2009. u 19:49 - pre 185 meseci
Koliko ono kostaju 3-sobni stanovi u Majdanpeku i Boru, nesto oko 10-12k E?

Kupis stan u Detroitu i trazis boravisnu dozvolu (ako moze) i onda pravac - Social Service. Zivis na ledjima drzave

Lako je meni za Detroit, sta cemo mi sa ovim nasim Kragujevcanima? I oni su pratili trendove u autoindustriji... Cekaju Fiat kao ozebao sunce.
Ameri ce ubaciti nesto dolara u autoindustirju i njima ce krenuti bolje.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
77.46.252.*



+85 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?09.01.2009. u 11:42 - pre 185 meseci
Ne poznajem ni ovog Freeman-a ni ovog Celente-a , niti znam sta je od ovoga tacno, ali je zanimljivo

===8<==============Original message text===============

Intervju sa Geraldom Celenteom



Gerald Celente je prognosticar trendova, autor i direktor "Trend Research Institute", koga je osnovao 1980. Postao je slavan sa svojim tacnim prognozama svjetskih dogadjaja, kao pad berze 1987, raspad Sovjetskog Saveza 1990, azijsku krizu 1997, pad ruske privrede 1998, eksplodiranje internet balona 2000 i recesiju 2001. Osim toga, predvidio je i pocetak pomame za zlatom 2002, pad trzista nekretnina 2005, recesiju 2007 i paniku 2008.

Posto smo pred krajem godine, zelio sam znati od gospodina Celentea, kakvu nam prognozu daje za godinu 2009. Slijedi intervju, koji sam sa njim vodio 12.12.08:

Freeman: Kako vidite trenutnu situaciju u USA?

Celente: Finansijski sistem je kompletno kolabirao. Jedine dvije stvari, koje vlada radi, da bi odrzala zemlju na zivotu, su ili
stampanje jos vise novca ili spustanje kamata. Mi to nazivamo "Bernankeov dvokorak", jer postoje samo dva koraka koje sef FED-a moze da ucini. Ni jedna od ov dvije mjere ne moze promijeniti kurs i zaustaviti pad privrede. Potreban je novi produktivni kapacitet, kao u 1990tim, kad smo usli u recesiju, izasli smo zahvaljujuci tehnologiji interneta. Sve je bilo prebaceno na internet. To je bilo realno.
Naravno da je postojala spekulacija na trzistima, ali to nije imalo nikakve veze sa postojanjem produkta. Radilo se o produktivnom kapacitetu. Tako nesto se ne moze izazvati monetarnim ili fiskalnim nadrazajima. Danas, na primjer, imamo novog predsjednika, koji, kako sam kaze, zeli da stvori 2.5 miliona novih radnih mjesta. Odakle zeli da uzme novac za to? Jedino ga moze nastampati. Ono, sa cim smo danas konfrontirani, je hiperinflacija kao iz vremena Vajmarske Republike.
To moze takodje da se desi dolaru. Ja sam politicki ateista. Ne vjerujem u bajke, ja sam odrastao covjek. Ako neko vjeruje da ce nas politicari spasiti, ili je dijete ili se samozavarava. I ovo samozavaravanje je veoma izrazeno u USA. Ljudi su puni nade da ce novi predsjednik nekako prouzrociti promjenu.

Freeman : Ukoliko pogledamo tim, koji je Obama do sada izabrao, ne vidimo promjenu.

Celente : Tacno, ali ne samo to ; kako moze biti promjene, ako je izabrao iste ljude, koji su i prouzrocili krizu ? Kao na primjer Larry Summers, koji ce biti ekonomski savjetnik i ovaj Timothy Geithner, direktor njujorskog FED-a. To su sve protezei Roberta Rubina. Summers je u Klintonovoj administraciji bio ministar finansija nakon Rubina.
To su ljudi koji su unistili Glass-Steagall-Act.

Freeman: Ukiadanje zakona 1999 od strane Clintona je glavni uzrok ove krize, jer se tim ukidanjem izbrisala i razlika izmedju poslovnih i investicionih banaka i uvela totalna liberalizacija, sto je bankama ponovo omogucilo da sepkulisu nekontrolisano.

Celente : To je tacno. Ocigledno znate o cemu se radi. To su ljudi koji su stvorili klimu, u kojoj su nastali svi ti derivati, kao Credit Default Swaps, SIVs, CDOs, takozvani egzoticni finansijski instrumenti, koji nisu nista drugo nego opklade, to je igra kao u kasinu.

Freeman : Da li vjerujete da je kriza namjerno prouzrokovana ili je u pitanju ?

Celente : U pitanju je greska. Prica se puno o iluminatima. Ukoliko su to napravili iluminati, onda su opet iluminati ti, koji moraju ispraviti gresku. Ne postoji ni jedna jedina stvar, koju je bilo ko od ovih ljudi sa uspjehom doveo do kraja. Ni jedan jedini u svojoj karijeri. Oni jos nikada nisu nista uradili kako treba. Dospjeli su na vrh iskljucivo putem inkompetencije i dupeuvlacenja. Tako se to desava u drzavnoj administraciji.
Da Vam dam nekoliko informacija : karijeru sam poceo u drzavnoj sluzbi u Yonkersu, NY, nakon diplomiranja 1971 ;
Yonkers je solidno velik grad sa 300.000 stanovnika. Nakon toga sam bio poslan u glavni grad drzave New York, Albany, gdje sam radio kao asistent senatskog sekretara drzave New York. Zatim sam docirao politologiju na St. John's University. Od 1973 do 1979 specijalista za drzavna pitanja u Washingtonu za hemijsku industriju. Zbog toga se razumijem u drzavni aparat. Radio sam i za Reagana i Connolyja, bio sam zajedno sa ... Ljudi zive u iluziji, da su ovi tipovi pametniji od svih ostalih. Cinjenica je, kada neko radi za drzavu, potrebna mu je potvrda da je gluplji od svih ostalih. Druga realnost je, a to sam vidio na poslu koji sam imao u Albanyju, kako politicari gmizu da bi dospjeli do vrha. Oni se usisavaju navise u hijerarhiji. I zbog toga vjerovati da su ovi politicari u stanju da rijese problem - to je samozavaravanje. Osim toga su sve politicke organizacije u sustini kriminalne organizacije, sto ne kazem olako.

Freeman : Ali zar oni nisu znali da ce citav finansijski sistem implodirati, kada Greenspan bude pojeftinio novac?

Celente : Mislili su: ukoliko zelimo da sprijecimo da ljudi - to jest veliki igraci- izgube novac zbog pucanja internet mjehura, mozemo prosto da spustimo kamatne stope, sto su i uradili nakon marta 2000. Od tada smo upozoravali u nasem institutu, i to stoji u dokumentima, sta bise moglo desiti, ali niko nije zelio da vjeruje. Kada bi smo napisali da ce doci do pada, dobijali smo mnoga pisma sa zahtjevom da kazemo i nesto pozitivno, da izvjestimo i o necem lijepom. Tako je bilo i sa ratom. Prije pocetka irackog rata rekli smo ljudima da ce USA izgubiti. Bice moguce bez veceg otpora brzo uci unutra i ukloniti Sadama, ali nakon toga ce otpoceti gerilski rat, koji se nemoguce moze dobiti. Ali niko to nije zelio cuti, to bi bilo nepatriotski. I ?
Nakon skoro 8 godina rata, nismo se pomjerili niti jedan korak. Dakle, kada govorim o kriminalnim organizacijama, ne mislim to kao klevetu, vec kao cinjenicu. Amerika vodi rat koji bazira na pogresnim razlozima. Da li su oni to znali ili ne, je u sustini akademsko pitanje. U pitanju su jednostavno pogresni razlozi i nevini muskarci, zene i djeca ginu, sto je apsolutno protiv mojih moralnih osnova. I oni pljackaju ljude do gole koze, u sred bijelog dana, sa svim ovim .
Postoji taj mentalitet (previse velik da bi propao), sto u konsekvenci znaci da smo mi suvise mali da bi bili spaseni. To je tipicno engleski "Titanik" nacin razmisljanja. Bogati smiju da udju u camce za spasavanje, siromasni ostatak je zakljucan u potpalublju i dozvoljeno mu je da potone zajedno sa brodom.

Freeman: Sta mislite da ce se desiti nakon sto "bailout" za automobilsku industriju nije prosao?

Celente: To ne pravi nikakvu razliku. U pitanju je mrtvorodjence od samog pocetka. Novac bi bio ionako samo bacen kroz prozor. Osim toga, bilo ko, ko kupi americki auto, nema tri ciste u glavi, americki automobili su jednostavno smece. A menadzeri su nesposobnjakovici.
Potpredsjednik upravnog odbora General Motorsa, Lutz, je 2005 rekao :
bilo ko, ko misli da ce visoka potrosnja goriva sprijeciti ljude da kupuju SUV-ove, nema pojma o cemu govori. Totalno je pogrijesio. Ti ljudi govore i proizvode smece vec decenijama. Postojalo je doba, kada je USA proizvodila odlicne automobile, ali to je vec odavno proslost.
Njima je uvijek profit bio najbitniji, koliko novca mogu da zarade sa najjeftinijim smecem.

Freeman : Finansijska kriza je presla Atlantik i stigla u Evropu. Sada ruinira citav svijet.

Celente: Da, u pravu ste. Na svojim putovanjima primjecujem nazalost da Evropljani i Azijati jednostavno preuzimaju svaku glupost iz USA. Tako su i Credit Suisse i UBS podlegli istoj stupidnoj pohlepi i manipulaciji novca, kao i ovdasnje banke. Prije godinu dana je jos postojalo pitanje da li ce se inostranstvo zaraziti. Sada citav svijet ima upalu pluca. Pogledajte samo sta se desava u Spaniji sa citavom nesuzdrzanom produkcijom u gradjevinskom sektoru koja je proizvela jednu ogromnu deponiju nekretnina. Zemlja je bankrotirala. Ista stvar je i sa bivsim drzavama Istocnog bloka. Sreo sam ljude odatle i sa
zaprepascenjem sam slusao kako brbljaju o investicijama i marketingu, kao da oduvjek zive u kapitalizmu. Govorili su sa mnom, kao da tacno znaju o cemu je rijec. Ponasali su se vise kao grabljivci, kao domoroci sa Zapada. Ove zemlje i mnoge druge imaju sada sopstveni privredni horor i svi su pali direktno na nos.

Freeman : Kako vidite godinu 2009 ? Kako izgleda, privreda ce doci do kompletnog zastoja.

Celente : Upravo smo objavili nasu prognozu za 2009. Predskazujemo totalni kolaps privrede. 7. Novembra 2007 smo predvidjeli finansijsku propast i paniku 2008, koja se i desila. Sledece godine cemo vidjeti propast trgovinskog sektora na malo, zatim propast komercijalnih nekretnina, itd. dozivjecemo najvecu depresiju ikada, puno tezu od takozvane 1930tih godina.

Freeman : Vau !

Celente : Kazacu Vam i zasto. Tada nije toliko ljudi posjedovalo tako visoko zaduzene nekretnine, takodje nisu bili pod tolikim kreditnim obavezama kao danas, nisu postojale kreditne karte, nisu bili u dugu od 14.000 milijardi. Tada je postojao trgovinski suficit, danas su USA u minusu od preko 700 milijardi godisnje. Drzavni budzet je bio izbalansiran, sada imamo nevjerovatan deficit i drzavni dug od 13.000 milijardi, pri cemu je samo ove godine novo zaduzivanje bilo 1.000 milijardi. Na pocetku Drugog Svjetskog Rata su USA bile motor citave svjetske industrijske produkcije, imali smo najvisu produktivnost. To je odavno proslost. Mi smo nacija u propasti. Ulazimo u najvecu depresiju i ona ce biti svjetska.

Freeman : Sta mislite, da li ce doci do masovne nezaposlenosti sa revoltima?

Celente : Da, mi takodje vidimo trend ka revoluciji. Ono sto se trenutno desava u Grckoj, moze eksplodirati svuda. Tamo se ne radi o ubistvu 15-godisnjeg djecaka, vec o pobuni ljudi protiv te totalno nekompetentne, korumpirane politicke kaste, koja je svuda ista. Bio sam zaposlen kod drzave, poznajem razmjere korupcije. U Washingtonu se radi samo o lansiranju projekata, kojim ce se obogatiti inicijatori i njihovi ortaci, ruka ruku mije, novac za prijatelje, sistem je od vrha do dna korumpiran.

Freeman: To znaci da cemo proci kroz bolnu depresiju, koja ce trajati godinu-dvije, i potom izaci iz doline?

Celente: Kako da izadjemo iz doline? Sta ce nam pomoci u tome?

Freeman : Znaci u pitanju ce biti dugotrajna depresija?

Celente: Da!

Freeman : To uopste ne zvuci dobro. Kako ce depresija pogoditi Evropu?

Celente : Evropa ce proci bolje, jer ljudi tamo nisu toliko zaduzeni i u boljoj su poziciji da se sami izvuku iz problema. USA su se pretvorile u zemlju mlakonja, koji sami vise ne mogu raditi nista, mogu samo da konzumiraju, zive u velikim kucama, voze ogromne automobile i sami su postali veliki i gojazni. Jednostavno ne mogu prestati da zive iznad mogucnosti. Trose previse hrane, energije i prostora. Ne znaju kako da zive skromno. Sada je zurka gotova i pritegnuti kais ce biti veoma bolno. Imamo rastuci sloj potpuno osiromasenih, sto na taj nacin nikada nismo imali. Uzasavajuce je. Imacemo veoma visoku nezaposlenost, vecu nego kod zadnje depresije.

Freeman : Prema tome, Vi ne vidite rjesenje za izlazak iz krize?

Celente : Izacemo samo u slucaju ako budemo u stanju da pokrenemo novi produkcioni kapacitet, koji ide dalje od novih tehnologija za alternativne energije. To mora biti nesto sasvim revolucionarno, sto ce biti novi motor za privredu, kao otkrice vatre ili pronalazak tocka.

Freeman : Istorija pokazuje : kada su mocnici konfrontirani sa velikim privrednim problemima, oni ih ne rjesavaju, vec misle da ce rat rjesiti sve probleme. Postoji li mogucnost velikog rata ?

Celente : Nakon zadnje velike depresije je 2. Svjetski rat vidjen kao izlaz. Danas zivimo u drugom vremenu. Sledeci rat bi bio rat sa oruzjem masovnog unistenja. Danasnje ratove je moguce voditi samo protiv nerazvijenih zemalja. Vise se ne radi o ispaljivanju interkontinentalnih raketa, vec o gerilskom high-tech ratu, kakvog vidimo u Iraku ili Afganistanu. Samo, politicari su spremni na sve.

Freeman: Da li sa tim mislite na "operaciju pod laznom zastavom" (false flag).

Celente: Da, oni lazu konstantno o svemu, kao na primjer da je Sadam posjedovao atomsko oruzje i veze sa Al Qaidom. Ko je u stanju da politicarima vjeruje i jednu jedinu rijec?

Freeman: Pisali ste da USA idu putem Velike Britanije. Da li sa tim mislite da USA vise ne mogu da priuste Imperiju i stacioniranje trupa u 130 zemalja?

Celente: Da, americka Imperija nestaje, otice istim putem kao i britanska. Jednostavno nemamo vise para.

Freeman: Jedini politicar, koji to kaze u USA, i koji zeli da restaurira ustavna prava i vodi razumnu privrednu politiku, je Ron
Paul. Sta mislite o njemu?

Celente: Ja bih ga izabrao za predsjednika. Umjesto toga sam morao da glasam za Nadera, jer Paul nije stajao na izbornom listicu. Necu podrzavati nijednu od kriminalnih organizacija, koje dijele moc u Washingtonu. I veoma sam jasan po tom pitanju. Bilo ko, ko je glasao za kriminalce, podrzava produzetak ubijanja i pljacke. To se ne moze reci ni na bilo koji drugi nacin . Oni ubijaju neduzne ljude svaki dan.

Freeman : Koliko krivice na trenutnoj situaciji nose mediji. Oni se ponasaju jos samo kao organi propagande.

Celente : Mediji nose veliki dio krivice. Oni su u krevetu sa moci. Samo treba pogledati koje bliske veze postoje izmedju predstavnika medija i sluzbi, ministarstava, Pentagona i Bijele Kuce. Mediji tamo svakodnevno ulaze i izlaze. Mozemo se zahvaliti New York Timesu da nam je prodao iracki rat. NYT je 2007 takodje napisao da je problem sa privredom samo obicna stucavica i da ce proci, iako smo vec vidjeli pad. Mediji su na strani privrede i vlasti, ni na koji nacin ne ispunjavaju svoju pravu funkciju.

Freeman : Sta mozete poruciti mojim citaocima, kako da se pripreme za nadolazecu depresiju ?

Celente : Mi u institutu govorimo odavno, da ne treba trositi ni centa vise nego sto se posjeduje. Moracemo da zivimo novu skromnost, koja ce se manifestovati u kupovini iskljucvio stvari koje su neophodne i imaju duzi rok trajanja. Citav ciklus konzuma je prosao, ciklus kupovine i dostizanja srece kroz materijalizam. Razumite me, i ja volim lijepe stvari, samo se sada radi o kvalitetu, ili konceptu .
Stednja i zbog obrazovanja djece. Ovdje u USA svi zele da posalju svoj podmladak na visoke skole i univerzitete. To kosta bogatstvo. I za sta? Da bi mogli da studiraju ekonomiju ili pravo i da naprave MBA?
Bolje ustedite novac. Imamo vise nego dovoljno bankara i pravnika. Bolje obrazovanje je prakticno i korisno, kao inzinjer, tehnicar ili svi zanatski pozivi. Doci ce do velike promjene. Sve pocinje vec na lokalnom nivou. Potrebno je brinuti se o svojoj zajednici i biti aktivan u njoj. Pitanje je : kako mogu biti koristan mojim sugradjanima ? Budite srecni, jer u Svajcarskoj imate direktnu demokratiju i mozete ucestvovati u odlukama. Ovdje u Americi nemamo vise nista da kazemo, oni rade sta hoce. Ljudi su protiv finansijskih paketa, ali sta rade politicari ? I dalje rade po svome.

Freeman : Mojim citaocim kazem : cuvajte svoje gradove i komune, borite se za odrzavanje javne infrastrukture, sprijecite privatizaciju i rasprodaju svih vrijednosti.

Celente : Postoje sluzbe koje su esencijalne i koje trebaju biti javne, kao transport, energija i vodosnabdijevanje. Ovdje je u pitanju globalna vlada, ja nisam teoreticar zavjere, ali svako zna kuda vodi putovanje. Cilje je kontrolisati sve i upravljati centralno.

Freeman : Da li mislite da ce se zbog finansijskih problema mediteranskih zemalja i novih clanica na istoku EU i euro raspasti ?

Celente: Da, u to smo uvjereni. Mi smo to predvidjeli jos prije uvodjenja eura. Jedino sto je potrebno za ostvarivanje tog scenarija je nacionalni populista u nekoj od zemalja clanica, koji je uvjeren da samo kroz izlazak iz EU finansijska kriza moze biti zaustavljena, i Unija vec pada. Berlusconi je to vec najavio, sa prijetnjom istupanja iz Sengena zbog brojnih imigranata. Masovna migracija je veliki problem. Zapadne zemlje su preplavljene ljudima koji zele bolji zivot ili bjeze iz nuzde. Tu ne pomaze altruizam, ko ce to sve da plati? Odakle obezbjediti smjestaj, namirnice i posao, kada se vise nema para
ni za brigu o sopstvenim ljudima?

Freeman: Da li mislite da je moguce formiranje Sjevernoamericke Unije izmedju Meksika, Kanade i USA?

Celente: Da, to smatramo mogucim, samo je sansa sada veca da ce doci do raspada. Svjedoci smo raspadanja USA ka osto se nekad raspao SSSR. Pojedinacni regioni ce uvidjeti da ce lakse proci kroz krizu bez savezne vlade. Za sta trebaju daleki Washington? Pogledajte samo kakvi se politicari tamo motaju. To su sve korumpirani nesposobnjakovici koji misle samo na svoju prednost. Svjedoci smo raspada Sjedinjenih Drzava.

Freeman : Da li je funkcija centralnih banaka prevazidjena ? Na kraju krajeva one su izazvale krizu i potpuno zakazale.

Celente: Da, zakazale su. Ali trenutno je u toku borba za moc, veliki zele da uniste male, kako se vec toliko puta ponovilo u istoriji. Jedan od trendova, koje posmatramo, nazivamo "skidajte im glave". To ce se sigurno desiti.

Freeman : Kazete da ce doci do prave pobune?

Celente : Apsolutno. Pogledajte samo svu tu bagru na Wall Streetu, ili ono, sto izlazi iz univerziteta kao Yale i Harvard. Oni jos nikada u svom zivotu nisu zaprljali ruke. Nemaju pojma sta znaci zivjeti na ulici, potpuno osiromasen. Kada uzmete sve ljudima i kada nemaju vise nista da izgube, spremni su na sve.

Freeman: Ovo, sto predskazujete, ne zvuci bas optimisticno.

Celente: To nema veza sa optimizmom ili pesimizmom, vec sa realizmom. Kao kad odete kod doktora i dobijete dijagnozu raka u zadnjem stadijumu. Da li Vas doktor treba slagati ili kazati kako stvari stoje? Lazni optimizam ne mijenja nista na cinjenici da cete uskoro
umrijeti.

Freeman: Mislite li da je dobra ideja za pojedinca ili za citave zajednice i komune, da postanu samosnabdjevaci i da se skinu sa mreze?

Celente: Apsolutno. Sigurno. Treba ispitati mogucnosti za postizanje nezavisnosti od sistema, za uzgajanje sopstvenih namirnica i elektriciteta. To je ono, sto sam spomenuo ranije, sa novim tehnologijama to postaje moguce. Kada se to desi, onda ce se ljudi udaljiti od majke drzave i korporacija. 1997 sam objavio knjigu sa naslovom , koja obradjuje upravo ovu temu. Centralni sistem je trebao puci vec odavno. Odrzava se samo kroz jeftin novac. Ali to vise ne funkcionise. Sta ce nam centralna vlada, koja ionako samo proizvodi probleme i nema rjesenja? Najsira samostalnost i decentralizacija, to
je buducnost.

Freeman : Hvala za ovaj intervju.


--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?09.01.2009. u 16:52 - pre 185 meseci
uuu Armagedon!

Ovaj baja je pametan i već godinama priča istu priču. Peter Schiff. A nekada su mu se u lice smejali.

http://www.youtube.com/watch?v...p;pid=2213312&st=1035&



 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?18.02.2009. u 14:53 - pre 184 meseci
Da malo revidiramo temu...
Juce je odobren "Stimulus plan", i ne bi to mene mnogo interesovalo da nisam odgledao jedan deo govora americkog predsednika. Mozda ja gresim i ne razumem se u ekonomiju, ali cini mi se da ono sto on prica i nije bas neko resenje. Odnosno nije nije nikakvo revolucionarno resenje. Recimo kada je govorio o infrastrukturi i o rekonstrukciji iste, pominjao je neku elektricnu mrezu sa kraja 19. veka, mislim stvarno, ako negde takva mreza postoji cisto sumnjam da cela drzava zavisi od nje. Prica o alternativnim izvorima energije koji ce prepoloviti troskove u drzavi koja je br.1. po potrosnji fosilnih goriva i energije uopste, i gde mozda ti izvori sada doprionse nesto smesno. Mozda 0,9%? I vidim da vec neki novinari polako uvidjaju to i kritikuju takav "retoricki" nacin izrazavanja, kako ga oni nazivaju.

Svako se slaze sa cinjenicom da je pokretanje ekonomije krucijalno otvaranje novih radnih mesta, ali ja bas i ne vidim svrhu toga, ako je samo trziste izgubilo kupovnu moc sto je ovde slucaj, jer je zapravo nikada nije ni imalo, jer je bilo vestacki odrzavano od strane banaka. Da li je moguce zauzdati inflaciju sa takvim trosenjem? Da li zaista tako treba da se radi ili smo mozda svi previse ocekivali?
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

noreniou
žarkovo-ak-žarkovo

Član broj: 6411
Poruke: 392
93.86.134.*



+120 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?18.02.2009. u 17:07 - pre 184 meseci
o ne ne
nisi dobro slusao

Citat:
...In the process, we will transform the way we use energy. Today, the electricity we use is carried along a grid of lines and wires that dates back to Thomas Edison, a grid that can't support the demands of clean energy. This means we're using 19th- and 20th-century technologies to battle 21st-century problems like climate change and energy security.This means we're using 19th- and 20th-century technologies to battle 21st-century problems like climate change and energy security. ...
*

a Teslu nije pomenuo - sramota :)

poenta je u tome da se ovim programom izmedju ostalog, znatno pospesuju i pojeftinjuju 'nove' tehnologije tipa iskoriscavanja solarne energiije, proizvodnje goriva od kukuruza i slicno

Ocekivanja od programa su zaista dosta velika, tipa sacuvace i otvorice do 3½ miliona radnih mesta u naredne 2 godine a da li ce uspeti videcemo...

*http://www.cnn.com/2009/POLITICS/02/17/obama.stimulus.remarks/
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?18.02.2009. u 17:44 - pre 184 meseci
Citat:
noreniou: a Teslu nije pomenuo - sramota
Njegova...

Odlicno pa si nasao citat.
Citat:
Today, the electricity we use is carried along a grid of lines and wires that dates back to Thomas Edison, a grid that can't support the demands of clean energy.
Koliko ja znam, energija ne moze da se prenosi efikasnije od onoga sto je Tesla patentirao. I njegovi izumi su i dalje ispred svog vremena. Ne razumem kako ta mreza ne moze da "podrzi" zahteve za cistom energijom? No to sada nije bitno.

Cudno mi je sto covek mnogo skrece ka nekom filozofiranju, i vizijama. Sve je to lepo, ali neke izjave mi deluju kao da "pokusava da plasi mecku resetom". Evo recimo u vezi energije: omanuo sam u gornjem postu, USA koristi 7% obnovljive energije. Dok se masivnih 86% odlazi na fosilna goriva + 8 % na nuklearnu energiju, ako ste malo bolje obratili paznju videtete da je to 101%, i neko se cudi sto im se ovo desava... No nije lepo smejati se tudjoj nesreci, pogotovu kada u dobroj meri od nje i sam zavisis... Kako god okrenes ta cifra i od 14% koja se planira za 3 godine je smesna.

edit: Damn, zaboravio da stavim link: http://www.eia.doe.gov/cneaf/s...elim_trends/rea_prereport.html

Predsednik Ruzvelt je u 30-im izvukao zemlju iz krize sa "New Deal"-om, odnosno ulaganjem u infrastrukturu, to sada radi i ovaj predsednik, samo mi se cini da je danas "manevarski prostor" daleko manji jer, su kod njih skoro sve inovacije i patenti vec implementirani, infrastruktura je predpostavljam na zadovoljavajucem nivou, mozda moze jos nesto da se dogradi i podosta da se reparira, ali ne u onom obimu iz 30-ih da napravi novi "zalet" ekonomije, kada skoro pa nista nije postojalo, a trebalo je biti izgradjeno. Sta danas moze da se prosiri i izgradi u tako velikom obimu i drasticno da poraste kao sto su bili putevi i telefonske mreze u vreme 30-ih? Meni zaista nista logicno ne pada na pamet. Jer je skoro sve do dana danasnjeg dozivelo svoj tehnoloski "proboj", i dalje moze samo u malim inkrementima da se povecava, ali nikako drasticno. Milim da niko nema odgovor za lagan izlazak iz ovog s*anja.

bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?18.02.2009. u 18:16 - pre 184 meseci
Nije u pitanju samo efikasniji prenos, vec i kapacitet tog sistema. Jednostavno nije u stanju da izdrzi trenutne potrebe, pa ce investiraati u unapredjenje i izgradjnu novih kapaciteta.

Prelazak na alternativne izvore energije, kosta mnoooogo. Eto jednog "skupog" projekta.
Tzv. "zelena ekonomija" ima velike sanse. Ako je tridesetih trebalo praviti puteve, pruge, zgrade, brane, etc., danas bi mogli da se pozabavimo tom zelenom ekonomijom.
Naravo da je i danas moguce napraviti veliki skok kada je u pitanju tehnologija.

To sto su postojeci izumi na viskom stepenu tehnosloskog razvoja, ne znaci da nije moguce stvoriti nesto sasvim novo.
Npr. moguce je unaprediti baterije, koje ce koristiti elektroautomobili, one su jos uvjek na niskom stepenu razvijenosti.
Ili je moguce unaprediti energetsku efikasnost solarnih panela, koja je ako se ne varam, na nekih 12-15%, u najboljem slucaju.
Stosta je moguce unaprediti.

Naravno da nema silverbullet-a. Uvjek ima boljih i losijih resenja. Ovo sto Obama predlaze, taman je izbalansirano. Nit' spektakularno, nit' samo da zamaze oci.
 
Odgovor na temu

Laza80

Član broj: 32978
Poruke: 93
79.101.93.*



+1 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 07:41 - pre 184 meseci
Citat:
Milim da niko nema odgovor za lagan izlazak iz ovog s*anja.


Istorija nas uči da velike ekonomske krize uzrokuju ratove.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
79.101.168.*



+987 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 20:55 - pre 184 meseci
Sto se tice ovog New Deal-a, mislim da je ovo samo da se samo narodu zamazu oci, ukoliko malo pretrazite po netu, nacicete gomilu materijala gde vodeci ekonomisti napominju da je Huverov New Deal doveo samo do produzenja depresije na 17 godina, umesto da izvuce US iz krize samo je uvukao u jos dublju krizu. US se izvukla iz depresije TEK kada je poceo drugi svetski rat!!!

Japan je sredinom 90-tih godina pokusao da se izvuce iz depresije slicnim planom i sve sto su uspeli, posle 6300 milijardi potrosenih na javne radove, jeste da imaju najveci dug od svih razvijenih zemalja, u rangu 180% GDP.

http://boycottnyt.com/times-tr...ailure-with-stimulus-spending/

dakle, uspeli su samo da pogorsaju krizu.


Takodje pocetkom 90-tih US su isto bili u depresiji ali uspeli su da se izvuku samo naglim tehnoloskim razvojem. Ali to su uspeli da urade samo zato sto je doslo do masovne demilitarizacije naprednih tehnologija iz perioda hladnog rata. Da se podsetimo internet je bio projekat DARPA-e. .COM boom je ono sto je US izvuklo iz krize.


Sada je situacija prilicno tmurna. Nema nekih tehnologija koje bi mogle da naprave toliki ekonomski uticaj, US nema neku industrijsku osnovu, i nalaze se maltene pred bankrotom.

Evo jedno priznanja americkog senatora koliko je US daleko od kolapsa, 2:20 pa na dalje:

http://www.youtube.com/watch?v...ml&feature=player_embedded



Mali kolaz vesti o trenutnoj depresiji:

http://www.youtube.com/watch?v...notation_689198&feature=iv






[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 19.02.2009. u 22:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 21:45 - pre 184 meseci
Pre svega, niko nije uspeo da dokaze da su se ratovi vodili zbog ekonomskih kriza, i da su nastali kao direktna posledica istih. Istina, tacno je kada je sve poruseno, pa se gradi iznova, da se i ekonomija gradi iznova, samo se plasim da ako ovaj put sile potegnu "svijetlo oruzje" necemo imati na cemu da izgradimo... Naravno, ne valja slutiti na tako lose stvari...

Samo neke cinjenice su jasne: svetska populacija raste i to veoma brzo, samim tim i potrebe i za energijom i za vecom ekonomijom. Samo izgleda da planeta polako dostize svoj limit, i po pitanju mesta i po pitanju energije. U fosilnim gorivima je akumulirana energija koja je talozena milijardama godina, a ljudski rod je uspeo da je "spici" za nesto vise od 100god., neka najbolja prognoza bude 200, sta posle? Zelena energija, jednostavno ne moze da dopuni deficit koji ce da nastane. Lepa je prica o elektricnim automobilima i njihovom usavrsavanju, ali cini mi se da ima jedan mali problem. Taj automobil mora da se dopuni sa elektricnom energijom, a ona mora negde da se proizvede, a kako ce to biti ucinjeno kada su danas mnogi elektroenergetski sitemi napregnuti do svojih krajnjih granica. A opet i ta elektricna energija nije dosla samo iz obnovljivih izvora, vec ima deo iz uglja i uranijuma. Stvar je izmedju ulozene i dobijene energije, odnosno "neto energije". Mi naftu dobijamo, tako sto izbusimo rupu, skupimo ono sto izvucemo, destilujemo u frakcijama, i opet imamo odlican stepen iskoricenjakoji, kako se resursi blize kraju, polako opada. Ali opet imamo dosta energije u toj nafti koja se talozila veoma dugo.

Price o uljanim repicama, alkoholu, solarnim celijama, vetranjacama i Don Kihotu lepo zvuce, samo mi se cini da i sve da rade sa 100% stepenom iskoriscenja, ne mogu ni izbliza da nadoknade one potrebe u kolicini energije koje covecanstvo sada ima. A i sve da moze da nadoknadi, ima jos milion problema u prakticnoj upotrebi, odnosno, ekspolataciji. Ja jos nisam video kamion sa baterijama, avion? Ili mozda ono najgore, od cega svi zavisimo-kombajn i traktor na elektricni pogon? Ako covecanstvo ovako nastavi da raste, jednostavno nece teoretski biti moguce da se napravi toliko hrane u odredjenom vremenskom periodu. Nasi preci su orali uz pomoc volova i mogli su da hrane samo svoje porodice, ne znam koliko smo daleko od toga da se vratimo "korenima" ?
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 22:38 - pre 184 meseci
Nasi preci nisu videli ni kamion na naftu. Koristili su volove i mislili kako ce da prehrane cjelu porodicu sa dva vola. Onda je neko malo inteligentniji izmislio motor, naftu, struju, atomsku energiju, vetrenjace, solarne panele...

Kao i u svemu ostalome, prilagodicemo se. Nafte nece tako skoro nestati, a i smesno je jeftina. Dok potrosimo sav uran, smislicemo nesto novo. Da nije tako, odavno bi ga ugasili.
Ovi sto sanjare o kraju covecanstva i kraju civilizacije kakvu poznajemo, mogu slobodno da nastave na nekom drugom mjestu.
Prazne price kako USA nema idustriju i kako su eto, samo sto nisu, gotovi - pusti su snovi.

Sta se kao nenoramlni uhavtili za hranu?????
Na sadasnjem nivou tehnoloskog razvoja je skoro pa nemoguce da planeta ostane bez hrane. Kakve su to sulude ideje? Preko noci nestane nafte i staju kombajni i pogoni za preradu hrane??? WTF?
Ako krene neka iznenadna i velika nestascia nafte (nemoguce, ali ok), jos uvjek ljudi imaju ruke i noge.
Umjesto kombajna, 200 meksikanaca. Bice kukuruz onda skup, ali ce ga biti.
I danas ima gladnih u svetu, to je tacno. Tacno i je to da ce ih biti i sutra i prekosutra. Sta mi tu mozemo, da kukamo nad njihovom tuznom sudbinom?
Da prizeljkujemo kraj svjeta, pa da svi budemo u istom cabru?
Fine with me.
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.rs.



+78 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 22:51 - pre 184 meseci
Citat:
Pre svega, niko nije uspeo da dokaze da su se ratovi vodili zbog ekonomskih kriza, i da su nastali kao direktna posledica istih.


Velike ekonomske krize u kojima dolazi do velikih drustveno-politickih lomova mogu na povrsinu izneti ljude poput Hitlera, koji je jeftinim populizmom iskoristio narodno nezadovoljstvo za dolazak na vlast.

Slazem se sa ostatkom posta, ali sto se tice elektricnih automobila mislim da malo podcenjujes potencijal, pa cu malo otici u off topic...

Cinjenica je da su elektricni automobili mnogo napredovali i danas mozes kupiti elektricni automobil koji ce ti sa jednim punjenjem baterije (53 kWh energije) preci cak 400km, kao na primer. Kao sto mozes da primetis, radi se o autu koji po performansama ni malo ne zaostaje za autima na fosilna goriva. Sem toga, potrosnja energije prosecnog EA se krece oko 0.11 kWh/km, sto drugim recima znaci da je voznja EA 4-5 puta jeftinija od auta na fosilna goriva, a obzirom da ce cena nafte u blizoj buducnosti sigurno skociti, ova razlika ce biti jos izrazenija.

Prosecne dnevne potrebe ljudi su oko 50-60 predjenih km dnevno, pa ukoliko pomnozis to sa 0.11 kwh/km doci ces to 5.5-6.5 kWh energije dnevno, sto je otprilike ekvivalent dnevne potrosnje racunara (ukoliko ga ostavis da radi 24/7). Tako da, mozda jednom racionalnom potrosnjom el. energije mozes i da ustedis razliku u energiji potrebnu za prevoz EA ;)

Sem toga, EA imaju jos neke prednosti - mnogo su tisi od danasnjih automobila i odrzavanje je lakse i jeftinije.

Pogledaj jedan zanimljiv video na temu elektricnih automobila pa ce ti postati jasno zasto ih nema na ulicama. Medjutim, cene nafte u buducnosti ce to vrlo brzo promeniti :)
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
79.101.168.*



+987 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 23:05 - pre 184 meseci
@Laki_Gen

Problem sa hranom je sto je populacija ogromna, i treba je nahraniti. Trenutne obradive povrsine su dovedene do granice iskoristenosti, masovno koriscenje mehanizacije, vestackih djubriva i pesticida, i opet je jako puno ljudi gladno. Prelaskom na bio goriva, veliki deo tih obradivih ce biti koristen za proizvodnju goriva. E problem je sto ce u tom slucaju cena hrane skociti na neverovatan nivo. A danas vecina ljudi u zemljama u razvoju ima platu koja je dovoljna za hranu,komunalije i nesto malo provod. Koliko ljudi u Srbiji izdvajaju za hranu? 40%,50% ?

Pre par godina je samo pocela PRICA o prelasku na bio goriva, kolicina obradivog zemljista dodeljenog proizvodnji bio goriva je zanemarljiva ali to je dovelo do povecanja cena hrane za 75%.

http://www.guardian.co.uk/envi...ul/03/biofuels.renewableenergy

http://www.independent.co.uk/n...g-up-price-of-food-808138.html


Sta se desava kada ovo postane ozbiljnije? Kada procenat dodeljenog zemljista predje 10% ?

Ljudi ce polako sve vise i vise izdvajati za hranu. I u jednom trenutku radice samo da se prehrane. Posle toga nastaju nemiri i haos u zemljama koje nemaju dovoljno razvijenu ekonomiju da isprate rast cena hrane sa rastom plata, a to je veci deo sveta.

@Majstor_Pucko

Problem sa nuklearnom energijom:

http://www.theoildrum.com/node/5060#more

Problem sa "hydrogen" ekonomijom:

http://www.physorg.com/news85074285.html


Sva ta auta na struju.... A odakle tolika struja? Zamisli u Srbiji milion elektricnih automobila koja se napajaju iz EPS-a ? Ja nemogu da zamislim....

Nego ovo je bas otislo u off...
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.dynamic.sbb.rs.



+78 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?19.02.2009. u 23:29 - pre 184 meseci
Citat:
Sva ta auta na struju.... A odakle tolika struja? Zamisli u Srbiji milion elektricnih automobila koja se napajaju iz EPS-a ? Ja nemogu da zamislim....


Pa, jasno je da ljudi tada nece moci da se svrckaju autima i kad treba i kad ne treba kao sto to danas rade, ali kao sto sam rekao jednom racionalnijom i odgovornijom potrosnjom raspolozive energije moze i te kako mnogo toga da se uradi! Treba sem toga imati u vidu i da ce tehnologija napredovati pa cemo imati uredjaje koji ce trositi manje energije. Skoro sam cuo podatak da ukoliko bi svako domacinstvo u Srbiji zamenilo samo jednu klasicnu sijalicu stedljivom, dnevna usteda na nivou zemlje bila cca 4 miliona EUR! Sad, zasto drzava ne radi nista po tom pitanju je druga stvar, ali jednom odgovornijom potrosnjom energije, razvojom tehnologije, razvojom obnovljivih izvora energije buducnost ipak nije tako crna...
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
79.101.128.*



+16 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?21.02.2009. u 22:09 - pre 184 meseci
Obama je u stvari rekao, onako izmedju redova:
"Obecavam vam inflaciju, a mozda i hiperinflaciju, tako da cete iskazano u $ zadrzati vrednost svojih akcija, plata, nekretnina.
Takodje obecavam da cu USA odvesti u bankrot...
I to sve sa novim skolama, putevima, zelenom energijom, novim kreditima, ma ima da bude na nivou."
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.215.*



+471 Profil

icon Re: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?21.02.2009. u 22:46 - pre 184 meseci
Citat:
Igor Gajic:

Ljudi ce polako sve vise i vise izdvajati za hranu. I u jednom trenutku radice samo da se prehrane. Posle toga nastaju nemiri i haos u zemljama koje nemaju dovoljno razvijenu ekonomiju da isprate rast cena hrane sa rastom plata, a to je veci deo sveta.

Ovo se već uveliko dešava. Cena hrane u poslednje 2 godine je otišla 50-60%. Sve je to zbog berze. Jednostavno, investitori prebacuju svoj kapital sa berzi na kojima se trguje hartijama od vrednosti na robne berze. Idu u mirnu luku jer u krizi svi beže u sigurno, u opipljivo, u žitarice, metale, zato cena hrane skače. Smiriće se to, pa će se okrenuti, sad ovi koji su pobegli iz hartija čuče u rovovima i spremaju se za bežaniju sa robnih berzi, pa juriš na hartije. Onda će cene metala, hrane... da padaju, a cene artija da skaču. Grčka je bila prva sa nemirima. Tamo ove nove genercije zovu, generacije 700 ( plata im €700 ), a od toga ne može da se živi, samo se životari.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Amerika (ni)je (vise) Amerika ?

Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38

[ Pregleda: 201406 | Odgovora: 744 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.