Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?

[es] :: Fizika :: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?

[ Pregleda: 5658 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.ns.ac.yu.



+33 Profil

icon Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?05.09.2008. u 13:32 - pre 190 meseci
Moze li bi neko detaljnije objasniti znacenje kolapsa talasne fje? Unapred hvala! Sta se pod tim podrazumeva?
 
Odgovor na temu

Mlatko
Matko Males

Član broj: 100213
Poruke: 34
*.xnet.hr.

Sajt: www.pmfst.hr/~matko1


+1 Profil

icon Re: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?05.09.2008. u 17:37 - pre 190 meseci
najprije lijep ti pozdrav

Recimo da zelis mjeriti polozaj kvantne cestice.
Kao sto i sam znas, ta cestica prije samog mjerenja moze biti bilo gdje, tj nema tocno odredjen polozaj i opisana je valnom funkcijom koja je rasprostranjena po prostor-vremenu na nacin da kvadrat njenog modula daje vjerojatnost nalazenja cestice u tocki r u trenutku t.
Graf tipicne valne funkcije neke cestice prije mjerenja dakle ima bregove i doline i rasiren je po prostoru (tj nije "kolabiran")

Nakon izvrsenog mjerenja, dobijemo rezultat npr da je cestica u polozaju r1.

E sad ako izvrsimo drugo mjerenje ODMAH! (naglasak na odmah, tj vrlo brzo) nakon prvog, ocekujemo da cemo dobiti isti rezultat (jer inace ne bismo mogli provjeriti tocnost naseg prvog mjerenja).
No ako znamo da cemo dobiti isti rezultat, tj isti polozaj r1, to moze znaciti samo jedno - valna funkija (odnosno njen graf) vise nije (neposredno pred drugo mjerenje) rasprostranjena po prostoru, nego je "kolabirala" iznad tocke r1 (nesto poput delta "funkcije"), jer je "sigurno" da cemo u drugom mjerenju (obavljenom odmah nakon prvog) cesticu naci u r1.
E ta "sigurnost" je opisana dakle kolabiranom valnom funkcijom (koja je nula svuda osim u tocki r1) a ne valnom funkcijom rasprostranjenom po prostoru.

Ovdje sam naglasio vaznost drugog mjerenja "odmah" nakon prvog.
Jer ako to ne obavimo odmah, nego nakon nekog vremna, valna funkcija ce se naravno opet rasiriti prema schroedingerovoj jednadzbi i necemo znati gdje je cestica, tj ona ce opet biti opisana uobicajenom ("nekolabiranom") valnom funkcijom.

Dakle, svako mjerenje uzrokuje kolabiranje valne funkcije u trenutku odmah nakon mjerenja. Nakon nesto duzeg vremena, funkcija se vraca u uobicajeni oblik.

while(sleeping) cat_wails(); wake_up(); for(int i=0;i<9;i++) shoot_cat(); rejoice();
goto(bed);
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?05.09.2008. u 19:41 - pre 190 meseci
Citat:
Mlatko: najprije lijep ti pozdrav

No ako znamo da cemo dobiti isti rezultat, tj isti polozaj r1, to moze znaciti samo jedno - valna funkija (odnosno njen graf) vise nije (neposredno pred drugo mjerenje) rasprostranjena po prostoru, nego je "kolabirala" iznad tocke r1 (nesto poput delta "funkcije"), jer je "sigurno" da cemo u drugom mjerenju (obavljenom odmah nakon prvog) cesticu naci u r1.


Odakle izraz "kolabirati"?!

I mozes li povezati ovu pricu sa svojstvenim vrednostima?

Pozdrav i tebi!
 
Odgovor na temu

Mlatko
Matko Males

Član broj: 100213
Poruke: 34
*.xnet.hr.

Sajt: www.pmfst.hr/~matko1


+1 Profil

icon Re: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?06.09.2008. u 02:01 - pre 190 meseci
Citat:
petarm: Odakle izraz "kolabirati"?!
I mozes li povezati ovu pricu sa svojstvenim vrednostima?


Pa kolabirati - u smislu "urusiti se" - da sad ne crtam, zamisli graf neke obicne funkcije sa R u R u kartezijevom sustavu koji se rasprostire duz cijele x-osi i iznad nje (sto je slucaj npr prije prvog mjerenja), i onda zamisli kako se taj graf (odmah nakon prvog mjerenja) sazima oko tocke r1 na x osi tako da postaje nula svuda a u toj tocki ima neki maximum (kao sto rekoh, slicno delta "funkciji").
I onda se opet nakon nekog vremena graf rasprostire po cijelom prostoru, i opet cim ucinimo mjerenje graf kolabira, sazme se na trenutak oko izmjerene velicine... pa se opet nakon nekog vremena "rasiri" u uobicajeni oblik, itd..
Mislim da je izraz zgodno odabran.

Sto se tice povezivanja sa pricom o svojstvenim vrijednostima - ne znam zasto bi trebalo povezivati s ikakvom drugom pricom. Ovo objasnjenje je po meni dovoljno da se objasni sto znaci kolaps valne funkcije. Eventualno se moze povezati u uobicajenom smislu koji sigurno znas - da se rezultat mjerenja (tj r1 u nasem slucaju) mora nalaziti u spektru odgovarajuce observable. Ali ja sam jos uvijek tek na vratima kvantnog svijeta, pa ovo uzmi s rezervom, tj mozda postoji i neka dublja povezanost.
while(sleeping) cat_wails(); wake_up(); for(int i=0;i<9;i++) shoot_cat(); rejoice();
goto(bed);
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?06.09.2008. u 12:16 - pre 190 meseci
Ne nego mislio sam u smislu kolaps - kolapsirati, a ne kolabirati! Ja sam cuo da ne prihvatuju bas svi ovu pricu o kolapsu?! U svakom slucaju prica ima smisla. Ja sam to zamisljao kao imas neku fju


Ti razvijas neko ''preparirano'' stanje po svojstvenim fjama opservable koju meris i sistem ti predje u neko stanje pa u tom smislu urusenje. Bez price o talasnim paketima! Naravno koristio mi je tvoj odgovor puno! Hvala ti!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?06.09.2008. u 15:22 - pre 190 meseci
Citat:
petarm:
Ne nego mislio sam u smislu kolaps - kolapsirati, a ne kolabirati!

Ne, ispravno je kolaps-kolabirati, kao i aplauz-aplaudirati, eksplozija-eksplodirati, aluzija-aludirati, depresija-deprimirati itd.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?06.09.2008. u 15:24 - pre 190 meseci
Ok. Moja greska onda! Hvala! Nisam znao ovo!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kolaps talasne funkcije! Sta se desava pri merenju?

[ Pregleda: 5658 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.