Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja

[es] :: PC Konfiguracije :: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja

[ Pregleda: 3877 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja11.06.2008. u 11:55 - pre 193 meseci
Kao i mnogi, strastveni sam ljubitelj XP-a zbog njegove izuzetne stabilnosti, medjutim u poslednje vreme sve češće vidim noćnu moru plave boje na ekranu. S obzirom da su prethodne instalacije XPa dobro radile na mojoj mašini i da sam sveže reinstalirao sistem, zaključio sam (možda pogrešno?) da nije do dragog mi operativnog sistema, već da je problem hardverske prirode (kao da to nisam mogao zaključiti i bez toga).
E, sad i pored znanja koje imam (koje jeste zaista skromno) ne mogu da zaključim koji je tačno problem i to najviše zbog toga što sam svašta radio sa kompom u poslednjih par meseci. Evo sume radnji:

Radi probe sam instalirao Vistu i prilikom vraćanja XPa (da, da znam - rekli su mi i drugi to isto, verujte, ali... :) ) izbrisao sam pogrešnu particiju - onu sa svim važnim podacima. E, ondak sam istu pokušao povratiti pomoću Hirens boot CDa. Posle različitih pokušaja, sa različitim programima, kojima sam dopuštao da pišu po MBR-u, uspeo sam da spasim par podataka, koji su bili zaista važni. Mislim da se ta akcija nije završila sjajno, jer je Makstorov program za diagnostiku prijavljivao oštećenje diska i predlagao da uz određeni kod, koji treba da zapisem i prikažem proizvođaču (haha), zamenim disk. Ja sam pretpostavio da je ovo možda pogrešna informacija, jer je disk nov (Maxtor 250 GB SATA2), pa je možda neprepoznavanje uređaja izazvalo prikaz greške. Ipak, to je moj suspect no1. Posle sam uz male poteškoće uspeo da, koliko-toliko, oporavim disk i da iz drugog puta podignem XP na njemu (prvi put, drugi deo instalacije nije ni počeo).

Sve bi to bilo u redu da me ne muči nešto drugo. Ovakvo ponašanje me više podseća na situaciju prilikom preopterećenja računara, pa treba i to pomenuti. Prvo - ploča je K9N Neo sa AMD Athlon 64 X2 4200+, a grafička Gigabyte Gforce 8500 GT. Sad, meni je palo na pamet da može doći do manjka struje, s obzirom da je napajanje svega 400W. Takođe mi je palo na pamet, da je moguće da se procesor ili kartica pregrevaju (dosta su topli na dodir, mada ne zabrinjavajuće), zbog eventualnog lošeg pasivnog hlađenja kartice ili lošeg (mada standardnog) hlađenja procesora. Sve bi to bilo u redu da mi se BSOD nije desio u desktop okruženju, nakon što je bio ugašen cele noći, pri jednim otvorenim internet explorerom i bit torentom. Takođe se dešavalo često da se ugasi monitor i čak ni dugme restart ne pomaže u tom trenutku. Na sreću, to se više ne dešava. Na kraju, treba pomenuti da sam prebacio hladnjak procesora sa napajanja sa tri pina, na napajanje sa 4 pina, da bi sistem prepoznao obrtanje hladnjaka (kabel za hladnjak je trožilni). Da hladnjak se i dalje vrti.

Nadam se da nečije znanje, veće od mojeg (fortunately takvih je suficijentan broj), može da prepozna neki previd koji sam napravio ili bar da kaže šta da pokušam. Treba još napomenuti - da komp je pod garancijom, ali ja sam ga sastavio iz sintih delića, što znači da mogu zameniti delove, ali ne mogu da odnesem ceo komp i kažem: "Popravite."
 
Odgovor na temu

PCS
Zeljko Jelisavac
User Support Coordinator / Site Admin
Beograd

Član broj: 136100
Poruke: 559
194.99.236.*

Sajt: www.garaza.rs


+2 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja11.06.2008. u 20:12 - pre 193 meseci
Prvo, od svega napisanog vise bi znacilo da znamo sta pise kad se pojavi BSOD. Ako se pojavi samo na kratko, ne stignes da vidis onda moras da uradis sledece. U System Properties idi na Advanced, zatim Startup and Recovery Settings i iskljuci automatsko restartovanje racunara.


Kad ti se ponovo desi BSOD zapisi sta pise da vidimo. Najverovatnije je u pitanju hardverski kvar, moguce da je hard disk mada bi ja pre rekao da je nesto drugo. I gde bas Maxtora da uzmes ako si sam odabirao komponente!?
Feeling je skociti sa 2000 metara! Probajte!! :)
 
Odgovor na temu

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja13.06.2008. u 22:24 - pre 193 meseci
Ah, osećam se tako glupavo sada. Izgleda da sam zaboravio čemu BSOD služi, zbog toga što ga nisam davno video :D Nema veze - isključio sam automatic restart, pa kad se BSOD bude pojavio, javljam se ponovo.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja13.06.2008. u 22:27 - pre 193 meseci
Po ovome vec napisanom mislim da je vreme za zamenu hard diska, ali cu da sacekam STOP code doticnog plavog ekrana smrti. To takodje mozes videti i u event vieweru pod system. Otvoris one crvene X-eve i videces stop gresku (stop error) i njenu shifru. Prvi nacin je PCS vec objasnio.
 
Odgovor na temu

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja14.06.2008. u 15:49 - pre 193 meseci
Evo informacije sa Event viewera. Izgleda kao da su sve ostale skoro identične.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja15.06.2008. u 10:12 - pre 193 meseci
To nije greska koju trazimo. Ako nema nikakva stop error shifra, to je obicna sistemska greska koja ne treba preterano da te brine u ovom trenutku. Cak se te DCOM greske daju ispraviti iz nekoliko koraka u Windows-u, ali to sad nije toliko vazno. Cekaj sledeci plavi ekran pa javi stop code. Meni ono sto si vec napisao lici na probleme sa hard diskom, ali nikako ne znaci da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja19.06.2008. u 15:45 - pre 192 meseci
Pazi, nije bilo BSOD-a od kad sam iskljucio automatic restart. Brat mi reinstalira sistem i ja zaboravim da u startu iskljucim automatic restart i desi se BSOD. :( Da li je ovo greska koju trazimo?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja19.06.2008. u 21:52 - pre 192 meseci
A evo ga i blue:

driver_irql_not_less_or_equal

stop: 0X000000D1 (0x00000006, 0x00000000, 0xba5cc04)

ndis.sys - adress ba5cc504 at ba5c9000 datestamp 41107ec3

Plz help guys
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja19.06.2008. u 23:48 - pre 192 meseci
ovo zadnje ti je ako se ne varam vezano uz mrežnu karticu. detaljnije sutra ako ti binarni ne riješi



 
Odgovor na temu

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja20.06.2008. u 11:40 - pre 192 meseci
Ako jeste tako, onda sam propustio da pomenem par tehničnih detalja oko mreže. Sveže smo ja i brat umrežili računare preko ukrštenog cross-link kabela i integrisanih mrežnih kartica. Moj kompjuter je povezan na internet preko scientific-atlanta webstar kablovskog modema, serija 2000. Sa mrežom ima malo problema, ali ne velikih. Uspeli smo da namestimo mrežu tako da i on može da pristupi internetu preko mene.
Treba možda i to pomenuti da je windows error reporting zaključio da je problem u kablovskom modemu i preporučio da uzmem nove drajvere sa njihovog sajta. Ja sam skinuo drajvere, ali problem izgleda opstaje.
Integrisana mrežna kartica je realtek RTL8168/8111 pci-e gigabit ehternet NIC

Nadam se da ove informacije pomažu bar malo.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-4.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja20.06.2008. u 18:30 - pre 192 meseci
Definitivno nije do harda Ako modem ide na USB onda to moze biti problem zbog glupavog drivera za taj modem. Ako se ne varam taj Ciscov modem ima i mogucnost povezivanja preko UTP kabla. Probaj kako ce ici kad modem ubodes preko UTP kabla. Ako ne bude plavih ekrana onda dokupi neku jeftinu PCI mreznu karticu i prikljuci modem na nju, pa cete ti i buraz ponovo moci da share-ujete vezu preko intergrisanih mreznih, a preko PCI NIC-a i modema koji je uboden u nju da pristupate netu.
 
Odgovor na temu

Zloba
Slobodan Dan
Sombor

Član broj: 17868
Poruke: 23
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja29.06.2008. u 00:12 - pre 192 meseci
Izgleada ce to biti. Premestili smo modem na bratov kompjuter - od tada kom mene nema plavih ekrana, a kod njega redovno - što dokazuje da je u tome problem. Hvala puno na pomoći!
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja29.06.2008. u 14:12 - pre 192 meseci
Pretpostavljao sam da je u tome problem. Ako modem moze da se povezuje preko mreznog kabla, onda postupite onako kako sam objanio u prethodnom postu i ne bi trebalo da bude vise problema.
 
Odgovor na temu

mikaso
Miroslav Stević
Normasoft d.o.o.
Beograd

Član broj: 25773
Poruke: 116
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.normasoft.rs


+1 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja28.07.2008. u 11:40 - pre 191 meseci
Da li neko ima razumno objašnjenje zašto se meni javlja BSOD kada želim da posetim www.itsvet.com?
Inače, BSOD se dešava i sam od sebe, tj. kada na računaru nema posebne aktivnosti. Recimo slušam mp3 u Winampu ili gledam TV (KWORLD TV kartica). BSOD koji se javlja je uglavnom u vezi sa win32k.sys i PAGE_FAULT_IN_NOPAGED_AREA. Zamenjen hard disk (sada je SAMSUNG 80 GB), RAM (sada je PQI 512 MB), grafička (sada je ATI 9600), napajanje (sada je CHIEFTEC 400W). Znači, sve je zamenjeno osim procesora AMD Athlon 2400+ (temperatura do 50 °C) i ploče GIGABYTE GA-7VA.

Najeverovatnije je procesor ili ploča, ali me jako interesuje šta to u kodu jednog sajta može da izazove restartovanje.

Pozdrav, Miroslav
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja28.07.2008. u 19:38 - pre 191 meseci
@mikaso

Dosta puta je upravo RAM krivac za ovakve BSOD-ove, mada u tvom slucaju moze biti i ploca. Probaj malo da ocistis DIMM slotove i kontakte na RAM modulu i vidi kako ce masina da se ponasa. A onda opet, mozda se taj PQI modul i tvoja ploca ne slazu. Ne bio ni prvi ni poslednji put da se odredjene ploce bas i ne slazu dobro sa nekim RAM modulima.
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: BSOD na XP-u? Nešto gadno ne valja

[ Pregleda: 3877 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.