Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stanje sa poslom i situacijom na podrucju bivse drzave

[es] :: Vodič za posao :: Stanje sa poslom i situacijom na podrucju bivse drzave

[ Pregleda: 4028 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Stanje sa poslom i situacijom na podrucju bivse drzave17.10.2007. u 20:16 - pre 201 meseci
htio bi da malo usporedimo kosaricu po drzavama, stanje sa poslom, plaće itd..

reci cu za situaciju u hrvatskoj.

Potrosacka kosarica za četveroclanu obitelj oko 800 eura.prosjecna placa na razini drzave oko 620 eura.
minimalac 217 eura (1600 kn).
nezaposlenih 300 tisuca, od toga 280 tisuca ih radi na crno.
zakon se ne postuje, samo je na papiru.
50 % ljudi je prijavljeno na minimalac, a ostalo na ruke.
recimo pise, ako su potrebe firme, firma moze traziti da ljudi rade prekovremeno.
ali jeli to prekovrmeni rad ili iskoristavanje, ako je potreba firme da rade non stop prekovremeno.
pripravnicka placa profesora u srednjoj skoli je recimo 570 eura.
place u IT sektoru od 540 eura do 1300 eura u vecini slucajeva.
pripravnicka placa inženjera od 540 eura do 670 eura.
s time da dosta ljudi radi za 200 -250 eura, pogotovo u tekstilu.


a sad cijene stanovanja.
cijena iznajmljene garsonjere u zagrebu 200 eura + rezije koje se penju do 100 eura.
najam dvosobnog stana oko 400 eura + rezije.
recimo ja zivim u kuci na sjeveru, gdje su place najnize u hrvatskoj, gdje je prosjek place 450 eura.
rezije su nam oko 200-220 eura.
struja,voda,plin,telefon,dsl, TV, smece i ostali doprinosi.


bilo bi dobro da se ukljuce i drugi iz ostalih republika.
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
89.216.26.*

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: Stanje sa poslom i situacijom na podrucju bivse drzave18.10.2007. u 14:28 - pre 201 meseci
Dosta dobre stvari su iznete za uporedjivanje (minimalac, profesori kao srednji stalez i budzetske firme) samo treba voditi racuna o drzavnoj statistici gde se prosecna plata racuna na osnovu prijavljenih podataka i u BRUTO iznosu, pa ako svi prijavljuju na minimalac onda stvarna proseca plata je veca od drzavne. Takodje postoji i relatino veliki broj ekstremih slucajeva tako da oni nisu deo analiza a ima ih dosta. Recimo: seljaci po pravilu zive dosta lose spram ulozenog rada, ali imam rodjaka koji zivi u selu na juguzapadu Srbiji i od veoma teskog rada (porodica od 6 odraslih clanova) je uspeo da kupi dvosoban stan u Beogradu i da kupi dva auta od 20000 E i redovno ulaze u opremu na selu, sto je za vecinu radnika i seljaka nezamislivo, a opet covek sve radi posteno.U Srbiji se razlikuje Beograd, Vojvodina, centralna Srbija i jug . U Beogradu je sve puta dva u odnosu na centralnu Srbiju gde je opet sve puta dva u odnsou na jug. Vojvodina je na pola izmedju Beograda i centralne Srbije. Izneti podaci su NETO
Prosecna plata je oko 300 E
Minimalac 120 E
50 % ljudi je prijavljeno na minimalac, a ostalo na ruke.
pripravnicka plata profesora u srednjoj skoli je recimo 350 eura.
plaTe u IT sektoru od 540 eura do 1500 eura u vecini slucajeva. - Podatak na osnovu razmene informacija 40-ak kolega iz struke i sa fakulteta koji rade u raznoraznim firmama (nije proveravan ostaje da se veruje ljudima). Tri ekstremna slucaja nisu uzeta u razmatranje.
pripravnicka plata inženjera od 250 eura do 600 eura. Znam neke Ekonomiste (knjigovodje) u Beogradu koji imaju 2000 E, a radili su u Cacku isti posao za 400 E
s time da dosta ljudi radi za 120 -150 eura, pogotovo u tekstilu.

a sad cene stanovanja.
cena iznajmljene garsonjere u Beogradu 200 eura pa navise
najam dvosobnog stana u Cacku oko 230 eura + rezije.
rezije (Cacak centralna Srbija) su nam oko 100-130 E(struja,voda,plin,telefon,dsl, TV, smece i ostali doprinosi).
Ja sam cesto u kontaktu sa slovencima i iznenadjuju me njihovi komentari o stanju u Sloveniji (mislio sam da je dosta bolje) pa ako ima neko podatke za Sloveniju...
Imam dosta prijatelja u Makedoniji (Skopje, Strumica) i moj i njihov utisak je da je primetno losije nego u Srbiji pa ako neko ima podatke ...
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Stanje sa poslom i situacijom na podrucju bivse drzave

[ Pregleda: 4028 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.