Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot

[es] :: Windows aplikacije :: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot

[ Pregleda: 5193 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot12.07.2007. u 13:03 - pre 204 meseci
Ovim tutorijalom pokušaću da objasnim kako sam napravio butabilni CD sa koga mogu da podignem UltimateBootCD, Hiren’s Boot CD, miniPE XT i Damn Small Linux.

Koncept butabilnih CD-ova ogleda se u tome što nam omogućava da sa CD-a podignemo potpuno funkcionalan operativni sistem koji ne traži instaliran Windows, DOS ili Linux na našem kompjuteru, čak ne moramo imati ni hard disk! Sve što je potrebno su matična ploča, BIOS kome možemo pristupiti (odnosno koji nije zatićen šifrom) grafička kartica, monitor, tastatura, miš i CD uređaj. Nije nam neophodan hard disk ili flopi disk drajv. To je koncept, ali u praksi je malo drugačije. UltimateBootCD, Hiren’s Boot CD i miniPE XT su projekti čija je svrha da prevaziđu problem neispravnog operativnog sistema koji ne može da se učita ili neispravnog hardvera, pa zbog toga nemamo pristup podacima na hard disku, particijama, ne možemo da pokrenemo antivirus proveru, ne možemo da izbrišemo ili prekopiramo osetljive podatke pre nego što računar odnesemo u servis... Sve to (i mnogo više) možemo uz pomoć nekog butabilnog CD-a. Zato je prisutstvo hard diska (ispravnog ili ne) u našem kompjuteru poželjno, jer ovi butabilni CD-ovi služe da pristupimo hard disku zbog oporavka sistema ili spašavanja podataka. Takvi CD-ovi popularno se nazivaju Live Windows ili Live Linux, i ima ih više vrsta, no to nije tema ovog teksta.

Prvi korak za kreiranje ovakve kompilacije je, naravno, downloadovanje svakog od ovih paketa. Hiren’s Boot CD i miniPE XT su nelegalne kompilacije, pa ovde nećemo davati linkove do njih. Poslužite se Google-om i naći ćete rešenje i za taj problem. UltimateBoot CD možete naći na
http://www.ultimatebootcd.com/download.html
Damn Small Linux na
http://www.damnsmalllinux.org/download.html
Za kreiranje ove kompilacije koristio sam EasyBoot
http://www.ezbsystems.com/easyboot/download.htm
UltraISO
http://www.ezbsystems.com/easyboot/download.htm i
WinImage
http://ourworld.compuserve.com/homepages/gvollant/download.htm
Napominjem da su nam potrebne potpuno funkcionalne verzije tih programa, znači ne trial, jer one imaju neka ograničenja (ne samo u vremenu korišćenja nego i u samom radu programa).
Instaliramo EasyBoot u root C diska (znači ne u Program Files). U folderu c:\EasyBoot kreiramo podfolder disk1 i u njemu podfolder Ezoot. Podignemo program, i nakon upisivanja podataka o registraciji dobijamo prozor programa. U prvom tabu (file) nameštamo osnovne parametre uvodnog ekrana i slike za pozadinu.



Klikom na dugme options i stavku configurations dobijate meni sa izborom palete boja, rezolucijim ekrana i screen modom.




Evo šta kaže Help programa Easy Boot u vezi sa logoom i slikom za pozadinu:

Logo Image: put logo image file (such as logo.bmp) into 'ezboot' directory,
Logo image must be in size of 640x480 with 256 colors, it must be saved as windows .BMP file, no compression.
Background Image: put background image file (such as back.bmp) into 'ezboot' directory,
This image must be in size of 640x480 with 256 colors, it must be saved as windows .BMP file, no compression.

Nakon određivanja tih postavki, sačuvamo fajl u EasyBoot/disk1/ Ezboot kao Mboot.ezb. Za sada zatvaramo program EasyBoot.
Sledeći korak je manipulacija sa iso fajlovima UltimateBootCD-a, HirenBoot CD-a i miniPE XT-a. Prvo raspakujemo sadržaj miniPE XT.iso fajla u EasyBoot/disk1.



Zatim raspakujemo HirenBootCD u EasyBoot/disk1 (kad nas Total Commander pita da li da prepiše fajl autorun.inf, odgovorimo sa skip) Obrišemo fajl BootCD.txt iz foldera EasyBoot/disk1



Nakon toga, raspakujemo UltimateBoot CD u EasyBoot/disk1



Takođe, na pitanje o prepisivanju fajla autorun.inf odgovaramo sa skip. Na pitanje o prepisivanju fajla no_emul.00 odgovaramo sa Overwrite. Sada imamo nekoliko suvišnih foldera u EaszBoot/disk1 folderu. To su docs, licenses i ubcd. Takođe, i fajlovi mkubcd.bat, mkubcd.sh i ubcd.ico su suvišni. Sve ih možemo brisati. Ako vas zanima šta je u njima (u pitanju su korisne informacije o UBCD), prekopirajte ih negde i pregledajte.



Sledeći korak je da raspakujemo Damn Small Linux iso fajl u EasyBoot/disk1. Odgovorimo sa skip kad nas Total Commander pita za prepisivanje fajla no_emul.00.



Napominjem da je potrebno raspakivati iso fajlove ovim redom.

Sada podižemo program UltraISO. Komandom File – Open nalazimo putanju do iso fajlova koje smo skinuli sa Interneta i sačuvali na našem hard disku. a odakle smo ih raspakivali u folder EasyBoot/disk1. U ovom slučaju to je folder BootCDs na C disku. Selektujemo prvi iso fajl u tom folderu (Damn Small Linux) i kliknemo na open.



Kada UltraISO učita taj fajl, kliknemo na meni Bootable, na stavku Save Boot File... Izaberemo putanju do foldera EasyBoot/disk1/Ezboot i tu sačuvamo fajl kao KNPX.bif





Isto ponovimo i sa ostalim iso fajlovima koji su predmet naše integracije u ovaj multiboot CD. Boot fajl HirensBoot CD-a sačuvaćemo kao HBCD.BIF, UltimateBoot CD-a kao UBCD.BIF, a miniPE XT-a kao MINIPE.BIF. Time je upotreba UltraISO programa gotova.

Ponovo podižemo EasyBoot program. U tabovima Layout, Text i Misc podešavamo izgled ekrana i tekst i boje koje ćemo prikazati na tom uvodnom ekranu. Najvažniji tab je Menu. U njemu, u prvoj stavki, upisujemo komandu koja će pokrenuti UltimateBoot CD. Komanda glasi run ubcd.bif i upisujemo je u polje command u gornjem delu prozora. U polje Menu Text upisujemo redni broj programa UBCD i odgovarajući tekst, kao na slici. Ostale parametre vezane za koordinate i boje vidimo na slici.



Za HirensBoot CD komanda je run hbcd.bif, za miniPE XT komanda glasi run minipe.bif. Za Damn Small Linux moramo da se dovijamo. Ako damo komandu run knpx.bif, dobijamo poruku o greški prilikom butovanja linuxa. Zato koristimo trik koji nije dokumentovan na sajtu proizvođača EasyBoot programa, ali na njihovom forumu poronađeno je rešenje i za tu grešku. Komanda za Linux glasi bootinfotable;run knpx.bif Komanda za restart je reboot, za butovanje sa flopija boot 0 a sa hard diska boot 80. Pažnja! Sve ove komande upisuju se bez tačke na kraju.
Vratimo se na tabove Layout, Text i Misc. Sledeće slike olakšaće vam određivanje i tih parametara, a vi ste slobodni da menjate tekst, boje, raspored i koordinate elemenata na ekranu.







Vratimo se na tab File. Kad smo zadovoljni poslom koji smo odradili, sačuvamo ga klikom na Save. Sada treba napraviti iso fajl za rezanje. Kliknemo na Make ISO i namestimo parametre kao na slici.



Kad nakon klika na Make program napravi iso fajl, treba ga narezati na CD. EasyBoot ima ugrađen modul za narezivanje CD diskova, ali kod mene je pravio neke probleme, pa je moj izbor stari dobri Nero. Otvorimo Nero, komanda Open, nađemo naš iso fajl i nartežemo ga na CD RW (zbog mogućih grešaka, da ne bacamo uludo diskove). Važno je izabrati da nam CD bude finalizovan, jer neki izvori tvrde da u suprotnom CD neće biti butabilan. Moje iskustvo govori da to nije bitno, ali hajde da poslušamo i taj savet i finalizujemo CD.
Restartujemo računar i u BIOS-u (ako nije zaštićen šifrom koju ne znamo) namestimo da nam First Boot Device bude CD. Sačuvamo podešavanja, izađemo iz BIOS-a i nastavimo sa butovanjem računara. Prvo što vidimo je sledeća slika (moj logo picture)



Zatim se podiže osnovni ekran našeg MultiBoot CD-a.



Sada biramo koji ćemo skup alata da podignemo, kursorskim strelicama selektujemo ono što želimo i pritiskom na ENTER startujemo program. I to je to! Ako smo imali sreće da nam je sve išlo kako treba, podiže se izabrana stavka, a dalje je na vama, da eksperimentišete sa svakim od ponuđenih paketa.
Međutim, na starijim računarima ili onim kod kojih je BIOS pod šifrom, možda nećete uspeti da butujete sa CD-a. I za to imamo rešenje. Nađemo na Internetu program pod nazivom SmartBoot Manager
http://www.sofotex.com/Smart-BootManager-download_L15736.html
Pomoću njega napravimo flopi koji ubacimo na svoje mesto u kompjuteru, i restartujemo PC. Sada se kompjuter butuje sa flopija i imamo izbor hoćemo li nastaviti butovanje sa CD-a, sa hard diska, restartovati kompjuter ili nešto drugo.



Za kraj, da napomenem da sam ove verzije pomenutih programa izabrao jer su novije prevelike da bi sve stale na CD. Još jedna napomena: Damn Small Linux može da se učita u RAM komandom dsl toram, i da tako oslobodi CD drajv za narezivanje željenog materijala, i to programom koji je deo Damn Small Linuxa.

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot15.12.2007. u 23:09 - pre 199 meseci
Važna dopuna
Prilikom izbora miniPE XT kompilacije sa MultiBoot diska, događa se sledeći problem: miniPE startuje normalno, ali neke aplikacije iz miniPE start menija (Total Commander koji najčešće startujem, a i neke druge) ne uspevaju da se podignu. Pri podizanju nekog drugog file managera dobijam poruku da folder B:/Documents and Settings/Default User/Desktop nije kreiran. Izgleda da boot loaderi EasyBoot-a i miniPE XT dolaze u sukob, jer boot CD samo sa miniPE XT radi ispravno. To sam rešio tako što sam EasyBoot-om ponovo otvorio projekat u c:/EasyBoot/disk1/Ezboot/Mboot.ezb i pri komandi Make ISO čekirao sam opcije Hide Boot Folder i Hide All Files in Boot Folder.



Zatim sam multiboot iso fajl koji sam napravio EasyBoot-om otvorio u UtraISO i u meniju File, u stavki Properties čekirao Joliet kao CD File System, Max(221) kao ISO 9660 FileName Format, i Extended kao Joliet FileName Format.



Ponovo sam sačuvao iso fajl, narezao CD i nakon ove intervencije, miniPE sa kompilacije radi sasvim normalno, kao da je pokrenut sa posebnog CD-a.



[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 16.12.2007. u 00:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dimnicar
dimnicar

Član broj: 48094
Poruke: 505
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot24.06.2010. u 22:41 - pre 168 meseci
Uh bre ,pa ovo je mnogo komplikovano
Zar ne moze vise iso fajlova u taj tzv.easy boot,i da odmah reze multiboot???
Sama rec Easy,znaci da je lako,a ovo ovde je visa matematika....
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot24.06.2010. u 23:18 - pre 168 meseci
Ako si programu posvetio samo sat-dva, i samo nekoliko pokušaja, ne očekuj da ćeš ovladati materijom. Nije to Paint, ovo je malo komplikovanija oblast. Jednostavniji način od ovog koji omogućava EasyBoot nisam video. Ako je to stvar koja te interesuje, dobro prouči Help, i poseti forum korisnika programa EasyBoot. Multiboot diskovi su vrlo korisna stvar, vredi savladati početničke nedoumice. Ako se samo igraš, nađi jednostavniju igračku.
 
Odgovor na temu

dimnicar
dimnicar

Član broj: 48094
Poruke: 505
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot25.06.2010. u 19:36 - pre 168 meseci
Slazem se sa tobom Slobo.
Probao jesam,ali ima puno toga da se odradi.
Imam sve sto mi treba,ali na vise diskova,pa sam probao nesto na brzinu,ali ne ide to tako lako.
Sto rece ti ,bez par sati rada minimalno nema nista...,a uspeh ni tada nije zagarantovan...
Posto ti je post od pre 3 godine,da li je bar nesto olaksano,ili je i dalje komplikovano?
Ajd ako ima nekih novina,javi.
Ja imam 5 iso fajlova koji bi trebalo da se butuju,pa bi ih probao staviti sve na jedan dvd.
Rec je o win7 x86
win xp sp3
Hyrens10.5.ultimate boot cd1.5,erd,acronis,i to je to ako mi nesto nije visak ili izostalo.
Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot25.06.2010. u 21:06 - pre 168 meseci
Citat:
dimnicar: ...bez par sati rada minimalno nema nista...


Hehehe...
Ja sam prvi ispravni boot CD napravio posle mesec - dva čačkanja... Doduše ne svakodnevnog, već kad se stigne, ali bez mnogo uputstava, osim helpa i njihovog foruma. To je i savet za tebe - svi odgovori su dati na forumu http://www.ezbsystems.com/cgi-bin/ikonboard.cgi
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows aplikacije :: Tutorijal: Integracija vise Boot CDa u jedan pomocu programa EasyBoot

[ Pregleda: 5193 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.