Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje

[es] :: Access :: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje

[ Pregleda: 17326 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje25.04.2007. u 09:12 - pre 206 meseci
Za pocetak pozdrav svima. U zadnje vreme pratim ovaj forum dosta cesto, doduse vise kao pasivni ucesnik. Smatram da je fantastican, ima dosta zanimljivih tema, interesantnih odgovora i predloga.
Sada je vreme da izlozim svoj mali problemcic. Naime radi se o klasicnoj bazi ulaz/izlaz robe. Ali, naravno to "ali" sve kvari. Problem se sastoji u sledecem, kao ulazne stavke imam sirovine (pr. meso, jaja, brasno itd.) dok su izlazni artikli pljeskavice, palacinke, sendvici itd. Nadam se da vec pogadjate u cemu je moj problem. Kako sabirati (tacnije oduzimati) babe i zabe (cuveni primer spricera).

Zadnjih nekoliko dana sam proucavao slicne teme koje su ovde bile tipa magacinsko poslovanje, veleprodaja/maloprodaja i cuveni primer funkcionisanja rada kafica sa pratecim resenjima za knjigovodstvo. Da budem iskren, nisam se bas proslavio u raznjasnjavanju samom sebi, tacnije dosta toga mi je ostalo nejasno. A da muka bude jos veca uopste ne mogu da startujem one baze sa primerima (racunar me obavestava da nije u mogucnosti da ih otvori) tako da ne mogu da pristupim upitima i kodovima.

Komponente ulaza sam, nadam se dobro resio, medjutim cim samo pomislim na izlaz (prodaju) prodju me zmarci. Cak nisam ni kreirao tabelu izlaza jer ne znam ni sta bih stavio u nju (koja polja).
Inace kiosk brze hrane je otvorio moj odlican prijatelj, predlog je da mu ja odradim bazu onako prijateljski za dusu sto se kaze, da covek ne mora i to da placa povrh svega.

U to ime, ja cu da nakacim ovde moju bazicu pa ukoliko ima interesenata, molim javite se.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje26.04.2007. u 13:10 - pre 206 meseci
Ne mogu da verujem da vam ovo nije interesantno, ali sta ces. Pa bas niko da se javi i ostavi komentar... Mozda je tema zaista neinteresantna, sta se moze. Bilo kako bilo, nakon malo mozganja mislim da sam dosao do kakvog, takvog resenja. Ono se sastoji u tome da se iz tblNormativi izvrsi kopiranje podataka u novu nevezanu tabelu tblIzlaz koriscenjem append query-a. Openquery komandu startuje komandno dugme postavljeno na formi.
Resenje i nije bas elegantno, smislicemo nesto bolje.

P.S. Zakacicu bazu sa primerom pa izvolte. Bas bih voleo da cujem poneki komentar. Mozda neko ima bolju ideju kako ovo resiti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje26.04.2007. u 14:22 - pre 206 meseci
Citat:
Inace kiosk brze hrane je otvorio moj odlican prijatelj, predlog je da mu ja odradim bazu onako prijateljski za dusu sto se kaze, da covek ne mora i to da placa povrh svega.


Zaista je lepo od tebe sto si se ponudio da prijatelju ucinis uslugu. Medjutim, problem je suvise slozen za pocetnika, a oni koji to znaju da rese (ja ne znam) nisu spremni da rade 'za dusu'. Zasto je problem 'suvise slozen'? Zato sto se u stvari ne zna sta se hoce. Da li hoces da pratis promet materijala ili da vodis knjigovodstvo? To su dve veoma razlicite stvari.

Pracenje prometa materijala nije regulisano zakonom, svako radi kako hoce ako zna sta i kako hoce. Knjigovodstvo je regulisano zakonom i ne dozvoljava odstupanja od propisanih proceura, makar one bile i glupe i neprimerene upotrebi racunara. Svakako da se pracenje prometa i knjigovodstvo ponegde dodiruju a ponegde preklapaju, sto problem jos vise komplikuje. Recepture i normativi dodaju jos jedan nivo slozenosti. Uporedjivanje stvarnog stanja i izracunatog na osnovu normativa i receptura redovno pokazuje neslaganje. To je normalno i mora se knjigovodstveno registrovati, ali treba znati kako.

Posto je u pitanj kiosk brze hrane, postavlja se pitanje efikasnog unosa podataka, sto znaci posebno pazljivo uradjen korinicki interfejs, takav da minimizuje vreme unosa narudzbi i naplate. St a ce pre da radi radnik, da pravi sendvic ili da kuca po tastaturi. i gde ce taststura da stoji a da mu ne smeta. a da mu je pri ruci kad zatreba. To sve ne mora da ima veze sa programiranjem i bazama podataka, a jako je vazno. Nije slucajno sto dobre sisteme za naplatu/pracenje imaju samo veliki lanci tipa McDonald.

Ovo me sve podseca na osamdesete godine, kad su se pojavili u Jugi prvi PC. Svaki klinac iz Matematicke Gimnazije u Beogradu sanjao je o tome da napravi Operativni Sistem (ni manje ni vise, naravno bolji nego tada vladajuci DOS (ni manje ni vise. A sve zato sto su u skoli ucili asembler ili masinske jezike i citali Galaksiju i PC Racunare. Tako i danas, samo zato sto je Access dostupan svima ne znaci da sako mzoe da radi sve.

Teme koje si pominjao, kafici, magacini i slicno, trajale su mesecima i nikad se nisu zavrsile, jer smo se ili zapetljali ili udaljili od pocetnog zahteva. Ako niis razumeo sta se tamo kaze, nema potreba ni da otvaras zakacene primere. Ovaj posao se ne uci od primera do primera na forumu. Uci se u skoli, srednjoj, visoj, fakultetu i slicno. Moras da imas predznanje, forum ce ti samo dati neke nove ideje i pokazati neke cake.

 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje27.04.2007. u 11:29 - pre 206 meseci
Hvala ti puno na iscrpnom odgovoru i racionalnim objasnjenjima. Drago mi je da se uopste neko javio jer sam zaista hteo da cujem jos necije misljenje.
Moram ti priznati da si me dobro isprasio i postavio tamo gde mi je i mesto, u neznalice. Ali dobro, od nekud se mora poceti...

Jasno mi je da ukoliko se stvari postave tako da se pravi program koji bio radio sve ono sto si ti naveo, problem izgleda veliki kao kuca. Tacnije, nama i nije palo na pamet da u celu problematiku uplicemo knjigovodstvo (mada se ruku na srce pominje marza itd. PDV nema jer mi je odjasnjeno da nije potreban, ne znam zasto).

Gledajuci slicne teme moram ti priznati da su mi mnoge stvari ostale nejasne (mislim na racunovodstvo ali bogami i na programerski deo) stoga sam pokrenuo ovu temu jer me je, kao laika, zanimalo kako bi se resio problem tzv. mesavina odnosno artikala koji se prodaju kao gotov proizvod odnosno nacin na koji se to moze premostiti tako da program oduzima potrosene sirovine od unetiv i pravi saldo. U bazi koju cu da uploudujem, kreirao sam query koji to radi (stvarno radi!!! pa ma koliko to bilo neverovatno). Samo smatram da moje resenje nije bas najelegantnije (opste uzev upotreba append queryija) jer je, bar se meni cini, nemoguce ispraviti gresku odnosno vratiti se na prethodno stanje. Zato sam hteo da cujem i drugacija misljenja, neka druga, elegantnija resenja, neki savet u linkovanju tabela, mozda kreiranje novih itd.

Prosto receno, moji motivi su krajnje korekti, imam problem, ne znam da resim, trazim malo pomoci, po neki savet i to je to. Pa ko hoce izvolte, ako ne i to je ok. Svakako mi je drago da mi neko kaze da li sam dobro startovao, ako ne gde gresim itd.

P.S. Zakacicu bazu za poruku, i fail sa zahtevima (word doc.), molim te da pogledas i das mi neki komentar u vezi salda.


Veliki pozdrav...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ex-Neznalac

Član broj: 118677
Poruke: 164
*.tz2.dlp12.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje27.04.2007. u 21:48 - pre 206 meseci
Neznam zasto ljudi na ovom forumu puno okolišaju sto direktno stari nekažes da ti treba program kao kasa sa stanjem ili nesto kao minirobnoknjigovodstvo,reci brate muski,treba mi to i to i nije belaj a ne maltretiras ljude okolo,ako je to tako nije problem javi se na e-mail ukoliko je to sto ti trazis, nisam imao vremena citati tvoje postove.

E POZDRAV !!!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje28.04.2007. u 01:36 - pre 206 meseci
Brate, nisi valjda mislio da pravis trebovanje-ulaz robe iz magacina za svaki kolut salame posebno?!

Dakle proizvodnja sendvica... pa dobro...
To je u principu isto kao proizvodnja... lupam... hleba u Beogradskoj Pekarskoj industriji.
Imas masinu, sa jedne strane sipas brasno, vodu, kvasac, so i maslac a sa druge izlecu hlebovi. Pri tom se ne pravi preracun stanja robe u magacinu svaki put kad izadje vekna sa pokretne trake, vec se izbroje hlebovi koji su izasli i izbroje dzakovi brasna koji su sipani u masinu i onda se napravi jedan preracun za celu smenu. Tako je i kod kioska. Tu nemas magacin, vec napravis ulaz svih sirovina u proizvodnju i stanje magacina ti je 0 za sav materijal. Na kraju dana vratis iz proizvodnje u magacin ono sto nije utroseno i to ti je novo stanje magacina. Za proizvode koji izadju iz proizvodnje mozes praviti poseban izlaz za svaki ili zbirni izlaz svega sto je izaslo, kako ti vec vise odgovara. Stanje repromaterijala je ono sto si vratio iz proizvodnje, a stanje robe je ako je neki sendvic ostao neprodat.

Pretvaranje repromaterijala u gotove proizvode se ne moze knjigovodstveno prikazivati u realnom vremenu. Gledao sam pre par dana na TV Discovery neku masinu koja pravi 500 komada necega u minuti. Mogu da zamislim kako bi ti ukucavao svaki primerak posebno u racunar i posle svakog pravio preracun stanja magacina

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ex-Neznalac

Član broj: 118677
Poruke: 164
*.tz.dlp135.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje28.04.2007. u 13:22 - pre 206 meseci
www.mickey.co.ba/baccko/knjigovodstvo.exe

Evo ti link sa kojeg ces skinuti moj program pa ako je to to onda izvoli radi.


Ugodan rad pozdrav !
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje28.04.2007. u 14:51 - pre 206 meseci
Najverovatnije, da je tvoj drugar paušalac i da od knjigovodstva treba da vodi jedino knjigu prihoda. Ono što njega zanima je materjalno knjigovodstvo (materjalne kartice) sa elementima robnog knjigovodstva jer spominješ cene.

Nameračio si se na projekatni zadatak o kome malo znaš. Za iole ozbiljniji zadatak ovog tipa potrebno je pre aplikacionog modeliranja uraditi funkcionalno modeliranje (grafičko tekstualna dokumentacija poslova i aktivnosti), potom informaciono modeliranje ili analizu (izrada ideje za bazu podataka), pa tek onda izrada aplikacije.

Ali da ne pametujem mnogo daću ti strukturu baze podataka koje će te zadovoljiti bar za početak. Radi se o strukturi koju sam projektovao za pogonsko knjigovodstvo, a za tvoje potrebe sam je rasteretio nekih tabela i relacija kao što su radni nalozi slično.

Suština je u sledećem. Dobavljače vodiš u tabeli partneri, Specifikacija su ti tvoji normativi, Moraš da imaš dva magaciana, makar i fiktivno jer se repromaterjali i proizvodi moraju voditi odvojeno. U magacinima se vodi trenutno stanje. Tabele Prometa su istorijskog karaktera gde se vodi evidencija o ulazu i izlazu repromaterjala sa jedne strane i ulazu i izlazu proizvoda sa druge strane. Četiri tabele : Prijemnica i PrijemnicaStavka kao i Otpremnica i OtpremnicaStavka su klasični dokumenti koje vodiš u bilo kom robnom knjigovodstvu. Ja sam aplikaciju radio kasnije tako da sam cene vodio po prosečnom nivou, što ne mora da bude slučaj i kod tebe. Naravno da model nije idealan. Probaj da nešto naučiš iz njega, bar oko relacija i primarnih ključeva. Ukloni polja koja ti ne trebaju i dodaj ono što ti je potrebno.

Možda se nekom učini da postoji redudanca (suvišnost podataka), međutim imajte na umu da u realnoj proizvodnji postoji i dokument koji se se zove radni nalog kao i nešto što se zove nedovršena proizvodnja ili proizvodi koji čekaju na finalizaciju. U ovom slučaju brze hrane, sumnjam da bi neko sutradan kupio današnji nedovršeni proizvod te toga neće biti ali ćeš ti odlučiti i da li ti je neka od tabela višak te je nećeš koristiti.

Srećno!


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 28.04.2007. u 17:26 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ex-Neznalac

Član broj: 118677
Poruke: 164
*.tz.dlp12.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje28.04.2007. u 20:18 - pre 206 meseci
Dobar si ti Getsbi !
 
Odgovor na temu

zliki
Vanja Virijevic
Krusevac

Član broj: 101462
Poruke: 155
*.air.my-its.net.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje03.05.2007. u 12:02 - pre 206 meseci
Hvala svima na odgovorima. Evo me tek sad, malo se praznikovalo, nista se nije radilo te nisam ni prilazio racunaru. Trebace mi malo vremena da proucim vase odgovore i predloge.


P.S. Uzgred Neznanac, tvoj link ne radi (bar kod mene) te mi daj tacnu adresu molim te.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
91.150.98.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje03.05.2007. u 12:55 - pre 206 meseci
Slovo k je veliko K
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Trtko
Koprivnica

Član broj: 69494
Poruke: 695
*.bilokalnik.hr.



+8 Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje04.05.2007. u 08:31 - pre 206 meseci
Da ti dam mozda ideju.

Ulaz si napravio kažeš
još ti samo treba normativ

npr unio si ulaz
1 kg salame = 100 kuna kg
1 kg sira = 150 kun kg
1 pecivo = 1 kunu kom
1 sendvič sa sirom i salamom = 20 kuna ili dinara

e sad napraviš normativ za sendvič , a s njim skidaš zalihu robe

1 sendvić = 1 pecivo + 0,10 salame + 0,10 sira

još samo odbiješ od količine na zalihi

Možda pomogne možda ne

Pozdrav

Trtko




 
Odgovor na temu

Delvechio
Manuel Del Vechio
Požega

Član broj: 145677
Poruke: 1
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje17.05.2007. u 16:19 - pre 206 meseci
Pozdrav svima,

Zanima me jeste li rješili problem od kolege. Jer ako jeste onda ste rješili i moj problem.
Ja bi trebao isto voditi za jednu studentsku menzu i trebao bi pratiti stanje odnosno svakodnevnu inventuru skladišta.
Kada unesem prodano 15 ručkova broj1 on skine, npr. mljeveno meso 0,12kn*15 itd. od čega se već sastoji taj ručak.
Kolega Onaj link gore za knjigovodstveni program ne radi, pa bi bio jako zahvalan kada bi mi poslali na mail ili objavili
ponovno link.

Ako mi netko može pomoći bio bi JAAAAAAAAAKKKKKKOOOOOOOOO ZAHVALAN

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kiosk brze hrane - ulaz, izlaz, stanje

[ Pregleda: 17326 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.