Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?

[es] :: Nauka :: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?

[ Pregleda: 6605 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladaw
vladica velickovic
Nis

Član broj: 83454
Poruke: 4
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?05.10.2006. u 15:08 - pre 213 meseci
Sta je solipcizam i gde je na internetu moguce naci tekstove na tu temu?
 
Odgovor na temu

Nemanja Dubravac
Nemanja Dubravac
Sombor / Wien

Član broj: 4621
Poruke: 955
*.5.14.wu-wien.teleweb.at.

Sajt: https://www.shpock.com


+3 Profil

icon Re: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?05.10.2006. u 15:23 - pre 213 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Solipsism
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?05.10.2006. u 16:23 - pre 213 meseci
ukratko, kad neko misli da je jedini na svetu a da je sve oko njega proizvod njegove maste... prvi put sam se sreo sa tim pojmom na maturskom iz engleskog jezika, prevodivsi tekst o tome...
 
Odgovor na temu

Entropija
Zico Zico

Član broj: 39244
Poruke: 4
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?11.10.2006. u 04:48 - pre 213 meseci
Tačnije se kaže: solipsizam, a od latinskog solus=jedini i ipse=sam. Ovo je prevashodno filozofska kategorija i isto tako jedan od mogućih filozofskih pravaca. Radi se, dakle, o epistemološkom (epistemologija=teorija saznanja, jedna od filozofskih disciplina) stanovištu. Epistemologija pokušava da reši odnos subjekta i objekta, tj. spoznajne svesti i objektiviteta, realiteta koji se spoznaje. Znači, ona je u stalnom odgovoranju na pitanje: kako svest saznaje objektivitet, realitet? Ukoliko je odgovor takav da se priznaje samo krajnja pojedinačna subjektivna svest, a celokupnom objektivitetu, realitetu, se ukida svaka samostalnost, tj. ako se oni shvataju samo kao proizvodi svesti, onda imamo na delu solpsizam. Ukratko, po ovom shvatanju postoji samo jedno jedino JA, subjekt i ništa izvan njega. Sve jeste samo predstave onog vlastitog JA. Dakle, svi predmeti, postoje samo onda, onoliko i koliko ja želim. Ne postoji materija. Ovde se čak ide tako daleko da se i svaki drugi pojedinačan subjekt, svaka druga ličnost, shvata jedino posredstvom predstava jednog jedinog vlastitog JA. Ovo je, dakle, ekstremni, radikalni subjektivizam, tj. solipsizam, a koji nailazi na mnoštvo primedbi koje ga iz temelja ruše.

Koreni solipsizma sežu do Antičkog doba, do čuvenih sofista, a naročito su izraženi u Protagorinom stavu: "Čovek je mera svih stvari, onih koje jesu da jesu, a koje nisu da nisu", a misleći pod "čovekom" na pojedinca. Međutim, dok sofiste ne možemo u potpunosti da identifikujemo kao solipsiste, dotle krajnje izvedeni solipsizam imamo u Novom veku kod Džordža Berklija (George Berkeley). Doduše, Berkli je imao nameru da postavi mnoštvo pojedinačnih subjekata, mnoštvo privatnih svatova, ali se u krajnjoj liniji sve ovo svodi na jedan jedini subjekt, jedno jedino JA. Zanimljivo je da Artur Šopenhauer, a koji postavlja izrazito subjektivističko stanovište stavom "svet je moja predstava i moja volja", ipak nastoji da izbegne zamku solipsizma, pa na taj način sve berklijevce i slične umove oglašava zrelim za ludnicu.

Poznat je i, u izvesnom smislu opravdan, metodski solipsizam, koji zastupa Rene Dekart (René Descartes). Njegov čuveni stav "cogito ergo sum" = "Mislim dakle postojim" znači da mi na samom početku moramo da sumnjamo u bilo šta, ali ne možemo da sumnjamo u to da mislimo, ne možemo da sumnjamo u vlastito ja, u vlastiti subjektivitet. Međutim, iz ovog prvog krajnje izvesnog stava se dalje izvodi, dokazuje svako drugo postojanje u sopstvenoj samostalnosti. Na taj način se solipsizam kao metodska baza u daljoj razradi teorije prevazilazi. Metodski solipsizam je, u izvesnom smislu, moguće prepoznati i u filozofijama Kanta (Immanuel Kant) i Huserla (Edmund Husserl) i drugih.

Koliko solipsizam potiče iz epistemologije, toliko on zadire i u ontologiju (filozofska disciplina o postojanju). Naime, solipsizmom se određuju granice postojanja, tj. ukida se objektivo i realno postojanje, a priznaju kao postojeće samo duševne privatne predstave.

Najbolji uvid u solipsizam može se steći čitanjem originalnih filozofskih knjiga gore pomenutih, a i drugih autora. Problem je u tome što ova literatura zaheva d o b r o filozofsko predznaje.

1. Berkli: "Ogled o principima ljudskog saznanja"
2. Dekart: "Meditacije o prvoj filozofiji"
3. Kant: "Kritika čistog uma"
4. Huserl: "Kartezijanske meditacije"
5. Slobodan Simović: "Solipsistički argumenti", "Transcendentalno ja i metodički solipsizam"...
 
Odgovor na temu

vladaw
vladica velickovic
Nis

Član broj: 83454
Poruke: 4
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?11.10.2006. u 13:28 - pre 213 meseci
Hvala na opsirnom odgovoru entropija.
Koju mi literaturu preporucujes iz epistemologije? Prevashodno me interesuju najprihvacenija i moderna filozofska gledista iz obe oblasti.
Takodje me interesuju na koji nacin je filozofija pobila tvrdnje solipsizma?
 
Odgovor na temu

TiXo
Tihomir Pantović
Čačak

Član broj: 7796
Poruke: 537
*.adsl.static.sezampro.yu.

Jabber: tixo@jabber.ru
ICQ: 74381511


Profil

icon Re: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?11.10.2006. u 14:08 - pre 213 meseci
svi tekstovi na internetu o solipsizmu su nemerodavni, pravi solipsisti sigurno ne bi koristili sistem čije je postojanje tako teško dokazivo, u ostalom, ko kaže da postoje i drugi solipsisti? :o)
GnuPG public key:
tixo.asc


Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and
then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with
people of all creeds and nations.
 
Odgovor na temu

Nibble

Član broj: 63173
Poruke: 302
*.dlp149.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?15.10.2006. u 19:38 - pre 213 meseci
Hmm bas sam se zainteresirao za taj prokleti <<solipsizam>>.Sta fakat ako samo ja postojim i sve oko mene je proizvod moje maste.Pa to je strasno brate.Ima li kakvih dokaza koji ruse solipsizam ?

 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Šta je solipcizam i gde je na internetu moguće naći tekstove na tu temu?

[ Pregleda: 6605 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.