Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)

[es] :: Advocacy :: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6355 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 02:18 - pre 219 meseci
Elem, izgubio čovek ključeve pa ne zna kako da otključa informacije ukatančene "odlukom da zaključa informacioni sistem grada Beograda u tehnologiju koju kontroliše jedna američka firma?".

Možete li dakle, da nam svima date nekoliko (ako je ikako moguće: *KONKRETNIH*) primera poslovnog problema gde je početna tačka neki MS alat, a zbog toga ste osuđeni da te informacije uvek čitate i obrađujete isključivo MS alatima.

Evo primer: informacije iz elektronskih formi skupljate pomoću MS InforPath-a, a hteli bi da ih prebacite u MySQL bazu, pa dalje šta vam je volja. Ili, imate informacije u Excelu, a hteli bi da te informacije postavite na web servis pa da ceo svet može da ih čita koristeći npr. Javu. Ili imate informacije u SQL Server ili Access bazi a hoćete da omogućite da neko ko koristi npr. Linux ima dostupne te informacije.

Ajde baš da vidimo da li je u pitanju "brak bez mogućnosti razvoda".


[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.05.2006. u 23:39 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 02:37 - pre 219 meseci
Npr. HP ne moze uci na desktop trziste i ponuditi makakav novi HP OS, jer windows nije otvoreni sistem mozes da pricas da je POSIX compliant ali kad se GUI ubaci u igru, nije sve tako jednostavno ;-) pogotovu sto MS forsira svoje proprietary biblioteke ili servise kako bi kod bio sto neportabilniji na drugi OS. To ukljucuje i IE-only internet/intranet aplikacije, .net framework i sl.

Ako je standard suvise sveobuhvatan onda se minira, npr. Java.

Da mi ti degojs objasnis zasto se MS JVM razlikuje od Sun JVM? Da nedajboze, ne napravimo sa Javom i OpenGL Quake 6 za Macintosh? Ne gresim?
Vista ce ipak imati OpenGL podrsku, ali, sto su se mucili da je onesposobe u nekim beta verzijama?

MSSQL vs. Oracle - ja ne mrzim firme, nisam fanatik kao Stallman, ali, reci mi, zasto nemam MSSQL na AIX ili HPUX ili Solarisu kao Oracle da lako mogu da migriram bazu ako mi to treba? Zato sto zele da te vezu za njihov OS! Zato je Oracle mnogo bolje resenje na duge staze, miran si, bice ga i na sistemu koji mozda Windows ne podrzava kao oni IBM POWER highend serveri.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.05.2006. u 03:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 02:55 - pre 219 meseci
Ja ne znam šta uopšte hoćeš da kažeš. Ne vidim ni bilo kakvu vezu sa onim što sam ja pitao. Imaš nešto konkretno ili ne? Ako nemaš, poštedi me ovakvih praznih priča, molim te. Ne znam kako to MS tera nekog da pravi sajtove isključivo za IE. Ne znam ni kako ti sve i da imaš takav sajt ne možeš da te informacije ponudiš tako da to mogu da konzumiraju korisnici svih popularnijih browsera. Daj bre..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 02:57 - pre 219 meseci
Da odgovorim na ovo što si dodao posle:

kako to ne možeš da prebaciš podatke iz SQL Servera u Oracle (i zašto bi to radio, ako si već platio SQL Server)?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 02:59 - pre 219 meseci
Lepo su informacije zakljucane u MSSQL bazi. Migracija baze je pipava rabota. Zasto bi migrirao? Mozda zato sto hocu da koristim jaci server koga ima samo IBM pravi.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.05.2006. u 04:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 03:01 - pre 219 meseci
Kako su zaključane? Ozbiljno?
A inače, svaka migracija je pipava stvar. "Pipavo" ne znači "zaključano".

Bojane, imaš li problem sa kojim si se stvarno suočio ili ovo pričaš onako? Ako pričaš onako, ja stajem sa daljom pričom, sorry.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 03:02 - pre 219 meseci
Radi se o tome da nema ni pipavo kad migriras sa Win2003/Oracle na AIX/Oracle 2013 godine. Ako MS portira IE7 na Macosx, i MSSQL na AIX bice drugacije i drugacije cu govoriti.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.05.2006. u 04:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 03:04 - pre 219 meseci
Koliko puta da ti ponovim: "pipavo" ne znači "zaključano". I ja tu stajem, pošto mi je jasno koliko je tvoj primer stvaran i na osnovu tvog iskustva. Pozdrav.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 03:07 - pre 219 meseci
Nemoj da pircas degojs, vendor specificni sql si zaboravio odjednom! Recimo da MS napravi HPUX verziju MSSQL podriva sopstveno Win2003 trziste na istim HP highnd serverima, to je jasno kao dan. A Oracle teras na svemu zato sto Oracle ne pokusava da napravi lock-in. Sta bi ti birao? MS-only? Dobro, ali nemoj da kukas 2013 zato sto je migracija skupa.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.05.2006. u 04:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 03:17 - pre 219 meseci
I Oracle ima PL/SQL. Ako jednog dana hoću da se prebacim sa Oracle na MySQL jer je jeftiniji, takođe ću da imam taj problem. Ali ne vidim kako me to sprečava da i dalje lepo čitam (pa prebacujem u drugu bazu ako hoću) ili menjam podatke u toj postojećoj bazi koristeći npr. Javu, .NET i slično.

I sad stvarno: doviđenja :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 03:24 - pre 219 meseci
Da se migriraju podaci, mogu. Ja nisam rakao da ne mogu, ali recmo MS JVM. Nemoj da se pravis blesav, jasno je kao dan da MS hoce da veze korisnike za svoj OS. Ne bi bilo problema da windows ima stvarnu konkurenciju, to bi nateralo MS da radi vise i radi bolje, i donosi bolje proizvode kupcima. ne mrzim MS, svaka bi se firma u njegovom mo nopolskom polozaju ponasala isto, npr. Sun ne bi bio drugaciji uopste, radi se o tome da moramo imati barem dva os - nebitno je kakvih, bolje proprietary nego oss, za desktop PC-je. Nekada si mogao licencirati kod od MS pa su to radili Compaq i drugi za svoj DOS, pa je to uradio IBM sa Windowsom 3.1 za OS/2 ali je to prestalo jer je MS odlucio da napravi monopol. Velika je steta sto je monopol napravio, jer bi smo XP imali na desktopu 1997. jedini razlog (jer vidis i XP mogu da koriste knjigovodje) sto smo se mucili pet godina sa Win9x je zato sto MS nije radio na OS, kako nije ni bilo konkurencije njihovom proizvodu.

Sad, on-topic, ne mislim da su informacije "zakljucane" niti da je (zbog monopola) postojao drugi izbor.
Linux ne bi bio izbor za desktop, ali je bilo moguce sistem uciniti otvorenijim. Drzava je mogla zahtevati da se uz windows instaliraju i neke biblioteke koje su portabilnije (i uvek ce biti jer su oss) npr. gtk+. Sta bi to znacilo nego da knjigovodstvena aplikacija za pet godina moze lepo da radi i na OSX, a zasto je to lose? Objasni mi.

Sta je bolje:

1. windows+msoffice
2. windows+msoffice+gtk++sun jvm?

Dakle, ja nista protiv ms nemam, niti protiv windowsa, vec samo protiv monopola. Bilo bi gore da su uzeli linux btw.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 05.05.2006. u 04:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 13:06 - pre 219 meseci
Citat:
bojan_bozovic: radi se o tome da moramo imati barem dva os - nebitno je kakvih, bolje proprietary nego oss, za desktop PC-je.


Kako me ovo podsjeća na hegelovsku dualističku dijalektiku i njezinu bazu u svim pseudodemokratskim režimima zadnjih 100-ak godina :D

Na kraju će se se ispostavit da je RMS tajni MS-ov plaćenik koji je tu da ponudi iluziju izbora onima kojima ne prisjeda baš dobro ideja o vladavini jednog OS-a jedne kompanije :)

Intel ili AMD, NVidia ili ATI, MS ili IBM/Sun/Apple/HP.....GWB ili Al Gore...zar je važno tko dobiva kad su svi konji za utrku u vlasništvu iste industrije (USA) ?

Citat:
2. windows+msoffice+gtk++sun jvm?


Sunov JVM je proprietary i distribuiranje njega nije ništa bolje od distribuiranja bilo kojeg trećeg proprietary frameworka..Sjeti se samo koliko linux distribucija ima JVM na nožu baš zbog toga i zato distribuira neku GNU-ovsku verziju Jave (kaffe ili što već)..

GTK je najružniji i najgadniji GUI toolkit ikad dizajniran i bolje bi bilo pustit ga crkne na GNOMEiziranim pingvinima. Prava je šteta što svi major vendori odabiru GNOME umjesto KDE-a :-( (vjerojatno zbog licence ovog prvog koji je LGPL).

Ne zaboravi da već danas imaš i GTK i Qt biblioteke na win i da već danas možeš pisati knjigovodstvene aplikacije koje će za 5 god raditi na Mac OS X, pa opet developeri targetiraju samo MS-only platforme. Jedini pravi standard jest volumen tržišta, a ne naziv nekog tamo opskurnog DLL-a u defaultnoj instalaciji windowsa. Inače ne bi i VC++ i gcc imali bezbroj svojih specifičnih compile flagova (linux NE MOŽEŠ kompajlirati sa ničim osim gcc), isto vrijedi za MS T-SQL/Oracle PL/SQL/IBM DB2 UDB...

Jebiga...kao što bi rekli stari latini, Varietas delectat ;)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 13:14 - pre 219 meseci
Citat:
Intel ili AMD, NVidia ili ATI, MS ili IBM/Sun/Apple/HP.....GWB ili Al Gore...zar je važno tko dobiva kad su svi konji za utrku u vlasništvu iste industrije (USA) ?


Nije bitno cija je industrija, vec je bitno da se pokrece, a ne da stoji u mestu, kako je cesto sa monopolima.

Sto se RMS tice, nejasno mi je sta si zeleo reci, fanatizam ne podnosim u makakvom obliku.

ATi je kanadska firma.

Citat:
Ne zaboravi da već danas imaš i GTK i Qt biblioteke na win i da već danas možeš pisati knjigovodstvene aplikacije koje će za 5 god raditi na Mac OS X, pa opet developeri targetiraju samo MS-only platforme.


Ali zato makar drzava moze dati podstrek cross-platform developmentu, naveo sam gtk+ samo kao primer, to bi dalo podstrek sw vendorima da ne pisu MS-only kod. A sto se Sun JVM tice, jeste proprietary, ali vidis, ja nemam nista protiv proprietary sw, za razliku od RMS, dakle, opet podstrek da se pise sw koji ce raditi i na Macu, Linuxu, nevazno. Vazno je imati mogucnost izbora.

 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 13:33 - pre 219 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Nije bitno cija je industrija, vec je bitno da se pokrece, a ne da stoji u mestu, kako je cesto sa monopolima.


Ma znam, referirao sam više na iluziju izbora postignutu imaginarnim natjecanjem kompanija u čijem interesu nije uništavanje konkurencije već obmanjivanje masa tako što ih obasipaju naizgled kontradiktornim i konkurentskim tehnologijama.

Citat:
ATi je kanadska firma.


<ironija>I HEP, T-Com, Zagrebačka banka su sve odreda hrvatske firme..</ironija>

Citat:
Ali zato makar drzava moze dati podstrek cross-platform developmentu, naveo sam gtk+ samo kao primer, to bi dalo podstrek sw vendorima da ne pisu MS-only kod. A sto se Sun JVM tice, jeste proprietary, ali vidis, ja nemam nista protiv proprietary sw, za razliku od RMS, dakle, opet podstrek da se pise sw koji ce raditi i na Macu, Linuxu, nevazno.


Nema tu šta država davati "podstrek" nekim kompanijama i favorizirati nečija rješenja samo zato jer neki debeloguzi članovi neke tamo komisije (EU) misle da, eto, jadni open-sourceaši su zakinuti pa ih treba malo "pogurati". Kontrola monopola nije isto što i politički navođeno formiranje market share-a. Prvo se odnosi na sprečavanje da MS u Windowse ubaci nešto što bi efektivno ubilo već postojeće tržište, a drugo na neke režime iz prošlosti koji su završili sa milijunima mrtvih i ekonomskom devastacijom participirajućih država.

Citat:
Vazno je imati mogucnost izbora.


Da, zato prva verzija Matrixa nije ni radila.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 13:36 - pre 219 meseci
Citat:
Nema tu šta država davati "podstrek" nekim kompanijama i favorizirati nečija rješenja samo zato jer neki debeloguzi članovi neke tamo komisije (EU) misle da, eto, jadni open-sourceaši su zakinuti pa ih treba malo "pogurati". Kontrola monopola nije isto što i politički navođeno formiranje market share-a. Prvo se odnosi na sprečavanje da MS u Windowse ubaci nešto što bi efektivno ubilo već postojeće tržište, a drugo na neke režime iz prošlosti koji su završili sa milijunima mrtvih i ekonomskom devastacijom participirajućih država.


A oslanjajuci se iskljucivo na MS proizvode, to kao ne radi? ;-)
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 13:53 - pre 219 meseci
Citat:
bojan_bozovic: A oslanjajuci se iskljucivo na MS proizvode, to kao ne radi? ;-)


Gdje piše u zakonu da se treba koristiti isključivo MS proizvode? To nije isto kao što tvrdiš da bi država morala prisiliti MS da u svoj bazni OS ubaci neki F/OSS junk zbog, jelte, "pozitivne diskriminacije" na račun "boljitka svih nas". Nemoj da te podsjećam do kakvih su ideologija dovele takve parole ;)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 13:57 - pre 219 meseci
Ne govorim ja o trpanju OSS "junk" nigde. Gde je sun jvm junk? Ipak, ono sto vlada cini itekako utice na odluke velikih firmi, jer se stvara pozitivna atmosfera za MS only proizvode, to je jasno. Sta bi bilo da su izabrali OSX, a, ne bi li krenule i firme?
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 14:45 - pre 219 meseci
Treba netko da napise portabilni RAD koji koristi portabilne toolikitove. Eto ti rjesenja, a ne da guras GTK ili QT u Windows.

P.S. Od svih, bas si izvukao GTK...

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)05.05.2006. u 17:03 - pre 219 meseci
Koji je to problem da se doda sav potrebni softver na kompjutere kasnije? Pa ne dobiješ sa Windowsom preinstalirane ni Office ni AutoCAD ni boga pitaj kakve sve custom aplikacije.. Pa ni .NET ne dolazi sa XP..

Nije vredno ozbiljnijeg komentara. Svašta.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

z@re
Zarko Bulatovic
Split

Član broj: 29849
Poruke: 443
*.cmu.carnet.hr.



+25 Profil

icon Re: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)06.05.2006. u 00:28 - pre 219 meseci
Ovako, nisam ja protiv Windowsa u gradskim upravama ili slicno, ali drzava treba dati poticaj domacim IT firmama koje ce implementirat rjesenja na Windowsima. Naravno, ako uopce treba specijalizirano rjesenje, koje ne pokriva Office/Internet.

Citat:
cynique:
...da u svoj bazni OS ubaci neki F/OSS junk zbog, jelte...


Molim ne generalizirat, u gomili sranja i gomili bezveznih programa na freshmeat i sourceforge se moze nac nekoliko jako kvalitetnih i dobrih OSS programa.

Drugo, zasto bi netko tjerao MS da pod okrilje Windowsa ubacuje nekakav OSS. Zasto jednostavno ne uzet sistem kod Microsofta, a ostatak preko nacina na vrhu mog posta, ili nekim priznatim OSS programima?

Q: HSP56 Micromodem nece da radi kompjuter ga prepozna a kad treba da se konektujem nece ne daje ni znaka zivota. u cemu je problem.

A: Crko mozda od grmljavine mozda od spanaca. Uglavnom baci ga u WC solju jako povuci vodu. Skupi 5e i uzmi drugi i ne postuj temu na pogresno mesto.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ključeve sam izgubio, ne mogu ih naći.. (aka pomozite gradonačelniku)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6355 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.