Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd

[es] :: Hosting :: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd

[ Pregleda: 5114 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Trailovic
Goran Trailovic
Pozarevac

Član broj: 71269
Poruke: 21
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

ICQ: 231


Profil

icon Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd01.04.2006. u 19:02 - pre 219 meseci
Neznam da li je ovo pravi forum ali verujem u vas iskusne momke.
Naime zanima me sve sto je vezano za sastavljanje servera,izrada plana softwera,odrzavanje servera u cilju pravljenja istog.Nisam nesto extra obdaren tj nemam prakse ali bi me zanimalo vrlo ozbiljno da ulozim novac u izgradnju servera i dva namenska sajta koji bi bili na tom serveru.Ne iznajmljivanje nego SASTAVLJANJE komponenti koje cine server.

Od pocetka do kraja....

Bilo bi mi od velike pomoci!!!

Unapred hvala!!!

Goran
Goran Trailovic
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd01.04.2006. u 20:02 - pre 219 meseci
Pitanje je toliko neprecizno kao da si rekao "hteo bih da napravim kamion, ne da kupim nego sam da napravim, ali ne znam da li cu na njemu voziti pesak, vodu ili drvenu gradju, ako moze neko da mi napise koji delovi mi trebaju da bih napravio kamion i prilozi neke nacrte kako se to spaja..."
Treba da preciziras sledece stvari:
- kad kazes "server" mislis na hardver, softver ili oboje?
- kolika ce biti velicina sajtova i koji tip podataka sadrze (tekst, muzika, slike, binarni podaci)?
- kakva je konekcija servera prema internetu (tip i brzina in/out)?
- koliko korisnika se ocekuje da odjednom pristupa serveru i sta oni tu rade?
- kolika uptime servera se ocekuje (90%, 99%, 99,9%)?
- da li su sajtovi uradjeni ili tek treba da se rade, ako tek treba zna li se ko ce ih raditi i koja ce resenja primeniti?
- gde ce biti smesten server (temeperaturni opseg, vlaznost vazduha, prasina)?

To bi otprilike bilo dovoljno podataka da se "kamion" ugrubo skicira i da se pokrene nekakva diskusija o prednostima i nedostacima pojedinih resenja.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Goran Trailovic
Goran Trailovic
Pozarevac

Član broj: 71269
Poruke: 21
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

ICQ: 231


Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd01.04.2006. u 20:37 - pre 219 meseci
Hvala ali znam da je neprecizno....doduse ja sam maltene laik ali razumem bar 30% ovoga.....

Znaci...

1.Kad kazem server mislim na hardver-najoptimalniji za nase uslove,softwer-najbolje resenje programa kako izvrsnih tako i sigurnosnih ili ako ima jos nekih znaci mislim na oboje...Eto napredujem

2.Za velicinu nemam predstavu izvini ali zato sam i na ovom forumu jer je najbolji ima najbolje likove koji su u ovom poslu i prici koji imaju sva iskustva vezana za ovo.Zato mi treba preporuka velicine sajta,mada pretpostavljam da bi bio prilicno veliki.Trebalo bi da poseduju sve vrste podataka mesano.

3.Konekcija servera bi bila najbolja moguca u Bg-u jer pretpostavljam da je tamo link vrlo kvalitetan...Mada to mislim da je in konekcija ali out bi zavislila od sistema jel gresim?

4.U pocetku bi bilo 50 do 100 kasnije mnogo veci broj...

5.Ovo uptime ne razumem....trudicu se da nadjem ali eto...

6.Sajtovi nisu uradjeni imam nekoliko ponuda ali bitno je prvo da napravim solidan kamion...Neko idejno resenje na osnovu moje ideje bi bilo pozeljno uz dogovor...

7.Za opseg razumem tako da mi samo trebaju odgovarajuci uslovi koji su najbolji i koji uticu da server radi nesmetano i efikasno bez kvarova.Znaci samo da pronadjem uslove....

Ugrubo moje predznanje izgleda ovako ...

Pomogao si mi otprilike osnovno...E sad....

Hvala nastavi ..
Goran Trailovic
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd01.04.2006. u 23:26 - pre 219 meseci
1. Hardver mozes kupiti neki fabricki server ili uzeti sam sta je najbolje od ploca i procesora sa Intel chipset-om. Memorije ubaci koliko moze da stane, HDD 2xRaptor, napajanje serversko. Ostalo je nebitno, moze naj jeftinije. Softver linux, odaberes koji, besplatan je a kazu i bolji od Windows-a koji kosta.

2. Pa dobro, 2 Raptora po 74Gb vezana u stripping daju 150 Gb podataka, ne verujem da ce sajtovi zauzeti vise. Ako mislis da hoce onda sacekaj za koji dan treba da se pojave na trzistu Raptor-i od 150 Gb. Ako su podaci mnogo bitni, onda jos dva raptora koji cuvaju iste podatke kao i prethodna dva pa ako neki otkaze nema gubitka podataka.

3. Pa to zavisi hoces li server da predas na "housing" provajderu ili hoces da ga drzis kod sebe. U prvom slucaju je veca brzina nego u drugom. Ipak, mislim da ce i jedna i druga biti dovoljna.

4. ...hocu reci dovoljna za pocetak a kasnije ces videti da li treba vise.

5. Pa, vidis Elitesecurity ima prosecan uptime oko 95%, sto znaci da je mesecno oko 30-40 sati nedostupan korisnicima zbog raznih softverskih ili hardverskih problema. Ako hoces veci uptime moras da kupis kvalitetniji hardver i da nadjes bolje strucnjake da podese softver, i jedno i drugo kosta nekoliko puta vise nego ako je dovoljan uptime kao sto ima elitesecurity.

6. Zavisno od toga da li je na serveru Linux ili Windows sajtovi moraju biti uradjeni na odredjen nacin. Posto nista nije uradjeno, sve su opcije moguce.

7. Za server treba 15-20 stepeni nebitno koje je doba godine. Vlaznost vazduha sto niza to bolje. Otvoreni prozori ne dolaze u obzir. Znaci klima uredjaj radi 365 dana u godini. Za svaki slucaj treba imati dva, kad se jedan pokvari drugi spasava stvar dok ne stignu majstori.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Goran Trailovic
Goran Trailovic
Pozarevac

Član broj: 71269
Poruke: 21
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

ICQ: 231


Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd02.04.2006. u 02:19 - pre 219 meseci
Reci mi sad raspitivao sam se kod nekih ortaka,koja je razlika izmedju lokacijskog servera i hostingovanog....

Znaci planiram ozbiljno da napravim nesto takvo,vidim da si ti upucen u to vise nego ostali tako da bi mi koristilo ako bi uradio neki proracun koliko bi to kostalo okvirno.I reci ces mi koja je opcija bolja sa svim ciniocima koji su ukljuceni u svaku pojedinacno....

Zanima me da li bi raptori pokrivali sve to posto je sajt online kupovina ne znam u kojoj si ti oblasti expert u sto ne sumnjam..

Hvala ti jos jednom za trud ulozen u mene laika i amzu :) ali cenim to bice mi od velike koristi..

Zanima me jos nesto citajuci prethodno gore,da li je bolje da ga ostavim na housing ili da drzim kod sebe prvobitno je zamisao bila da to kod sebe zadrzim ali sta cu...prihvatam sve opcije koje su bolje i otvoren sam za svako racionalno resenje


Goran

[Ovu poruku je menjao Goran Trailovic dana 02.04.2006. u 03:23 GMT+1]
Goran Trailovic
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd03.04.2006. u 11:34 - pre 219 meseci
Gorane,

ne znam koliko si ozbiljno razmisljao o ovome, ali da li si siguran da ti za ta dva sajta treba ceo server? Ako jesi - da li si siguran da ti server mora biti lociran unutar ove zemlje? Bilo bi dosta jevtinije da, ako hoces "dedicated" server iznajmis celu spravu na nekom provajderu u US. Kupovina servera za colocation kod nas je veoma nezgodan poduhvat, dobrim delom i zbog dosta neuobicajenog nacina na koji nasi provajderi rade. Realno, ovde ti ni jedan provajder nema pravi datacentar, ne zaboravi to.

Ako se odlucis da ipak kupis spravu, nikako ne kupuj komponente i ne padaj u zamku sklapanja. Ako ti je mnogo da kupis ceo Sun ili IBM server (HP ce ti verovatno biti skup, a Dell je najbolje zaobici u sirokom krugu), pogledaj server barebones nekog veceg proizvodjaca komponenti kao sto su Intel, Supermicro ili Asus. Ni u ludili se ne igraj avanture 2 IDE diska u stripe-u, verovatnoca otkaza je jednostavno prevelika. Ako ti performanse nisu problem mozes ostati na 2 IDE diska, ali u tom slucaju drzi podatke na jednom a bekap na drugom. Ako pravis commerce sajt imaces i zakonske razloge zasto ce te PUNO boleti ako izgubis podatke - a dodatni IDE disk ti je najbrzi i najjevtiniji moguci bekap.

Koliko se meni cini ti zelis da pravis neku mesavinu portala (sajt koji sadrzi sve... nesto kao yahoo ), i prodavnice. Pretpostavljam da si finansijski model zatvorio, ali da ti tehnicka resenja jos uvek zbunjuju. Ovakve projekte vecina ljudi pocinje koriscenjem nekog gotovog CMS-a, koji sve to vec podrzava i omogucava lako odrzavanje, ali predstavalja dodatni napor za hardver u odnosu na namensko resenje. Ako je tvoja procena od 100 posetilaca u isto vreme realni maksimum ne bi trebalo da imas vecih problema, ali mozda ne bi bilo lose razmislis i o angazovanju neke uigrane ekipe koja bi ti ponudila kompletno resenje - ako imas model koji predvidja veliki rast.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Goran Trailovic
Goran Trailovic
Pozarevac

Član broj: 71269
Poruke: 21
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

ICQ: 231


Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd04.04.2006. u 10:44 - pre 219 meseci
Da odlucio sam se za dedicated managed verziju,to sto kazes jeste preskupo,finansijski deo jesam zatvorio ali ako odradim dobro tehnicki,u smislu ako imam dobar biznis plan finansiracu te,to je moj jedan prijatelj i mislim da je ok da radimo pola pola,moj mozak njegov novac...


Sajt ce biti tipa ebay bas ne bukvalno,i jos jedan sajt ce biti za account,znaci nalozi koji se otvaraju su bukvalno racuni,to je vec web dizajn sajta,tako da me sve pomalo zbunjuje ali dobra je fora svidja mi se.

Ja nisam bogzna kakav sto se tice znanja samouk sam ali kapiram stvari to me raduje :).

Inace bih bih ti zahvalan kad bi mi rekao sta je Cms,i gde bih nasao takve ekipe koje to rade,preporuci doduse nekog....

Hitno su mi potrebni tehnicki podaci .....kako bih uradio neki input za konsalting,da bih imao cime da radim,kazem 100 jer je to od oka ali bice mnogo vise...

Znaci kad bih znao sta je CMS i kako da nadjem neki model ako bi mi pomogao...

Hvala za sad ovoliko,
Javi se,

Goran
Goran Trailovic
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd04.04.2006. u 11:17 - pre 219 meseci
Ne bih htio da ovo izgleda kao pljuvanje, ali jednostavno tvoj brod ima puno rupa i bolje ce da ide ispod vode nego iznad.
Ti prvo MORAS da rascistis sta je tvoj cilj. KAKAV sajt? Cemu ce da SLUZI taj sajt? Kako ces da FINANSIRAS, REKLAMIRAS, ORGANIZUJES? I jos tona zasto i kako.
Ides s pogresne strane. Server, hardware, software, link, lokacija, to su SVE resursi koji se kupe ukoliko imas potrebu za njima.

Ako si pravio kad biznis plan, onda sjedi i napravi ga DOBRO za ovaj projekat, isplaniraj sve detalje. Ne postoje odgovori 'otprilike', 'tako, kao ebay ali ne bas isto' i slicno.

Kad rijesis sva ta pitanja i dodjes do odgovora STA tebi tacno treba onda postavi konrektno pitanje, ovako bauljas po mraku.

p.s. ovo nema nikakve veze sa bazama podataka.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

Goran Trailovic
Goran Trailovic
Pozarevac

Član broj: 71269
Poruke: 21
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

ICQ: 231


Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd04.04.2006. u 11:48 - pre 219 meseci
Molim te reci mi za koji forum je ova tema???

Hvala inace ali ja sam laik nisu svi puni znanja sorry....


To je i razlog dolaska na ovaj forum...


Pozdrav,
Goran
Goran Trailovic
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd05.04.2006. u 09:55 - pre 219 meseci
Citat:
Goran Trailovic: Molim te reci mi za koji forum je ova tema???

Hvala inace ali ja sam laik nisu svi puni znanja sorry....


Rekoh ti, prvo rascisti sta zelis imati na kraju svega toga, DOBRO to definishi pa onda nam izlozi ponovo svoje ideje i zamisli.


:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Napraviti server sa svojom opremom,zaposljavanje ljudi na radu servera itd

[ Pregleda: 5114 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.