Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu

[es] :: Vodič za učenje :: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu

[ Pregleda: 9374 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hobbes

Član broj: 80316
Poruke: 1
*.ptt.yu.



Profil

icon Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu07.01.2006. u 21:49 - pre 222 meseci
Ima li ovde nekog sa ovog smera? Interesuje me kako se tu radi, koliko kvalitetno, koliko ljudi upisuje, kakvi su profesori i koje su sanse da posle toga ipak zavrsite u nekoj srednjoj skoli? Ukratko-sve! Hvala!
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu12.01.2006. u 21:41 - pre 222 meseci
Mada ova tema više pripada forumu "Vodič za učenje", mene zanimaju iskustva onih koji su studirali ili studiraju smer Primenjena fizika na istom fakultetu. Ne odbacujem ni mišljenja BT- i BE-ovaca, naravno.


Što "no napisa Ledermen:

Citat:


Eksperimentalac: fizičar koji vrši opite

Teoretičar: fizičar koji ne vrši opite :)

 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu14.01.2006. u 12:19 - pre 222 meseci
Na fizickom fakultetu u Beogradu uvek ima slobodnih mesta i to na budzetu i to posle drugog upisnog roka u septembru. Stvar je u tome da danas retko ko hoce da studira fiziku a i prirodne nauke generalno su ljudima manje zanimljivije od raznih ekonomija, prava, menadzmenta i slicno.
Moze se reci da su 2 glavna smera na fakultetu Primenjena fizika i informatika (C smer) i Teorijska i eksprimentalna fizika (B smer), a tu su jos i Opsta fizika (A smer), Meterologija (MF smer) i Astrofizika (AF smer koji u stvari pripada MATF) plus jos par manjih smerova o kojima ne znam skoro nista.

B Smer je najjaci smer na fakultetu u smislu ako hoces da budes fizicar to treba da upises. Obicno njega upisuju ucenici koji su bili jako dobri u fizici i matematici u srednjim skolama, prvaci sa razno raznih takmicenja pa i olimpijada. Dosta ljudi iz matematicke gimnazije to upise.

Sto se tice smera Primenjena fizika i informatika, to je mozda i najobimniji smer po broju ispita ali je mozda nesto laksi po gradivu od B smera. Na ovaj smer dolaze propali pokusaji ETF-ovaca :) tj oni koji vec na prijemnom ne upisu ETF pa onda udju ovde jer je prijemni zajednicki + je mala konkurencija za upis. Ovde npr ima dosta ljudi iz elektrotehnickih skola.

Ko hoce da uci moze da lepo nauci sve sto ga zanima, ko hoce da prolazi na razne fore moze i to do ali je mnogo teze i na duze staze ne isplatljivo. Sto se tice prfesora i asistenata, 90% ljudi su sasvim na mestu, sa onih 10% cete morati da se izborite nekako. Ljudi ima takodje svih vrsta, mislim da druzenje nije na nekom nivou kao na drugim faxovima. Sve se svodi na to da covek dodje na predavanja, odslusa, odradi vezbe, pali kuci, uci pa sutra opet tako. Nema mnogo aktivnosti po tom pitanju (nazalost), zurke budu jednom godisnje i sl. Jedino bih izdvojio odlazak na primatijadu - sportska takmicenja prirodno matematickih fakulteta. Organizuje se jednom godisnje i dolaze studenti svih prirodno mat. fakulteta iz srbije a tu budu cesto i iz makedonije i republike srpske.

Inace od oktobra 2006 se uvodi bolonjska deklaracija i na FF tako da ce se mnogo toga promeniti sto se tice predavanja i gradiva.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu14.01.2006. u 22:33 - pre 222 meseci
Citat:
Sto se tice smera Primenjena fizika i informatika, to je mozda i najobimniji smer po broju ispita ali je mozda nesto laksi po gradivu od B smera. Na ovaj smer dolaze propali pokusaji ETF-ovaca :)

Samo ti provociraj, neka, neka... ;)

Inace, nema tu zaista neke informatike (bar pre par godina nije bilo).

Malo offtopic-a, ali prakticno je odgovoreno na temu, sve sto je receno je tacno.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu15.01.2006. u 11:30 - pre 222 meseci
Pa ja to znam po sebi jer sam i sam pokusao da upisem ETF na kome je velika navala ali sam na kraju zavrsio tu na C smeru :) E sad uzevsi u obzir da nisam ja jedini vec da ima dosta ljudi koji imaju slican scenario... O tome jos svedoci i grafit u WC-u koji kaze nesto tipa "Sta je... nisi upisao ETF pa si dosao ovde da ser*s" :) Posle sam shvatio da me taj ETF u stvari u opste nije ni zanimao kad sam video sta se sve tamo uci.
PS. Da li si ti taj smer zavrsio ili jos studiras?
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu18.01.2006. u 13:44 - pre 222 meseci
Citat:
Posle sam shvatio da me taj ETF u stvari u opste nije ni zanimao kad sam video sta se sve tamo uci.



Može li se pobliže i iz prve ruke znati šta se tamo uči (C smer)? Zvaničan sajt jeste samo to -- zvaničan, nema informacija sa gledišta studenata...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu18.01.2006. u 14:21 - pre 222 meseci
@Mikky, znam za taj grafit :).
Inace, mozda je najtacnije reci da sam ja zavrsio sa tim smerom tj. polozio sam prijemni za ETF sledece godine.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu19.01.2006. u 18:01 - pre 222 meseci
stameni, ovde imas predmete sa C smera i za svaki mozes da pogledas program
http://bmw.ff.bg.ac.yu/OsnovneStudije/smer_c.htm

Sta te konkretno zanima sa stanovista studenta?

[Ovu poruku je menjao Mikky dana 19.01.2006. u 19:02 GMT+1]
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

stameni
Ivan Stamenković

Član broj: 6739
Poruke: 538



+9 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu20.01.2006. u 11:46 - pre 222 meseci
@Mikky: Zanima me sve, kad odbaciš ono na sajtu :) (to sam već video). U principu, kao u tvom prvom postu u ovom threadu, ako time nisi već sve rekao :) Ili, iz drugog posta, koliko je zanimljiviji C smer od ETF-a.
 
Odgovor na temu

UrosMG
Uros Delic
student
Beograd

Član broj: 63439
Poruke: 49
*.131.eunet.yu.



Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu20.01.2006. u 20:04 - pre 222 meseci
Mikky jos samo kada bi rekao nesto vise o toj Bolonjskoj deklaraciji, bilo bi pun pogodak. Mislim, o tome kako ce je implementirati, tj. da li ce predmete deliti na jednosemestralne, da li ce se skupljati poeni itd. Ako znas nesto o tome, bio bih ti zahvalan da podelis to:) Ako ne znas, koga mogu da pitam?

E da, i koliko znas o B smeru?

[Ovu poruku je menjao UrosMG dana 20.01.2006. u 21:09 GMT+1]
There exists only 10 kind of people in the world; those who understand binary numbers and those who don't understand binary numbers.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu21.01.2006. u 07:47 - pre 222 meseci
Eh da, o C smeru bih rekao samo da ne racunate mnogo na ono Informatika iz naziva Primenjena fizika i informatika.
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu21.01.2006. u 14:22 - pre 222 meseci
stameni, "sve" je veoma sirok pojam, mogu ja da pocnem da ti pricam o tetkicama koje rade na faxu ali neverujem da te to interesuje, osim toga ni ja nemam toliko vremena. Moras nesto konkretnije da me pitas sta te zanima. Opsti utisak i generalno stanje sam vec izneo u prethodnom postu.

Za ETF stvarno ne znam jer tamo nisam bio, i na C smeru imas dosta elektrotehnike, bar 5-6 predmeta (elektromagnetizam, elektronika, elektricna merenja, energetika, senzori i optika...). Informatike nema mnogo kao sto rece kolega, takodje mozda 5-6 predmeta.

C i B smerovi se razlikuju po tome sto je B pravi istrazivacki naucni smer dok je C pola naucni pola inzinjerski. Studenti B smera mnogo vise uce, rade i vredniji su pa su zato predmet stalnih sala i prozivki kolega sa drugih smerova :) B smer se u trecoj godini deli na eksprimentalni i teorijski smer. Generalno mislim da je B smer super i mozes mnogo da naucis ali vecina ljudi ne zeli da se toliko duboko bavi fizikom pa zato upisuje C ili neki od drugih smerova.

Sto se tice bolonjske deklaracije, stvarno ne znam mnogo. Ni profesori nisu mnogo spominjali jer to nece imati uticaja na starije studente. Uglavnom mislim da ce biti slicno kao i na ostalim fakultetima, skupljace se poeni, radice se konstantno cele godine i sve ce vise podsecati na srednju skolu pre nego na fakultet.


-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

Misticni
Ne radim
Ne radim

Član broj: 332669
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu28.02.2016. u 22:33 - pre 99 meseci
Zanima me jedna stvar...3. sam godina Gimnazije,društveni smer i matematika mi ide poprilično loše(ali mislim da je pre do nastavnika koji ne zna da predaje nego do mene koji nisam sposoban da shvatim).Da li bih mogao da upišem Fiziku(smer b,zato što me više interesuje istraživački rad nego rad u prosveti),ako budem dovoljno istrajan i uporan i počnem da vežbam i spremam matu već sada.Društveni fakulteti su mi nekako suvoparni,a oduvek me je zanimalo kako je nastao svet i univerzum.Čitao sam literaturu(Tkanje svemira) i porilično me zainteresovalo...
Hvala
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu28.02.2016. u 23:39 - pre 99 meseci
Na FF ce ti dobrano trebati matematika. Moj je utisak da je jedino PMF ispred njega.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Teorijska i eksperimentalna fizika na FF u Beogradu

[ Pregleda: 9374 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.