Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom

[es] :: E-Poslovanje :: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom

[ Pregleda: 11658 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

manman
BG

Član broj: 55717
Poruke: 90
*.eunet.yu.



+4 Profil

icon HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom15.09.2005. u 02:33 - pre 226 meseci
Pre neki dan je HVB Bank pocela sa izdavanjem kredita sa upola manjom kamatnom stopom ( oko 4,5% ) nego do sada. Jedina razlika u odnosu na klasicne kredite koji su prisutni na trzistu je ta sto HVB Bank vezuje svoj "najpovoljniji kredit" za svajcarski franak umesto za evro.
Komentar narodne banke je: da zbog vezivanja kredita za shvajcarac, oni nisu bas tako povoljni kao sto se cini na prvi pogled zbog smanjene kamate upola.
Komentar Dinkic: Neka zainteresovani prouce kretanje svajc. franka na trzistu u posledjih 20 god. pa neka odluce sami.
PITANJE: Kako kretanje svajcarskog franka utice na korisnika ovakve vrste kredita?
Gde je kvaka ako postoji?
 
Odgovor na temu

Sardon
Novi Sad

Član broj: 13372
Poruke: 59
*.panline.net.



+7 Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom15.09.2005. u 09:40 - pre 226 meseci
Švajcarac kontinuirano raste u odnosu na evro pa je ta kamata realno veća. Sada treba proceniti da li će franak rasti tako da će ta kamata biti npr. 6% ili 10% pa vidi šta ti se više isplati.
 
Odgovor na temu

electropioneer

Član broj: 45208
Poruke: 78
*.eunet.yu.



+4 Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom30.09.2005. u 17:22 - pre 225 meseci
Zadnji put kad sam ja gledao odnos CHF EUR je bio isti kao pre godinu dana.
Mozda postoje ocekivanja da ce CHF malo da raste u odnosu na EUR...
 
Odgovor na temu

deeddy
Dusica Dencic
Beograd

Član broj: 14792
Poruke: 42
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom01.10.2005. u 18:46 - pre 225 meseci
Ovako stoje stvari sto se tice uzimanja kredita za stan:

Jedna moja prijateljica, sveze udata, resila je sa suprugom da uzme stan za 35.000 evra, na kredit od 20 god. Od drzave dobija ucesce od 20%, kamata 4,95% na godisnjem nivou, s tim sto se isplacuje nakon vracanja kredita banci, znaci od 21. do 25. godine. Njen suprug je resio da otkupi od svoje majke kucu (u kojoj bi ona i dalje zivela), a na konto toga da uzme taj kredit za stan. Nisu mu pravili nikakvih problema, bez obzira sto je to otkup nekretnina od roditelja. Zatim su oni resili da tim parama kupe stan. On je podneo zahtev, a zatim u medjuvremenu pred samo odobravanje, dobio je informaciju da je drzavni kredit za mlade bracne parove skocio na 7% godisnje, p.a. promenljiva, sto u prevodu znaci da kroz par godina drzava moze da kaze: "Aha, do sada je bilo 7%, od sada je %107 posto kamate na godisnjem nivou!" Dalje, necim se mora garantovati sav kredit, najcesce hipotekom. Dakle, suprug resava da stavi hipoteku na kucu. Sudski troskovi: oko 160.000 dinara (oko 2.000 evra).

I onda se naravno pojavio glas razuma i rekao da odustanu od kredita, jer jedini on radi u porodici (spekulisalo se da ce se smanjiti broj radnih mesta u njegovo firmi, do tada stabilnoj), a to bi znacilo da ako ne uspe da plati ratu (drzava poveca kamatnu stopu ili on ostane bez posla), ostaje bez kuce...

Recite sta je pametno raditi u ovakvoj situaciji?! Drzava je jos uvek nestabilna i mislim da nikako nije vreme za uzimanje bilo kakvih dugotrajnijih kredita (visoke stope, uz to jos i promenljive). Porazmislite i odlucite sami...
 
Odgovor na temu

grujicd
Dejan Grujic
Cogin
Beograd

Član broj: 24171
Poruke: 101
82.117.206.*

Sajt: www.cogin.com


+9 Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom04.10.2005. u 13:26 - pre 225 meseci
Ovaj zadnji post je pun dezinformacija. Pomesana su 2 razlicita kredita koja nemaju veze jedan sa drugim.

1. HVB kredit u svajcarcima je standardan bankovni kredit i nema veze sa drzavom.

2. Program "stanovi za mlade" je program vlade koji su prihvatile neke banke. Kamata banke je 7% i taj deo kredita se vraca 20 godina. Deo koji drzava sufinansira je sa kamatom od 0.1% (valjda) i vraca se od 20. do 25. godine. Kada se ta dva dela saberu ispadne ista kolicina para kao za kredit sa 4.5% na 25 godina. Zato se pominjalo tih 4.5% iako se ni u jednom periodu ne placa ta kamata.

Znaci nije rata iznenada skocila na 7%, to su uslovi koji su unapred javno saopsteni.
Kamata jeste promenljiva ali nije proizvoljna vec je vezana za neki index. To su isto standardni uslovi.

Taj drzavni kredit je veoma povoljan, pogotovo sto je potrebno samo 10% ucesca. Koliko mi je poznato tako povoljnih kredita nema na zapadu.

Glavni problem sa tim kreditom je sto mora da se ima predugovor o stanu, za koji se kod nas standardno daje nepovratna kapara, pa ako se kredit ne odobri te pare propadaju.
 
Odgovor na temu

Ronald

Član broj: 14148
Poruke: 127
*.pat-pool.ni.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom10.10.2005. u 02:14 - pre 225 meseci
Sve je ovo super , kamatne stope padaju , mada cini mi se da sam vec na nekim sajtovima Hrvatskih banaka video da se ovi krediti u CHF odobravaju sa kamatnom stopom od 3,99% znaci opet manje nego u Srbiji sto znaci da bi trebalo racunati na dalji pad kamatnih stopa u Srbiji.
Ono sto mene interesuje i sto mislim da je najbitnije za otplatu kredita to je realni rast zarada u Srbiji u narednih 5 -10 godina?.Cemu se mozemo nadati?Dali neko ima neku analizu kako ce se kretati zarade u Srbiji u narednom periodu?...Iluzorno je govoriti o bilo kakvom kreditu ako znamo da je prosecna zarada u Srbiji na nivou oko 200 eura...Po nekom mom misljenju trebalo bi da bar dodjemo na nivo prosecne plate od minimum 600-700 eura da bi mogli da razmisljamo o servisiranju mesecnih rata za stan.
Nesto mi govori da ce za 20 godina vrednosti CHF i EUR da se drasticno priblize, u tom slucaju zadnjih 5 godina otplata rate u CHF bi bila udaranje po usima i tada bi prakticno banka naplatila onu razliku u manjoj kamatnoj stopi koja sada postoji izmedju kredita u CHF i EUR-ima.Pratio sam malo trend rasta CHF u zadnjih 5 godina i uopste mi ne deluje bezazleno ovaj kredit.
Voleo bih da cujem misljenja ljudi koji poznaju ovu tematiku i kredite , dali se ovakvi krediti odobravaju Na zapadu recimo Francuska, Nemacka , kolike su kamatne stope kod njih kada se kredit vezuje za CHF i ima li potraznje za ovim kreditima na zapadu ili ovo samo vazi za Istocnu evropu i balkan?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

fidel05
bgd

Član broj: 53836
Poruke: 1
*.energogas.co.yu.



Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom12.10.2005. u 11:01 - pre 225 meseci
ono sto sam uspeo da pronadjem na netu je da su ovi krediti jako popularni u istocnoj evropi, kao razlog se navodi niza platezna sposobnost, i to je ljudima nacin da dodju do povoljnije rate za kredit.
nego da li je neko nasao odnos eura i chf u poslednjih 5, 10,15 godina, mislim da bi to bilo interesantno za sve forumase.
 
Odgovor na temu

Ronald

Član broj: 14148
Poruke: 127
*.pat-pool.ni.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom12.10.2005. u 17:36 - pre 225 meseci
Odnos EUR-a i CHF-a mozes da pratis u zadnjih 5 godina na linku
http://www.exchangerate.com
a za duzi period mozes da pratis odnos CHF i USD ipak 5 godina je nedovoljno da bi mogao da preciziras neki precizniji trend rasta CHF jer na to verovatno utice puno stvari.Nisam Ekonomista ali eto pomalo volim da pratim ta dogadjanja, onoliko koliko mogu da razumem..Prema ovom sajtu vidi se da je u zadnje 2-3 godine CHF imao pad u odnosu na EUR-o a da je od kraja 1999. god do kraja 2002. bio u trendu blagi rast CHF-a u odnosu na EUR-o..
Trebalo bi napraviti dublju analizu CHF u odnosu na ostale valute u zadnjih 20 godina pa opet nekako izvesti zakljucak.Ja licno mislim da ce u narednih 5 godina CHF da se vrati na period iz 2002.godine a narocito zbog toga sto EU ima i sada probleme sa plasmanom svoje robe u SAD zbog visokog kursa EUR-a u odnosu na USD, pa zbog toga je cena Evropske robe skuplja u SAD i manje konkurentna nego li inace domaca americka roba, zato mislim da ce EU da obori vrednost EUR-a prema dolaru u narednom periodu a to ce verovatno i da promeni odnos izmedju CHF i EUR-a
-Evo primera- Recimo za jedan CHF mozete sada kupiti 0.645 EUR-a , ako uzmete kredit od 100000 CHF a otplacujete rate u EUR tj u dinarima zaracunace vam godisnju kamatu od 4,5% to je godisnje 4500 CHF (podeljeno u 12 mesecnih rata) + glavnica 4000CHF (godisnje)Znaci oko 8500 CHF ili ti 5483 EUR-a po danasnjem kursu na godisnjem nivou.Ako CHF skoci u odnosu na EUR-o i recimo u narednih 5-10 godina oscilira na visem nivou nego sto je danas recimo da ce tada za 1 CHF moci da se kupi 0,685 EUR-a kao sto je bio odnos u 2002. godini placacete godisnju ratu od 8500 CHF koja ce tada vredeti 5823 eura ili oko 340 eura vise na godisnjem nivou zbog promenjenog odnosa CHF-a i EUR-a pa onda sve to pretvoreno u Dinare.Sto znaci da za 25 godina zbog razlike u kursu izmedju CHF i EUR placate banci 8500 eura vise i to sve pod ulovom da CHF ne dostigne vecu vrednost u odnosu na Euro nego sto je imao u 2002 godini ali i da nema trend rasta tj da ne probije limit od 0.685 koji je imao u 2002 godini a to je malo verovatno na rok od 20 godina. Mladjan Dinkic je nedavno rekao da postoji trend rasta CHF u zadnjih 20 godina, pa stoga gotovo niko ne moze da precizira kakav ce biti kurs u narednih 5 ili 10 ili 20 godina..Kao dodatnu sigurnost od eventualnog pada kursa CHF banka klijentima nudi promenljivu kamatnu stopu-varijabilnu, Neznam sta to tacno znaci ali vidim da je ona izrazena kao varijabilna EKS od 4.75-5.39 % sto dodatno osigurava banku od pada CHF-a a sta mislite ako recimo za 10 godina 1 CHF vredi 0.75 eura samo na razliku u kursu banka ima da vam mazne oko 20000 eura samo na razliku u kursu.Ove razlike sam racunao pod pretpostavkom fiksnog kursa u narednih 25 god a ne pod pretpostavkom trenda rasta CHF-a jer posto nemozemo sigurno da predvidimo trend rasta nemozemo ni tacno da izracunamo unapred kamate i glavnicu.Mozda neki strucnjaci i to mogu, ko to zna?
Ono sto sam zeleo da kazem to je da ovo mozda i nije tako los kredit ali sigurno nije super povoljan i ne razlikuje se puno od onih kredita koji se daju u Eurima kad sve saberete i oduzmete dodjete na isto a onaj ko nema stan, prinudjen je da ga uzme i otplacuje rate...Samo pitam se dali ce primanja u Srbiji u narednih 10 do 15 godina da budu na tom nivou da ce sve ovo moci da se otplacuje..Jer pazite ako je ovo stvarno nesto tako dobro i isplativo kao sto ga hvale pa to bi onda bilo sigurno aktuelno i na zapadu..Ovako je izgleda aktuelno samo u Istocnoj evropi...Za mene ce biti dobar tek onaj kredit kad budem imao priblizno istu kamatnu stopu kao i oni ljudi u Francuskoj , Nemackoj i Italiji tek onda cu kredit smatrati povoljnim i kad ga budu obracunavali na isti nacin kao na zapadu...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

grujicd
Dejan Grujic
Cogin
Beograd

Član broj: 24171
Poruke: 101
82.117.206.*

Sajt: www.cogin.com


+9 Profil

icon Re: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom13.10.2005. u 09:26 - pre 225 meseci
Recimo da CHF raste prema euru toliko da potre razliku u kamatnoj stopi.
Postoji i dalje jedna velika prednost takvog kredita.

Za svaki kredit se pravi anuitetni plan, gde pise od koje rate koliko ide za glavnicu a koliko za kamatu. Za mnoge je shok da se na pocetku otplate daje npr. 250e za kamatu a 50e za glavnicu! Na kraju kredita je obrnuto. Konkretne brojke zavise od kamatne stope, velicine kredita i roka otplate.

Ako hoces da npr. posle 5 godina otplatis ostatak 20-godisnjeg kredita videces da se glavnica nije smanjila za 25% vec za samo nekih 6-7%!

Poigrajte se malo sa ovim kalkulatorom:

http://www.kombank.com/srp/popup/kamatnikalkulator.html

Ako imate u planu da ranije otplatite ceo ili samo deo kredita mnogo je povoljniji ovaj kredit sa CHF. Bar meni tako izgleda.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: HVB Bank i kredit za stan sa upola manjom kamatnom stopom

[ Pregleda: 11658 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.