Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?

[es] :: Nauka :: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?

[ Pregleda: 32093 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DzoA
Cacak

Član broj: 23952
Poruke: 292
*.blueisp.co.yu.

ICQ: 120045396
Sajt: opusteno.rs


+13 Profil

icon [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?25.04.2005. u 10:40 - pre 230 meseci
Mozda sam mogao i bolje da formulisem naslov ali ...
Interesuje me za kakvu funkciju imaju mladezi u organizmu?
Da li je "bolje" imati ih vise ili ne?
Primetio sam (a mozda se i varam) da mnogo cesce imam priliku da vidim crveni mladez. Znam bre ranije ne pamtim kad sam to video a sad mi je to po defaultu.
Sta bre "rade" ti mladezi?


[Ovu poruku je menjao secret dana 25.04.2005. u 14:26 GMT+1]
O sveto nebo! O moćne sile! Bacite jedno pečeno pile!
http://opusteno.rs
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.213.EUnet.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: [MEDICINA] Crveni mladezi za sta sluze kao i obicni???25.04.2005. u 11:08 - pre 230 meseci
To su hemangiomi, krvni mladezi, oni ne sluze nicemu, to je prosirenje kapilara...
Najcesci su na jetri...
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: [MEDICINA] Crveni mladezi za sta "sluze" kao i obicni???25.04.2005. u 11:41 - pre 230 meseci
Mladeži su mesta oštećenja kože. Ne fizičkog nego u formiranju.
Svaki je mesto mogućeg razvoja benignog ili malignog tumora. Ako rastu, vlaže, bole, svrbe, crvene se itd treba se obratiti dermatologu.

U Kliničko-bolničkom centru Bežanijska kosa postoji "Melanom centar", pravo mesto ako sumnjaš na probleme te vrste.

Miloje
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?25.04.2005. u 15:04 - pre 230 meseci
U svakom slucaju bolje je kad ih imas sto manje...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?26.04.2005. u 08:35 - pre 230 meseci
Dobro, de, ne mora crveni mladež odmah da bude hemangiom. Mladeži nemaju nikakvu korisnu funkciju, a imati mnogo mladeža nije poželjno jer a) skloni su povređivanju (ako su veći, van nivoa kože) i b) veliki broj mladeža ukazuje na to da imuni sistemi odbrane protiv tumora rade sa smanjenom efikasnošću. Kažu da je 50 mladeža na torzu kritična vrednost iznad koje je rizik za kancer naglo povećan. Naravno, mladeži nisu ništa "krivi" za to - oni su samo nevini posmatrači. Slažem se da je za sve koji imaju neki sumnjivi mladež najbolja opcija da odmah odu kod dermatologa - bolje sprečiti nego lečiti.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

AlexanderTheGreatest
Aleksandar Ilic
Niš, Vranje

Član broj: 47358
Poruke: 169
62.108.101.*



Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?26.04.2005. u 10:06 - pre 230 meseci
Ja imam male mladeze u predelu potiljka. Ne bih da ih nazovem crvenim nego braon.
Da li oni mogu da se otkolone(operisu)? Da li je operacija rizicna? Velika je verovatnoca da ih povredim pa sta ako se to desi?
What we do ni life echoes in eternity
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?26.04.2005. u 18:46 - pre 230 meseci
Citat:
AlexanderTheGreatest: Ja imam male mladeze u predelu potiljka. Ne bih da ih nazovem crvenim nego braon.
Da li oni mogu da se otkolone(operisu)? Da li je operacija rizicna? Velika je verovatnoca da ih povredim pa sta ako se to desi?


Operacija mladeža se radi rutinski, ali se plaća (ako ti dermatolog napiše da su opasni po tebe, onda možeš i u državnu ustanovu da ti seku mladež). Naravno, sve se radi pod lokalnom anestezijom... u poslednje vreme se koristi laser, što je vrlo bezbolna i estetski poželjna opcija (nema šavova).

Mladeži su nezgodni pri povredi, pogotovo ako su iznad nivoa kože, jer se onda otkida njihova "peteljka" u kojoj je po pravilu klupče arteriola malo većeg kalibra pa može da šiklja krv više nego što je normalno za jednu tako malu ranu... da i ne pominjemo da je to vrlo bolno iskustvo.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?17.07.2006. u 21:18 - pre 215 meseci
Skoro da nema čoveka koji negde na telu nema mladež. Mladež je dobroćudna okrugla tvorevina na koži, pomalo ispupčena i tamnija od okolne kože. U poslednje vreme često se govori o raku kože zbog pojačanog ultraljubičastog zračenja. Stoga posebnu pažnju treba obratiti na mladeže, jer su oni često prvi indikator da se nešto dešava, pošto se u mladežu nagomilava najviše melanocita, ćelija od kojih nastaje melanom, jedan od najzloćudnijih tipova karcinoma.

Normalan mladež ima pravilan oblik: okrugao, ovalan ili duguljast. Njegove ivice su ravne, čistih obrisa, ujednačene boje. Mladež najčešće ima boju bele kafe ili je svetlosmeđ. Ako je boja mladeža veoma tamna, skoro crna, ili je crvenkasta, odnosno tamnokestenjasta, to je možda nagoveštaj da nešto nije u redu. Bitna je i veličina mladeža. Oni su uglavnom mali, prečnika do šest milimetara. Ako primetite da se neki od vaših mladeža povećava, obavezno se obratite lekaru.

Zašto mladež prerasta u melanom?

Pre svega zbog ultraljubičastog zračenja. Iz godine u godinu ozonski omotač je sve tanji, pa su i sunčevi zraci sve jači i opasniji. Ne treba, međutim, prenebregnuti da je sunčanje u solarijumu podjednako opasno i štetno. Drugo, povreda mladeža može da se izrodi u melanom: recimo ako ste ga slučajno zakačili noktom, brijačem ili odećom (bretelom, lastišem...). Opasne su i opekotine i promrzline, to jest sve što nadražuje kožu. Treće, na mladež mogu uticati hormonske promene u organizmu za vreme polnog sazrevanja, u trudnoći, klimaksu, u slučaju endokrinih bolesti.

Ako pocrvenite, bežite u hlad

Kad ultraljubičasti zraci dospevaju do površine kože, organizam počinje da se brani od radijacije. Melanociti proizvode specijalnu supstancu - pigment melanin, koji nam obezbeđuje lepu bronzanu boju zbog koje smo spremni satima da se čvarimo na suncu. Ali to se ne dešava odmah. Prvo dolazi do pripreme gornjeg sloja kože u vidu širenja mreže sitnih kapilara. Pojavljuje se crvenilo. To znači da je čovek primio svoju dozu zračenja za taj dan. Svako dalje izlaganje suncu dovodi do opekotina, a to je signal za uzbunu, koji nam govori da se povećava verovatnoća da obolimo od melanoma. Stoga treba imati na umu da prvi kontakt sa suncem mora da bude kratak, makismum deset-petnaest minuta, kako bi melanociti stigli da se spreme za odbranu kože od sunčevih zraka. Iako vam se možda čini da već sve znate o dejstvu sunca, možda nije na odmet da se podsetite da se ono u određenim situacijama povećava: na snegu do 85 odsto, na livadi za pet odsto, u pesku do 20 odsto, a u vodi ili na njoj, čak 75 odsto.

Kad kod lekara

Bitno je da se sve promene što pre prijave lekaru, jer se melanom uspešno leči hirurškim putem samo u najranijem stadijumu. Kod žena se melanom najčešće javlja na nogama (47 odsto), a kod muškaraca na leđima (43 odsto). Naravno, nipošto ne znači da će svaki mladež koji imamo da se pretvori u zloćudni tumor. Većina mladeža je sasvim bezopasna. Naučnici smatraju da se jedan na 100.000 pretvara u melanom. Ukoliko na telu imate mladež koji stalno povređujete (vešom, kaišem), treba ga operativno ukloniti.

CDC/JS
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
87.250.104.*



+4 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?17.07.2006. u 22:04 - pre 215 meseci
Citat:
Dark Icarus: veliki broj mladeža ukazuje na to da imuni sistemi odbrane protiv tumora rade sa smanjenom efikasnošću. Kažu da je 50 mladeža na torzu kritična vrednost iznad koje je rizik za kancer naglo povećan

Jesi li siguran!? Ja imam mnogo više od 50 mladeža (kao i moja rodbina), ali ne znam ni za jedan slučaj tumora ili karcinoma u porodici.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?17.07.2006. u 22:15 - pre 215 meseci
Citat:
Not now, John!: Jesi li siguran!? Ja imam mnogo više od 50 mladeža (kao i moja rodbina), ali ne znam ni za jedan slučaj tumora ili karcinoma u porodici.

I kod mene je isti slucaj, a cuo sam vec odavno za taj podatak o kolicini na torzo-u, ali se trudim da se ne uzbudjujem previse. Ako mi je sudjeno da obolim nakon sto vise ne pusim, ne pijem, ne drogiram se, nisam promiskuitetan, ne izlazem se suncu i zdravo se hranim - "cest la vie"! (ne znam da li sam dobro citirao - nisam ucio francuski)
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.suonline.net.



+10 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?28.11.2006. u 20:23 - pre 210 meseci
Ja imam na grudina po jedan mali crveni mladež. Malo ispupčeni i prečnika 1 mm.
Da li je u mom slučaju to opasno. Mladež imam od malena.
Malena uplašena
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.telia.com.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?28.11.2006. u 23:01 - pre 210 meseci
Vec je odgovoreno na #2 postu u ovoj temi.

Evo interesantnog linka za sve koje interesuje samopregled mladeza:
http://www.ors.co.yu/srp/koza/ABCD.html
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Medicina]: Crveni mladeži - Interesuje me kakvu "funkciju" imaju mladeži u organizmu ?

[ Pregleda: 32093 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.