Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako postići -40

elitemadzone.org :: TechZone :: kako postići -40

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16160 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon kako postići -4024.02.2005. u 13:03 - pre 232 meseci
planiram da napravim freeze drying uređaj (ili liofilizator). za neupućene to je aparat u kome se na sniženoj temperaturi i sniženom pritisku vrši sušenje osetljivih bioloških ili biohemijskih materijala koji se od molekula vode ne mogu oslobađati klasičnim sušenjem na sobnoj ili povišenoj T. ideja je da se (skoro) svi molekuli vode odstrane korišćenjem pojave zvane SUBLIMACIJA što u prevodu znači prelazak materije direktno iz čvrstog u gasovito agregatno stanje.

da nedužim dalje, treba mi savet kako da preradim kućni zamrzivač od stotinak litara tako da može da postigne temperaturu od -40 stepeni i da stabilno radi duži vremenski period. da li se to može postići preradom običnog frižiderskog kompresora (promenom vrste freona ili sl.). da li je potrebno pojačati izolaciju same rashladne kutije (zbog uštede energije i smanjenja kondenzacije.

hvala unapred na savetima i idejama



 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: kako postići -4025.02.2005. u 09:21 - pre 232 meseci
Nemam konkretan podatak o konkretnom gasu (ali verovatno moze da se pronadje na internetu), no po nekoj logici, posto svi "kucni" zamrzivaci rade na principu apsorpcije, njihov teorijski donji limit je temperatura kljucanja radnog gasa u sistemu.

Ako ti ne treba neka velika zapremina prostora koji zelis da ohladis, potrazi Peltier-ove elemente koji koriste termoelektricni princip rada da stvore razliku temperatura izmedju dve strane ploce. Mozda bi dobro termicki izolovanu kutijicu hladjenu "peltijeom" (ili sklopljenu od tih elemenata kao stranica, mada je to verovatno skupo ) mogao da ubacis u klasican zamrzivac, kako bi postigao ukupno -40 u njoj?

Poslednji put kada sam video da neko nudi te elemente, to je bilo u Conrad-u (http://www.conrad.de/). Ako ne znas nemacki, ubaci "Peltier" u polje gde pise "Suchen" i pritisni enter.
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4025.02.2005. u 10:43 - pre 232 meseci
interesantna ideja , ali je nažalost u mom slučaju neprimenjljiva pošto mi treba ohlađena zapremina od oko 50 litara što može samo klasičan kompresor...

u svakom slučaju hlađenje termoelementom je za mene fantastično otkrovenje. da li je neko razmišljao da ga primeni na recimo hlađenje procesora!!!!!!!!!
da li je možda moguće napraviti ovakav hladnjak. interesantan link za upoznavanje sa materijom: http://www.hfd.hr/ljskola/2004/bilusic.pdf

ajde samovci


btw i dalje mi treba pomoć za -40
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
82.117.206.*



+10246 Profil

icon Re: kako postići -4025.02.2005. u 10:52 - pre 232 meseci
Pazi, možda to može i običan zamrzivač, ako mu se promeni termostat ?
Možeš da probaš na sledeći način: izvadi temostat van zamrzivača (da bi naterao kompresor da radi non stop), i eventualno, dodaj izolaciju stiroporom. Jer, oko -20 se standarno postiže.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4025.02.2005. u 11:54 - pre 232 meseci
kada sam stavio hlađenje na maksimum uspeo sam da dođem do -22. jedan frigomehaničar mi je rekao da ukoliko bi se u sistemu postigao mnogo veći vakuum od onog koji se standardno postiže pre punjenja i da se kao sredstvo za punjenje koristi neki freon sa oznakom R-502 ili 404A, može doći do -30, ali ne preko toga. u svetu se mogu kupiti specijalni zamrzivači (najčešće za biohemijske namene) koji rade i do -60 ali su mnogo skuplji nego što mi budžet dozvoljava. u svakom slučaju, mislio sam da se može naći samovsko rešenje za stotinak €. spreman sam da platim za tu uslugu pa ako neko zna neki servis u kome se to može odraditi neka mi javi na pp da ne bude reklama. ja sam već pitao desetak servisa ali niko nije bio zainteresovan.

uzgred, javo bg, ako bi izbacio termostat napolje, naterao bi motor da neprestano radi i vrlo brzo bi pregoreo jer nije predviđen da radi bez povremenih isključenja
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: kako postići -4025.02.2005. u 22:13 - pre 232 meseci
Imam koga da pitam za 100% odgovor,ali sam radio u kombinatu gde ima hladnjaca i tu sam jednom cuo od inzenjera da se tamo gde treba -30 i nize,isplati jedino ici na amonijak kao gas!Raspitacu se sutra,pa pogledaj konacan odgovor!
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: kako postići -4028.02.2005. u 12:43 - pre 232 meseci
Citat:
ctrl alt del: da li je neko razmišljao da ga primeni na recimo hlađenje procesora!!!!!!!!!

Nemam linkove, ali jeste. Uostalom, Conrad ga verovatno drzi na listi materijala upravo iz tog razloga. Medjutim, posto su ovi elementi neefikasni, za odvodjenje neke vece kolicine toplotne energije, oni sami bi disipirali suvise!

 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: kako postići -4028.02.2005. u 15:58 - pre 232 meseci
Moze sa klasicnim kompresorom za zamrzivac da se postigne -40 ali,isparivac mora da se napravi sa mnogo guscim rasporedom cevi,i precnik cevi treba smanjiti da bi se dobila ta temperatura!Ako te zanima vise detalja dacu ti telefon od prijatelja pa porazgovaraj sa njim!Uglavnom kaze da to moze i da je radio nesto za bolnicu gde je bio slican zahtev!
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.ptt.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4028.02.2005. u 16:54 - pre 232 meseci
hvala, daj mi telefon na PP
 
Odgovor na temu

fosil
Celje

Član broj: 52230
Poruke: 128
*.says.be.afraid.org.



+1 Profil

icon Re: kako postići -4020.03.2005. u 21:16 - pre 231 meseci
Ako bi bio ja u tvojoj situaciji, bi probao izvući maximum iz zamrzivača, da bi vidio kako dalje. Kondenzator, koji se grije kod normalnog rada oko 50 stepeni nebi preradživao odnosno dogradživao, nego bi napravio sledeče. Omotao bi ga PVC folijom i spojeve skroz okolo precizno zasilikonirao kitom. Kad bi se kit osušio, napravio bi test dihtanja na isklopljenom aparatu. Kad bi se uvjerio da sve dihta u taj PVC spremnik dovodio bi kroz malu cjev vodu iz vodovoda. Jasno da se treba pobrinuti i za odvod vode sa gornje strane tog PVC spremnika u kanal. Kad bi bio 100% da voda teče samo tamo i tako kako želiš, uklopio bi zamrzivač. Izmerena temperatura u zamrzivaču bi trebala biti dosta niža od te, koju si merio do sada. Tako bi napravio jednostavni izmenjivač temperature. U principu rada je identični kao u velikim hladionicama. Salec te opominje, da je od vrste plina zavisi konačna temperatura, jer i plin ima svoj limit. To je sasvim tačno! Kod nas u firmi bio je korišten freon 22. Što se tiče sublimacije, kod nas u firmi imali smo takvu komoru, ali je radila na -25 stepeni. No, za hladženje te komore koristio se amoniak, agregat 55KW a za hladženje kondenziranog amoniaka imali smo vodni stolp, da je preko toplotnog izmenjivača hladio kondenzirani amoniak. U komoru su odjednom stavili 4 palete voča za sušenje. Čas sušenja mi nije poznat, jer sam ja održavao preostali dio firme. Ako ti bilošto od napisanog koristi, bit če mi drago. Opis iz firme ima namjeru, da stvar vidiš iz raznih aspekta. Ako misliš, da bi ti mogao još u čemu pomoči, ti samo napiši, pa ako če mi biti poznato, rado ču ti pomoči. Mnogo uspjeha! LP
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4021.03.2005. u 07:46 - pre 231 meseci
Zdenko, hvala na odgovoru. Nisam nikakav stručnjak za rashladne uređaje, ali mi je (nadam se) jasan princip njihovog funkcionisanja. Ako sam te dobro razumeo ti si predložio da se napravi vodeni kuler oko kondenzatora!? Da li misliš na kompresor, tj motor ili na disipator toplote sa zadnje strane. Nisam siguran da bi se postigla niža temperatura na ovaj način iz prostog razloga što će se tako samo efikasnije i brže ostvariti temperatura podešena termostatom. A ako bi termostat preradili ili čak izvadili van rashladne komore opet bi se postigla samo temperatura koju fizički dozvoljava tačka isparavanja freona (ili amonijaka). Inače hlađenje kućišta kompresora je naravno preporučljivo, a ja sam mislio da ga rešim tako što bi na poklopac kompresora zaletovao bakarne ploče i postavio ventilator (nešto slično kuleru za procesor, a manje rizično od vode).

btw, amonijak isparava na -33.5 °C na pritisku od oko 1013 bara. Nisam našao podatak koliko se snižava T ključanja snižavanjem pritiska u sistemu.

Oprema koju si opisao u tvojoj firmi je industrijskih kapaciteta, meni treba laboratorijska... ali svejedno možeš li mi poslati šemu instalacije, ili prospekt da vidim tačno kako sve to izgleda. Da li je sistem bio pod vakuumom i kolikim? Otprilike koliko je trajao proces liofilizacije pri vašim uslovima? Koliko je vode izdvojeno (razlika u težini voća na početku i na kraju procesa)? Kako je rešen kondenzator vlage, odnosno gde se vezuju sublimirani molekuli vode?

I na kraju, čisto da pitam iz radoznalosti, šta vam je finalni proizvod? Voćni čaj?

Hvala još jednom.
 
Odgovor na temu

fosil
Celje

Član broj: 52230
Poruke: 128
*.says.be.afraid.org.



+1 Profil

icon Re: kako postići -4021.03.2005. u 12:57 - pre 231 meseci
Eto nisam ni ja stručnjak, ali sam održavao "freonski" dio u okviru elektrike i u okviru moga znanja. U pogledu poznavanja principa hladženja smo otprilike isti.
Mislio sam na disipator! To mi se čini najjeftinija proba, i moje mišlenje ide u pravcu, da bi se snižavanjem temperature na disipatoru trebala spustiti i temperatura na dispiratoru(limitirana freonom kod za sada X stupnjeva). Nerealno bi bilo očekivati linearan pad temporatura(sada se dispirator zagrije do 50, a vodom bi ga hladio na 20). Čini mi se, da je to najlakši način da se proba, koji je maximum sa ovim, čime raspolažeš i eksperimentiraš. Ja bi se na tvom mestu raspitao kod frigo majstora i u pravcu, koliko freona bi trebalo dodati ili oduzeti, AKO bi gore opisana proba dala dobar rezultat. Jasno, za vreme probe treba termostat otklopiti. Ja sam več pitao jednoga frigo majstora, pa je počeo nešto mumljati ide ne ide, treba vidjeti... tako, da posle razgovora ne znam ništa više. Kompresor mi se ne čini najbitnije hladiti, iako i on ima svoj utjecaj na konačan rezultat. Da esperimentišem ja, to bi uradio ja tek posle prve probe(ako bi ona dala željene rezultate)

Koliki su pritisci i vakumi u sistemu ne znam, jer je to uvijek radio frigomajstor(onaj, kojeg sam pitao). Veliki industrijski sistemi hladženja sasvim su u principu isti kao kod malih aparata. Razlika je samo u tome, da kod velikih sistema (barem kod nas a govorim o freonskom sistemu) prvo ide tekuči freon na veliki dispirator, hladžen zrakom. Ako nije bilo dovoljnog odvajanja toplote(ljeti) onda se aktivirao sistem sa izmenjivačem temperature, kroz koji je tekla voda iz vodovoda, da se freon dovoljno ohladio. U bistvu je to ono, šta ti predlažem. Firma nabavila poslije još 3 agregata na freon za komore -20. Jedina razlika u principu rada je bila, da je dispirator bio kompletno hladžen preko vodnog stolpa(ne znam, dali to razumiješ, ali sam iz slo, pa drugi izraz ne poznajem). Naspram prvo opisanom sistemu nije bilo hladženja dispiratora zrakom(vazduhom). U oba primera zrak nije bio uvijek dovoljan, za -20pogotovo. Moram ti reči, da termometerom nikad nisam mjerio teperature izparilca, ali sam imao čast u komori -20 osjetiti gadnu hladnoču, kad se sistem aktivirao dok sam mjenjao žarulju. Za 10 sekundi (od toga 5 direktno u glavu) položilo me u krevet za 14 dana. Stoga pretpostavljam, da sam u tom slučaju bio ispostavljen milo rečeno -45 stupnjeva. Kad ta iskustva saberemo, po mom mišlenju je pravi put hladženje dispiratora vodom. (izparilec-onaj dio koji hladi).

Sva vlaga zaledila se na izparilcu, tako, da se periodično (na 5h) vršilo otapanje za 1h pomoču elektrogrijača, pa računaj s tim, da i ti taj problem slično rješiš. Nije mi poznato kolko i kojim učinkom je trajalo sušenje(bio sam električar, pa mi je bilo važno samo da radi u redu!). Da sam na tvom mestu, te podatke bi potražio u živilskoj struci, makar na fakultetu.

Finalni proizvod ti ne mogu reči, da se nebi javio koji pametnjakovič sa optužbom, da odajem poslovne tajne.

Izmenjivač temperature za jedan industrijski agregat izgledao je nešto manji ko 25l rezervoar od kompresora. U njemu je bila ko spirala namotana cjev iz Cu. Kroz tu cijev je išao freon, dok je kroz ostali volumen rahlo tekla voda. Ako u mislima sve pomanjimo, u tvom primeru nebi trebao biti veči od boce kokakole, a protok vode jednostavno naregulirati ventilom, da izlazna temp nije viša od 20 stupnjeva. To ti pišem u uvjenju, da si na pravom putu, stoga sretno! Ako imaš još pitanja, ako budem znao, odgovoritču. Aha, još nešto. u penziji sam 7 godina, pa bi bilo vrlo čudno, da se pojavim nekim fotoaparatom..... LP

 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.rcub.bg.ac.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4021.03.2005. u 13:44 - pre 231 meseci
Hvala na idejama Zdenko. Prikupiću još informacija o ovoj temi pa ću probati da je sprovedem u delo u toku leta. Danas sam razgovarao sa jednim frigomehaničarom i on se slaže da se hlađenjem disipatora može spustiti temperatura za još nekoliko stepeni.
 
Odgovor na temu

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: kako postići -4021.03.2005. u 16:17 - pre 231 meseci
Ako nije tajna ctrl alt del, a za sta ces da koristis liofilizator ?

Da ne ispadne poslije "pronadjeno 100 kg liofiliziranog Bacillus antracis-a, namenjenog za brisanje dvo milijonske populacije ljudi" :) ?
 
Odgovor na temu

fosil
Celje

Član broj: 52230
Poruke: 128
*.says.be.afraid.org.



+1 Profil

icon Re: kako postići -4021.03.2005. u 17:52 - pre 231 meseci
Evo još jedne "ideje". Na svom zamrzivaču pojačao sam hladženju i u dva sata sa -20 došao na -25 stepeni. I mene interesuje koji mu je maximum bez dodatnog hladženja (temperatura stana 21). Pročitao sam, da si ti uspio ohladiti samo do -22, pa ču se javiti sutra svježim rezultatima. Tražio sam i uputstvo za upotrebu, gdje objašnjavaju zašto aparat ne smije biti vani, ali neuspješno. Ako ti se nadže pri ruci, bilo bi fino, jer mi se čini, da bi odgonetnula, kako stoji stvar sa pritiskom i vakumom. Se čujemo sutra! LP
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.ptt.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4022.03.2005. u 07:38 - pre 231 meseci
Ta razlika u najnižoj temperaturi (22 - 25) verovatno zavisi od kvaliteta i tipa zamrzivača. Ja sam za ovu namenu predvideo jedan od 100L puta 20 godina marke "končar". Što se tiče temperature prostorije, ako se dobro sećam podataka iz prospekta, ne bi trebala da bude ispod 5 stepeni. Svojevremeno sam čuo da je fizički minimum koji se može postići običnim kompresorom i standardnim freonom (znači bez ikakve prerade) oko -30. Možda zvučim kao zakeralo, ali meni bi značilo još 5 do 10 stepeni niže. Naravno ako troškovi prerade budu preveliki zadovoljiću se i sa -30 :((( Inače, rečeno mi je da se do -30 može doći tako što bi se kupovni sistem ispraznio i pre ponovnog punjenja vakuumirao značajno duže nego što se to standardno radi kako bi se potpuno odstranio vazduh iz cevi, jer i namanji procenat vazduha povišava tačku isparavanja fluida i samim tim podiže najnižu temperaturu zamrzivača. I ne puni se običnim freonom već nekim R... napisao sam u svom prvom postu.

Van t hoff-e nisam mislio da liofiziram Bacillus antracis, naravno možemo da se dogovorimo oko toga ako Bin Laden kane lovu :))). Hvala na brizi za čovečanstvo. Planiram da ga koristim za prepariranje bioloških jedinki i tkiva koja se ne mogu preparirati i očuvati na klasične načine. To se u svetu radi već tri decenije, a ja to pokušavam tek nekoliko godina. Svaka vrsta i tkivo (u zavisnosti od strukture, homogenosti, količine biomase, mogućnosti hemijske pripreme...)zahteva posebnu temperaturu na kojoj se vrši liofilizacija. Završio sam sve eksperimente za koje je bilo dovoljno oko -20 i sada mi treba niža temperatura. To je sve. Uzgred ako je još neko zainteresovan za ovaj proces može da mi se javi da mu dam linkove i razmenimo ideje i iskustva.
 
Odgovor na temu

fosil
Celje

Član broj: 52230
Poruke: 128
*.says.be.afraid.org.



+1 Profil

icon Re: kako postići -4022.03.2005. u 10:19 - pre 231 meseci
Evo, opet ja. Preko noči temperature nije se spustila ispod -26. Čini mi se, da je to najniže, što se može originalnim freonom i originalnom izolacijom. Danas ujutro ponovo sam kontaktirao frigomajstorom, pa je bio malo konkretniji. Nedavno je popravljao vrlo slični laboratorijski zamrzivač za -30 i kaže, da je u tom sistemu freon 402b. Juče sam kod proizvodžača tražio isti podatak i kod LTHja pronašao, da za -20 koriste freon R-600a. Raspitaj se kod "tvog" frigamajstora, koji freon bi on stevio unutra, ako bi to radio ZA SEBE! i koje temperature bi bilo moguče očekivati i što misli za 402b freon. Moj majstor kaže i to, da se u takvim slučajevima koristi dvostepenski agregat, koji mi nemamo(oni u firmi su svi bili 2stepenski). To nipošto ne znači, da trebe tu stati, jer iz izkustva, dok sam još vitlao motore, znam, da se uvijek pravila kopija originalne viklunge, izračunima se nismo trebali baviti. Mislim, da je kod frigomajstora slično, jer uvijek dopunjuju sistem istim freonom, koji je več unutra(ili tako sličnim, da nema problema).

Znam, da se ovakve probe rade na otpisanim aparatima, da nema nekih bezveznih troškova, jer se može desiti i to, da projekt završi gdje je počeo-skoro na otpadu. Neznam koje su tvoje samovske mogučnosti i znanja. Kako je frigomajstor preporučio 2stepenski agregat(raspitaj se i ti kod tvog, što misli o tom), sjetio sam se najmanjeg, kojeg sam vidio. Takav se nalazi u stroju za pravljenje sladoleda na ulici. On je 3fazni, i bio je istočnonjemački. Ako prošetaš otpadom, možda češ nači takav aparat, sa ispravnim agregatom a polomljen skroz. Polazim iz toga, da je te agregate skoro nemoguče uništiti (i sam kažeš 20 godina). Nemoj se zaprepastiti, jer on ima težu svojih 25kg. Mislim, da su agregati klima uredžaja jednostepeni, pa ako bi prva proba bila neuspješna, nebi došli u obzir. Ako misliš, da bi bilo bolje radi sigurnosti rezultata nastaviti u tom pravcu, molim za odgovor!
 
Odgovor na temu

fosil
Celje

Član broj: 52230
Poruke: 128
*.says.be.afraid.org.



+1 Profil

icon Re: kako postići -4022.03.2005. u 13:46 - pre 231 meseci
Uh, bio sam u firmi! Čini mi se, da se situacija nemalo promjenila, pa kako vršimo na ovom forumu dialog i time držimo ovo pitanje na vrhu, predlažem, da mi pošalješ mail, kako bi ti mogao odgovoriti. [email protected] LP
 
Odgovor na temu

zwrza
Svrza Svrzic
Varvarin Krusevac

Član broj: 17349
Poruke: 5
194.106.174.*

ICQ: 321117692


Profil

icon Re: kako postići -4007.04.2005. u 19:54 - pre 231 meseci
E pa ovako.Sa freonom i gasom r-502,kao i sa kompresorom za r-502 mozes postici zeljene rezultate.To sto si pokusavao sa zamrzivacem je besmisleno jer oni rade na r-12 ili na r-134 sto je jedna najslabija varijanta i tu su ti temperature u najvecu ruku do -30 ako je sve kako treba.Sto se tice amonijaka tj. NH3 nemoj se opterecivati time jer nemas uslova za to.Moze se postici zeljena temperatura ali je potreban dvosistemski rezim tj. da jedan sistem radi u rezimu -10 a drugi -42 (to je standard za amonijacne hladnjace,inace sam elektricar u jednoj takvoj a privatno servisiram rashladne uredjaje).Koliko sam dobro procitao pominjete i r-600 gas.Nemojte se zezati sa tim jer je to jedna vrsta plina i veoma je toksican i eksplozivan sto nije slucaj sa gore pomenutim freonima.Predlazem ti da odes do prve privatne pekare i da ih zamolis da ti pokazu sok komoru za testo to ti je princip rada tvog uredjaja i moze za kratko vreme da ode ispod -30.Isto tako imas u prodaju polovne Italijanske vitrine(bar ih ima kod nas u Krusevcu i okolini) koje rade na freon r-502 i mogu da idu do te za tebe potrebne temperature.Izgledaju kao frizideri za CocaColu samo sto imaju drugaciji isparivac i jaci kompresor naravno na r-502.Kostaju otprilike od 250-350eura.
 
Odgovor na temu

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.ptt.yu.



+183 Profil

icon Re: kako postići -4007.04.2005. u 21:32 - pre 231 meseci
@zwrzo, hvala za konkretan i jasan odgovor.
Fosil i ja smo u pp prepisci pretresli neka rešenja i ideje za prerade klasičnih kompresora, ali sigurno je lakše koristiti gotovu, relativno jeftinu stvar kao što su italijanske vitrine koje predlažeš.
Imam par pitanja:
-šta bi se dobilo kada bi se običan zamrzivački kompresor napunio freonom r-502?
-kako izgleda izolacija na tim vitrinama koje pominješ, imaš li sliku ili link gde se vidi ceo uređaj?
-pretpostavljam da se može termostatom precizno regulisati temperatura u opsegu 0 do -40 C
-koja je prava namena tih vitrina?
-kolika je potrošnja struje u odnosu na klasične zamrzivače?
-na kraju, ako se oni (polovni) mogu kupiti za ispod 500€, zašto zamrzivači za niske temperature (do -40 ili -96) koštaju od 5000€ pa na više?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: kako postići -40

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16160 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.