Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56544 | Odgovora: 376 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 21:53 - pre 46 meseci
Svi su ljudi pričali istim jezikom u vreme kada je građena Vavilonska kula. Graditelji razgneviše Boga te on siđe sa neba i pomeša im jezike i rasu ih svuda po svetu.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 22:00 - pre 46 meseci
"Bugari su se u 19 veku i školovali i radili u Srbiji, i zajedno borili protiv Turaka"

Koliko znam nije bilo bugarskih vojvoda u Prvom i Drugom srpskom ustanku, niti ustanika. 100+ godina kasnije srpska vojska oslobadjala jaka turska utvrdjenja po Bugarskoj i Albaniji jer je jedina imala efektivnu artiljeriju(mislim da je bio Prvi balkanski rat).

Evo gledao sam malo Dusanov zakonik, pa cini mi se lakse od ruskog, meki znak se u opste ne cita, npr. čast, dan, san... Te stvari je Vuk formalizovao, hiljadu godina kasnije.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 22:05 - pre 46 meseci
Kako bi u onoj jednoj emisiji o vranjanskom govoru, pa priča nastavnica kako savetuje decu da na odmoru i kod kuće ne pričaju vranjski, nego da uče "pravilan govor", a jedna učenica kaže nešto tipa:
- Meni mi majka stalno vika da se vika ne vika, nego da se vika vika kaže (mislim da je malo pobrkala, logičnije mi je npr. "meni majka vika da se vika ne vika, nego vika da se vika kaže")
a pre toga uvod:
- Učitelji gi od prv' razred učenici učiv da ne vikav "gi, ga gu", a oni... pa, vikav!


A kad je južnjački govor u pitanju, čak i Google zna da nema boljeg primera nego kad je brazilac, taman što je naučio "standardni srpski", rešio da se malo pozabavi dijalektima, pa gde će prvo nego u Vranje :) Jedino što mu nisu objasnili da neke reči nisu iz "južnjačkog srpskog", nego su turcizmi.
https://www.youtube.com/watch?v=uG4s5HZQJMY
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 22:13 - pre 46 meseci
Citat:
dejanet:
"Bugari su se u 19 veku i školovali i radili u Srbiji, i zajedno borili protiv Turaka"

Koliko znam nije bilo bugarskih vojvoda u Prvom i Drugom srpskom ustanku, niti ustanika. ...


Pa ok, to "zajedno" je podložno interpretacijama.

Vasil Levski
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 22:22 - pre 46 meseci
Ko je Tuta Bugarin?

 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 22:44 - pre 46 meseci
Citat:
pisac:
Evo primera (mada će forum da napravi haos automatskom prepravkom ćirilice)

SrpskoHrvatski: Ići ćemo na more u Grčku

JužnoSrpski: Će odemo na more u Grčku
Makedonski: Ke odime na more vo Grcija (ќe odime na more vo Grcija)
Bugarski: Šte otidem na more v Grcija (Щe otidem na more v Gъrciя)
Slovenački: Šli bomo na morje v Grčijo

Meni je Slovenački najmanje razumljiv, i u ovom primeru i u mnogim drugim primerima. Ali to je možda zato što sam iz južne Srbije pa mi je pomenuti dijalekt blizak


Ipak je najlakse

We will go to seaside, to the Greece.

Zar ne ?

Ipak je to globalni jezik i jezik interneta ?
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 22:49 - pre 46 meseci
Kineski je maternji jezik najvećem broju ljudi, a uz to je i pojednostavljen:

我们将在希腊出海
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
87.116.178.*



+559 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 23:03 - pre 46 meseci
Demonstracije i suzavac ispred skupštine
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.dynamic.sbb.rs.



+377 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 23:07 - pre 46 meseci
Citat:
pisac:
Pazite ovako, ja sam postavio sasvim normalno pitanje. Bilo bi dobro da se na njega daju normalni odgovori, i stoga je poželjnmo da moderatori (eventualni, ako postoje igde) jednostavno brišu ovakva SkRetANJA sa teme. To je moj dobronamerni predlog za dobrobit foruma.

Ovi pacijenti koji su počeli da lupetaju gluposti, zašto bar nisu rekli koji im je jezik razumljiviji pa onda nastavili sa svojim glupostima?

---

Međutim, pošto sam ja izgleda emocionalno nezreo, a pošto je cilj foruma više posećenost radi gledanja banera nego razumna rasprava, i pošto postoje sitne duše kojima je zanimljivije besmisleno prepucavanje sa nekim ko je daleko pametniji od njih (dokazano testom), sada ću nahraniti trolove: ja koji sam rođen u Beogradu ali su mi oba roditelja iz južne Srbije (i to zapadno od Niša) dobio sam rezultate mog DNK testa pre neki mesec. Dakle, nije više nikakvo nagađanje, sve je jasno. Po DNK sam prvo Bugarin pa zatim Grk, a tek posle toga Jugosloven (Srbin, Hrvat, Bosanac). Imam žestoke rođake ne samo u Sofiji (šopskom kraju) nego i u centralnoj Bugarskoj (odakle verovatno dolazi i Grčka veza).

Istorija koja se uči na Balkanu je netačna. Ne samo u Srbiji nego i u Bugarskoj (i Hrvatskoj, i svugde). To su sve gluposti emocionalno zaslepljenih istoričara koje upijaju emocionalno zaslepljeni ljudi radi podizanja sopstvenog ega i formiranje sopstvenog (netačnog) identiteta. Bugarska i Srbija (i Hrvatska i ostale državice) uopšte nisu nacije nego carstva/kraljevine/banovine koja su ratovala oko južnoslovenskih plemena. Južni Sloveni su jedan narod koji sadrži različita plemena. Šopsko pleme je podeljeno između Bugarske i Srbije samo zato što je to bio interes Austrougarske u tom trenutku, a takođe je iz istog razloga i dobar deo južne srbije (i Makedonije) pripao Srbiji umesto Bugarskoj (mada kao što rekoh to i nisu Bugari nego samo južnoslovenska plemena oko kojih se bore države). Suština je da su sve postojeće južnoslovenske države trebale da se ujedine jer je to isti narod sa gomilom plemena, kojih ima mnogo više nego postojećih država, ali to nije bilo u interesu velikih sila nikada pa smo zato rascepkani na deliće. Vaš nacionalni identitet je samo produkt strane subverzivne propagande (koje god nacije se vi osećali). Žalosno, ali istinito.

Razbrali? Ne? Ne mogu vam dalje pomoći, ipak treba neka sposobnost odvajanja ličnih emocija od logike, i neki nivo inteligencije da bi se pohvatali i objedinili svi detalji.

Aj' sad da se vrnemo na temu: Koji jezik vam je razumljiviji?


Tacno ! Istorija je potpuno pogresna. Deratic je sve to lepo objasnio sta i kako.



Jasno je da su istoricari sakrili cinjenicu da su Juzni Sloveni jedan narod, ali se drugacije zove. Deretic je jasno objasnio nacionalne identitete. I jasno ukazao zasto se prava istorija sakriva, dirigovano iz centara moci.


Citat:

Suština je da su sve postojeće južnoslovenske države trebale da se ujedine jer je to isti narod sa gomilom plemena, kojih ima mnogo više nego postojećih država, ali to nije bilo u interesu velikih sila nikada pa smo zato rascepkani na deliće.


Tacno. Vecini je ta sustina, koju si ti povezao sa drugim sustinama i zatim ukapirao vezu sa srzi.

Sve konvergira ka cinjenicama koje centri moci zele da sakriju.

Siguran sam da te bas zbog toga prate i pokusavaju da ti uvale smartfon.

Takve ideje su opasne za centre moci i zato moraju da te drze pod stalnom prismotrom.

Nemoj odustajati !
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?07.07.2020. u 23:12 - pre 46 meseci
Citat:
dejanet:
100+ godina kasnije srpska vojska oslobadjala jaka turska utvrdjenja po Bugarskoj i Albaniji jer je jedina imala efektivnu artiljeriju (mislim da je bio Prvi balkanski rat).

Bugari su igrali na kartu da zauzmu Konstantinopolj (u Evropi je i dalje korišćen taj naziv za Istanbul, sve do 1923. godine), uprkos pretnjama Rusije da će ih napasti ako to urade (zašto i otkud da Rusija preti bugarima da će ih napasti ako turke proteraju iz Evrope morate pročitati negde sami), a dogovor pre osnivanja Balkanske lige je bio da Bugarska dobije delove teritorije jugoistočno od granica tadašnje Srbije i praktično celu današnju Makedoniju, dok bi Srbija dobila Kosovo i dobar deo današnje Albanije i praktično dobila izlaz na more. Ali, kako su velike sile progurale osnivanje Albanije kao posebne države, Srbija rešava da zadrži delove teritorije koje su trebale da pripadnu Bugarskoj, dok je Grčka zadržala južnu Makedoniju, pa tako dolazi do Drugog balkanskog rata napadom Bugarske na Srbiju, koji Bugarska gubi, kao i delove teritorije na jugoistoku uključujući Jedrene.

Što se tiče činjenice da je Srbija imala jaču artiljeriju... Bugarska je imala oko dva puta više vojnika i 4,5 puta više topova (oko pola miliona vojnika naspram 255.000, i 1100 topova naspram 230), ali je imala Krupove topove od 75mm, dok je srpska vojska imala i topove većeg kalibra pogodne za napade na utvrđenja, pa je u opsadi Jedrena, gde je pored 150.000 bugarskih vojnika učestvovalo i oko 50.000 srpskih, srpska vojska dopremila i Šnajderove haubice od 120 i 150mm.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8082



+1753 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 00:53 - pre 46 meseci
Malo je drugacije bilo , ovo je neka Titova istorija

Ako su Rusi nekome pretili oko Carigrada , to su radili Iskljucivo jer su ga Hteli za Sebe !!

To je bio razlog zasto su i usli u Prvi svetski rat ! Osvajanje Carigrada ! Prica o odbrani Srbije je Laz za naivne ! Prekrajanje istorije na Srpski nacin i na Ruski nacin !

To je Nepromenjiva Ruska politika od prve Velike izdaje 1812. godine . Preko stvaranja Sanstefanske Bugarske , do Danas ! Prodaja i trgovina Glupim Srbima !

Evo sta Lazni Brat Putin kaze pre neki dan !


Sve je počelo nedavnim Putinovim intervjuom na TV Rusija, kada je ispričao kako je kod njega, u vreme dok je bio sekretar Saveta bezbednosti Rusije, došao tadašnji načelnik Generalštaba general armije Anatolij Kvašnjin, koga je on pitao: "Zašto se ide na usiljeni marš do prištinskog aerodroma?" Tada mu je, kako je istakao, Kvašnjin kazao: "Jasno nam je da ćemo kad-tad odatle otići, ali ćemo imati čime da trgujemo."


https://www.novosti.rs/vesti/n...stoka-polemika-UZDRMALA-MOSKVU

Posle Ivasov , prica Bajke , pere Putina i Jeljcina , ali i samu Izdajnicku Rusiju !
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 01:07 - pre 46 meseci
Da, izdajica je onaj koji nas nije dovoljno branio, a ne onaj koji nas je napao.

To je ideja koja se preko CIA novinara provlači i kroz medije.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 01:25 - pre 46 meseci
Pa gore je kad ti prijatelj zarije nož u leđa ili te ostavi na cedilu nego kad te premlati neprijatelj.

A mi nikako da naučimo. Eto, Japan je praktično okupiran od strane amera, i da li su prošli bolje oni ili na primer mađari ili poljaci što ih je okupirao SSSR.

Eno, i Vijetnam se opametio, jeste komunistička partija, ali kapitalizam, američki turisti dolaze i troše novac kod njih i tako povećaju priliv deviza, bio rat, rat prošao, mora dalje da se živi.

Samo mi pričamo šta je bilo pre 200 godina, pre 100 godina, pre 20 godina, što nije problem sa tačke gledišta istorije i pouka iz tih istorijskih događaja, ali je veliki problem kad jedan narod NIŠTA ne nauči iz istorije.

A mi očigledno nismo naučili, i dalje hoćemo da sedimo na dve stolice kao pre 100 godina, hoćemo i na istok i na zapad.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 01:29 - pre 46 meseci
Citat:
ssi:
Tacno. Vecini je ta sustina, koju si ti povezao sa drugim sustinama i zatim ukapirao vezu sa srzi.

Sve konvergira ka cinjenicama koje centri moci zele da sakriju.

Siguran sam da te bas zbog toga prate i pokusavaju da ti uvale smartfon.

Takve ideje su opasne za centre moci i zato moraju da te drze pod stalnom prismotrom.

Nemoj odustajati !


Vidi ovako, ja sam tek od pre jedno 3 godine počeo određene ljude na ovom forumu da nazivam budalama, pre toga sam bio sasvim pristojan (daleko pristojniji od proseka) ali sam nažalost shvatio da ovaj forum nije na nivou na kome je trebalo da bude.
Budala se sama javlja u temu u koju nije pozvana i pokazuje da ništa ne razume o onome o čemu se priča, a onda serenda i podjebava u ubeđenju da govori nešto pametno ili čisto da isprazni unutrašnje frustracije. A moderacija ne radi ništa po tom pitanju.

U celom regionu se donose potpuno isti zakoni o ključnim pitanjima (imigranti i stranci, LGBT, surogat-majke i trgovina bebama), u Hrvatskoj, Srbiji, Bugarskoj, Albaniji... to što ti smatraš nacionalnim državama su samo lokalni izvršioci centralne vlasti, i imaju autonomiju da svojevoljno donose samo za centar nevažne zakone (ili da kradu po nahođenju, pošto je u opoziciji takođe spremna plaćena alternativa koja će nastaviti posao ako trenutna vlast previše zabrlja kod naroda). Takođe se u regionu održavaju tenzije među narodima tako što se u medijima konstantno provlače sitne čarke, dovoljne da drže naiivne ljude na potrebnom nivou zavade da im slučajno ne bi palo napamet da se ujedine i odbace trenutnog gazdu.

Ti to nećeš nikada shvatiti jer si jednostavno previše glup za to, ali bar možeš da ćutiš i javljaš se samo u temama u kojima imaš nešto pametno da kažeš (šta ja znam, valjda postoje i takve, samo ja ne pratim tvoje poruke i baš me briga šta lupetaš bilo gde van poruka u kojima pominješ mene).
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 08:31 - pre 46 meseci
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 08:54 - pre 46 meseci
Imao sam poslovno nekoliko višednevnih konataka sa Bugarima. Oni su prethodno imali par sličnih kontakata u Srbiji, ali ništa značajno.

Ljudi su ladno uspeli da se naviknu da čitaju i razumeju ćirilicu, čak je jedan od njih "propričao" srpski, tako da je mogao da bez pomoći održi potrebnu 15-mintnu govoranciju na srpskom jeziku (umesto na engleskom), sa minimalno grešaka u padežima, redosledu reči i sl. Naravno, ta govorancija je bila tehničke prirode, iz nekog stručnog domena,a li svakako respekt.

Ukratko, razumeli smo se savršeno.

Jedini problem je bio klimanje glavom, dok nismo shvatili o čemu je reč. Kod njih horizontalno klimanje glavom (levo, desno) znači odobravanje (razumevanje), a kod nas negiranje (nerazumevanje).
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 09:35 - pre 46 meseci
Naučili su da čitaju ćirilicu u Srbiji? Jesi li siguran da su to bili Bugari? Ćirilica je zvanično pismo u Bugarskoj, a najverovatnije je i nastala u Bugarskoj.



P.S.
Dok si ih učio da čitaju ćirilicu, da li ti je pomoglo iskustvo sa ES? :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.static.isp.telekom.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 09:57 - pre 46 meseci
Zurg, ajde lepo priznaj da ti je došlo da malo podIebavaš po ES-u!
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 10:06 - pre 46 meseci
Priznao sam u susednoj temi i sad to koristiš protiv mene. Bolje je da ti lepo priznaš da Bugari pišu ćirilicom i da im nije problem da nauče nekoliko slova razlike, kao što ni nama nije problem da naučimo nekoliko njihovih slova. Zvanična istorija kaže da je ćirilica nastala na bugarskom dvoru. Gde je tu podjebavanje?

P.S.
Bugari znaju srpski najviše zahvaljujući Lepoj Breni.
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?08.07.2020. u 10:09 - pre 46 meseci
i Miroslavu Iliću.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovenački ili Bugarski, šta bolje razumete?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56544 | Odgovora: 376 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.