Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Električna vozila DA ili NE?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Električna vozila DA ili NE?

Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 186717 | Odgovora: 830 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?15.04.2021. u 15:18 - pre 35 meseci
Ma standard bi bio isto kao i kod računara. Kao mogu da stavim noviju bateriju kad mi moja dotraje, a ono za 10 godina već promenili 2 socketa/slota i na moj stari automobil ne pasuje ništa novo. Kao kad bi sad na moj desktop iz 2008. hteo da stavim nov procesor i memoriju. Verovatno hoće zato da zaliju bateriju kao deo automobila.

Našao sam interesantan video gde mislim da je lepo upoređeno fiksna baterija ili menjanje baterije. Jeste da je neki Tesla kanal, ali mi deluje dosta nepristrasno i mislim da su u pravu po mnogo tačaka.


"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.178.*



+1342 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?16.04.2021. u 14:03 - pre 35 meseci
Današnja NIO vest

https://insideevs.com/news/501249/nio-20-battery-swap-station/
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?16.04.2021. u 16:38 - pre 35 meseci
To samo kinezi mogu da smisle tako komplikovanu skalameriju da bi menjali ispraznjene baterije koje jednostavno mogu ponovo da se napune...

Ali valjda jedino oni imaju resurse da se bave promasenim konceptima.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.163.*



+1342 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?16.04.2021. u 18:03 - pre 35 meseci
Mnogi na berzi smatraju da će NIO akcije u sledećih 5 godina dati najveći povrat, puno veći nego Tesla.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?17.04.2021. u 01:05 - pre 35 meseci
Po meni, iako nije pogodno za automobile, genijalno rešenje su kondenzatorske baterije koje imaju elektirčni autobusi, na svakom stajalištu se dopune taman toliko da autobus može da pređe nekoliko kilometara, što je sigurno dovoljno do sledećeg stajališta u gradskom prevozu, osim u nekim vanrednim okolnostima ili na trasama gde ima previše vožnje uzbrdo.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?17.04.2021. u 12:07 - pre 35 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Mnogi na berzi smatraju da će NIO akcije u sledećih 5 godina dati najveći povrat, puno veći nego Tesla.


Pa za sad samo spaljuju lovu, cak i da je sve tacno i da jesu veliki inovatori i da donose revoluciju, sve je to velika kocka na NIO ET7 - odnosno ideju da ce taj auto preuzeti trziste. A osnovna cena mu je 70k dolara...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?17.04.2021. u 16:56 - pre 35 meseci
70k ???
ni manje, ni vise,
----

Sa ovim autom je ujak 70-tih dosao iz nemacke
https://www.garaza.rs/citroen-cx-slavi-40-godina/
ovih dana je menjao auspuh za 1700e.

Skupilo se pola sela, nismo izlazili iz njega,
a mi samo fica, ami 8, spacek, talbot i lada,
i to bez punjaca :)

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 18.04.2021. u 08:54 GMT+1]
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?24.05.2021. u 09:05 - pre 34 meseci
Skoro sam gledao seriju videa na YouTube o razlikama između holandskog i severnoameričkog saobraćaja. Ono što nisam znao je koliko u Evropi ima više zaustavljanja i usporavanja pogotovu na raskrsnicama i pešačkim prelazima. Holandija izgleda veoma često koristi nešto što se zove "Traffic calming" što primorava vozače da često usporavaju ili staju u saobraćaju.
To se kod nas veoma retko koristi. Uglavnom se preferira "zeleni talas" gde vozač može lepo da prođe određenom brzinom neku sekciju puta. Mene kao vozača dosta iritira kreni-stani saobraćaj i pošto vozim s manuelnim menjačem i ne volim što moram puno da šaltam kroz brzine kada vozim kroz grad.
Palo mi je na pamet da su električna vozila savršena za gradsku vožnju i da je to jedan od razloga zašto su popularna na ovakvim mestima? Svakako je prijatnije kada nemaš menjač a imaš regenerativno kočenje kada voziš kroz ovakav "traffic calmed" saobraćaj.
Znam da na forumu ima par ljudi koji žive i rade u Holandiji, pa bih voleo da čujem da li je zaista takav slučaj tamo?

Koga interesuje evo videa:
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?24.05.2021. u 13:57 - pre 34 meseci
Električna vozila? Naravno DA. Ali ne još, sve dok ne počne masovna proizvodnja i dok se ne izgradi infrastruktura. Znači za jedno 5 godina. Ali samo da napomenem, to što zeleni pričaju da su to ekološka vozila...ma daj. Umesto dima iz auspuha imamo dim u elektranama, znači fosilna goriva stop, rat stop, razvoj solarnih panela i slično. Onako optimistički mislim da će za 5 godina u Srbiji moći da se kupi polovan elektromobil za jeftine pare, koliko ne znam ali sigurno ispod 10k, ma ispod 5k
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?24.05.2021. u 15:05 - pre 34 meseci
nenadovic85,
Pričaš o Srbiji? Ni ovi što "masovno" prave kola ne gledaju u Srbiju kad treba da otvore fabriku ili kad treba da se odluči bilo šta vezano za idući model.
Električna vozila JESU ekološka vozila. Svakako više od SUS vozila. Živim u južnom Banatu i meni najbliža elektrana ne proizvodi baš ništa dima. Ali zato itekako osetim dim kada dizelaš kreće na semaforu.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?24.05.2021. u 15:25 - pre 34 meseci
Da, ali za 5 godina nadam se el. vozila preplaviće evropu i već će početi da se slivaju polovnjaci u Srbiju. Ne znam, ja i onako nemam para da kupim.
 
Odgovor na temu

mozdasamjaamozdainisam

Član broj: 274672
Poruke: 341
*.fixed.kpn.net.



+191 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?24.05.2021. u 22:25 - pre 34 meseci
Ne znam u NL za usporavanja tog tipa ali je infrastruktura prenatrpana (izuzev sad kad je Korona). Ono što ovde pokušavaju jeste da održe protok / flow vozila. Tako je na nekim autoputevima oko većih gradova brzina 80 kmh.

Inače ovde skoro svaki semafor je priključen na pametnu stanicu sa senzorima u asfaltu. To omogućava brži protok. A uveče kad nema mnogo saobraćaja određene deonice su softwarski markirane kao zeleni talas i samo kad iz bočne ulice naidje vozilo prekine na 5 - 10 sekundi i vraća zeleni talas.

NL je 'luda' za električnom vozilima.prvenstveno zbog subvencija mada u poslednje vreme i privatna lica se okreću tome jer mogu da pune vozila kući na solarnu energiju.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?25.02.2022. u 23:00 - pre 25 meseci
Brod sa 2.500 vozila se zapalio, posada je spasena a brod pluta atlantikom...
Razlog za izbijanje požara... Zapalio se električni golf!

https://www.danas.rs/svet/poza...vesno-sta-ce-biti-sa-vozilima/
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?26.02.2022. u 11:25 - pre 25 meseci
Ni u jednoj vesti o tome se ne pominje elektricni golf?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?26.02.2022. u 11:34 - pre 25 meseci

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?26.02.2022. u 18:18 - pre 25 meseci
Citat:
bakara:
Ni u jednoj vesti o tome se ne pominje elektricni golf?


https://autorepublika.com/2022...ma-su-izazvale-pozar-na-brodu/

Mornari koji su pokušali da gase i koji su u Portugaliji su rekli da je elektricni golf a ovdje kaze ID4... Ali svejedno je... To je uzrok.
Ne postoji način da se ugasi elektricni auto kad se zapali i eksplodira 500 kg baterija... Struja kratkog spoja je tu desetak hiljada ampera...
Treba se parkirati što dalje od onih punjaca u javnim garazama trznih centara... Mada moze da se zapali i iz cista mira...



[Ovu poruku je menjao Nocni dana 26.02.2022. u 19:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?28.02.2022. u 07:39 - pre 25 meseci
Ono što mene interesuje je kako znaju šta je uzrok nesreće pošto svi pišu da je još uvek nepoznat. Pominje se i vest od pre nekoliko godina gde je na Grande America izbio požar i takođe su silni VW automobili izgoreli. Može biti da tu neko ne poštuje propise i pokušava da uštedi gde ne bi trebalo.

Nocni,
Ovaj video nema veze sa ovom vešću. Ako želiš okačiću nekoliko videa gde su se benzinski automobili zapalili. Problem kod SUS automobila što benzin isparava (TNG još više) i u zatvorenom prostoru varnica može da napravi veliku štetu. Kod električnih automobila mora da sam automobil bude neispravan tj. baterija.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?28.02.2022. u 09:34 - pre 25 meseci
Da, mora baterija da bude neispravna kao što kažeš...
Ali na teslinoj bateriji od 85kWh ima 16 blokova sa po 74 ćelije a u svakoj ćeliji po 6 .. Znaci 7104 baterije
Sam prosudi oko vjerovatnoće da jedna od njih bude problematična.

Za svaki elektricni auto je jednostavno ugrubo izracunati... Težinu baterije od nekih 400 kg podijeliti na 50 grama koliko je jedna baterija...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?28.02.2022. u 09:47 - pre 25 meseci
Ima logike u ovome sto Nocni govori...

naravno da gori lako benzinski i dizel automobil ali se oni obicno zapale ili dok motor radi ili neposredno po gasenju, sam od sebe mislim da to nisma nikad video.

s druge strane koliko god podrzavao el vozila cak i samo jedna litijumska baterija u klasterima moze da se naduva, osteti ili na bilo koji nacin pokvari i samozapali i lancano pokrene reakciju na ostale...
ima takvih snimaka samozapaljenja bas dosta na netu...

I nije problem sto se baterija zapali nego sto ekstremno burno gori i spaljuje sve oko sebe, a ako su okolo i druga el vozila to je ravno katastrofi i nemoguce ugasiti.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Električna vozila DA ili NE?28.02.2022. u 10:24 - pre 25 meseci
Ima mnogo više izveštavanja o paljenju električnih automobila pošto su još uvek novotarija i to je vest koja se prodaje. Ali procentualno više požara se desi SUS automobilima nego električnim.
Ali svakako je požar litijumskih baterija mnogo opasniji i teži za gašenje od požara izazvanog benzinom ili naftom. Ako ništa drugo, aparat za gaženje požara koji imamo u kolima ponekad može da pomogne kod SUS automobila, kod baterija jok.

Hajde da vidimo šta će biti rezultat ispitivanja uzroka ovog požara. Ako nije električni VW, da premestimo u drugu temu.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Električna vozila DA ili NE?

Strane: << < .. 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 186717 | Odgovora: 830 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.