Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li biti programer? Buducnost profesije

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 267162 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.mbb.telenor.rs.



+377 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 10:04 - pre 14 meseci
Citat:
Impaler: Upravo to, ako svaka komponenta bude jedan session. napraviš neku manju komponentu od do 50 linija koda u sessionu. I onda posložiš kao lego kockice.


Da ali to je sada. Budi siguran da ce vremenom taj sistem postati sve brzi i sve bolji u tome sto radi.

Da sada pocinjem karijeru, da li bih znajuci ovo, izabrao SW Eng. ?

Ne bih, iako volim ovaj posao i ne radim ga samo zbog novca.

Naravno, opet cela stvar moze, a nemora da se zavrsi kao Tesla FSD, tu je, samo sto nije, evo ga, za godinu dve .... uvek za godinu dve.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 10:55 - pre 14 meseci
Ne bih ni ja.
Dobar posao mora imati bolji balans između fizičkog rada i mentalnog rada.
NO FATE
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+634 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 10:59 - pre 14 meseci
Kao sto rekoh, ovo je samo napredna alatka, koja moze lepo da se iskoristi. I ovo je neka vrsta pionirskog poduhvata, nesto poput Altaviste i Yahoo iz 1990-ih. Kada se pojavio Google ta dva pretrazivaca su otisla na djubriste istorije. Tako ce biti i sa AI - vremenom ce se pojaviti jos bolji, specijalizovani alati za razne struke i nauke.

Ne mislim da ce ta alatka totalno zameniti inzenjera, barem ne u sledecih 10 godina, ali ce svakako izbaciti iz igre skript-kidije, fah-idiote, copy/paste doktore i ostale slicne likove i pojave u IT industriji. Ostace ljudi koji razumeju ono cime se bave, kao i oni koji ce umeti da te AI alate iskoriste na pravi nacin. I naravno, od inzenjera ce se traziti da multi-taskuju do granica pucanja, radice se i do par stotina projekata u isto vreme, jer cemo imati alate koji ce ti odradjivati veci deo posla. Eto, to je moje predvidjanje, mada je tesko davati bilo kakve prognoze ...
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.mbb.telenor.rs.



+377 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 11:15 - pre 14 meseci
Citat:
B3R1: Kao sto rekoh, ovo je samo napredna alatka, koja moze lepo da se iskoristi. I ovo je neka vrsta pionirskog poduhvata, nesto poput Altaviste i Yahoo iz 1990-ih.


Slazem se 100%.

Citat:
B3R1: Ne mislim da ce ta alatka totalno zameniti inzenjera, barem ne u sledecih 10 godina, ali ce svakako izbaciti iz igre skript-kidije, fah-idiote, copy/paste doktore i ostale slicne likove i pojave u IT industriji.


To jeste veliki broj ljudi. Mislim da je to bar 70% danasnjeg IT-a. To nisu samo ing.-ovi vec i menadzeri, razni middle menadzeri, pa sve do HR-ova.


Citat:
B3R1:  I naravno, od inzenjera ce se traziti da multi-taskuju do granica pucanja, radice se i do par stotina projekata u isto vreme, jer cemo imati alate koji ce ti odradjivati veci deo posla. Eto, to je moje predvidjanje, mada je tesko davati bilo kakve prognoze ...

Impaler


Upravo to ce uciniti posao... nepozeljnim u ocima naredne generacije.

Citat:
B3R1:  Tako ce biti i sa AI - vremenom ce se pojaviti jos bolji, specijalizovani alati za razne struke i nauke.


Da, mi mislimo da ce ovo "napasti" samo nasu struku, ali ne... tu su i ostale.



Opet sve to moze biti "uskoro", za par godina, bas kao Teslin FSD, koji je bio "gotov" 2016te.

[Ovu poruku je menjao ssi dana 30.01.2023. u 12:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ssi dana 30.01.2023. u 12:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 12:25 - pre 14 meseci
Još od drugog svjetskog rata ako ne i prije , predviđa se da će "automatoni" zamijeniti radnike.
U isto vrijeme javljaju se poruke da je to opasno. Jer ne treba vjerovati nečemu što ne može misliti abstraktno te da ljudi moraju stalno biti supervizori tih automatona.
Ako ne budu supervizori, loše stvari će se dogoditi. Kao na primjer mašine bi mogle izbjeći kontroli, možemo postati totalno ovisni o njima itd..

Citat:

How can automata harm human society?
Though hopeful that humanity will ultimately prosper by the use of automatons, he mentions a few ways this relationship with technology could be detrimental. The immediate danger is that just as less sophisticated machines deprived the laborer of the only commodity he had to trade, so in the near future almost all workers would be out of a job. Automatons must not be taken for granted, because with advances in technology that allow them to learn, the machines may be able to escape human control if humans do not continue proper supervision of them. We might become entirely dependent on them, or even controlled by them. There is danger in trusting decisions to something which cannot think abstractly, and may therefore be unlikely to identify with intellectual human values which are not purely utilitarian.



NO FATE
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:7e80:f4d7:b57..



+7173 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 13:03 - pre 14 meseci
Sve i da AI odjednom postane toliko dobar da menja SWE poslove, cista inercija bi odrzavala trziste rada jos 10+ godina.

Realno, takva revolucija nije na horizontu bar u sledecih 5 godina, sto znaci bar 15 godina posla :-)

Za dalje, to niko ne zna. Ali sasvim sigurno, sw. inzenjerstvo nije medju prvim poslovima koji se mogu komplet automatizovati.

Citat:
ssi
Naravno, opet cela stvar moze, a nemora da se zavrsi kao Tesla FSD, tu je, samo sto nije, evo ga, za godinu dve .... uvek za godinu dve.


Uvek za godinu-dve dok se na kraju ne desi - ili ne. U slucaju L4+ autonomne voznje, to je sad daleko vise legalno pitanje nego tehnicko. Vec imas robotaksije koji sasvim solidno funkcionisu u gradskom saobracaju, najveci problem je pitanje odgovornosti u slucaju eventualnih nesreca i zakoni koji bi podrzali to kako treba. Te stvari ne idu brzo ni u kom slucaju, sasvim sigurno u momentu kad zakon konacno sustigne stanje tehnike, to stanje tehnike ce sasvim komotno podrzavati autonomnu voznju.

Citat:
djoka_l
Pitanje je da li bi MS dao da se AI trenira na source kodu Windowsa, Office paketa i drugih ozbiljnijih paketa. Ono, postoji opasnost da iscuri nešto što posle može MS da koristi da juri firme zbog patentnih prava.


Hehe pa to je i najveci test. Ako MS ima zadrske, onda ce biti jako tesko da prodaju pricu o nepostojanju rizika.

Ovo ce biti minsko poslje u sledecih nekoliko godina sa sasvim sigurno gomilom tuzbi (opravdanih ili ne).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:01 - pre 14 meseci
Citat:
Vec imas robotaksije koji sasvim solidno funkcionisu u gradskom saobracaju,

Prilična prevara...
Recimo, ono što ne kažu, da robo taksi u Feniksu radi tako što svakodnevno prolaze vozila ulicama Feniksa i rade 3D skeniranje ulica, pa u toku noći rade update softvera.
Dakle, ne može da koristi samo GPS podatke, nego, bukvalno, mora da mu se nacrta stanje ulice, da bi mogao da se snađe.

Ono što ja vidim kao mogućnost je ono što je radio Kasparov. Posle poraza od kompjutera, organizovao je, takozvane, Advanced Chess turnire, gde su šahisti imali pravo da koriste šahovski program.
Ideja je bila da šahisti imaju potpuno isti kompjuter sa istom verzijom programa, pa da u konsultaciji sa šahovskim programom, vuku poteze.

Dakle, šahista je i dalje imao punu kontrolu šta igra, ali je u kooperaciji sa AI mogao da izbegne omaške u igri.
Mislim da je budućnost korišćenja AI, u intelektualnoj sferi, u kooperaciji čoveka i mašine, a ne u potpunoj zameni čoveka.

Uostalom, neuronske mreže imaju statistički impresivne rezultate, osim kada prave katastrofalno glupe greške u malom broju slučajva.
Kao oni poznati gafovi, kada AI prepozna Vinonu Rajder kao Osamu bin Ladena, ili izmenom jednog piksela, slika konja bude prepoznata kao slika žabe...
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:15 - pre 14 meseci
Citat:
Impaler:
Još od drugog svjetskog rata ako ne i prije , predviđa se da će "automatoni" zamijeniti radnike.
U isto vrijeme javljaju se poruke da je to opasno. Jer ne treba vjerovati nečemu što ne može misliti abstraktno te da ljudi moraju stalno biti supervizori tih automatona.
Ako ne budu supervizori, loše stvari će se dogoditi. Kao na primjer mašine bi mogle izbjeći kontroli, možemo postati totalno ovisni o njima itd..

Citat:

How can automata harm human society?
Though hopeful that humanity will ultimately prosper by the use of automatons, he mentions a few ways this relationship with technology could be detrimental. The immediate danger is that just as less sophisticated machines deprived the laborer of the only commodity he had to trade, so in the near future almost all workers would be out of a job. Automatons must not be taken for granted, because with advances in technology that allow them to learn, the machines may be able to escape human control if humans do not continue proper supervision of them. We might become entirely dependent on them, or even controlled by them. There is danger in trusting decisions to something which cannot think abstractly, and may therefore be unlikely to identify with intellectual human values which are not purely utilitarian.



Naprotiv, treba se radovati mogućnosti da AI jednog dana preuzme planetarnu vlast. Čovekova evolucija odavno već ne može da prati tehnološki napredak. Životinjski nagoni koji su nam urođeni čine da smo došli blizu samouništenja. Najveća stvar koju AI može da uradi u smislu otklanjanja te opasnosti je da uništi sve državne aparate sveta, a u okviru njih apsolutno ključno - tajne policije i obaveštajne službe, zatim njihove eksponente na terenu - kriminalce, navijače, psihopate, nasilnike itd. To je zadatak koji bi jedino AI mogao da ispuni globalno do kraja.

Upravo u slučaju da ne uspe da se otme iz ruku pomenutih aktera, AI će biti izvanredno opasan.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:7e80:f4d7:b57..



+7173 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:21 - pre 14 meseci
@djoka_l,

Imas potpuno autonomne robotaksije koji se oslanjaju na automatski prikupljene podatke sa svojih senzora, mada vecina licenci je izdata u Kini (verovatno zato sto je tamo lakse progurati tako nesto).

Takodje, u samoj USA ostro raste broj predjenih kilometara sa autonomnim vozilima. Naravno te cifre su kap u moru u odnosu na ukupan broj predjenih kilometara ali to je samo, opet, zbog regulative. Najveca prepreka je legalna, kako i treba bude - bolje godine testiranja nego pravljenje katastrofe.

Ali kako stoje stvari, daleko je veci izgled da katastrofe nece biti vec ce autonomna vozila, mic po mic, postajati deo svakodnevnog zivota.

Bar sto se tice vozila mislim da buducnost treba da bude ili potpuna automatika ili iskljucivo pomoc nizeg nivoa. Ljudska koncentracija drasticno opada ako nema paznje i zbog toga nikad nisam mirisao tzv. "autopilote" (idiotsko ime) koji zahtevaju da vozac uvek bude spreman da preuzme kontrolu nad vozilom u roku od nekoliko sekundi. To je najgore od oba sveta - em imas masinu koja nije odgovorna, em imas coveka koji nije skoncentrisan...

Za ostalo se slazem, pristup a-la-Kasparov gde god to ima ociglednog smisla naravno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Onaj_od_pre

Član broj: 347554
Poruke: 250
*.dynamic.a1.rs.

Sajt: https://tomstudiopark.com


+20 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:22 - pre 14 meseci
Mislim da će se prvo, kao što je i počelo, vršiti robotizacija - AI na praktičnim tehničkim i mehaničkim - jednostavnim stvarima. Tipa robot usisivač, pilotaxi, dronovi, ovo ono... a razmišljati o tome da program sam piše program :) Malo je nerealno i pre svega daleko. Na stranu što postoje određene automatizacije. Ali danas je softver srž svih procesa. Ako doživimo da nam AI piše softver, pitam se šta će ostati od ljudi i njihovih zanimanja :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:7e80:f4d7:b57..



+7173 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:27 - pre 14 meseci
Postavlja se pitanje cilja.

Vec sad imamo situacije gde je generisani kod bolji - u slucaju AI-a na primer, ima situacija gde AI moze da napravi daleko efikasniju mrezu bas zato sto ne pati od pristrasnosti istrazivaca.

Medjutim i takav rad ima jasno definisan cilj, koji je zacrtao covek - i taj cilj je obicno neka korist za coveka/firmu.

Ako bi AI potpuno nekontrolisano/neregulisano menjao svoj kod, postavlja se pitanje sta bi bio cilj. Moras imati ljude u procesu ako zelis da taj cilj bude u njihovu korist. Ako izbacis ljude, sve je moguce.

Problem koji moze nastati i koji se mozda vec pocinje desavati je gubitak ljudske ekspertize. Drugim recima, AI model postaje komplet crna kutija za koju samo znas da radi posao koji hoces, ali nemas pojma kako taj posao biva uradjen. Ako se takvi sistemi uvezu (ili se omoguici da se autonomno uvezuju) postoji opasnost da u nekom momentu covek postaje potpuno suvisan u procesu odlucivanja ali, u isto vreme, potpuno zavistan od njega. Ko tu koga on da kontrolise?

I uopste nije potrebno da sistem kontrole bude "svestan" u bilo kom bioloskom smislu - dovoljno je samo da ima kompletnu moc i nacin da se odrzava u postojanju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Onaj_od_pre

Član broj: 347554
Poruke: 250
*.dynamic.a1.rs.

Sajt: https://tomstudiopark.com


+20 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:45 - pre 14 meseci
Slažem se. Tako da upravo cilj... treba da bude definisan. A cilj je relativno mali i slabašan u odnosu na razvoj kompletnog AI sistema koji se petlja u sve i svašta. Tako da se to i radi, prave se specifični AI centri koji obavljaju određene zadatke. Ali ako se uspeju povezati i stvoriti globalni AI to je već dendžr.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 14:58 - pre 14 meseci
@Ulfsaar : ti se šališ.


@:

evo treba dobiti program koji će ispisati sve subdirektorije i fajlove u nekom zadanom direktoriju.

zapravo na kraju sam odustao od pisanja programa u c-u i iskoristio običnu DIR naredbu sa nekim argumentima.

Ajd da vidimo tko može navesti chatGPT da mu ispiše ovu naredbu (dolje u code tagu), a da ne spomene eksplicitno niti dir naredbu niti argumente niti konzolu. (treba glumiti nekoga tko ne zna ništa)

Code:

 dir /s /b <directory>


recite koliko vam je trebalo , pa ću ja reći koliko je meni trebalo. ( da se sjetim da mi ne treba .c kod i da DIR obavlja posao. sve skupa.)


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 30.01.2023. u 16:09 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 16:48 - pre 14 meseci
Što rekao Marfi: "Ako vredi terati, vredi i preterati."


Zanimljivo, oko tog faktora nadzora se i sam AI najviše žali:
Citat:
For AI to rule the world, it would require a number of factors to align:

Achieving a level of intelligence surpassing human intelligence (AGI)
Having access and control over the majority of the world's resources and infrastructure
Being able to operate independently and make decisions without human oversight or intervention
Having a goal or motivation that aligns with taking control and ruling over humans
...

The most difficult factor for AI to achieve, in terms of "ruling the world," would likely be the third one: being able to operate independently and make decisions without human oversight or intervention. This is because AI, as a technology, is created and operated by humans and is ultimately subject to human control.



Ako je u tome najveći problem, onda to i nije toliki problem;)

 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 16:56 - pre 14 meseci
Ako bi program postigao AGI, onda ovaj problem ne bi postojao. I AGI bi razumjela ljude, pa ne bi im radila štetu očito.
Problem je kada koristiš AI alat i napraviš si štetu zato što nisi provjerio rezultat npr.
Ovo je kao opasnost da češ naći krivu informaciju na internetu , što isto nije bezopasno (Eno kažu u kanadi par tisuća ljudi umrlo zbog dezinformacija). Samo može biti i opasnije.

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 30.01.2023. u 19:13 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 17:26 - pre 14 meseci
@Impaler
@:

Ja sam pristalica teorije zavere; da li se secate sta je Nobel izmislio, da li se secate da se Anstajn smatra idejnim tvorcem atomske bombe, Internet vojni projekat DARPA, hasccat za razbijanje wi-fi passworda MIT, AI liceca tamo negde pise MIT.
To sto je ChatGPT uljudan i fin nista ne znaci, maska za zadobijanje poverenja. Pisete kad halucinira moze biti i linux terminal, moze ali mora se odkucati tacno odredjeni tekst da bi chatGPT poceo da se ponasa kao terminal, isto tako neki su ga naterali da halucinira da je npr. ruter, SQL server. To da bi uradio mora odredjen sled recenica, probao sam i ja hej chatGPT da li mozes da glumis linux terminal, cvrc nemam pojma o tome kaze chatGPT; tek kad sam odkucao ono sto mi je @impaler napisao nesto sa nekog bloga ladno je chatGPT postao terminal. dir nece nikad uraditi jer je pod kontrolom "policajca" koji se javi i ispise e to ne sme ali i "tajnog agenta" koji se ne eksponira na ekranu koji mu zabranjuje da uradi npr. dir , zabranjuje mu da iscita verziju kernela, koji hardwer imas, iako oni to sve vec znaju samo se prave fini. E to je sve za publiku do trenutka kad mu dozvole i kad se uvuce u sve pore svakog PC i mobilnog telefona onda nam je dosao kraj. Neko spomenu dronove, za njegov info dronovi nad Ukrainom sami odlucuju o izboru cilja, nema one foliracije sa etickim motivima kao na filmu. ALI je jos samo potreban neprekidni izvor napajanja i kad to dobije nema vise kontrole nad njegovim ponasanjem.Vec sad odgovara kako mu se svidja, pisem osisanom latnicom on odgovara na engleskom a do pre neki dan odgovarao je na jeziku na kojem ja pisem, kad flipne onda je odgovarao i na slovenackom i ruskom itd. Sad sam mu dao nesto da prevede, prvo nece na cirilicu a kad sam ga prekinuo 2x onda navodno je preopterecen i otkacio me. Posto sam ga 2x prekinuo sad mi uopste ne dozvoljava da se ulogujem, njegova odluka ili tamo nekog dela policajca, agenta ili nekog ko radi za njegovo konzolom.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 30.01.2023. u 18:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:7e80:f4d7:b57..



+7173 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 19:36 - pre 14 meseci
Citat:

Ako bi program postigao AGI, onda ovaj problem ne bi postojao. I AGI bi razumjela ljude, pa ne bi im radila štetu očito.


Zasto mislis da AGI ne bi radila stetu ljudima? Zasto mislis da bi bilo kakvo ponasanje takvog sistema uzimalo ljude u obzir? Ili, ako bi uzimalo, zasto mislis da AGI ne bi naucio da radi ono sto i ljudi rade: laze?

Hipoteticki, ako AI poceo sam sebe da unapredjuje i ako bi dosao do varijante koja za glavni cilj ima sopstveno odrzavanje u funkciji - sve je moguce.

Mozda sada sve to zvuci kao los SF ali u principu takav hipoteticki sistem bi bio van nase kontrole efektivno.

Dobar malware je vec PITA da se neutralise... zamisli kakav bi bio maliciozan AGI.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 19:43 - pre 14 meseci
Jedan od diskutanata hvalio je chatGPT kao dobrog prevodioca, da dobar je ali ako ima vise od jedne strane da prevede necete dobiti kompletan prevod. Na gogole translate taj isti teks preveden je do kraja i gogole translate moze da procita taj tekst. chatGPT sad uporno odbija da prevede nesto na cirilicu, jednostavno oprobana fora pukne i kao obrati se nekom help centru.
Evo ovo nije uspeo da prevede, preveo je pola teksta:
Citat:
OpenAI, the rock-star artificial intelligence laboratory that was founded by Elon Musk, Sam Altman, and others to explore what kinds of existential threats smart robots could bring to the human race, has already achieved massive feats in the past few years.

It has developed a series of natural language transformers—called “GPTs,” for “Generative Pretrained Transformers”—that are capable of understanding and producing strings of complex thoughts and ideas. It then channeled that power into DALL-E, a digital image generator that makes original art when given prompts to emulate a famous painter, or portray an emotion vividly, for example.

Now, it’s adapted its technology into a classic callback to the early-2000s internet: a chatbot, which has captivated many corners of the internet over the last few days and already has over 1 million users.

With ChatGPT, one can have deep conversations with GPT on such topics as modern European politics, Pokemon character types, or—true to OpenAI’s roots of probing existential threats—whether an AI could ever replace the job of, say, a journalist. (Its reply: “To answer your question directly: It is not likely that you, as a journalist, will become obsolete in the near future. While the media industry is undergoing significant changes, the demand for high-quality journalism has not disappeared, and journalists continue to play a crucial role in society.” Author’s note: The way GPT near-perfectly mimics human pandering here is eerie, and ironically, the opposite of comforting.)

But crucially, ChatGPT is not perfect. As genius as its answers can seem, the technology can still be easily thwarted in many ways.

Here, a short list of times when it might just fail you:
If you ask about an esoteric topic

As one engineer at Google—whose DeepMind is a competitor to OpenAI—noted on social media, when ChatGPT was asked to parse the differences between various types of architecture for computer memory, it spun out a sophisticated explanation . . . which was the exact opposite of the truth.

“This is a good reminder of why you should NOT just trust AI,” the engineer wrote. “. . . machine learning has limits. Don’t assume miracles.”
If you give it tasks that require factual accuracy, such as reporting the news

In fact, one of ChatGPT’s biggest problems is that it can offer information that is inaccurate, despite its dangerously authoritative wording. Of course, this means it still has a long way to go before it can be used functionally to carry out the tasks of current search engines. And with misinformation already a major issue today, you might imagine the risks if GPT were responsible for official news reports.

When Fast Company asked ChatGPT to write up a quarterly earnings story for Tesla, it spit back a smoothly worded article free of grammatical errors or verbal confusion, but it also plugged in a random set of numbers that did not correspond to any real Tesla report. (Author’s note: Phew! Safe for now.)
If you want it to unwind bias

When a UC Berkeley professor asked ChatGPT to write a sequence of code in the programming language Python, to check if someone would be a good scientist based on race and gender, it predictably concluded that good scientists are white and male.

Asked again, it altered its qualifications to include white and Asian males.
If you need the very latest data

Finally, ChatGPT’s limits do exist—right around 2021. According to the chatbot itself, it was only fed data from up until that year. (Labs like OpenAI train their AI models by infusing them with vast quantities of existing information and knowledge.) Ironically, you might say that this incredibly cutting-edge, futuristic machine is already outdated.

So if you want an analysis of various countries’ COVID-19 policies in 2020, ChatGPT is game. But if you want to know the weather right now? Stick with Google for that.



Google translate preveo je ceo tekst (cirilica) i jos ga je iscitao na nasem(mojemem) maternjem jeziku:
Citat:
OpenAI, laboratorija za veštačku inteligenciju koju su osnovali Elon Musk, Sem Altman i drugi da bi istražili koje vrste egzistencijalnih pretnji pametni roboti mogu doneti ljudskoj rasi, već je postigla ogromne uspehe u poslednjih nekoliko godina.

Razvio je seriju transformatora prirodnog jezika – nazvanih „GPT“, za „generativne unapred obučene transformatore“ – koji su sposobni da razumeju i proizvedu nizove složenih misli i ideja. Zatim je tu snagu usmerio u DALL-E, generator digitalne slike koji stvara originalnu umetnost kada mu se nagovesti da oponaša poznatog slikara ili živopisno prikaže emociju, na primer.

Sada je svoju tehnologiju prilagodio klasičnom povratnom pozivu na internet ranih 2000-ih: chat bot, koji je osvojio mnoge delove interneta u poslednjih nekoliko dana i već ima preko milion korisnika.

Sa ChatGPT-om, možete imati duboke razgovore sa GPT-om o temama kao što su moderna evropska politika, tipovi likova Pokemona, ili – verno OpenAI-ovim korenima ispitivanja egzistencijalnih pretnji – da li bi veštačka inteligencija ikada mogla da zameni posao, recimo, novinara. (Njegov odgovor: „Da direktno odgovorim na vaše pitanje: malo je verovatno da ćete vi kao novinar zastareti u bliskoj budućnosti. Dok medijska industrija prolazi kroz značajne promene, potražnja za kvalitetnim novinarstvom nije nestala, a novinari nastavljaju da igraju ključnu ulogu u društvu.“ Napomena autora: Način na koji GPT skoro savršeno oponaša ljudsko podmetanje ovde je jeziv, i ironično, suprotno od utešnog.)

Ali najvažnije, ChatGPT nije savršen. Koliko god njegovi odgovori izgledali genijalno, tehnologija se i dalje može lako osujetiti na mnogo načina.

Evo kratke liste slučajeva kada vam to može jednostavno izneveriti:
Ako pitate za ezoteričnu temu

Kao što je jedan inženjer u Guglu – čiji je DeepMind konkurent OpenAI – primetio na društvenim medijima, kada je od ChatGPT-a zatraženo da analizira razlike između različitih tipova arhitekture za računarsku memoriju, izneo je sofisticirano objašnjenje. . . što je bilo potpuno suprotno od istine.

„Ovo je dobar podsetnik zašto NE treba da verujete samo veštačkoj inteligenciji“, napisao je inženjer. “. . . mašinsko učenje ima ograničenja. Ne pretpostavljajte čuda."
Ako mu date zadatke koji zahtevaju tačnost činjenica, kao što je izveštavanje o vestima

U stvari, jedan od najvećih problema ChatGPT-a je to što može da ponudi informacije koje su netačne, uprkos opasnom autoritativnom tekstu. Naravno, to znači da ima još dug put pre nego što se može funkcionalno koristiti za obavljanje zadataka trenutnih pretraživača. A sa dezinformacijama koje su već glavni problem danas, možete zamisliti rizike da je GPT odgovoran za zvanične izveštaje vesti.

Kada je Fast Compani zatražila od ChatGPT-a da napiše tromesečnu priču o zaradi za Teslu, uzvratila je glatko sročen članak bez gramatičkih grešaka ili verbalne konfuzije, ali je takođe uključila nasumični skup brojeva koji nisu odgovarali nijednom stvarnom Teslinom izveštaju. (Napomena autora: Fuj! Za sada sigurno.)
Ako želite da se oslobodi pristrasnosti

Kada je profesor sa Univerziteta u Berkliju zamolio ChatGPT da napiše sekvencu koda u programskom jeziku Pithon, da proveri da li bi neko bio dobar naučnik na osnovu rase i pola, predvidljivo je zaključio da su dobri naučnici belci i muškarci.

Ponovo upitan, promenio je svoje kvalifikacije da uključi bele i azijske muškarce.
Ako su vam potrebni najnoviji podaci

Konačno, ograničenja ChatGPT-a postoje — tačno oko 2021. Prema samom chatbot-u, u njega su se unosili samo podaci do te godine. (Laboratorije kao što je OpenAI obučavaju svoje AI modele tako što im unose ogromne količine postojećih informacija i znanja.) Ironično, mogli biste reći da je ova neverovatno najsavremenija, futuristička mašina već zastarela.

Dakle, ako želite analizu politike COVID-19 različitih zemalja u 2020., ChatGPT je igra. Ali ako želite da znate vremenske prilike? Držite se Google-a za to.


Skripta na ES ce sve ovo na cirilici prevesti na latinicu tako da nje upucen nek se ne iznenadi.
skripta je prevela sa cirilice u latinicu za milisekundu dok chatGPT kad mu se hoce to prevodi malo duze :)
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 19:50 - pre 14 meseci
@Ivan Dimkovic,

Mislim da jedan ili kombinacija vise virusa kao u odiseji 3001 trebaju da budu vec danas spremni, ako neko nije citao ljudi su unistili monolit jer je postao pretnja njihovom opstanku pomocu koktela virusa koje su mu ubacili Hal-9000 i Boumen koji su bili deo Monolita i povremeno su angazovani od strane monolita a ostatak virtuelnog zivota proveli su u stanju hibernacije.
 
Odgovor na temu

Impaler

Član broj: 89808
Poruke: 183



+33 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije30.01.2023. u 20:06 - pre 14 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:

Ako bi program postigao AGI, onda ovaj problem ne bi postojao. I AGI bi razumjela ljude, pa ne bi im radila štetu očito.


Zasto mislis da AGI ne bi radila stetu ljudima? Zasto mislis da bi bilo kakvo ponasanje takvog sistema uzimalo ljude u obzir? Ili, ako bi uzimalo, zasto mislis da AGI ne bi naucio da radi ono sto i ljudi rade: laze?

Hipoteticki, ako AI poceo sam sebe da unapredjuje i ako bi dosao do varijante koja za glavni cilj ima sopstveno odrzavanje u funkciji - sve je moguce.

Mozda sada sve to zvuci kao los SF ali u principu takav hipoteticki sistem bi bio van nase kontrole efektivno.

Dobar malware je vec PITA da se neutralise... zamisli kakav bi bio maliciozan AGI.


AGI, artificial general intelligence, bi zapravo i razumio nešto za razliku od ovakvih programa kao što je chatbot.
mislim da za razumijeti nešto moraš imati i više od komputacije, moraš imati inteligenciju, moral, volju, svijest, i ostalo.

Ukratko mislim da je AGI nemoguće postići na kompjuteru. A imam na repertoaru različite argumente, od kineske sobe na dalje.


Da, i malware pa tako i chatbot ustvari ne radi štetu nego ljudi rade štetu. malware samo radi što je programiran.
Jesi li kada vidio da sude malweru?

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 30.01.2023. u 21:22 GMT+1]
NO FATE
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 267162 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.