Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izgradnja sobstvenog klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by vladd)

[ Pregleda: 3407 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Heatinggg

Član broj: 336862
Poruke: 10
109.175.9.*



Profil

icon Izgradnja sobstvenog klima uredjaja09.06.2017. u 12:50 - pre 82 meseci
Kako i sam naziv kaze ovdje se ne radi o samo ugradnji kupovnog elementa, nego izgradnji svojeg uredjaja...
Ideju odavno imam u glavi, ali nikako da sakupim dijelove i pocnem sa gradnjom klime. S obzirom da je jos u toku idejni plan svi prijedlozi za dijelove kao i idejni prijedlozi su dobro dosli...
Ideja je slijedeca, iskoristiti hladnu vodu kao rashladni medij te kroz sistem hladnjaka sa ventilatorom hladiti prostoriju. Naime dostupna su mi dva izvora vode, a to je rijeka koja prolazi pored kuce i hladna izvorska voda koja je vec dovedena u kucnu vodoinstalaciju.
Ja mislim da uzmem npr hladnjak od automobila ili sl sa ventilatorom, pustim cirkulaciju hladne vode kroz njeg i eto hladjenja...
Projekat dijelim na slijedece dijelove:
-Izbor konvektora (auto hladnjak, unutrasnja jedinica klime isl)
-Izbor izvora hladne vode (rijeka i pumpa ili vodovod sa izvora)
-Nacin izgradnje dovoda i odvoda vode
-Kako i gdje smjestiti rashladnu jedinicu ( da li skalameriju okaciti na zid prostorije ili sve smijestiti u podkrovlje i pvc cijevima ili limenim kanalima dovesti hladan zrak kroz plafon)

Svi prijedlozi su dobro dosli...

 
0

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja09.06.2017. u 21:58 - pre 82 meseci
Jedino ako volis da majstorises ima smisla...........mnogo je bolje kupiti uredjaj i jeftinije je.
 
0

Heatinggg

Član broj: 336862
Poruke: 10
109.175.9.*



Profil

icon Re: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja10.06.2017. u 08:54 - pre 82 meseci
Pa finanaski ne vidim kako je jeftinije?
Jedini potrosac u sklopu je jedan ventliator, a sav potrebni materijal tesko da moze preci cifru od 100eur.
 
0

rmilić

Član broj: 336697
Poruke: 79



+37 Profil

icon Re: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja10.06.2017. u 09:21 - pre 82 meseci
Video sam jedno rešenje, I kažu funkcioniše. Kuća, takođe pored reke, rashlađuje se pomoću pumpe tako što je na krov postavljena cev sa otvorima I na taj način vodom iz reke kvasi crepove. Na taj način hladi topao vazduh pri vrhu I ostvaruje prirodnu cirkulaciju vazduha. Čisto primenjeni zakoni fizike. Koliko je sve to delotvorno, nisam proveravao ali ideja kao ideja mi se nečini loša?
 
0

Heatinggg

Član broj: 336862
Poruke: 10
109.175.9.*



Profil

icon Re: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja10.06.2017. u 19:52 - pre 82 meseci
Pa ako uzmemo da je temp vode 10 stepeni a vani 35, ako ocaj moj sistem uspije ohladit na 25 ja bi bio presretan...
 
0

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja11.06.2017. u 13:10 - pre 82 meseci
Citat:
Heatinggg:
Pa finanaski ne vidim kako je jeftinije?
Jedini potrosac u sklopu je jedan ventliator, a sav potrebni materijal tesko da moze preci cifru od 100eur.

Meni ne izgleda bas tako.

Pored ventilatora treba i pumpa koja bi tjerala vodu u sistem.Uvijek bi trebalo dobavljati novu vodu jer bi se grijala cim bi se zadrzala.

Zrak bi trebalo uzimati iznutra a ne izvana.
Ako uzimas vanjski zrak koji zna bit 40*C i njeg ubacujes unutra kroz hladnjak u kojem tece voda mozda 15-20*C tesko ces dobit temp zraka nizu od sobne temperature.Znaci trebalo bi cijevima dovest zrak iz jedne prostorije pa ga protjerat kroz hladnjak da bi mu kolko tolko spustio temperaturu,pa onda opet u neku sobu.

Sta ce se desit sa kondenzom,ljeti zrak ima puno vode u sebi,treba i to rijesit.
Treba postavit nekakve filtere sto bolje.I sa filterima ce se hladnjak praljati,treba ga redovno odrzavati.
Nadam se da neces uzet polovan hladnjak,u sobi dises taj zrak,i prije svega treba vodit racuna o cistoci svega toga.

Struju ce trosit ventilator,ali i pumpa za vodu.Koliko ce to bit ne znas dok ne napravis.

Sve je to pokusaj koji ce mozda nesto malo i uradit,a mozda nece ni to.A nakupice se troska.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izgradnja sobstvenog klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by vladd)

[ Pregleda: 3407 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.